TEMAT: Pomidorowy Targ 2019

Pomidorowy Targ 2019 14 Lip 2019 22:56 #667606

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Pomidorowy Targ 2019


Zasady Pomidorowego Targu 2019


1. Co to jest Pomidorowy Targ?

Na Pomidorowym Targu, Członkowie Forum Ogrodniczego Oaza wymieniają się nadwyżkami nasion wyhodowanych przez siebie pomidorów.

Targ ma charakter hobbystyczny, a nasiona pochodzące z Pomidorowego Targu nie mogą być sprzedawane, ani wykorzystywane do prowadzenia działalności zarobkowej. Nad sprawnym działaniem Pomidorowego Targu czuwa jeden z Forumowiczów, zwyczajowo zwany Świstakiem.

Pomidorowy Targ ma charakter nieodpłatny, a wszelkie koszty związane z pakowaniem i przesyłką nasion ponoszą jego uczestnicy.

Gdy wysiejecie nasiona z Pomidorowego Targu, dzielcie swoimi doświadczeniami z uprawy i piszcie o nich na Forum.


2. Przebieg Pomidorowego Targu

Do udziału w Targu zapraszam wszystkich Forumowiczów aktywnie uczestniczących w życiu Forum. W przypadku wątpliwości konsultować się będę z Moderatorami.

Tegoroczny Pomidorowy Targ odbędzie się po raz pierwszy w etapach. Etapy 1-3 dostępne są dla Forumowiczów zarejestrowanych przed 12 lipca 2019. W etapie 4 mogą uczestniczyć Forumowicze zarejestrowani po tej dacie.

Pamiętajcie, aby złożyć swoje zamówienia do 31 stycznia 2020, potem Świstak zapada w sen wiosenno-letni do następnego Targu.

- 15 listopada - 22 listopada 2019 - Etap 1 - zamówienia składają Administrator, poprzednie i obecne Moderatorki, Moderatorzy oraz Świstaki, a także Forumowicze, którzy otrzymali najwięcej podziękowań: Adasiowa, Pomodoro, Łatka, Emalia 112, Krecik stary.
Etap 1 to podziękowanie dla osób, dzięki którym Forum Oaza powstało, działa i jest tak wyjątkowym miejscem.
Ilość zamawianych nasion: bez limitu.

- 24 listopada - 19 grudnia 2019 - Etap 2 - zamówienia składają Forumowicze, którzy do 10 listopada przysłali nasiona na Pomidorowy Targ + Etap 1.
Ilość zamawianych nasion : 40 odmian (opakowań).

- 21 grudnia 2019 - 13 stycznia 2020 - Etap 3 - zamówienia składają pozostali Forumowicze + Etap 1+ Etap 2.
Ilość zamawianych nasion : 40 odmian (opakowań).

- 15 - 31 stycznia 2020 - Etap 4 - zamówienia składają Forumowicze zarejestrowani po 12 lipca 2019 + Etap 1+ Etap 2 + Etap 3. Dla nowych pasjonatów pomidorowych upraw, przygotuję Pakiet Startowy. skomponowany z kilku odmian, aktualnie dostępnych na Pomidorowym Targu.
W formularzu zamówień, od 15 stycznia 2020 pojawi się opcja zamówienia Pakietu Startowego.


3. Wysyłamy nasiona na Pomidorowy Targ

Nasiona wysyłamy od 25 września 2019. Na nasiona czekam do 10 listopada 2019. Jeżeli chcecie zdążyć na czas, pamiętajcie o wcześniejszym wysłaniu nasion, albo wysłaniu ich priorytetem.
Nasiona możecie wysyłać listem zwykłym, albo poleconym.

Mam propozycję, aby w miarę możliwości, zastępować plastikowe “dilerki”, torebkami z papieru. Łatwo zrobić je samemu, z papierowych toreb, z gazety, kartki z kalendarza, czy niewykorzystanych kartek z zeszytów. Sporo instrukcji znajduje się w internecie. Zmniejszmy choć trochę plastikową górę zasypującą świat.

Na Pomidorowym Targ nie wymieniamy się, a więc nie przesyłamy nasion odmian chronionych znajdujących się na liście COBORU, a także wydłubanych z pomidorów marketowych, czy kupionych na straganie.

Tu znajduje się lista odmian, których nie przysyłamy na Pomidorowy Targ

Na Targ wysyłamy nasiona z wyhodowanych samodzielnie zdrowych krzaków, o owocach zgodnych z odmianą, bez zmian chorobowych i zniekształceń, z jak najmniejszym śladem po słupku.

Jak wygląda znak po słupku i suwak (zippering)

Przed wysłaniem nasiona powinny być dobrze wysuszone, trwa to około 3-4 tygodni.
Przygotowane nasiona wyślijcie proszę w kopercie bąbelkowej, może być listem poleconym. Zapakować możecie do niej kopertę zwrotną do siebie.

Wszystkie nasiona docierające na Targ, także nadwyżki nasion oryginalnych, powinny być spakowane i opisane.
W jednym opakowaniu zamieszczamy przynajmniej 6 nasion, w przypadku odmian rzadkich, “rarytasów” może być ich mniej.
Opakowania zamykamy szczelnie, aby uniknąć “niespodzianek”. Bardzo ułatwi mi pracę, jeżeli tak, jak w poprzedniej edycji Targu nasiona każdej odmiany zepniecie spinaczem, nitką, albo gumką. Z góry dziękuję.

Na opakowaniu lub w torebce z nasionami zamieszczamy czytelnie następujące informacje:

1. odmiany ustalone:
nazwa odmiany, rok zbioru, nick wysyłającego, ewentualnie krótka informacja o uprawie
Green Zebra, 2019, Forumka

2. odmiany nieustalone i hybrydy
nazwa odmiany, numer pokolenia - F, oznaczenie rozszczepienia (jeżeli występuje), rok zbioru, nick wysyłającego, ewentualnie krótka informacja o uprawie.
Jeżeli nie znacie numeru F-ki i nie macie pewności, że jest to odmiana ustalona, zamieśćcie proszę informację, że F-ka jest nieznana.

K/136 F6, 2019, Forumek - odmiana nieustalona
K/136 F6/4, 2019, Forumek - odmiana nieustalona z oznaczonym rozszczepieniem
K/136 F?, 2019, Forumek - odmiana nieustalona, nieznana F-ka
K/136 ustalona, 2019, Forumek - ustalona wersja krzyżówki


4. Zamawianie nasion i wysyłka zamówień

Nasiona zamawiamy w formularzu zamówień. Powyżej znajdziecie informację, kto i kiedy i w jakich ilościach może zamawiać nasiona.

Swoje zamówienie możecie złożyć jednorazowo, albo rozłożyć jego realizację w czasie. W formularzu znajdzie się dyspozycja dla Świstaczki. Ostateczny termin składania zamówień to 31 stycznia 2020.
Wasze zamówienia będą realizowane w kolejności napływania i pakowane do nadesłanych kopert. Ważne, aby pamiętać, żeby odpowiednio wcześnie wysłać na Pomidorowy Targ kopertę zwrotną do siebie.

Koperty zwrotne, najlepiej bąbelkowe, zaadresujcie proszę do siebie, a na wewnętrznym skrzydełku koperty wpiszcie swój nick.
Na kopertę naklejcie znaczek o wartości odpowiedniej do rozmiaru koperty, wagi przesyłki i trybu dostarczenia (zwykły, priorytet, polecony), tak aby nasiona dotarły do Was bez problemów. Jeżeli wybierzecie list polecony, proszę dołączcie wypisany druczek.


5. Adres do wysyłki kopert i nasion


Aby otrzymać adres do wysyłki nasion i kopert proszę o kontakt na PW - nick: Horti - w dniach 25 września 2019 - 31 stycznia 2020.


6. Nasiona, które możemy zamówić Pomidorowym Targu



Nasiona w formularzu podzielone są na grupy. W grupach uporządkowane są alfabetycznie:

1. Pomidory duże i średnie
2. Pomidory cherry, koktailowe, sałatkowe
3. Odmiany Forumowiczów
4. Krzyżówki Kozuli
5. Krzyżówki Forumowiczów
6. Dwarfy
7. Pomidory z Banku Genów
Pozdrawiam,
Dorota
Ostatnio zmieniany: 01 Lut 2020 09:18 przez Horti.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Pomidorowy Targ 2019 15 Lip 2019 21:51 #667742

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6904
  • Otrzymane dziękuję: 41883
Nie widzę tu dotychczasowej spontaniczności tak w ofiarowaniu nasion jak i ich dzieleniu.Od razu serdecznie dziękuję.Nie dla mnie taki rygor ani jakiekolwiek przywileje bez względu na kolor i stanowisko.To moje osobiste odczucia..Swoje chętnym będę wysyłał osobiście.Dziękuję za dotychczasową wymianę.To tyle.
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 15 Lip 2019 21:55 przez Krecik stary. Powód: poprawka
Temat został zablokowany.

Pomidorowy Targ 2019 16 Lip 2019 10:58 #667805

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Świstakowanie to zajęcie zabierające bardzo dużo czasu i dlatego doskonale rozumiem Horti, że chce mu nadać ramy czasowe. I tak prawie pół roku poświęca na obsługę straganika. Akcja się rozrasta, bierze w niej coraz więcej osób i trzeba to było uporządkować, by móc logistycznie ogarnąć.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): andziasz, Pizza

Pomidorowy Targ 2019 16 Lip 2019 11:21 #667809

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64593
Akurat w kwestii świstakowania i opieki nad Pomidorowym Targiem ( nie tylko zresztą nim, bo zajmowałam się jednocześnie trzema straganikami ) mam cokolwiek do powiedzenia - myślę, że nie chodzi wyłącznie o ramy czasowe, ale o samą ideę prowadzenia AWN. Nie takie były moje założenia, gdy wprowadzałam w życie dedykowaną wszystkim jednakowo wymianę nasion.

Każdy kolejny Świstak podejmujący się pracy na rzecz AWN zdaje sobie sprawę z obowiązków i wyrzeczeń, jakie ona ze sobą niesie i tłumaczenie brakiem czasu jest, wg mnie, trochę dziwne.

Tym bardziej dziękuję wszystkim, którzy z całym oddaniem, pasją i życzliwością przyczynili się do rozwoju poprzednich edycji Pomidorowego Targu, a obecnej odsłonie straganiku życzę wszystkiego najlepszego, bo wiem, że ofiarowanie i zamawianie nasion może przynosić mnóstwo radości.

Służę nasionami pomidorków w ramach prywatnej wymiany.

I to byłoby na tyle.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 16 Lip 2019 12:03 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

Pomidorowy Targ 2019 16 Lip 2019 11:23 #667810

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1407
  • Otrzymane dziękuję: 11163
Hmmm, jestem tu świeża i nie chciałam się wypowiadać, ale swoje odczucia mogę przekazać. Jestem pełna uznania dla świstakowania i pamiętam moje zaskoczenie, że coś takiego się tu odbywa. Po przeczytaniu zasad, w pierwszej chwili pomyślałam, ojej, to ja już nie zamówię... Bierze to się stąd, że po prostu nie lubię robić zdjęć moim krzakom, które rosną bezproblemowo (jak na razie) ani zamieszczać misek pełnych owoców. Forum jest dla mnie rozwiązywaniem problemów, zdobywaniem doświadczeń w uprawie, głównie warzyw, kontaktem z miłymi ludźmi i proszeniem o poradę. Jak jest, wszyscy tu widzą, więc opiniować nie będę. Najbardziej jednak zastanowiła mnie sprawa podziękowań, bo czego to jest dowodem; chyba że długości obecności na forum. Mimo to, lubię tu przebywać, dzielić się moimi problemami i ciekawostkami w zamian za korzystanie z cennych dla mnie przepisów na ekologiczne środki, bo jestem ich wielką zwolenniczką. Mam nadzieję, że nie naraziłam się nikomu, bo nie to było moją intencją.
Ogród - mój optymizm.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, bela, Adasiowa, rozalia, janinka-n, Pestka, Zielona, olegowa, Maryla54, Ada, Mandorla, Maggie, Pizza, aga, anaka, Biedronka

Pomidorowy Targ 2019 16 Lip 2019 11:59 #667822

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
Przeczytałam zasady targu kilka razy. I zupełnie zgadzam się z Krecikiem. :idea1:
Na pewno ramy czasowe są niezbędne, ale nie sądzę aby świstak zajmował się straganikiem w dni świąteczne np. Boże Narodzenie. Tu powinno być całkowicie wolne.
I sprawa najważniejsza-linkowanie. Chociaż jestem w marę "komputerowa", to uważam, że nie ogarnę tego.
W swoich zbiorach zgromadziłam bardzo dużo odmian i napewno będę starała się wysłać.
Ale chyba już z niego nie skorzystam. :(
Natomiast, jeśli dana odmiana mnie zainteresuje, zwrócę się na prv do osoby, która ją uprawia. Wiem, że będzie to ogromne utrudnienie, ale myślę, że się porozumiemy. :drink1:
Pozdrawiam wszystkich pomidorowych maniaków. :flower1:
Pozdrawiam Alicja.
Temat został zablokowany.

Pomidorowy Targ 2019 16 Lip 2019 12:16 #667827

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7843
  • Otrzymane dziękuję: 51970
Alicjo, pozwól, że podziękuję Ci nie przyciskiem, ale osobiście. Chciałam napisać prawie to samo co Ty. Regulamin czytałam wczoraj dosyć późno, trochę zakręciło mi się od tego w głowie, też musiałam wracać do tekstu parę razy. Podziękowałam za umieszczenie go /regulaminu/ i poszłam spać. Rano znowu wróciłam do tekstu. Mnie z kolei zastanawia inna rzecz. Do tej pory wstawiałam zdjęcia, lub opisy, bo byłam o coś pytana, lub normalnie po ludzku, żeby się pochwalić :oops: . Teraz miałabym poczucie obowiązku, że jak chciałabym jakieś nasionka to muszę zdać relację z uprawy. Nasionka oczywiście na straganik wyślę, ale jeżeli coś będę chciała, to też chyba przez pw. Pozdrawiam :flower1:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.

Pomidorowy Targ 2019 16 Lip 2019 12:42 #667830

  • Pizza
  • Pizza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 583
  • Otrzymane dziękuję: 2828
Powiem szczerze, że komputerowo może jestem obyta, ale kompletnie nie załapałam tego linkowania. I limitu - albo mi umknęło, albo nie ma. Czy limit to jedna porcja nasion czy jakaś jedna konkretna wartość, którą przeoczyłam?
Czytałam kilka razy i nadal nie wiem. Jak nic nie brałam do tej pory z Targu, to co mam zrobić? Nic nie wklejać? A może trzeba wklejać posty o tych pomidorach, które wysyłamy? Ale to ciutkę by zniechęcało wysyłających, a to przecież głównie oni - oczywiście wraz ze Świstakiem - tworzą całą tę akcję.
Przepraszam, może to tylko ja tak wolno łapię informacje...

Poza tym, jak zwykle jestem fanką jak największego porządku, tak myślę, że tutaj to faktycznie poszło "zbyt". To w końcu nie akcja sprzedażowa, tylko sposób na zbliżenie do siebie pomidoromaniaków i ułatwienie - alternatywa dla standardowej wymiany na pw, gdzie do każdej osoby trzeba byłoby pisać osobno. Merytoryczne posty, dzielenie się doświadczeniami - oczywiście, to wszystko jest super, ale robi się troszkę nieprzyjemnie, kiedy staje się to sztywnym obowiązkiem i warunkiem.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, rozalia, pouder, Renia, Pestka, Zielona, Marbar, Nimfa, Mandorla, anaka

Pomidorowy Targ 2019 16 Lip 2019 12:47 #667831

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
Też przeczytałam, i odnoszę wrażenie, że Straganik niejako przemieścił się z jednej skrajności w drugą - od pełnej spontaniczności do zbioru bardzo logicznych i jednoznacznych, a przy tym dość restrykcyjnych, zasad. Obie formy mają, moim zdaniem, niezaprzeczalne zalety; koncepcja Horti wyraźnie jest ukierunkowana na prawdziwych pomidoromaniaków - i pewnie słusznie, bo kto bardziej niż oni zasługuje na pomidorowe przywileje? Ja ze swojej strony raz jeszcze bardzo dziękuję Ani Adasiowej, gdyż dzięki Niej cieszę się w tym sezonie sporym pomidorowym poletkiem - ale cieszę się tak zupełnie "niemaniacko", pomidorki, odpukać, rosną sobie bez nadmiernych ingerencji i bez szczególnej dokumentacji z mojej strony ;) - i mam nadzieję zebrać trochę nasion na indywidualne wymiany. Które, nawiasem mówiąc, też są bardzo miłe :drink1:
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, rychu44, Adasiowa, rozalia, pouder, janinka-n, Pestka, olegowa, Marbar, Nimfa, aga, anaka

Pomidorowy Targ 2019 16 Lip 2019 12:57 #667832

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Przypominam, że zdanie relacji z uprawy zawsze było warunkiem otrzymania nasion ze straganików.
Co do linkowania, to domniemywam, że chodzi o to by stwierdzić, kto jest aktywnym uczestnikiem forum. I dotyczy to tylko osób, które nie wyślą własnych nasion. Myślę, że można by to prościej rozwiązać, np. ustalając minimalną ilość postów i (lub) podziękowań na forum. Ale decyzja należy do Horti. To ona jako świsatak ustala regulamin straganiku. Ja akurat uważam, że to sprawiedliwe, by stali uczestnicy forum mogli zamawiać wcześniej niż osoby, które pojawiają się tylko po to dostać nasiona.
Sądzę, że wszystkie wątpliwości wyjaśni Horti jako autorka regulaminu.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Gosia352, anaka

Pomidorowy Targ 2019 16 Lip 2019 13:11 #667833

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64593
Chyba zdajesz sobie sprawę, że ów "warunek" był tylko i wyłącznie teoretyczny.
Nie każdy miał możliwości lub chęci być aktywnym uczestnikiem Warzywnika, a mimo wszystko zasilał Pomidorowy Targ wieloma ciekawymi odmianami lub po prostu zamawiał swoje pierwsze nasiona, aby zacząć przygodę z pomidorami i zaraził się bakcylem uprawy.

Z mojej strony zrzekam się zaszczytnego (?) miejsca w pierwszej kolejce dla zamawiających. Mam nadzieję, że skorzysta z niego początkujący świeżak.

Kochani - tak naprawdę, wymiana pomidorowych ( i innych ) nasion będzie nadal trwała. Niezależnie, w jakiej formie - nie odbierajmy innym i sobie radości z dzielenia się nasionami.
Pozdrawiam cieplutko.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 16 Lip 2019 13:13 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

Pomidorowy Targ 2019 16 Lip 2019 13:19 #667834

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7843
  • Otrzymane dziękuję: 51970
Przypomniał mi się Pan, który w liście odręcznym, poprosił o nasionka z Akcji :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.

Pomidorowy Targ 2019 16 Lip 2019 13:24 #667836

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1443
  • Otrzymane dziękuję: 9248
Ja przepraszam,jestem kompletnie nowa,tzn podczytuję forum od roku,ale nie znam zasad dotychczasowej wymiany nasion,więc przeczytałam dwa lub trzy razy zasady i przyjęłam do wiadomości.O nasionach ,które chciałabym wysiać,zapomniałam.Forum odbierałam za spontaniczne dzielenie się doświadczeniami,sukcesami i porażkami.Rzadko się zdarza ,żeby ludzie byli bezinteresowni, poświęcali swój czas,żeby pomóc innym.Podziwiam Was za to i dziękuję.
Brak czasu jest dla mnie zrozumiały,również brak miejsca na przechowywanie tych "świstakowych sreberek" :jeez: ,na pewno podejmuje się tego ktoś ,kto ma również anielską cierpliwość :lev: i wielkie Ogrodowe Serce. :hug:
Naturalne ,niebanalne,własne.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

Pomidorowy Targ 2019 16 Lip 2019 13:34 #667838

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Adasiowa wrote:
Chyba zdajesz sobie sprawę, że ów "warunek" był tylko i wyłącznie teoretyczny.

Owszem. I nadal nie jest to warunek konieczny do otrzymania nasion. Osoby, które nie udzielają się na forum także nasiona dostaną. O ile dobrze pamiętam pakiet startowy dla nowych forumowiczów to Twój pomysł z ubiegłej akcji.
Moim zdaniem niesprawiedliwe jest by o kolejności otrzymania nasion decydowała tylko kolejność zamówienia. Osoby które się napracowały, zebrały, spakowały i wysłały nasiona powinny mieć prawo zamówić wcześniej niż ktoś, kto zarejestrował się kilka dni przed akcją i żadnych nasion nie wysłał. Tak jest zwyczajnie uczciwie.
P.S. Moja uwaga o warunku dotyczyła, tego że teraz wstawianie wpisów będzie wynikało z obowiązku, bo dostało się nasiona. Akurat pod tym względem nic się nie zmieni. Taki warunek w regulaminie zawsze był. A relacje wstawiał zawsze ten kto chciał.
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 16 Lip 2019 13:38 przez Betula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia352

Pomidorowy Targ 2019 16 Lip 2019 13:55 #667841

  • Pizza
  • Pizza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 583
  • Otrzymane dziękuję: 2828
Być może źle rozumiem, ale w regulaminie jest to wyszczególnione jako warunek wzięcia udziału w ogóle, a nie "byłoby miło, gdyby..." - przedstawienie tej relacji wygląda tu na bardzo obowiązkowe i wymagane, i to że każdy post ma być z innego miesiąca...
Ja np. miałam tego roku kilkadziesiąt odmian, chciałam wysłać nasiona z tego, co się uda zdobyć, znaczy - rodzinka mi nie zeżre przed wybraniem nasion. I teraz nie wiem, jak miałabym rozwiązać tę relację, jak fizycznie i czasowo nie jestem w stanie każdej odmiany z osobna obfotografować i opisać, co dokładnie się działo z każdym krzakiem.
Zgubiłam się też w tym, jak należy suszyć nasiona, skoro powinno to trwać przez 3-4 tygodnie - nawet niespecjalnie miałabym jak je gdzieś zostawić na tak długo, żeby nikomu nie przeszkadzały. Przyznam, że moje testowe, suszone zimą po 2-3 dniowej fermentacji były myte, szły na jeden dzień do suszenia i rano lub maksymalnie wieczorem kolejnego dnia były gotowe. Być może robiłam to źle, nie kłócę się, to była moja pierwsza próba w życiu, ale wszystkie nasiona ładnie się wysuszyły i na moje oko dobrze kiełkowały.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, Fiwonka, Adasiowa, rozalia, pouder, Pestka, olegowa, anaka

Pomidorowy Targ 2019 16 Lip 2019 14:22 #667845

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
Dla mnie akcja straciła swój urok i nie wiem jak to nazwać, taką fajność. Może zostawić tak jak było a faktycznie dla tych co rejestrują się chwilę przed wymianą zrobić termin późniejszy. Szkoda nasionek, żeby leżały.
Ja również nie jestem "zdjęciowa", czasami coś wstawię, czasem coś napiszę, bez przymusu jest dobrze. A nasiona wyślę.
pozdrawiam Karina
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, Fiwonka, Adasiowa, rozalia, Pestka, Zielona, olegowa, Sylwiaaa, Marbar, aga

Pomidorowy Targ 2019 16 Lip 2019 14:39 #667849

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Widzę, że pkt.2 regulaminu budzi najwięcej emocji. I słusznie. Moim zdaniem to zbyt duża komplikacja i dla uczestników i dla świstaka. Nie mam nic przeciwko temu, by w pierwszej kolejności zamawiały osoby, które wysłały nasiona, potem aktywni użytkownicy forum a na końcu nowi użytkownicy. Natomiast można to w łatwiejszy sposób zweryfikować, choćby przez ilość postów i podziękowań.
Może poczekajmy na Horti i pozwólmy jej przeanalizować nasze uwagi i się do nich odnieśc.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Kajtkowa, kunegunda45

Pomidorowy Targ 2019 16 Lip 2019 16:16 #667860

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
Z przemyślenia stwierdzam też fakt, że linkowanie jest potrzebne. Tylko ja to widzę w taki sposób.
Na przykład: mamy listę Kozulek. Chyba jest na pierwszej stronie, a pod nią link czyli opis użytkownika, który uprawiał daną odmianę. Tylko niestety musi to robić jedna osoba, a nie wszyscy naraz. Wtedy wie ona, czy dany opis jest fachowy i czy można umieścić to w danym miejscu.
Nie wiem, czy jasno się wyraziłam, ale to proponowałabym ciebie Betulko. Tylko ty nad tym zapanujesz. Natomiast Horti (Dorotka) zajęłaby się nasionami.
Dla mnie osobiście nie jest ważne, w której wersji jestem do wysyłki. Mogę być nawet na końcu, ale jeśli już coś zamawiam, to nie chyba całą ofertę która akurat jest dostępna. (600 odmian). Nie da rady, moce przerobowe każdy z nas ma inne, ja też.
Zresztą, tak jak wspomniał Krecik, te forum jest niezwykle wyjątkowe, a to dlatego, że jest spontaniczne i bezinteresowne.
I bardzo was proszę, aby takie zostało. :teach:
Pozdrawiam Alicja.
Ostatnio zmieniany: 16 Lip 2019 16:19 przez Zielona.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, grzesiek59, rychu44, Gosia352, kazko47, rozalia, pouder, janinka-n, Betula, Renia, Pestka, olegowa


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.518 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum