TEMAT: OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 14 Paź 2021 10:29 #778888

  • ama
  • ama's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 311
  • Otrzymane dziękuję: 2147
Bardzo dziękuję za przepis :hearts: ,w następnym roku z pewnością skorzystam z niego :)
pozdrawiam ama
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 18 Paź 2021 18:54 #779305

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7855
  • Otrzymane dziękuję: 52034
Dzisiaj w końcu pobrałam nasiona z ogórka SL. Długo czekałam, ale nasiona pobrałam ładne i pełne, więc warto było czekać

20211018_123536.jpg

A z reszty ogóreczków i cyklantery, zrobiłam szybkie pikle. Nic się nie zmarnowało :)

20211018_141920.jpg
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, sierika, bietkae, Prządka, ewakatarzyna

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 13 Sty 2022 16:41 #788854

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5548
  • Otrzymane dziękuję: 12719
Uprawa ogórków na siatce i sznurkach. Jak to się robi krok po kroku
'...Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę w uprawie ogórków i jak je prowadzić na siatce lub sznurkach.

Ogórki zaliczają się do ścisłej czołówki najbardziej lubianych warzyw letnich. Ich uprawa nie jest trudna, ale ponieważ rośliny są dość wymagające, należy zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju. ..."
Ostatnio zmieniany: 13 Sty 2022 16:42 przez Jan4.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bietkae, Nimfa, Zygowa, Prządka, ewakatarzyna, zwykły chłop

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 13 Sty 2022 19:32 #788884

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1457
  • Otrzymane dziękuję: 7814
Może Ania Adasiowa tu zajrzy
Zastanawiam się jak smakuje ogórek meksykański ( mysi melon) w necie jeden mówi że bezsmakowy i niejadalny, dla drugiego typowy smak ogórka. Czy można by było zrobić np korniszony? Ania Adasiowa robiła coś takiego, ciekaw jestem jaki wyszedł smak, a może ktoś z Was miał mysie korniszonki ?

lDmtfr.jpg
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 13 Sty 2022 19:34 przez zwykły chłop.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Miragoral, del, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 15 Sty 2022 14:38 #789025

  • Tajga dzika
  • Tajga dzika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Zielarz z dziczy
  • Posty: 437
  • Otrzymane dziękuję: 1980
Tak czytam wątek o ogórkach ile macie fajnych odmian i jakie plony. Ja mam pecha co do odmian i nadal szukam najlepszych co się sprawdzą.
Pozdrawiam Sylwester
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 15 Sty 2022 15:02 #789026

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64600
Adasiu
Polecam ogórki meksykańskie każdemu wielbicielowi chrupkich, lekko twardych ( a to zależy także od metody konserwacji ) i niekłopotliwych w uprawie odmian. W smaku dominuje "zwykły" ogórek z nutą melona - nieco podobny do cyklantery, która jednak przypomina połączenie ogórka i papryki.
Ogórki meksykańskie, nawet w fazie całkowitej dojrzałości, nie mają dużej komory nasiennej i nie są puste w środku.
Jak widać na zdjęciu, w skład marynaty weszły ostra papryka, cebula i mało wyrośnięte ogórki gruntowe ( chyba Suyo Long ).
Pozdrawiam cieplutko ...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 15 Sty 2022 21:26 #789040

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1457
  • Otrzymane dziękuję: 7814
Aniu czy robiłaś dwie wersje? no chyba że omyłkowo ( jak sąsiadka z moich papryk anaheim zrobiła sobie leczo :mad2: :mad2: :happy4: :happy4: ) nie te papryki zapakowałaś do słoika :devil1:
IMG_20220115_212205.png


jak by nie było chcę coś takiego poczynić

//edit
Tak Janinko :devil1: , niestety Taze Biber nie mam więc zastąpię tym co mi urośnie w tym sezonie

//edit2
No i masz babo placek :hammer: a teraz to się jeszcze na cyklanterę napaliłem, to przecież byłby ideał do słoika . Oj oj głowa mnie rozbolała od myślenia na jakie to przetwory wykorzystać :bad-idea:
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 15 Sty 2022 22:20 przez zwykły chłop.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Adasiowa, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 15 Sty 2022 22:09 #789045

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64600
Zasada jest prosta: do łagodnej marynaty dodaję słodkie papryki, a do pikantnej - ostre. Czasami, gdy zalewa jest delikatna, możesz śmiało dodać nieco ostrzejsze składniki dla podkręcenia smaku, podobnie jest z czosnkiem.

Cyklantery nie uprawiałam, ale miałam okazję ją spróbować: ma cienkie i bardzo chrupiące, kruche ścianki i praktycznie zero miąższu.

p.s. kilogram ogórków kosztuje aktualnie około 12 zł/kg - musimy chyba przygotować się na większą ilość rozsad i dłuższą uprawę ...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Prządka, ewakatarzyna, zwykły chłop, Babcia Ala

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 15 Sty 2022 22:31 #789046

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2633
  • Otrzymane dziękuję: 7742
zwykły_chłop wrote:
teraz to się jeszcze na cyklanterę napaliłem, to przecież byłby ideał do słoika
Zgadza się, pasuje idealnie :happy: . Muszę w tm roku więcej wysiać, bo większość "szła" na bieżąco i trudno było coś do tego słoika złapać. :happy:
No i mysi melon koniecznie, żebym tylko nie zapomniała nasion dokupić.
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka, ewakatarzyna, zwykły chłop, Babcia Ala

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 16 Sty 2022 08:13 #789049

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3682
  • Otrzymane dziękuję: 19599
Co prawda to nie ten wątek, ale ja też jestem zachwycona cyklanterą :hearts:
Pamiętajcie tylko, żeby używać niezbyt wyrośniętych owocków. Większe robią się gąbczaste a nasiona twarde.
A cyklantera w zalewie do korniszonów całkiem, całkiem :yummi:
Ostatnio zmieniany: 16 Sty 2022 08:33 przez JaKasiula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bastis, Mandorla, JaNina, del, Prządka, ewakatarzyna, zwykły chłop

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 16 Sty 2022 12:07 #789082

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2633
  • Otrzymane dziękuję: 7742
JaNina wrote:
Nasiona są na Straganiku :)
Wiem, Janinko :flower2: ale przecież nie będę robić zamówienia na jedną paczuszkę nasion, prościej będzie wrzucić w sklepie do koszyka przy okazji innych zakupów :) .
W tym roku zamierzam poświęcić ogórkom trochę więcej uwagi, może nawet nauczę się jakoś je przetwarzać inaczej, niż tylko w occie.
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, JaNina, del, Prządka, ewakatarzyna

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 16 Sty 2022 14:40 #789092

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7855
  • Otrzymane dziękuję: 52034
Ja w tym roku stawiam na nowe, jak dla mnie, odmiany.

20220116_122610.jpg

Szczególnie interesuje mnie German/Herman/Niemiecki. Pod różnymi "tłumaczeniami" występuje, ale najczęściej jako Herman, więc takiej nazwy będę używała. Na opakowaniu pisze, że pierwsze ogórki są już po 38 dniach uprawy. Ciekawe.
Do uprawy ogórków jeszcze jednak daleko, więc pozostaje tylko :lev:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 16 Sty 2022 17:57 #789114

  • Tajga dzika
  • Tajga dzika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Zielarz z dziczy
  • Posty: 437
  • Otrzymane dziękuję: 1980
Jakiś czas temu czytałem on jakieś rosyjskiej odmianie że w 40dni wydaje owoce a tu 38dni. Udawało sie komuś w 40dni uzyskać ogórek w gruncie? Mi najszybciej cos dało plon po 55dniach jakoś.
Pozdrawiam Sylwester
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka, ewakatarzyna

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 16 Sty 2022 18:36 #789121

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6911
  • Otrzymane dziękuję: 41968
To chyba zależy od jakiego momentu liczymy dni. :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, JaNina, del, Prządka, ewakatarzyna, Zefirka

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 16 Sty 2022 18:44 #789123

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7855
  • Otrzymane dziękuję: 52034
Sama jestem ciekawa, co to za cudo :woohoo: Oczywiście będę zdawała relacje. Czy ogórki będą parę dni wcześniej, czy później, nie zrobi mi różnicy, ważne żeby dobre były :happy:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, del, Prządka, ewakatarzyna

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 16 Sty 2022 19:09 #789127

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1269
  • Otrzymane dziękuję: 4734
Ostatnio miałem Rubina, nie liczyłem jak szybko zerwałem ogórka.
Podają: Rubin F1 bardzo wcześnie zaczyna owocować - wczesną wiosną po ok. 53-55 dniach od wysiewu, późną wiosną po ok. 45-50 dniach od wysiewu, jesienią po ok. 35-40 dniach po wysiewie
Piotr :)
Ostatnio zmieniany: 16 Sty 2022 19:10 przez podjadek.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, JaNina, del, Prządka, ewakatarzyna

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 16 Sty 2022 20:23 #789131

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6911
  • Otrzymane dziękuję: 41968
U mnie w tym roku będzie Krak i ten ze zdjęcia poniżej.

002-479.jpg
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kajtkowa, JaNina, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 17 Sty 2022 08:26 #789160

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 708
  • Otrzymane dziękuję: 2911
Siostra uprawiała Nadushę przez dwa lata i była z niej bardzo zadowolona.Ogórek plenny, zdrowy i długo owocujący.Rosły w pionie w przeciekającej części szklarni co bardzo im się podobało.A w przypadku mojej siostry "uprawiać" znaczy wsadzić w ziemię i ma rosnąć.Żadnej ochrony czy dokarmiania.I wcale nie chodzi o ekologię :happy3:
Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, del, Prządka, ewakatarzyna, zwykły chłop, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.878 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum