TEMAT: UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 31 Maj 2020 14:27 #712236

  • galka68
  • galka68's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 238
  • Otrzymane dziękuję: 1565
Tez swoich nie pokaze narazie , jezeli przezyja ten wiatr , to bedzie dobrze. W malym tunelu to sa nawet nawet, w duzym bardzo zdechlych jest sporo , chodzi o tych, co odbijaja z wilkow.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, bietkae, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 31 Maj 2020 15:18 #712248

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Edek! Jeszcze jedno. Przy bardzo zasobnej glebie oszczędnie z podlewaniem. Obfite pobudza wzrost wegetatywny.
Blejk! W przyszłym sezonie do donic posadź dwarfy forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...-project-i-nie-tylko Są tak ładne, że śmiało mogą robić za rośliny ozdobne. Nawet żona nie będzie miała nic przeciwko. Po za tym podejrzewam, że jak żona spróbuje pomidorów z własnego ogrodu, to sama poprosi Cię o zwiększenie areału.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 31 Maj 2020 16:03 #712256

  • blejk8e
  • blejk8e's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 74
  • Otrzymane dziękuję: 120
Przyznam szczerze, ze nie wiedziałem, ze cos takiego jak dwarfy istnieją. Piękne sa to prawda. Pytanie tylko czy mozna gdzieś dostać gotowe juz sadzonki, czy trzeba samemu wysiewac. Jesli to drugie to obawiam sie, ze z braku doświadczenia i możliwości moge nie podołać. Mam natomiast zakupione sadzonki tu w UK które w sumie bardzo podobne liscie maja do tych dwarfow. Sadzonki nazywały sie black opal i black russian - jak sama nazwa wskazuje maja ciemne owoce. Tak wygladaja pozostałe krzaczki + bonus w postaci koktajlowki, gdzie wlasnie doszedł pierwszy owoc i jedna która kwitnie dopiero.









Dziękuje za wszelkie porady. Spróbuje sie zebrać w sobie i przesadzić jakoś te środkowe pomidorki z skrzyneczki. Przekupimy jakoś żonkę :). Pozdrawiam i miłej niedzieli.
Ostatnio zmieniany: 31 Maj 2020 16:05 przez blejk8e.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, bietkae, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 31 Maj 2020 16:46 #712260

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64593
Mam w stosunku do Was, Drodzy, wielkie opóźnienie. Moja rozsada z 30 marca ( !!! ) nadal przebywa na parapetach, w kubkach 400 ml brakuje niemal podłoża, ponieważ jest niemal całkowicie przerośnięte korzeniami, niektóre odmiany mają pąki kwiatowe, na bieżąco staram się usuwać wilki i zaprzestałam nawożenia. Pomidorki od kilku podlewań dostają wyłącznie wodę - nie chciałabym, aby męczyły się nadmiernym wzrostem, bo i tak duszą się w dotychczasowych pojemnikach. Podczas ciepłych dni, kiedy temperatura w słońcu przekracza 30 stopni ( majowe słońce jest bardzo "drapieżne" ), muszę dostarczać im wody dwa razy dziennie.
Miejsce na działce już przygotowane i cała nadzieja w nadchodzącym weekendzie - pomidory zasłużyły na większe lokum.



Poniżej na zdjęciu: dwie palety z rozsadami - ustawione piętrowo.



Kwitnie Betalux ze styczniowego wysiewu; razem z pozostałymi "rówieśnikami" rośnie w donicy na zewnętrznym parapecie mieszkania jako roślina ozdobna :):

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 31 Maj 2020 16:47 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 31 Maj 2020 17:55 #712270

  • Lu_cyna
  • Lu_cyna's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 49
  • Otrzymane dziękuję: 171
Aniu a jaka u Ciebie panuje temperatura ze wciąż się wstrzymujesz z wysadzeniem na miejsce stałe ?

Ja też długo czekałam, ale w końcu moja cierpliwość się skończyła i rozsade o wielkości niemal identycznej jak Twoja w poniedziałek posadziłam. Czasami spada w nocy do 6-7'C ale krzaczki dzielnie to znoszą.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, bietkae, Nimfa, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 31 Maj 2020 18:03 #712273

  • Azbi
  • Azbi's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 480
Aniu może później niż zwykle, ale kiedyś wysadzisz i możesz nie tracić nadziei na plony, w przeciwieństwie do mnie, bo u nas zimno i mokro, nocą temperatura w granicach 5-7 stopni, w dzień od 12-15, ogród nasączony wodą do granic możliwości i na mapach pogodowych widać końca deszczom, pogoda długoterminowa też nie pociesza. Pomidory moje wysadzone, papryki też ale nawet nie mogę wyjść i na nie popatrzeć, bo zapadam się w błocie, pomimo że ogród zdrenowany, widocznie dreny już nie są wstanie odprowadzić wody. ogórki padły, dzisiaj wyłożyłam nowe do kiełkowania. Dynie i cukinie kiszą się w kubeczkach i nie ma nadziei na prędkie ich wysadzenie. Rozczarowana tym rokiem jestem okropnie, zwłaszcza że kwiecień dawał nadzieje na słoneczne lato.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Agusiak, Nimfa, ewakatarzyna, Szczypiorek

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 31 Maj 2020 18:13 #712279

  • edek86
  • edek86's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 696
  • Otrzymane dziękuję: 1431
Betula wrote:
Dla przypomnienia - odmiany wegetatywne sadzimy z pierwszym kwitnącym gronem. To osłabia rozwój wegetatywny.
Po posadzeniu, jeśli chcemy spowolnić rozwój wegetatywny a pobudzić generatywny możemy usunąć po jednym liściu nad jeszcze nie kwitnącym lub dopiero rozkwitającym gronem. Usuwamy liść zasłaniający grono. Równocześnie możemy usunąć 2 liście

Niektóre sadzonki były posadzone z kwitnącym gronem inne z niekwitnącym i wszystkie idą w liście.
Te, które miały grona niekwitnące wykształciły drugie a pierwsze nie rozbiły się i już nic z nich nie będzie.

Sadzonki były podlane dwa tygodnie temu podczas sadzenia.
Pozdrawiam, Michał
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, bietkae, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 31 Maj 2020 18:20 #712284

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
blejk8e wrote:
Pytanie tylko czy mozna gdzieś dostać gotowe juz sadzonki, czy trzeba samemu wysiewac. Jesli to drugie to obawiam sie, ze z braku doświadczenia i możliwości moge nie podołać.

Wyhodowanie rozsady jest prostsze niż dalsza uprawa w gruncie. W tym sezonie oswoisz się z uprawą pomidorów, nauczysz jak z nimi obchodzić. A każdego ogrodnika pasjonata już zimą ciągnie do tego żeby coś wysiewać i uprawiać, choćby na parapecie :)

Azbi! Skoro tak mokro, to pozostaje Ci uprawa ogórków w redlinach.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Azbi, Nimfa, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 31 Maj 2020 18:33 #712286

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
U was deszcze i mokro a u mnie pada mało a po nocnym deszczu po południu nie było śladu. Ziemia wyglądała jakby wcale nie padało.

Pierwszy pomidor zakwitł a u drugiego musiałem oberwać kwiatek bo był felerny.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, bietkae, Nimfa, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 31 Maj 2020 18:51 #712292

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64593
Lu_cyna wrote:
Aniu a jaka u Ciebie panuje temperatura ze wciąż się wstrzymujesz z wysadzeniem na miejsce stałe ?

Ja też długo czekałam, ale w końcu moja cierpliwość się skończyła i rozsade o wielkości niemal identycznej jak Twoja w poniedziałek posadziłam. Czasami spada w nocy do 6-7'C ale krzaczki dzielnie to znoszą.


Lucynko, tradycyjnie wysadzam pomidorki do gruntu zawsze w okolicach 26 maja - na dobrą sprawę mam jedynie pięć dni opóźnienia. Wstrzymują mnie może nie tyle temperatury ( choć w głównej mierze poranne wskazania to 5-8 stopni ), co czas. Od tego sezonu dwa weekendy w miesiącu mam dyżurowe, a czasem ciężko utrafić akurat w ten wolny z ładną pogodą.

Azbi - i właśnie tą nadzieją się kieruję - nie bez znaczenia będzie także ludzka satysfakcja z każdego zdrowego i smacznego pomidora "prosto z krzaczka".

A tego życzę nam wszystkim :hug:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, bietkae, Azbi, magnes, Jaedda, Piotras, Lunka, anaka, Barborka, ewakatarzyna, Szczypiorek, Lu_cyna, brodus

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 31 Maj 2020 19:00 #712299

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Moje pomidorki wysadzone w grunt w niedzielę 17 maja. Przetrwały przymrozek 20 i widzę, że powoli rosną. 2 szt całkiem zmarzły i nie miałam sadzonki zastępczej. Zostawiłam bo może puszczą wilki. Dziś poszłam i patrzę a tam malutkie czubeczki wilków. Bardzo się cieszę bo choć później to jednak będą w tym roku.
Za to stwierdziłam że mam jakieś gości w ziemi. 1 fasola się położyła i więdła. Wyciągnęłam ją i brak korzonków. Widziałam że więdnie Sekherezada. Nie pomyślałam żeby sprawdzić korzonki. Podejrzewam, że będzie to samo.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 31 Maj 2020 19:03 przez lucysia.
Temat został zablokowany.

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 31 Maj 2020 20:55 #712329

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Jak często podlewać pomidory w gruncie?
Czym się kierować?
Ostatnio zmieniany: 31 Maj 2020 20:56 przez brodus.
Temat został zablokowany.

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 31 Maj 2020 21:48 #712339

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1407
  • Otrzymane dziękuję: 11163
Pierwsze gruntowe pomidory wysadzone, reszta jutro. W tym roku będę miała je rozrzucone w różnych miejscach warzywnika, mają różne gleby i różne nasłonecznienie. Każda sadzonka dostała sporą ilość własnego kompostu. Najdłuższa pomidorowa alejka jest obsadzona 7 sztukami co 50-60cm i rosną przy niej: Happynet - 2szt. Rainbow Cherry - 2szt. Malinowy Smaczek, Yellow Pear, Sunrise Blumblebee.

DSCN4786.jpg
Ogród - mój optymizm.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, pouder, bietkae, Azbi, anaka, Barborka, ewakatarzyna, Szczypiorek, Lu_cyna, brodus

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 31 Maj 2020 21:54 #712341

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
Brodus, kieruj się palcem ;) jak widzisz, że sucho włóż palec do ziemi, sucho podlewaj.
pozdrawiam Karina
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, bietkae, ewakatarzyna, renmanka, brodus

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 31 Maj 2020 22:14 #712345

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7842
  • Otrzymane dziękuję: 51966
I lepiej podlewać raz, a dobrze, niż często, niewielkimi ilościami wody.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Jan4, Adasiowa, Piotras, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek, renmanka, brodus

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 01 Cze 2020 11:29 #712398

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1443
  • Otrzymane dziękuję: 9248
W ciepły sobotni wieczór w końcu większa część pomidorów wylądowała w gruncie.
Wiele z nich ma pąki kwiatowe.
To mój Czekista z pakieciku Retro od Pomodoro.
czekista30.05.jpg

czekista30.052.jpg

Piękny też jest Brutus,K37 i Red Pear i Perła Małopolski.
Nie zaszkodziło tym pomidorom przesunięcie terminu sadzenia,to zdrowe zielone krzaki.Dwarfy też są ładne.Zdjęcia zrobię póżniej,bo uszykowałam kilkanaście krzaczków dla koleżanki i zaraz zawiozę,bo poprzednie padły.Nie wiem tylko z jakiego powodu.Albo za szybko wysadzone,albo koty połamały jak wspominała.Trudny ten rok,ale wiem już ,że dobrze mieć czasem kilka sztuk w rezerwie.
Naturalne ,niebanalne,własne.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, magnes, Barborka, ewakatarzyna, Szczypiorek

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 01 Cze 2020 13:14 #712401

  • magnes
  • magnes's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 158
  • Otrzymane dziękuję: 885
Bardzo ładne masz sadzonki, warto było poczekać.

U mnie najszybciej rośnie E6, ale zaraz po nim Czekista z pakieciku. Zawiązał pierwsze grono z niesamowitą ilością kwiatów, cała roślina jest bardzo solidna i produkuje wilki na potęgę.

czekistapierwszegrono.jpg

Agnieszka

Hiszpania, Andaluzja, strefa 10a
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa, Agusiak, anaka, Barborka, ewakatarzyna, Szczypiorek

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 01 Cze 2020 17:22 #712421

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64593
Niemal pofrunęłam do kubeczków z rozsadami, aby zobaczyć, jak rośnie ( i czy w ogóle ) mój Czekista - sztuk dwie.
No i Natura sprawiła mi niespodziankę w Dniu Dziecka, ponieważ także doczekałam się grona z pączkami kwiatowymi.
Przy okazji zauważyłam, że większość sadzonek jest zapączkowana, ale Czekista to u mnie odmiana specjalnej troski, więc tym bardziej taki widok mnie ucieszył.
Jestem tym bardziej szczęśliwa, że tegoroczne rozsady tego pomidorka pochodzą z moich, własnoręcznie zebranych nasionek :hearts:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, magnes, galka68, anaka, Barborka, ewakatarzyna, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.544 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum