TEMAT: OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 29 Cze 2021 19:48 #767876

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 52996
zwykły_chłop wrote:


A tu ogórek SL, początek przygody z tą odmianą :) , jeden wygląda jak by go wiatr nadłamał i chyba chciałby wypuścić korzonki. Przysypałem je ziemią i zobaczę co z tego wyjdzie. Był kiedyś poruszony ten temat i ogórki poza niektórymi odmianami podobno się nie ukorzeniają. Może potrzebny jest im jakiś impuls żeby zainicjować proces? Będę obserwował ten krzaczek.

Wczoraj wysadzałem 10 sztuk rozsady rezerwowej ogórków SL i Lech. Były od początku w kubkach 100 ml i wszystkie, jak jeden mąż miały korzenie przybyszowe. Ukorzenią się na 100 %.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Prządka, ewakatarzyna, zwykły chłop, Mejra


Zielone okna z estimeble.pl

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 29 Cze 2021 20:57 #767888

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1701
  • Otrzymane dziękuję: 10248
Coś już rosną, a nawet kwitną ;)

Polan
polan-2.jpg


polan2.jpg


Krak
krak.jpg


Allianz
allianz.jpg


Miks rosyjski wysiany 27 czerwca z podkiełkowanych nasion
ruski.jpg
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 30 Cze 2021 12:05 #767924

  • jaknieja
  • jaknieja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 413
  • Otrzymane dziękuję: 1832
Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu dwóch egzemplarzy ponieważ mam wątpliwości czy dopadło je to samo. Rosną w dwóch końcach tej samej szklarni. Pierwszy to ogórek, a drugi to melon, ale wstawiam zdjęcia w tym wątku żeby pokazać różnicę w objawach. Jestem kiepska w diagnozowaniu problemów dyniowatych więc liczę na Wasze podpowiedzi.

Tutaj jestem w zasadzie pewna, że to przędziorek. Zdaje się, że te ubytki na spodniej stronie liści to ślady jego żerowania. Kilka dni temu zrobiłam oprysk Mospilanem, ale dziś przyjrzałam się uważnie liściom i widać takie mikroskopijne poruszające się kropeczki. Czyli przeżyły. Co skutecznie sobie z nimi poradzi?

ogr.jpg



Tutaj niestety nie jestem już taka pewna diagnozy. Nie wypatrzyłam wprawdzie przędziorków, ale one są tak małe, że mogłam je przeoczyć. Zastanawiam się jednak czy w tym przypadku nie mam do czynienia z jakąś choroba grzybową, bo te zmiany na liściach na moje oko są nieco inne. Co myślicie?

melon2.jpg
Edyta
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 30 Cze 2021 12:52 #767929

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1277
  • Otrzymane dziękuję: 4765
Ogórki siane 9 maja.
Te posadzone w folii to:

Rubin
IMG_20210630_120329.jpg


Iwa
IMG_20210630_120421.jpg


W gruncie to Zuzanna, Rubin i Polonez.
IMG_20210630_120714.jpg
IMG_20210630_120724.jpg

IMG_20210630_120557.jpg


Pierwszy większy zbiór. Rządek 6mb :)
IMG_20210630_122947.jpg
Piotr :)
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 30 Cze 2021 13:44 #767934

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3771
  • Otrzymane dziękuję: 31834
Piękne ogóreczki.Myślę że za tydzień u mnie będą pierwsze zbiory.


20210630_132334.jpg


20210630_132257.jpg
Maria
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 30 Cze 2021 14:29 #767940

  • Malinówka
  • Malinówka's Avatar
U moich rodziców w tunelu na większości krzaków pojawiły się takie przebarwienia, kropki na liściach. Czy to może być niedobór magnezu? A może coś je podgryza.Widziałam na nich małe czarne,podłużne latające stworzenia i pomarańczowe latające widoczne tu na 3 zdjęciu.A może to początki mączniaka rzekomego :think: :(
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 30 Cze 2021 17:23 #767946

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 7053
  • Otrzymane dziękuję: 43207
Moje ogórki od a do z. z dzisiejszego dnia:To jest drugi zbiór a pierwszy był kilka dni wcześniej 3 szt. :rotfl1: :rotfl1: :bye: :bye: :) :)

009-45.jpg

010-32.jpg

007-66.jpg

001-502.jpg
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 30 Cze 2021 19:47 przez Krecik stary.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 30 Cze 2021 20:44 #767958

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 8199
  • Otrzymane dziękuję: 54034
Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu do słoiczka i u mnie coś wpadnie :)

45F1BD07-73AC-47C1-BF6E-38E22C414B57.jpeg

Będę miała kłopot, bo za gęsto wysiane :oops:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 30 Cze 2021 23:20 #767992

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3554
  • Otrzymane dziękuję: 7703
jaknieja wrote:
...
Od lat ciągle to samo. :club2: . Każdy środek ma w opakowaniu kartkę, na której są wyszczególnione agrofagi przez niego zwalczane, wystarczy przeczytać. Kup jeden z wielu środków zwalczających roztocza czyli akarycyd. Specjalnie nie podaję nazwy bo trzeba się odrobinę podszkolić. Ważne aby środek miał krótką karencję bo ogórki zbiera się co 2-3 dni.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, jaknieja, Mejra

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 01 Lip 2021 08:58 #768019

  • jaknieja
  • jaknieja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 413
  • Otrzymane dziękuję: 1832
Cóż KaLo, faktycznie nie przeczytałam kary charakterystyki Mospilanu. Widząc opis "zwalcza owady gryzące/ssące" założyłam, że również przędziorki. Co jednak z melonem? Myślisz że to też przędziorek? :think:
Edyta
Ostatnio zmieniany: 01 Lip 2021 09:58 przez jaknieja.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 01 Lip 2021 13:23 #768032

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
no 3 dni mnie nie było i dzisiaj zerwałem pierwsze grunciaki :) WIADRO .... :))))
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 01 Lip 2021 13:50 #768041

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1518
  • Otrzymane dziękuję: 8096
jak zapatrujecie się na pogląd, że z pierwszych ogóreczków nie powinno się robić przetworów do słoików na dłuższe przechowywanie bo się zepsują lub będą nie smaczne? U mnie jest taka tradycja i nie wiem czy to po prostu tak się robi bo tak zawsze było czy jednak coś w tym jest
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, ewakatarzyna

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 01 Lip 2021 13:57 #768046

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 7053
  • Otrzymane dziękuję: 43207
Adam tak szczerze to nie słyszałem ani nie było w moim dzieciństwie praktyki robienia przetworów z pierwszych jakichkolwiek warzyw,owoców czy jagód.Zawsze zajadaliśmy się bezpośrednio ze zbiorów do momentu aż przejadły się czy też był nadmiar urodzaju.Dopiero wtedy w ruch szły słoiki i inne sposoby przeróbki. :coffe: :coffe: :bye: :) :)
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 01 Lip 2021 14:03 przez Krecik stary. Powód: poporawki
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, bastis, aga, del, ewakatarzyna, zwykły chłop, Biedronka

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 01 Lip 2021 14:07 #768049

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
u mnie system z ogórkami jest taki

stoją zawsze 2 5 litrowe kamionki na blacie w kuchni - nadwyżki idą w słoiki

te wiaderko akurat starczyło na obie - w słoiki nic się nie ostało

nigdy nie słyszałem o tym co piszesz
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 01 Lip 2021 16:39 #768079

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3554
  • Otrzymane dziękuję: 7703
Za moich młodych lat czyli w '60 i jeszcze w '70 ogórki do kiszenia kupowało się na targu z końcem sierpnia a nawet później, jak jesień była ciepła to jeszcze na koniec września mozna było dostać b. ładne ogóreczki. Potem w '80 dotarł do nas mączniak czy parch dyniowatych i wszystko się zmieniło.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): najemnik, zwykły chłop

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 01 Lip 2021 16:51 #768080

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2146
  • Otrzymane dziękuję: 7188
Nic takiego nie słyszałem i u mnie w domu też nie, a nawet same ogóraski tego nie wiedzą. Pytanie czy z pierwszego zbioru starczy w tym roku na słoik. :)

No koper, chrzan i czosnek już czekaja na te ogóry.:D
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): zwykły chłop

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 01 Lip 2021 17:35 #768086

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 719
  • Otrzymane dziękuję: 4337
Adam może to ma związek z temperaturami/upałami. Obecnie rzadko spotyka się zimne piwnice czy spiżarnie a kiszonki są wrażliwe na wysokie temperatury. Sama się przekonałam o tym jak kiedyś nie wyniosłam w porę do spiżarni kiszonych kalafiorów i stały w upał na blacie kuchennym, odkręcony słoik wystrzelił jak szampan a kalafior był niejadalny (słoik był dobrze zassany). Myślę że z ogórkami może być podobnie.
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Horti, ewakatarzyna, zwykły chłop

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 01 Lip 2021 21:32 #768112

  • TomekD
  • TomekD's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 410
  • Otrzymane dziękuję: 1498
Te przesądy często zawierają sporo prawd.

To jak z przesądem niekiszenia kapusty po 1 listopada - po prostu kiedyś w chałupie było już zbyt zimno aby wystartowała dobra fermentacja.
Z drugiej skrajności - ogórki do dobrego kiszenia wolą na start temperaturę poniżej 20 stopni (a nie upał) a potem piwnicę.

Każda żywe stworzenie (ogórek też) jest ukierunkowane na jedno - wydanie potomstwa, bez względu na warunki.
Wydaje mi się że pierwsze owoce zawsze niosą ze sobą wspomnienie słabej pogody na starcie i będą mniej smaczne.
Choć nam, po paromiesięcznym odwyku, te pierwsze na świeżo zawsze będą smakować doskonale.

Ogórek, nawet ten zbierany w pełni sezonu, do kiszenia na zimę, zawsze się odwdzięczy się trwałością i smakiem za dodatek cukru do zalewy.
pozdrawiam,
Tomek
Ostatnio zmieniany: 01 Lip 2021 21:33 przez TomekD.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): zwykły chłop, Biedronka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.888 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum