TEMAT: OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 22 Sie 2021 22:12 #774792

  • Zefirka
  • Zefirka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 863
  • Otrzymane dziękuję: 1652
Ja zbierałam ogórki co drugi dzień. Zauważyłam, że jeśli robiłam to rzadziej, to ogórki przerośnięte hamowały wzrost następnych. Zobaczymy jak długo będą jeszcze owocowały, ale raczej zbliżamy się do końca z racji chłodnych nocy.
Wiedźmowata
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, Nimfa, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 23 Sie 2021 06:05 #774805

  • Matkud
  • Matkud's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 73
  • Otrzymane dziękuję: 277
KaLo, ogórki prowadzone po sznurkach, pędy boczne skracane i zostawiane po 1,2 ogórki na nich, pęd główny ok. 4m - szedł w górę i na bok lub w górę i na dół w zależności od miejsca. Bardzo plenne były Iwy, chociaż chyba nie do końca to były tylko one, bo sadzonki od sąsiada, a jak zapytałem go o odmianę to nie miał pewności. Jeden krzak miał krótsze ogórki, pozostałe ok 30cm. Zdjęć krzaka już nie pokażę, bo wszystkie oprócz 3 śremskich zlikwidowane w sobotę, postaram się zrobić zdjęcie tego co zostało na tygodniu :)
Co to ilości słoików to octupus i śremski szły na kiszone, a Iwy krojone w paski zrobione z kurkumą. Co 3-4 dni potrafiłem zebrać ich na prawdę dużo, rwane regularnie.

Tutaj z kurkumą na lewo obok fasolki i papryki :)

20210819_173231.jpg
Ostatnio zmieniany: 23 Sie 2021 06:47 przez Matkud.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 23 Sie 2021 10:26 #774823

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5710
  • Otrzymane dziękuję: 27072
Janusz KaLo, bo my kiepscy ogrodnicy jesteśmy, albo mamy kiepską glebę, albo jedno i drugie :tongue2: . Ja sadzę co roku 26 roślin ogórków, bo taką mam długość kwater i rzeczywiście w tym roku zebrałam więcej niż poprzednie lata, ale walczyłam z mączniakiem od samego początku - zapobiegawczo, bo na kratce to uprawiam od kilku lat.
Zbiór z wczoraj, swoją drogą ogórek, to mistrz kamuflażu :silly:

20210823_095100.jpg
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, mymysteryy, Nimfa, Zygowa, del, ewakatarzyna, Szczypiorek

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 23 Sie 2021 15:34 #774853

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2166
  • Otrzymane dziękuję: 9092
KaLo wrote:
sadzę po 40-50 i g... z tego jest. Czyli sprawdza się powiedzenie, że im mniej tym więcej. :supr:

Może kwestia odmiany? :think: Ogórki mi się nigdy nie udawały. To pierwszy sezon, kiedy mam pełną spiżarnię, a rodzinka objedzona po dziurki w nosie. :wink4:
Na dzień dzisiejszy SV w tunelu (8 krzaczków) już się powoli kończy
20210823_145141.jpg


Ale Monisia w gruncie (10 krzaczków) nadal pełna wigoru
20210823_150321.jpg


A Boztom (8 krzaczków) sprawia wrażenie, jakby zapomniał, że jesień się zbliża. Wlazł na drzewo obok i na dach altanki, a w zawiązkach po 4-5 ogórków.

20210823_145709.jpg


20210823_145901.jpg


Bywało wcześniej więcej, bo SV był wybitnie plenny na początku, ale i teraz nie narzekam. Co drugi dzień zbieram mniej więcej tyle. Wystarczy, bo zaprawionych mam już wystarczająco dużo.

20210823_150624.jpg


Tak więc, jeśli tylko udałoby mi się utrzymać w przyszłym roku takie plony, to 20 krzaczków na 4 osobową rodzinę spokojnie wystarczy.
Pozdrawiam,
Kasia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, rychu44, Zygowa, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, renmanka, Babcia Ala, jack90

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 23 Sie 2021 15:57 #774855

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3468
  • Otrzymane dziękuję: 7414
W tym roku i tak zaszalały bo w piachu wyryłem dół do połowy łydki i dałem do środka co pod ręką było, skoszona trawa, zeszłoroczne badyle z kompostowika i świerze chwasty z plewienia, posypałem mocznikiem i przysypałem ziemią a po miesiącu posadziłem w tym ogórki. Odmiany Śremski, Reja, Octopus i Maksimus.Było lepiej niż poprzednio.
Ostatnio zmieniany: 23 Sie 2021 15:58 przez KaLo.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, mymysteryy, owsianka, ewakatarzyna, Szczypiorek

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 23 Sie 2021 16:01 #774856

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2166
  • Otrzymane dziękuję: 9092
No tak, w naszych piachach ciężko wydusić z roślin duży plon. Dlatego wymieniłam ziemię w miejscu tunelu i na dwóch grządkach. Pewnie dlatego mam lepsze wyniki, niż wcześniej.
Pozdrawiam,
Kasia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, ewakatarzyna, Szczypiorek

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 23 Sie 2021 16:19 #774857

  • TomekD
  • TomekD's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 346
  • Otrzymane dziękuję: 1207
Kasiu,

Możesz zdradzić gdzie kupujesz nasiona tych profesjonalnych odmian w ilościach detalicznych ?
pozdrawiam,
Tomek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 23 Sie 2021 17:07 #774864

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2166
  • Otrzymane dziękuję: 9092
TomekD wrote:
Kasiu,

Możesz zdradzić gdzie kupujesz nasiona tych profesjonalnych odmian w ilościach detalicznych ?

Niestety nie poratuję informacją, bo dostałam je w prezencie.

Boztom, z tego co mi się wydaje, jest dostępny w małych opakowaniach.
Pozdrawiam,
Kasia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, ewakatarzyna, Szczypiorek, TomekD, jack90

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 23 Sie 2021 17:37 #774865

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5710
  • Otrzymane dziękuję: 27072
Mam glinę, a ogórki uprawiam na wale. Syn kopie rów szer. 60 cm na głębokość damskiego szpadelka (saperka na długim trzonku), a ja wypełniam go czym mam, tak jak Janusz, chwastami, wyrośniętymi sałatami, łętami. Daję też trochę obornika i wermikulitu dla utrzymania wilgoci, w tym roku dałam skoszoną wykę ozimą, którą sieję dla azotu i poprawy struktury gleby co roku na innej kwaterze. Potem to wszystko zasypuję z powrotem ziemią. Ogórki rosną na podwyższeniu, ale pod nogami mają to co potrzebne. Na wale szybciej obsychają po deszczu, a ziemia szybciej wiosną się nagrzewa. Na piasku dodatkowo na środku usypanego wału zrobiłabym lekkie zagłębienie, żeby woda opadowa nie spływała na zewnątrz, ale zaznaczam z piachem nie mam żadnego doświadczenia.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 23 Sie 2021 17:41 przez Babcia Ala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, mymysteryy, pouder, Nimfa, JaNina, Zygowa, ewakatarzyna, Szczypiorek

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 23 Sie 2021 20:38 #774890

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15443
  • Otrzymane dziękuję: 51293
Mini ogóreczki z wczorajszej likwidacji uprawy gruntowej zakonserwowane w occie jabłkowym.


IMG_3101.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, rychu44, mymysteryy, pouder, Nimfa, JaNina, Zygowa, ewakatarzyna, Szczypiorek, Matkud

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 23 Sie 2021 21:28 #774894

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7892
  • Otrzymane dziękuję: 52288
Też skrupulatnie zbieram te małe ogóreczki. Słoik się uzbierał :)

IMG_4390.jpg

na grządce zostały jeszcze SL, ale co z nich zostanie po tym ochłodzeniu, to nie wiem :jeez:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Jan4, rychu44, mymysteryy, Nimfa, Zygowa, Szczypiorek, Babcia Ala

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 25 Sie 2021 16:35 #775050

  • Zefirka
  • Zefirka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 863
  • Otrzymane dziękuję: 1652
KaLo wrote:
Czyli sprawdza się powiedzenie, że im mniej tym więcej. :supr:

Dziś zebrałam tyle (mam nieco ponad 20 krzaczków):

IMG_8912.jpg


Niektóre próbują mi uciekać wspinając się na drzewa (w tym wypadku, na morwę i wiśnię):

IMG_8907.jpg


IMG_8909.jpg
Wiedźmowata
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, rychu44, mymysteryy, Nimfa, JaNina, Zygowa, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, Matkud

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 25 Sie 2021 17:41 #775053

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5710
  • Otrzymane dziękuję: 27072
Ogórki podobno lubią sąsiedztwo drzew owocowych, a przypadek Zefirki i moje doświadczenia zdają się to potwierdzać. One nie lubią spiekoty, tylko ciepło i wydaje mi się, że taki lekki półcień w pobliżu drzew im bardziej odpowiada niż słoneczna patelnia, na której wówczas często więdną w południe. Jeszcze lubią za sąsiada słonecznik i wtedy też się po nim wspinają.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 25 Sie 2021 17:41 przez Babcia Ala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, mymysteryy, JaNina, Zygowa, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, Zefirka

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 25 Sie 2021 19:08 #775058

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2166
  • Otrzymane dziękuję: 9092
To by się zgadzało, choć akurat u mnie wspięły się nie na owocowe, a na wierzbę. Za sąsiadów mają zagajnik brzozowy. :)

20210825_190209.jpg



20210825_190453.jpg
Pozdrawiam,
Kasia
Ostatnio zmieniany: 25 Sie 2021 19:09 przez mymysteryy.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, pouder, JaNina, Zygowa, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, Matkud, jack90

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 26 Sie 2021 08:06 #775089

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15443
  • Otrzymane dziękuję: 51293
Przyszedł czas na pozyskiwanie nasion.


IMG_3102.jpg


Jeden nasiennik Lecha rozbrojony
Ostatnio zmieniany: 26 Sie 2021 10:24 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, mymysteryy, pouder, Marianna, JaNina, Zygowa, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 26 Sie 2021 13:42 #775114

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7892
  • Otrzymane dziękuję: 52288
Ja dzisiaj też rozkroiłam jednego NN od Amiszów

IMG_4397.jpg

Mam jeszcze SL, ale on musi jeszcze poleżeć.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, mymysteryy, pouder, Marianna, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 26 Sie 2021 22:21 #775177

  • owsianka
  • owsianka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 86
  • Otrzymane dziękuję: 281
Też zostawiłem 3 duże żółte ogórki long z forum, ale nie wiem w którym momencie ich "rozbroić". Na razie są w domu.
Pozdrawiam poprosturysiek
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 27 Sie 2021 03:04 #775188

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15443
  • Otrzymane dziękuję: 51293
Ten temat był tu już omawiany. Po zerwaniu ogórków nasiennych należy je przetrzymywać w ciepłym miejscu do momentu aż zmiękną. Wtedy należy je naciąć wzdłuż po całym obwodzie i rozerwać na pół. łyżeczką należy wydłubać gniazdo nasienne i wydobyć nasiona. . Przetrzeć na grubym sitku pod bieżącą wodą drewnianą pałką by usunąć resztki pektyny. Nasiona wyłożyć na papierowy ręcznik do podsuszenia po czym zeskrobać na talerz, ułożyć w pojedynczej warstwie i dokładnie dosuszyć przez kilka dni w temperaturze pokojowej.
Ostatnio zmieniany: 27 Sie 2021 03:05 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, owsianka, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.841 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum