TEMAT: STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 15 Gru 2019 06:43 #683961

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1988
  • Otrzymane dziękuję: 14171
Aniu

w poniedziałek wyślę.
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 15 Gru 2019 10:16 #683980

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Agnieszko, spokojnie - uprawę fasolki zaczynamy na przełomie kwietnia/maja, więc z pewnością zdążymy z pakowaniem i wysyłką. A przy okazji będę Cię szczerze namawiać na zrobienie rozsady fasoli - jej produkcja, w przeciwieństwie do groszku, zabiera niewiele czasu, a pozwala uniknąć przykrych niespodzianek przy wschodach, jakie czasami zdarzają się podczas siewu bezpośredniego do gleby.
Przygotowując rozsadę fasolki szparagowej, wkładasz 5 podkiełkowanych nasion do kubeczka, a fasolki tycznej - 3 sztuki. Naprawdę polecam z własnego doświadczenia ..
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Mamma, Szczypiorek

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 15 Gru 2019 10:30 #683983

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1988
  • Otrzymane dziękuję: 14171
Nigdy o czymś takim nie słyszałam :thanks: Na pewno tak zrobię.

A skoro jest czas to wyślę przy okazji pobytu na poczcie.
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka
Ostatnio zmieniany: 15 Gru 2019 10:31 przez Szczypiorek.
Temat został zablokowany.

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 15 Gru 2019 10:40 #683985

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Zapraszam do wątku o uprawie fasoli szparagowej, a tymczasem zostawiam instrukcję obsługi:
pomodoro wrote:
Fasolę szparagową tyczną sieję do kubków po jogurcie 0,5 l po ok 6 sztuk nasion w jednym kubku . Siew odbywa się tak, że najpierw wsypuję 1/2 kubka podłoża, daję na to nasiona i następnie nadsypuję podłoża do pełna. Nie wciskać nasion w podłoże, bo potem kiełkujące nasiona dźwigają nad sobą całą czapę podłoża.

Szparagówkę karłową sieję do palety z 28 doniczkami po 4 nasiona w jednej doniczce. Takiej rozsady starcza na 7 - mio metrowy rządek.



pomodoro wrote:
Kiełkująca z perlitu fasolka szparagowa tyczna Goldelfe


IMG_4475.jpg
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 15 Gru 2019 10:44 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Marzenka, rychu44, Armasza, bietkae, Pestka, Mamma, anaka, Barborka, Szczypiorek

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 15 Gru 2019 11:48 #683992

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15443
  • Otrzymane dziękuję: 51293
Przykrycie kiełkujących nasion fasoli perlitem ma ten plus, że nasiona nie są porażane przez antraknozę
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Adasiowa, Armasza, bietkae, Pestka, Mamma, Barborka

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 15 Gru 2019 12:32 #683996

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Uprawa z wykorzystaniem perlitu ma także dodatkowe korzyści, np. podczas wysiewu majeranku. Sama osobiście się o tym przekonałam dwa lata temu i w przyszłym roku ( ponieważ zapas suszonego, działkowego majeranku mocno się skurczył ) zamierzam ów manewr powtórzyć.


Adasiowa wrote:
Z majerankiem sprawa wygląda następująco: z wysiewem nie musimy się spieszyć, tym bardziej, że zapowiadane są kilkudniowe, solidne mrozy, więc nawet ogrzewany parapet może okazać się niewystarczający.
Osobiście pierwszą, testową turę wysieję za dwa tygodnie. Wg niektórych źródeł nasionka należy pozostawić na wierzchu podłoża, inni zalecają posypanie ich cieniutką warstwą podłoża - tak więc wybór metody pozostawiamy siewcom :)
Pojemniczek z nasionami stawiamy w ciepłym i jasnym miejscu. Kiełkowanie następuje przeciętnie po 10-14 dniach i na świat przychodzą siewki - i tu zaczynają się "schody" .... najczęściej roślinki giną na skutek zgorzeli siewek ( choroby grzybowej zwanej też "czarną nóżką" ).
Najczęstszymi przyczynami mogą być zbyt intensywne podlewanie, chłód, ale przede wszystkim skażone patogenem podłoże ( Fusarium sp. ) czy zarażone nasiona.

Tutaj garść informacji o ZGORZELI SIEWEK

Dlatego umyśliłam sobie zrobić rozsadę w perlicie ( raz: to podłoże jałowe, dwa: trudno je zalać, trzy: ma dobre właściwości powietrzne, co sprzyja rozwojowi korzonków )

25 marca siewki wyglądały tak: a w walce ze zgorzelą siewek użyłam polopiryny rozpuszczonej w wodzie - przed wysiewem spryskałam nią podłoże i dopiero wtedy rozrzuciłam nasionka.

Majeranek

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 15 Gru 2019 12:36 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Marzenka, Krecik stary, rychu44, Armasza, bietkae, Pestka, Mamma, anaka, Barborka

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 15 Gru 2019 18:33 #684038

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1988
  • Otrzymane dziękuję: 14171
Aniu

po przeczytaniu wątku fasolowego bardzo, bardzo proszę Cię o dołożenie fasoli zielonej NN od Lucysi i golgelfe.

Pozdrawiam Szczypiorek
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 15 Gru 2019 18:42 #684041

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Agnieszko, dopisuję NN zieloną Lucysi, bo Goldelfe już zamówiłaś.

Chciałam tylko Ci podpowiedzieć, jeśli pozwolisz, że fasole tyczne wymagają dość pokaźnych podpór i zajmują trochę miejsca w warzywniku ( przy systematycznym wysiewie od maja do lipca i kontynuowaniu zbiorów - czasami aż do września ), a z tego, co pisałaś w wątku powitalnym dysponujesz niewielkim areałem. Również ekspansywne są wszelkie dyniowate: melony, cukinie, arbuzy oraz ogórki - chyba, że te ostatnie poprowadzisz w pionie, po sznurkach.
Będę jednakże mocno trzymać kciuki za rozplanowanie wszystkich wysiewów :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 15 Gru 2019 19:29 #684048

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15443
  • Otrzymane dziękuję: 51293
Cukinie bardzo dobrze rosną wkomponowane w trawnik


IMG_1593.jpg
IMG_1790-2.jpg
Temat został zablokowany.

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 15 Gru 2019 19:39 #684051

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Dodam jedynie, że przy tej metodzie uprawy dołek wypełniamy ziemią dobrej jakości, żyzną i odpowiednio nawozimy roślinki podczas wegetacji, jako że dyniowate wymagają sporej ilości wody i pokarmu. Gdy kwitną na tle soczyście zielonego trawnika, stanowią piękną, naturalną dekorację działki :)

No masz ... Mietku, te cukinie są niesamowite ...- ta bardziej krępa to chyba Bianca di Trieste, a smuklejsze Lungo Bianco.

Obie stanowią zawartość naszego Świątecznego Pakieciku - tak tylko przypominam :devil1:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 15 Gru 2019 19:40 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Marzenka, rychu44, Armasza, Pestka, Mamma, anaka, Barborka

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 15 Gru 2019 19:49 #684054

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15443
  • Otrzymane dziękuję: 51293
W przyszłym sezonie na to miejsce albo wysadzę fasolę tyczną szparagową, albo pomidory Czekisty. Cukinie natomiast będą rosły na miejscu zlikwidowanej części malin tuż przy ogrodzeniu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, Armasza, pouder, Pestka, Mamma, anaka, Barborka

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 15 Gru 2019 19:57 #684055

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3650
  • Otrzymane dziękuję: 16748
Co do cukinii i dyni, to co roku kopię dołki i wypełniam je przekompostowanym obornikiem lub ziemią kompostową. Przed wypełnieniem dołek polewam jeszcze odpowiednio rozcieńczonym przefermentowanym obornikiem (najczęściej granulowanym) lub gnojówką z pokrzyw dla uzupełnienia azotu.
Na plony naprawdę nie narzekam ;) No chyba, że młode rośliny przejdą przez nocne przymrozki, później przez duże susze i na koniec grad obije i tak już nie liczne owoce- jak miało to miejsce w tym roku :jeez: Chociaż i tak na cukinie i patisony nie narzekałam, gorzej z dyniami...

IMG_20190915_164024698.jpg


IMG_20190915_164029275.jpg
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 15 Gru 2019 20:01 przez Mamma.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, rychu44, Adasiowa, Armasza, pouder, Betula, Pestka, anaka, Barborka

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 15 Gru 2019 20:16 #684059

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Mamma, nieśmiało chciałam przypomnieć jedne z Twoich zbiorów, a na zdjęciu jest tylko mikroskopijna część plonów. Dzięki Tobie mogłam zapełnić zamrażarkę po brzegi :hug:
Masz rękę do uprawy dyniowatych !

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Marzenka, Armasza, Betula, Pestka, Mamma, Sylwiaaa, JaNina, anaka, Barborka

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 15 Gru 2019 21:53 #684066

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1988
  • Otrzymane dziękuję: 14171
Aniu

areał mam niewielki, ale mam męża cudotwórcę i wszystko co się da "idzie" do góry, a dynie, cukinie, melony arbuzy są ozdobą części kwiatowej działki.

Wszystkie rady i porady przyjmuję jako amator przedszkolak, ponieważ działkę mam dopiero piąty rok

Pozdrawiam Szczypiorek
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, anaka

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 16 Gru 2019 10:16 #684105

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Dzisiaj, zgodnie z zapowiedzią, wysłałam koperty do następujących Ludków:
Adasiowa wrote:
- Tilia
- JaNina
- Andziasz
- Szczypiorek koperta nr 1[/b]

Pozdrawiam cieplutko z zachmurzonego Poznania, w przerwie mycia okien :flower1:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, zielonajagoda, Armasza, andziasz, Pestka, Zielona, JaNina, anaka, Szczypiorek

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 16 Gru 2019 17:50 #684142

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Do wymienionej we wcześniejszym poście czwórki Ludków oczekujących od dzisiaj na koperty dołączyła jeszcze Amsiz - Agnieszko, Twoja koperta dotarła dzisiaj, więc czym prędzej spakowałam ją i powierzyłam reniferom.
Bardzo serdecznie Ci dziękuję :hug: za dołączone nasiona ogórka Suyo Long - tym samym reprezentacja tej odmiany bije rekordy ilości w naszej ofercie.

Jako że nasza akcja powoli dobiega końca, można pokusić się o pierwsze podsumowanie; zdecydowanie największą popularnością cieszyły się, jak co roku, wszelkie odmiany sałat, ziół ( także tych "awangardowych" ), ogórków oraz fasolek. Chętnie były również zamawiane przez Was warzywa liściaste, melony, arbuzy i cukinie, a nieco mniej - bakłażany. Jednak to, co osobiście mnie ucieszyło, to zwiększone zainteresowanie korzeniowymi ( marchewką, pietruszką, selerem), porami i cebulami, oraz rodzynkiem brazylijskim.
Po niespodziewanej reaktywacji wątku o uprawie kapusty okazało się, że z oferty Straganiku zniknęła niemal całkowicie baza kapust, zostały jedynie Pak Choi i brukselka.

Zrobiliśmy to. Zrobiliśmy to razem Ludzie i za to Wam dziękuję - w przyszłym sezonie będzie dobrze :hug:

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 16 Gru 2019 17:52 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 16 Gru 2019 18:24 #684148

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7892
  • Otrzymane dziękuję: 52289
I do mnie przyszła dzisiaj koperta. Bardzo dziękuję ofiarodawcom za nasiona, a Ani za włożoną pracę :kiss3: Muszę teraz poszukać informacji o uprawie poszczególnych odmian i gatunków warzyw, żeby się nasionka nie zmarnowały :hearts: .
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Pestka, anaka

STRAGANIK "ROZMAITOŚCI WARZYWNE" 2019 16 Gru 2019 18:48 #684150

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2634
  • Otrzymane dziękuję: 7744
Wstawię na pokusę ;)

Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Pestka, Ada, anaka, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.703 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum