TEMAT: Pomidorowy Targ 2019

Pomidorowy Targ 2019 01 Wrz 2019 21:10 #674347

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Dzięki Beata. :) Czyli mamy Megagrona i jego oznaczone rozszczepienia. Poprawiłam w zestawieniu.

Pobieranie nasion - zamieściłam przede wszystkim jako przypomnienie krótką informację:

Na Targ wysyłamy nasiona z wyhodowanych samodzielnie zdrowych krzaków, o owocach zgodnych z odmianą, bez zmian chorobowych i zniekształceń, z jak najmniejszym śladem po słupku.
Przed wysłaniem nasiona powinny być dobrze wysuszone, trwa to około 3-4 tygodni.


Sporo na temat pobierania nasion było także w forumowych dyskusjach, ale jeżeli jest potrzeba, można pomyśleć.:)
Pozdrawiam,
Dorota
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame


Zielone okna z estimeble.pl

Pomidorowy Targ 2019 01 Wrz 2019 21:35 #674351

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4655
  • Otrzymane dziękuję: 16965
Szczególnie chodzi o ten ślad po słupku

DSC01745.jpg


Mimo iż owoc nie jest kształtny to ten najmniejszy ślad po słupku predysponuje go do pobrania nasion.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek

Pomidorowy Targ 2019 01 Wrz 2019 22:00 #674364

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Masz rację. Poszukam w fotkach i wrzucę jutro - jak jest dobrze, a czego unikać. Poszukam też jeszcze fotek z "suwakami", one też mogą dawać nieplanowane krzyżówki.
Pozdrawiam,
Dorota
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame

Pomidorowy Targ 2019 02 Wrz 2019 19:57 #674469

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Wybierając pomidory, z których chcemy pobrać nasiona wybierajmy takie, które maja jak najmniejszy znak po słupku. Wielkość znaku po słupku jest często cechą odmianową. Warto obejrzeć jak wyglądają inne pomidory na krzaku i wybrać ten, który ma najmniejszy znak.

Na zdjęciu, dla porównania, wybrałam po dwa pomidory trzech odmian. Owoce, które wykluczyłam i te z których warto pobrać nasiona rosły na tym samym krzaku.

supekznak.jpg


W górnym rzędzie znajdują się owoce, z których nie będę pobierać nasion, a w dolnym pomidory, z których pobiorę nasiona.

Pomidory z których pobieramy nasiona nie powinny mieć także tzw. suwaków (po angielsku - zippering). To efekt sklejenia się pylnika ze skórką pomidora. Suwak widać na obu pomidorach poniżej, a także dwóch owocach w górnym rzędzie na pierwszej fotce.

2019-09-0217.58.29.jpg
Pozdrawiam,
Dorota
Ostatnio zmieniany: 02 Wrz 2019 19:58 przez Horti.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): koniczynka, Krecik stary, whitedame, pouder, Marlenka, Miragoral, Betula, Sylwiaaa, Ada, Jaedda, anaka

Pomidorowy Targ 2019 04 Wrz 2019 12:13 #674652

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
Oooo,rety! :ohmy: Aż się boję czy wszystko zrobiłam dobrze...Zbierałam zdrowe owoce ze zdrowych krzaków,ale szczerze mówiąc nie zwróciłam uwagi jaki był ślad po słupku,czy był suwak...Przygotowałam tego sporo,ale może lepiej nie przysyłać skoro nie jestem pewna... :oops:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Horti

Pomidorowy Targ 2019 04 Wrz 2019 12:24 #674653

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6901
  • Otrzymane dziękuję: 41840
Dla mnie megagron a megagronek to jest to samo.Po prostu ktoś go tak polubił,że napisał miłe zdrobnienie "megagronek".Gdyby był odszczepieńcem darczyńca na pewno by o tym napisał.Chyba,że oprócz megagronka jest jeszcze jakiś dopisek.Dla pewności,dobrze by było ,aby ktoś zdecydował się na uprawę grona i gronka.W 2020r. o tej porze wszystko już byśmy wiedzieli. :coffe: :coffe: :bravo: :bye: :bye:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): leszek0921, aga, anaka

Pomidorowy Targ 2019 04 Wrz 2019 18:50 #674704

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Józiu, świetny pomysł. :) Beata Whitedame, pisała że to jedna odmiana, ale eksperymant to ostatecznie potwierdzi. :)

Na Pomidorowym Targu mamy jedno opakowanie nasion Megagronka. Jest w nim 8 nasion. Podzielę na 4 opakowania po 2 nasiona. W formularzu zamówień wprowadzę też Megagronka, a potem usunę okienko, gdy nasiona się skończą. Jeżeli będą chętni do eksperymentu zaproponowanego przez Krecika, podczas składania zamówień proszę zaznaczcie Megagrona i Magagronka. Jeżeli macie swoje nasiona Megagrona możecie oczywiście zamówić tylko Megagronka. Dość skomplikowanie się czyta, ale sprawa prosta. :)

Aga człowiek całe życie się uczy. :) Jedyne zagrożenie jest takie, że masz krzyżówki. A może coś fajnego niechcący wyjdzie. Za rok będziesz oglądać pomidory przed pobraniem nasion. :)
Pozdrawiam,
Dorota
Ostatnio zmieniany: 04 Wrz 2019 19:14 przez Horti.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): koniczynka, Krecik stary, aga

Pomidorowy Targ 2019 08 Wrz 2019 21:00 #675186

  • Jedrucha
  • Jedrucha's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 106
  • Otrzymane dziękuję: 125
Miałem wielką nadzieję, że w tym roku uda mi się w końcu dołączyć do grona darczyńców. Niestety moje żółte bycze serca w drugim roku okazały się nieco inne jak pisałem w wątku o zapylaniu, sprawdziłem, że to nie były F1, po prostu mi się zapyliły jakoś krzyżowo i wyszło coś innego. A tak się starałem, żeby zdrowe były (i faktycznie do tej pory nic nie choruje!)
Może następnym razem się uda :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Horti, anaka

Pomidorowy Targ 2019 09 Wrz 2019 18:43 #675244

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Jędrucha, nic straconego. :) Jeżeli chciałbyś się nimi podzielić, myślę, że będą chętni do dalszej selekcji.

Przyślij tegoroczne nasiona, jako swoje krzyżówki, możesz im nadać roboczą nazwę. W wątku o uprawie pomidorów, jeżeli tego jeszcze nie zrobiłeś, opisz proszę odmianę wyjściową i tegoroczną krzyżówkę, jak najwięcej informacji na ich temat, wraz z oznaczeniem F-ki. Zdjęcia mile widziane, a nawet konieczne. :)

W wątku Pomidorowy Targ zamieść proszę informację, że wysyłasz te nasiona na Targ i wklej linki do postów z wątku uprawowego. Wątki uprawowe żyją dłużej i łatwiej w nich później szukać informacji.

P.S. Na poprawę humoru obejrzyj bazę Tatiany, dopiero tam zobaczysz, ile nowych odmian to przypadkowe krzyżówki.
Pozdrawiam,
Dorota
Ostatnio zmieniany: 09 Wrz 2019 18:45 przez Horti.
Temat został zablokowany.

Pomidorowy Targ 2019 24 Wrz 2019 19:46 #676696

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Po kilku tygodniach w rozjazdach, mogłam dziś skończyć poprawianie nazw odmian w naszej bazie.

Serdecznie dziękuję za wszystkie uwagi, dzięki którym lista odmian jest poprawniejsza. :flower1:

Bardzo, bardzo gorąco dziękuję Kaskawelowi, który uporządkował nazewnictwo rosyjskich odmian pomidorów. :bravo: :bravo: :bravo: Dzięki Twojej olbrzymiej wiedzy i precyzji będzie nam łatwiej poruszać się wśród nich i sprawniej będziemy szukać informacji. :)

Nazwy odmian rosyjskich w naszej bazie na ogól zawierają: transkrypcję polską według słownika Państwowego Wydawnictwa Naukowego, transkrypcję angielską, bo dużo osób się nią posługuje i nazwę rosyjską.
Odmiany, które powędrowały na Zachód jeszcze w czasach Związku Radzieckiego maja tylko angielskie nazwy, takie postępowanie jest coraz częstsze także na forach rosyjskich.

Na liście odmian pozostało kilka pozycji ze znakami zapytania, bo mam wątpliwości. Jeżeli możecie pomóc, czekam na wieści.
Pozdrawiam,
Dorota
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

Pomidorowy Targ 2019 25 Wrz 2019 20:40 #676791

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Nasiona na Pomidorowy Targ przyśle Jaedda. Będą to Sybirski Malachit i Babushkina Radost. Nie mamy jeszcze tych odmian na Targu.

Obie odmiany możecie zobaczyć tutaj:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...nie?start=414#676064
Pozdrawiam,
Dorota
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, magnes, Jaedda

Pomidorowy Targ 2019 27 Wrz 2019 21:01 #676915

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
No i pierwsza koperta z nasonami dotarła, leciała jak błyskawica . :)

Od Eli Kajtkowej przyszły bardzo ciekawe nasiona, tylko jedną z tych odmian mamy na Pomidorowym Targu.

Dostaliśmy dwarfy : Damascus Steel, Russian Swirl, Arctic Rose i samokończące Katja oraz Sugar Baby. Dla miłośników klasyki i pysznych sosów Polish Linguisa.

Dzięki Elu. :flower1: :bye:
Pozdrawiam,
Dorota
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kajtkowa, Jaedda

Pomidorowy Targ 2019 28 Wrz 2019 09:08 #676927

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 708
  • Otrzymane dziękuję: 2911
Dorotko, gdzieś chyba jeszcze zaplątał się Dwarf Boronia.Dla mnie szczególny,ponieważ w ubiegłym roku nie miałam ani jednego owocu nadającego się do pobrania nasion.W tym roku dość długo czekałam, ale udało się.Wydaje mi się, że dwarfy mają szczególną skłonność do dużych znaków po słupku.
Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti

Pomidorowy Targ 2019 28 Wrz 2019 19:34 #676973

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Elu, bardzo mi przykro, ale w kopertach od Ciebie nie ma nasion Boronii, sprawdziłam dokładnie wszystkie opakowania.

W tym roku duże ślady po słupku były u mnie częste nie tylko u dwarfów. Jak piszą fachowcy, pomidory mogły tak zareagować na upały. Do tego skoki temperatury, po upałach dni z zimnymi nocami mogły się dołożyć. Uczymy się tych odmian, warto zbierać doświadczenia.

Od Zosi Olegowej na Targ dostaniemy:
Believe It or Not, 100 Pudov, Indishe Fleish, Orlinoje Serdce, Puzata Chata, Omar's Lebanese, Russian Giant, Russkaya Dusha, Palestynian, Złotoj Kłyk, Miodowy i Dwarf Thong. :)

Z kolei Marlenka przyśle odmiany : Bear Claw, Belarusian Heart, Chianti Rose, Coustralee, Dr Lyle, J3/F8, Jazz Tomato, Karkiano Aka, Korol Gigantow, Pokoritel Serdest, Red Barn, Red Penna, Rosalita, Rusian Rose, Super Choice,Lehrertomate, Maszeńka, Olena Ukrainian, Czudo Ziemli, Sołdacki.

Mam do Was olbrzymią prośbę o parę słów w wątkach uprawowych, nawet bez zdjęcia, gdy przysyłacie nowe odmiany, o których jest niewiele informacji na Forum.
Pozdrawiam,
Dorota
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jaedda

Pomidorowy Targ 2019 02 Paź 2019 20:38 #677295

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Jaedda Twoje nasiona dotarły dzisiaj całe i zdrowe. :)

Odmiany, których nie mieliśmy do tej pory na Pomidirowym Targu: Sybirsky Malachit i Babushkina Radost. Jak pisze o nich Jaedda, warto się skusić.:)

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...nie?start=414#676064

Pobuszowałam na rosyjskich forach. Sybirsky Malachit (Сибирский малахит) zauroczył wielbicieli pasiastych ozdobnych zebr, żółto-zielone owoce, są nie tylko śliczne, ale i smaczne, a krzaki rosną i nie stroją fochów.
Jaedda zachwycała się smakiem odmiany Babushkina Radost (Бабушкина радость), podobny zachwyt na rosyjskim forum, a oni wiedzą co to dobre pomidory.
Pozdrawiam,
Dorota
Ostatnio zmieniany: 02 Paź 2019 21:02 przez Horti.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Jaedda

Pomidorowy Targ 2019 02 Paź 2019 21:04 #677298

  • Jaedda
  • Jaedda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 529
  • Otrzymane dziękuję: 3123
Hurra! :dance:
Myślę że u mnie oba pomidorki nie pokazały jeszcze pełni swoich możliwości. :) Za rok będę mądrzejsza.

Ale potwierdzam są plenne, zdrowe, smakowite i nie wyobrażam sobie przyszłego roku bez nich.
Ostatnio zmieniany: 02 Paź 2019 21:08 przez Jaedda.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Horti

Pomidorowy Targ 2019 02 Paź 2019 23:12 #677307

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Cieszę się, że będą na Targu, w przyszłym roku będą rosły nie tylko u Ciebie. :)
Pozdrawiam,
Dorota
Temat został zablokowany.

Pomidorowy Targ 2019 03 Paź 2019 11:10 #677347

  • Jedrucha
  • Jedrucha's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 106
  • Otrzymane dziękuję: 125
Na Targu znajdzie się kilka torebeczek odmiany Oxheart Orange, czyli po prostu pomarańczowe bycze serce:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...19?start=2358#677345
Torebek tylko kilka bo to drugie pokolenie i nie do końca powtórzyło wszystkie cechy rodzica, ale może będą chętni :)
Dziękuję Horti za słowa otuchy :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Horti, Zielona, Jaedda


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.563 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum