TEMAT: STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 07 Gru 2019 17:05 #683117

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Dla mnie taką magiczną datą, od której zaczynam odliczać dni do rozpoczęcia sezonu ogrodowego jest 24 grudnia i to bynajmniej nie ze względu na swą świąteczną oprawę. Od tego dnia dzień staje się po troszeczku dłuższy, a kiedy powitam Nowy Rok, to już bezceremonialnie zaczynam grzebać w pudełku z nasionami, przygotowuję podłoże, kubeczki i kuwety, sprawdzam "terminy przydatności" roztworów nawozów, ale w styczniu nie rozpoczynam jeszcze wysiewów - nie mam ku temu warunków na parapetach.
Startuję na przełomie stycznia i lutego wykładając na waciki nasiona ostrych papryk, a chwilę później bakłażanów.

A co u Was pojawi się jako pierwsze w kiełkownikach :)?

Anusia - odnośnie kapusty nie pomogę, ale własny czosnek i cebulkę po prostu musisz mieć. W tym roku wysadziłam znacznie więcej czosnkowych ząbków i dodatkowo trochę cebulek powietrznych, a główny nacisk w nadchodzącym sezonie położę na włoszczyznę - ta z tego roku znika błyskawicznie, ostatnio w domowym rosołku ( jedynie kurze zwłoki pochodziły ze sklepu ).
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 07 Gru 2019 17:05 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Armasza, Pestka, koma, Zielona, y_y, Sylwiaaa, aga, JaNina, anaka, Barborka


Zielone okna z estimeble.pl

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 07 Gru 2019 17:31 #683123

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3562
  • Otrzymane dziękuję: 30055
U mnie z końcem stycznia na waciki pójdą papryki ostre.Jako drugie bakłażany-znacznie póżniej jak w ubiegłym roku-tak myślę ok.10 lutego.Krótka przerwa i w ruch pójdą pomidory,papryka słodka itd.Miało być wszystkiego mniej,a zapowiada się na hurtowe ilości sadzonek
Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Adasiowa, Armasza, Pestka, JaNina, anaka, Barborka

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 07 Gru 2019 17:47 #683126

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Marysiu, Twój wpis przypomniał mi o innych nasionach, ściśle związanych z Twoją osobą - a mianowicie o porach i selerach jako części składowej włoszczyzny ( a wszystko przez Twoje pięknie związane pęczki ), bo w głównej mierze Ty przyczyniłaś się do zapoczątkowania przeze mnie uprawy korzeniowych.
Końcem stycznia, początkiem lutego powędrują do kiełkowania, czyli parapetowy areał ulegnie jednak skurczeniu...ale umyśliłam sobie, że zrobię więcej rozsad selera kosztem ostrych papryczek, których zapas mam co najmniej na 2 lata.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Mandorla, anaka, Barborka

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 07 Gru 2019 18:02 #683128

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1848
  • Otrzymane dziękuję: 6160
Marzenka wrote:
Ja w brakujące warzywa i owoce o tej porze roku zaopatruje się w zieleniaku. Właściciele mają część swojego towaru ale resztę biorą z giełdy. Też pewności nie ma, czy towar jest polski.
Egzotyczne owoce kupuję w Biedronce lub Kauflandzie.
Uważasz,że polskie produkty są lepsze?
Ostatnio zrobiono badanie na zawartość glisofadu kaszy gryczanej sprzedawanej w naszych sklepach.Wszystkie zawierały glisofad,ale niektóre w nadmiernych ilościach. Od dawna wiadomo, że glifosad (Roundup) rolnicy stosują do suszenia ziarna, ale mnie najbardziej zbulwersowały słowa rolnika,który stwierdził że nie ważna jest szkodliwość takiej żywności,a ważna jest skuteczność jego działania oczywiście dla producenta .

zywienie.abczdrowie.pl/zwieksza-ryzyko-c...ryczanej-nowy-raport
Ostatnio zmieniany: 07 Gru 2019 18:03 przez Kaja.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Adasiowa, Mandorla, aga, JaNina

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 07 Gru 2019 18:21 #683130

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3562
  • Otrzymane dziękuję: 30055
Aniu Podobnie będzie u mnie.Baaardzo ograniczam uprawę papryk ostrych/również mam spory zapas suszonej i w słoikach/.Będą papryki ostre,które upiększą taras :Biuino Red i Yellow. Kilaka krzaczków do bieżącej konsumpcji.Między innymi:Jalapeno,Kinizsi.Skupię się na uprawie większej ilości warzyw korzeniowych.W ubiegłym roku miałam swoją marchewkę,selery,pietruszkę/zasypaną piaskiem w wiadrach/do maja.Podobnie powinno być w tym roku.
Wiązki włoszczyzny powinny też zaspokoić moje potrzeby do póżnej wiosny./mam dużą komorową zamrażarkę/
Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, bela, Adasiowa, Pestka, JaNina, anaka, Barborka

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 07 Gru 2019 18:28 #683133

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
U mnie pierwsze będą poziomki :hearts:
Po nich startują pory i selery; papryk w tym roku nie będzie, ale jakoś nie sądzę, żeby oznaczało to nadmiar miejsca w szklarenkach :happy:
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Adasiowa, Pestka, koma, Jaedda, aga, JaNina, anaka, Barborka

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 07 Gru 2019 18:39 #683135

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6899
  • Otrzymane dziękuję: 41817
U mnie pierwsze i przede wszystkim najpilniejsze to demontaż foliaka i postawienie szklarni z poliwęglanem.Następnie pomidorki,papryka itd. ;) ;) :bravo: :bravo: :bye: :bye: Pogoda niestety nie dopisuje.
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 07 Gru 2019 18:40 przez Krecik stary. Powód: poprawka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bela, Adasiowa, Pestka, koma, Agusiak, aga, JaNina, anaka, Barborka

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 07 Gru 2019 18:40 #683136

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Ja zaczynam 1 stycznia z pelargoniami, potem kilka ostrych papryczek i wczesne pory, ale to dopiero 15 stycznia. Więcej nie pamiętam, ale zapisałam sobie :bad-idea:
Ostatnio zmieniany: 07 Gru 2019 18:41 przez Marzenka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Pestka, koma, Jaedda, anaka

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 07 Gru 2019 18:41 #683138

  • Sylwiaaa
  • Sylwiaaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 650
  • Otrzymane dziękuję: 3089
U mnie pierwsze w lutym będą słodkie papryki. Przekonałam się, że dla mnie jest to najbardziej dogodny termin ich wysiewania :)
W nowym roku będą: Corbaci , Grek , Python , Super Red Pimento , Wielka Czerwona od Krecika , Zolotoy Fazan (Złoty Bażant) , NN Adriana + słodki mix odmian :ouch:
Ostatnio zmieniany: 07 Gru 2019 18:42 przez Sylwiaaa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Adasiowa, Pestka, koma, aga, anaka, Barborka

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 07 Gru 2019 18:42 #683139

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
No właśnie tak pomyślałam, że rezygnując z pewnych warzyw zyskam miejsce na inne, ale jednak odbędzie się to kosztem jedynie ilości uprawianych gatunków: zamiast np. papryk czy kalarepki wysieję więcej marchewek czy pietruszek i selera, więc powierzchnia przeznaczona na rozsady pozostanie ta sama...
Drodzy moi, a jak zapatrujecie się na jak najwcześniejszy wysiew sałaty ? Czy dałoby radę już w połowie stycznia ? Bardzo mi brakuje zieleniny.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, bela, Pestka, aga, JaNina, anaka, Barborka

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 07 Gru 2019 18:45 #683140

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6899
  • Otrzymane dziękuję: 41817
Aniu proponuję tak jak piszesz od sałatki kozulkowej.Moja na razie nie padła ani jedna ,a cały czas jest na balkonie. :bye: :bye: :coffe:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bela, Adasiowa, Pestka, koma, Jaedda, JaNina, anaka

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 07 Gru 2019 18:46 #683141

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
Prawdę mówiąc też myślałam o sałacie, ale boję się, że u mnie będzie jej zwyczajnie za ciepło. Zimny mam tylko kawałek parapetu przy balkonie, ale dla odmiany tam nie ma doświetlania. Trzeba się będzie zadowolić szczypiorkiem i pietruszką...
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Adasiowa, Pestka, anaka

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 07 Gru 2019 19:03 #683145

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Józiu, szczerze mówiąc, myślałam właśnie o Kozulce z dwóch względów: nie jest wymagająca pod względem warunków do wegetacji ( choć co innego kiełkowanie i wschody ), a po drugie sprawdziłabym żywotność nasion. Podejrzewam, że prędzej czy później coś mnie skusi i wyłożę choć 2-3 nasionka.

Ikuś, moje mieszkanie jest raczej zimne, więc sałatki nie powinny wybiegać, a jako roślinożerca potrzebuję "konkretu", bo natka, szczypiorek czy rzeżucha to raczej dodatki do pożywienia, choć niewątpliwie zdrowe, pachnące i wnoszące odrobinę wiosny na zimowe parapety. Mam torf i perlit, nasiona sałat i wielką ochotę na pierwszą uprawę :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Pestka, koma, JaNina, anaka, Barborka

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 07 Gru 2019 19:19 #683148

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1443
  • Otrzymane dziękuję: 9248
Kaju,a jeśli nie masz wyboru to co kupisz, polskie warzywa,czy z innego kraju?Ja jednak też w większości wolałabym swoje,bo wiadomo wiem co jem.A smak własnych warzyw jest o niebo lepszy,bo nie są sztucznie pędzone.Żeby ich jednak starczyło na dłużej,musiałabym mieć z 1ha ziemi a i to mogłoby teraz być za mało :happy3:
Naturalne ,niebanalne,własne.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Adasiowa, Pestka

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 07 Gru 2019 19:44 #683152

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7831
  • Otrzymane dziękuję: 51904
Ja startuję zaraz po Nowym Roku z pomidorami na parapet. Tak ze dwa krzaczki dla zabicia nudy. A w połowie stycznia, tak jak w zeszłym roku, wysieję trawę cytrynową. Natomiast pod koniec miesiąca karczochy Vert de Provence od Tilia, których nasiona mam zapisane jako do kupienia. Dopiero dzisiaj zauważyłam, że są na Straganiku :silly: Bystrzak ze mnie jest niesamowity :oops:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Pestka, aga, anaka, Barborka

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 07 Gru 2019 20:06 #683158

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Janeczko, nawet nie zapytam, czy dołożyć ów karczoch do koperty z pomidorkami .... :coffe:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): aga, anaka

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 07 Gru 2019 20:07 #683159

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7831
  • Otrzymane dziękuję: 51904
:kiss3:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 07 Gru 2019 20:32 #683163

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1443
  • Otrzymane dziękuję: 9248
Mnie czeka długa lektura,bo w planach selerki ,por ,cebulka i lubczyk z rozsady,najpierw ostre papryczki ,potem bakłażany..dołożyłam sobie w tym roku i będzie się działo :dance: Trochę Was pomęczę pytaniami :comp:
Ale,ale ..zapomniałam,że kupiłam Maskotkę i ona chyba pójdzie na pierwszy ogień :wink4:
Naturalne ,niebanalne,własne.
Ostatnio zmieniany: 07 Gru 2019 20:41 przez anaka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Pestka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.487 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum