TEMAT: OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 01 Lip 2021 23:03 #768122

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3554
  • Otrzymane dziękuję: 7703
jaknieja wrote:
Cóż KaLo, faktycznie nie przeczytałam kary charakterystyki Mospilanu. Widząc opis "zwalcza owady gryzące/ssące" założyłam, że również przędziorki. Co jednak z melonem? Myślisz że to też przędziorek? :think:
Objawy przypominają atak przędziorków ale jedynym sposobem na stwierdzenie tego faktu to szkło powiększające i lustracja dolnej strony liści. Jeżeli to nie szkodnik to moze błędy w uprawie?
Ostatnio zmieniany: 01 Lip 2021 23:04 przez KaLo.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): jaknieja


Zielone okna z estimeble.pl

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 02 Lip 2021 07:46 #768141

  • jaknieja
  • jaknieja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 413
  • Otrzymane dziękuję: 1832
Wczoraj studiowałam liście, że prawie dostałam oczopląsu i przędziorków nie wypatrzyłam. Na spodniej stronie liści są jasnobrązowe zmiany, które dla mnie wyglądają raczej na grzybowe. Faktycznie trzeba będzie sięgnąć po lupę.

Z ogórków gruntowych zrobiłam pierwszą partię małosolnych. Nie jestem zadowolona z ich kształtu. Nawet te najmniejsze egzemplarze są nieproporcjonalnie grube i nie nadają się na korniszony.

ogry.jpg
Edyta
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): koma, Nimfa, JaNina, del

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 02 Lip 2021 09:16 #768149

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 52996
Dla tych, którzy mają problemy z ogórkami :


www.inhort.pl/files/sor/poradniki_sygnal...rek_pod_oslonami.pdf
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, podjadek, koma, najemnik, Nimfa, del, Szczypiorek

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 02 Lip 2021 10:55 #768163

  • najemnik
  • najemnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1365
  • Otrzymane dziękuję: 9004
U mnie też w domu się mówiło jako Kalo, że ogórki do kiszenia na zimę były z końca sierpnia, takie ostatnie sztuki.

Co raz więcej ogórków kwitnie, ale na razie są jeszcze za małe do zbioru.
Ogrodnictwo to moje hobby, które daje satysfakcję i uczy pokory.

Zapraszam do wymiany kłączy dalii.

Pomidorowe pewniaki na 2025: Wielmoża, Bycze serce z noskiem, Gigant Podlasia, Cytrynek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 02 Lip 2021 13:04 #768172

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 7053
  • Otrzymane dziękuję: 43206
Ja dziś zrobiłem 1 słoik 2,5l i 3 słoiki 1l.Oczywiście raczej będą jako małosolne do bieżącego spożycia.Mam dwie odmiany Kraka i Aloe jako b.wczesny.Okazaje się juz na starcie że ten pierwszy jest 1 dzień późniejszy niż Aloe.Ponadto Krak ma więcej ogórków w gronie nawet po4-5 szt.Owoce są wyrównane wielkościĄ i nie mają jakochkolwiek deformacji.Owoce Aloe na kilku krzakach jakby wyciągały się na długość kosztem grubości.Dziś jeśli nie będzie padał deszcz ogóki dostaną cristalon żółty z saletrą. :coffe: :coffe: :) :)
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 02 Lip 2021 13:07 przez Krecik stary. Powód: uzupełnienie
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): koma, Nimfa, Zygowa, Szczypiorek

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 02 Lip 2021 13:19 #768173

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
ja jutro zrywam do słoików :)

wczoraj 2 kamionki 5l nastawiłem, już mnie kusi, by próbować
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 02 Lip 2021 13:24 #768174

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2146
  • Otrzymane dziękuję: 7188
jaknieja wrote:
Wczoraj studiowałam liście, że prawie dostałam oczopląsu i przędziorków nie wypatrzyłam. Na spodniej stronie liści są jasnobrązowe zmiany, które dla mnie wyglądają raczej na grzybowe. Faktycznie trzeba będzie sięgnąć po lupę.

Z ogórków gruntowych zrobiłam pierwszą partię małosolnych. Nie jestem zadowolona z ich kształtu. Nawet te najmniejsze egzemplarze są nieproporcjonalnie grube i nie nadają się na korniszony.

ogry.jpg

U mnie jedna odmiana podobnie. Jeden w jeden identyczne beczułki. Nie pamiętam teraz nazwy odmiany ale chodzi mi po głowie Anulka. Niedługo zbiore pierwsze kilka ogórków, to wstawie fotke i sprawdze nazwe odmiany.


Edit: jakimś trafem mam zdjęcie.

IMG_20210701_201923.jpg
Pozdrawiam Błażej
Ostatnio zmieniany: 02 Lip 2021 13:26 przez Bobej.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, koma, Nimfa, Szczypiorek, jaknieja

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 02 Lip 2021 14:05 #768178

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
u mnie też jedna odmiana takie beczułki i też nie wiem która, na bank nie śremski
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek, jaknieja

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 02 Lip 2021 15:39 #768190

  • jaknieja
  • jaknieja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 413
  • Otrzymane dziękuję: 1832
Ja mam wysiane chyba z 6 różnych odmian i z tego co zauważyłam tylko jedna z nich ma ładne, smukłe owoce. Oczywiście nie pamiętam nazw, ale część z nich została mi z zeszłego roku i wtedy "beczułki" pojawiały się dopiero pod koniec sezonu. Zastanawiam się czy tegoroczne anomalie nie są wynikiem niemal dwutygodniowej suszy połączonej z afrykańskimi upałami.
Edyta
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, Szczypiorek

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 02 Lip 2021 15:49 #768193

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
ciężko powiedzieć w foliaku nie mam żadnych beczułek

są podlewane regularnie, więc wody im nigdy nie brakowało, ale nie mam też miksu odmian - mam tam śremskiego, który w gruncie też rośnie smukły

beczułki nie beczułki wszystko się zeżre :P
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek, jaknieja

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 02 Lip 2021 18:50 #768210

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1277
  • Otrzymane dziękuję: 4765
JaNina wrote:
Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu do słoiczka i u mnie coś wpadnie :)

45F1BD07-73AC-47C1-BF6E-38E22C414B57.jpeg

Będę miała kłopot, bo za gęsto wysiane :oops:
Mówisz za gęsto? To co ma powiedzieć moja mama. Fakt decyzja że pójdą w górę była już po posadzeniu rozsady. Dzisiaj zerwałem parę sztuk. Trochę blade. Zabaczymy jak dalej będzie.

IMG_20210702_185540.jpg
Załączniki:
Piotr :)
Ostatnio zmieniany: 02 Lip 2021 19:01 przez podjadek.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, koma, Nimfa, Zygowa, ewakatarzyna, Szczypiorek

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 02 Lip 2021 19:02 #768211

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 8199
  • Otrzymane dziękuję: 54034
Łączę się w bólu ;) :happy:
Już nie wiem co jest sadzonką, a co odrostem :jeez: Staram się zaplatać, ale wiem, że kontrolę straciłam :oops:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, Nimfa, Zygowa, ewakatarzyna, Szczypiorek

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 02 Lip 2021 19:11 #768212

  • Marianna
  • Marianna's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 151
  • Otrzymane dziękuję: 281
Spoko, będą ogórki, ja też zawsze mam za gęsto ale moje ogórki są niemądre i o tym nie wiedzą i jest ich potem nie do przejedzenia. Można a nawet trzeba je trochę od dołu przerzedzić. Żeby rozróżnić pęd główny od bocznych trzeba "iść" od dołu rośliny w górę, wtedy bez problemu się rozróżni w którym miejscu jest rozgałęzienie, od góry to widać tylko jeden gąszcz.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, Nimfa, Zygowa, ewakatarzyna, Szczypiorek

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 02 Lip 2021 20:52 #768226

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1557
  • Otrzymane dziękuję: 11955
Fakt decyzja że pójdą w górę była już po posadzeniu rozsady.
Już nie wiem co jest sadzonką, a co odrostem Staram się zaplatać, ale wiem, że kontrolę straciłam

No to mnie pocieszyliście. Moje ogórki miały się wić po ziemi. Tak sobie zaczęłam rozmowę z M., że w przyszłym roku spróbuję uprawy w pionie, bo mniej miejsca potrzeba i bardziej mi się podoba. Jakie było moje zdziwienie, gdy po krótkiej nieobecnosci w domu zastałam nad ogórkami konstrukcję. Niespodzianka - miła, tylko że ogórki z rozsady po dwa, trzy w gnieździe, czyli za gęsto. Nie chciałam skrzywdzić ani wykonawcy, ani ogórków i powstał busz.

DSCN9596.jpg
Ogród - mój optymizm.

Znalazłam się tutaj, bo chciałam sama uprawiać warzywa.
Ale kwiaty zajmują nie mniej miejsca w mojej głowie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, podjadek, koma, Zygowa, ewakatarzyna, Szczypiorek, Mejra

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 02 Lip 2021 22:13 #768257

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2864
  • Otrzymane dziękuję: 11847
006-184.jpg


007-181.jpg


008-171.jpg

Lekko niedożywione, zachwaszczone walczą o przetrwanie. No i w końcu pojawił się zmienik lucernowiec (charakterystyczne dziury w liściach, żółknięcie zawiązków). Jutro nie ma zmiłuj-będzie oprysk.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, koma, Nimfa, Agucha8801, Zygowa, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, Mejra

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 02 Lip 2021 22:28 #768262

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2011
  • Otrzymane dziękuję: 13606
Moje ruskie w końcu ruszyły na siatce :drink1:


ogrki_30.06.2021.jpg
pozdrawiam,
Tomek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, podjadek, Bobej, koma, Agucha8801, Zygowa, ewakatarzyna, Szczypiorek, Mejra

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 03 Lip 2021 07:02 #768283

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3771
  • Otrzymane dziękuję: 31833
Zbiór pierwszych ogóreczkow.Bedzie mizeria i małosolne.


20210703_060204.jpg
Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, podjadek, Bobej, Jan4, Agucha8801, Zygowa, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, Mejra

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 03 Lip 2021 10:04 #768315

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3554
  • Otrzymane dziękuję: 7703
przemek1136 wrote:
... w końcu pojawił się zmienik lucernowiec (charakterystyczne dziury w liściach, żółknięcie zawiązków). Jutro nie ma zmiłuj-będzie oprysk.
Bardziej charakterystyczne są zniekształcenia wierzchołków pędów, zamiast normalnie rosnących robią się takie "pompony" bo to draństwo podgryza stożki wzrostu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.879 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum