TEMAT: OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 05 Maj 2021 16:27 #760769

  • Agucha8801
  • Agucha8801's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 199
  • Otrzymane dziękuję: 862
W tym roku pierwszy raz pokusiłam się o rozsadę ogórka. Niestety zabrakło dla nich miejsca i gdy tylko pierwsze zaczęły kiełkować powędrowały do mini szklarenki pod domem. Niby zimno jeszcze, ale pojawiają się pierwsze listki właściwe. Po niedzieli polecą do ziemii razem z nasionami. Chce sprawdzić o ile szybciej będą owocować :) Plany są, a grządka podwyższona dla nich jeszcze nie poskręcana :lol:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 05 Maj 2021 17:47 #760781

  • Zefirka
  • Zefirka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 863
  • Otrzymane dziękuję: 1652
Powiedzcie mi: grządka podwyższona - jak jest z ziemią? Trzeba ją wymieniać? Jak często?
Wiedźmowata
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 05 Maj 2021 18:03 #760784

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1458
  • Otrzymane dziękuję: 7825
Mietku mam pytanie, na ogórku są krople, czy spryskiwałeś je wodą czy specjalną "miksturą" ?

_vyr_1506235929-Sow-with-Piglets-6.jpg
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 05 Maj 2021 18:03 przez zwykły chłop.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ama

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 05 Maj 2021 18:27 #760786

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15418
  • Otrzymane dziękuję: 51147
Ani jedno ani drugie. To są krople deszczu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): zwykły chłop, Babcia Ala

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 05 Maj 2021 20:50 #760820

  • Agucha8801
  • Agucha8801's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 199
  • Otrzymane dziękuję: 862
Zefirko grządki podwyższone mam dopiero drugi rok, w zeszłym zapełnione były mieszanką ziemii ogrodowej, kupnej i kompostu. W tym roku podsypałam po 5cm kupnej i tyle. Raz w tygodniu będę podlewała z nawozem.
Ostatnio zmieniany: 05 Maj 2021 20:52 przez Agucha8801.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka, Babcia Ala

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 05 Maj 2021 22:02 #760838

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Zefirko, można dosypać kompostu, ściółkować rabaty przesuszoną trawą i chwastami bez nasion, pociętymi gałązkami krzewów i drzew liściastych z rębaka, liśćmi warzyw (sałaty, pomidorów itp.). Jesienią dorzucam podłoże z donic i skrzynek balkonowych (torf odkwaszony z perlitem). Wybieram tak, aby były to rośliny, które zakończyły wegetację w dobrej formie. Kosiarką do trawy zbieramy liście z trawnika i pocięte też w części lądują na rabatach. Podłoże tworzy także obornik, który dostają "pod nogi" sadzonki warzyw. Jesienią nie usuwam korzeni warzyw, wiosną ewentualnie przykopię, kompostują się tam, gdzie rosły.
Pozdrawiam,
Dorota
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Agucha8801, Prządka, Babcia Ala

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 05 Maj 2021 22:27 #760842

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1458
  • Otrzymane dziękuję: 7825
Dorotko czy można kompostować pozostałości krzaków pomidorów ? Ja swoje zaatakowane przez ZZ zutylizowałem, czy mogłem je wykorzystać ?
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 05 Maj 2021 22:57 przez zwykły chłop.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 05 Maj 2021 22:47 #760844

  • Zefirka
  • Zefirka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 863
  • Otrzymane dziękuję: 1652
Dzięki za odpowiedzi dotyczące grządek podwyższonych. Nie mam i nie będę miął, ale zawsze ciekawił mnie sposób ich użytkowania.
Wiedźmowata
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 05 Maj 2021 23:48 #760846

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1014
  • Otrzymane dziękuję: 3721
Pewnie chodzi o obrywanie wilków na początku wegetacji, potem są porażone chorobami. Ale jeśli są zdrowe to czemu nie? Wszystko co chore i z nasionami nie nadaje się na kompost.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): zwykły chłop, Babcia Ala

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 06 Maj 2021 12:05 #760893

  • serwisant
  • serwisant's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 147
  • Otrzymane dziękuję: 91
Koleżanka ma taki problem na tylko jednym liściu z jednego ogórka. To miniarka czy coś innego? Ogórki stoją na parapecie w mieszkaniu.
received_1482215122119104.jpeg


received_214358716832155.jpeg
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 07 Maj 2021 13:40 #761029

  • serwisant
  • serwisant's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 147
  • Otrzymane dziękuję: 91
Ktoś wie jaka przyczyna do postu wyżej?
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 07 Maj 2021 14:01 #761031

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15418
  • Otrzymane dziękuję: 51147
Oby to nie była kanciasta plamistość ogórka. Choroba ta roznosi się również poprzez zakażone nasiona.

www.google.com/search?q=kanciasta+plamis...imgrc=jQlYnz9Mw-koMM
Ostatnio zmieniany: 07 Maj 2021 14:02 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 07 Maj 2021 14:19 #761032

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15418
  • Otrzymane dziękuję: 51147
Ogórkową epopeję czas zacząć. W tym sezonie lekki poślizg ale to z winy pogody. Temperatury nie pozwalały na natychmiastową eksmisję na zewnątrz, co groziło wybiegnięciem rozsady. Ale przy uprawie z rozsady parodniowy poślizg nie ma takiego znaczenia.


IMG_28491.jpg


Na pierwszy rzut ogórki sałatkowe do uprawy po sznurkach SL
Ostatnio zmieniany: 07 Maj 2021 14:21 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Bobej, Adasiowa, rozalia, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna, renmanka, papryczka, ama

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 07 Maj 2021 14:36 #761033

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7052
Ja również wystartowałem. Przedwczoraj było 80% skiełkowanych nasion w 5odmianach(słabo puściła kiełki jedna odmiana ale też poszła do ziemi) a dziś zobaczyłem kilka łebków ponad ziemią. Niestety dziś i jutro pogoda średnia i musze jakoś pokombinować. Mam nadzieje, że w niedziele już przyświeci słońce i rozsady powędrują do tunelu. :)
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Nimfa, ewakatarzyna, renmanka, Babcia Ala, ama

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 08 Maj 2021 18:11 #761159

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5548
  • Otrzymane dziękuję: 12721
Dziś wysiałem do gruntu ogórki Izyd F1, Cezar F1, Soplica F1. :)
Jak co roku ogórki będę prowadzić po sznurkach do góry (jest wtedy przewiew, szybciej mokre liście ulegają wysuszeniu, można dokładnie wykonać oprysk liści z każdej strony, nie trzeba schylać się by zrywać owoce ...). :idea2:
Ostatnio zmieniany: 08 Maj 2021 18:33 przez Jan4.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Bobej, BettyL, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 08 Maj 2021 20:53 #761179

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Ja tak samo w Stanisława posiałam ogórki do gruntu. Miałam nasionka Heli, Cezara, Polana. Wszystko f1, zobaczymy jak powtórzą cechy w przyszłym roku.
Tylko Suyo Long dziś poszły na waciki bo miałam po kilka nasion i szkoda mi było zmarnować w gruncie.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 08 Maj 2021 23:14 #761188

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3463
  • Otrzymane dziękuję: 7399
serwisant wrote:
Koleżanka ma taki problem na tylko jednym liściu z jednego ogórka. To miniarka czy coś innego? Ogórki stoją na parapecie w mieszkaniu.
Miniarka wyjada miękisz pozostawiając tuneliki upstrzone od czasu do czasu ciemnymi odchodami. Na powiększeniu zdjęcia wyraźnie widać, że coś się posiliło i poszło dalej. Należy oglądać liścienie i liście u pozostałych ogórków a może winowajca się znajdzie.

U mnie Śremski, Reja, Octopus i Maksimus też na sznurki. Po kilka z nich spróbuję zaszczepić na Trombie Albendze. Może to nie jest typowa podkładka ale co roku rosnie i plonuje niezawodnie bez względu na układ pogody. Przy okazji sprawdzę czy nie wyjdą jakieś niezgodności genetyczne.


IMAG6815.jpg
Ostatnio zmieniany: 08 Maj 2021 23:25 przez KaLo.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, serwisant, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 09 Maj 2021 09:06 #761207

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
20210509_090209.jpg



Właśnie posadziliśmy z kundle

Głównie szklarniowe i 6 grunciakow

Może w foliaku nie będzie tak źle

Zresztą one i tak zimnego chowu
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.900 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum