TEMAT: Doświetlanie roślin. Źródła światła.

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 02 Lut 2020 22:01 #690930

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Może ktoś z praktyków napisze prostą instrukcje jak prosto zbudować sobie z led
domowe doświetlenie rozsady.

Jeśli mam pod szafkami w kuchni założoną kolorową taśme led to nie pomoże mi to w doświetleniu rozsady?


Zielone okna z estimeble.pl

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 02 Lut 2020 23:18 #690943

  • kubuskow
  • kubuskow's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 11
  • Otrzymane dziękuję: 20
brodus wrote:
Może ktoś z praktyków napisze prostą instrukcje jak prosto zbudować sobie z led
domowe doświetlenie rozsady.

Jeśli mam pod szafkami w kuchni założoną kolorową taśme led to nie pomoże mi to w doświetleniu rozsady?

Najważniejszym rozróżnieniem jest czy rozsada ma być tak doświetlana czy oświetlana (czy podstawowym źródłem światła pozostanie słońce). Jeżeli ma to być tylko wsparcie to oczywiście pomoże, ale jako samodzielne oświetlenie będzie za słabe.

U mnie do oświetlenia jednej półki o powierzchni 3100 cm2 (47x66) potrzebuję 720 cm taśmy led (12v 60/m SMD2835 11w/m) która daje zimne światło i jest jedną z mocniejszych wśród stosowanych w kuchni.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, brodus

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 02 Lut 2020 23:34 #690946

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Kłopot z tym że mam tylko okna od północy więc ze światłem kiepsko. Pierwszy raz będe robił rozsadę pomidorów, papryki więc jestem w temacie zielony i chciałbym jakoś rośliną pomóc w pierwszej fazie rozwoju.

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 02 Lut 2020 23:47 #690948

  • kubuskow
  • kubuskow's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 11
  • Otrzymane dziękuję: 20
Okno od północy to dość beznadziejny przypadek (o ile jest to okno w ścianie a nie w dachu). Z naturalnego oświetlenia raczej nie uda Ci się mieć prawidłowych siewek (będą wybiegnięte nawet jak masz chłodno w mieszkaniu). Polecam zdecydować się na pełnoprawnego growboxa (samo sztuczne oświetlenie), ale na to trzeba mieć miejsce...

Jak napiszesz jakie wymiary Ciebie interesują to pomogę w wycenie kosztów. Tak jak widać to na poprzedniej stronie wątku nie stosuję profesjonalnych naświetlaczy, a moje growboxy buduję w oparciu o rozwiązania "cywilne".

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 03 Lut 2020 09:26 #690965

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Miejsca też nie mam dużo. Mogę wygospodarować ok 60x40cm albo zrobić regał 60x30cm z trzema półkami.

Jak siewki podrosną to ewentualnie mogę zaryzykować wystawienie na parapet okna w klatce schodowej bloku (te są na południe ;-) ) i liczenie że sąsiedzi ich nie zniszczą.

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 03 Lut 2020 10:31 #690974

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3462
  • Otrzymane dziękuję: 7399
Adasiowa wrote:
Jeśli wątek ma pełnić pomocną rolę, a takie, jak rozumiem, miało być założenie, to bardzo proszę o jasną i przejrzystą instrukcję
Daję wędki i instrukcję obsługi tychże. Rybę powinien każdy złapać sam. Ja ew. pomogę w dobraniu przynęty i wskazaniu w którym miejscu bajorka zarzucić haczyk :) . Dlaczego?
Bo nie ma "jasnej i przejrzystej instrukcji" doświetlania podobnie jak nie ma takiej instrukcji w dziedzinie nawożenia. Aby określić dawkę potrzebnego nawozu i jego skład , trzeba zrobić analizę gleby. Jeżeli tego nie ma, pozostaje obserwacja niedoborów. Ze światłem jest identycznie, bo doświetlanie to "nawożenie fotonami", ważna jest nie tylko ilość światła ale też jego skład widmowy , czyli wzajemne stosunki makro i mikroelementów w nawozach organicznych czy mineralnych. Światło o barwie niebieskiej powoduje skracanie międzywęźli i krzewienie się roślin, światło czerwone sprzyja wydłużaniu pędów i indukuje kwitnienie. Pasmo zielone zawarte w pełnym widmie światła białego, wbrew obiegowym opiniom i reklamom producentów paneli GROW LED, jest wykorzystywane przez rośliny w stopniu większym niż pasmo niebieskie i niebieskozielone a tylko minimalnie słabiej od pasma czerwonego- doświadczalnie otrzymana krzywa McCree (strona 1, post pierwszy). Światłem też można "przenawozić".

W przypadku parapetu, jakiekolwiek dodatkowe światło jest lepsze niż jego brak, jednak podanie jakiegoś uniwersalnego wzoru na jego moc nie jest możliwe bo zależy ona od wielu czynników, przykładowo: od temperatur dzień-noc , wystawy (wschód, zachód itd.), obecności pokrywy śnieżnej , nawet od rodzaju szyb w oknach. Whitedame, która od lat robiła rozsady bez doświetlania po wymianie okien stwierdziła, że kwiaty na parapecie przestały rosnąć i będzie zmuszona doświetlać (wątek o przygotowaniu rozsad).Jak wspominałem w tym samym wątku, powinno to być światło o barwie zimnej , z dużą ilością koloru niebieskiego, który jest deficytowy o tej porze roku, lub wyłącznie światło niebieskie.

Ilość godzin doświetlania powinna być tak dobrana aby "dzień" trwał kilkanaście godzin. W dni słoneczne można doświetlać 6-8 godzin po zmierzchu, tyle samo przed świtem lub po połowie czasy rano i po południu. W dni ciemne i pochmurne w zasadzie cały czas.

Brodus, gdzie masz to "poletko"? Czy to parapet czy jego pobliże? Przedstaw jakiś szkic sytuacji bo bez tego to tylko zgadywanka.
kubuskow wrote:
...
Czy te 0,7 m taśmy to dodatkowe oświetlenie?
Ostatnio zmieniany: 03 Lut 2020 10:51 przez KaLo.

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 03 Lut 2020 12:11 #690990

  • kubuskow
  • kubuskow's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 11
  • Otrzymane dziękuję: 20
U mnie to jest oświetlenie - growbox stoi ciemnym pomieszczeniu, ale na jedną półkę przypada ponad 7 metrów taśmy led. Po niżej zdjęcia growboxa z półkami oświetlonego taśmami led, do tego mam growboxa w formie blatu oświetlonego żarówkami led na e27, ale nie mam obecnie jego zdjęć. Oświetlenie jest sterowane zegarem na 14-12 godzin na dobę (mniejsze siewki dłużej).

growbox_caly.jpg


growbox_bazylia.jpg


growbox_baksy.jpg


W zakresie doświetlania rozsady na parapecie, to proszę zwrócić uwagę na równomierne oświetlenie (rozłożenie strumienia światła) - ja zdecydowałem się na pełne oświetlenie ponieważ nie udało mi się uzyskać równomiernego oświetlenia powierzchni przy jedynie jej doświetlaniu. Z tego samego powodu stosuję folie odbijające światło po bokach, aby "fotony" nie uciekały poza growbox i aby poprawić oświetlenie skrajnych miejsc.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Pysiu

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 03 Lut 2020 12:49 #690997

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3462
  • Otrzymane dziękuję: 7399
Zapytałem dlatego , że 0,7 mb takiej taśmy to moc ok. 8W i dobre doświetlenie jest niemożliwe. 7 mb taśmy to już 80W co przy minimalnym przyjętym wsp.zamiany 1,3 μmol⋅s⁻¹/W w ciągu 12 godzin daje 15 moli światła(DLI). Idealnie.

DLI.jpg

W zakresie doświetlania rozsady na parapecie, to proszę zwrócić uwagę na równomierne oświetlenie (rozłożenie strumienia światła)
Zapobiega temu rotacja doświetlanych roślin. Poza tym nie wszyscy mają pomieszczenie, w którym mogą zrobić growboks więc sa skazani na parapety.
Ostatnio zmieniany: 03 Lut 2020 12:55 przez KaLo.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 03 Lut 2020 13:30 #691005

  • kubuskow
  • kubuskow's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 11
  • Otrzymane dziękuję: 20
W pierwszym ruchu doszedłem do tych wartości empirycznie:
1. Zmierzyłem nasłonecznienie w marcu na mojej grządce (za pomocą telefonu);
2. Zbudowałem prototypowego growboxa na 15 żarówek i odwzorowałem tą samą intensywność światła.
3. Założeniem było, że ledy dają podobny rozkład barw co światło słoneczne, że większa ilość niebieskiej składowej (zimne ledy) będzie pożądana oraz że odbłyśniki pozwolą na zminimalizowanie zmniejszenia strumienia światła wraz z odległością od żarówki.
4. Pierwszy rok to był eksperyment (dodatkowe sadzonki) który zakończył się sukcesem.

Potem udało mi się znaleźć więcej opracowań w sieci i finalnie wszystko potwierdziłem w kalkulatorze ze strony:
www.waveformlighting.com/horticulture/co...pf-online-calculator

Przy opracowywaniu kolejnych growboxów (u siebie i znajomych) kierowałem się przeliczeniem 2,857 wat/dm^2 lub 272,7 lm/dm^2 i jakoś działa.

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 03 Lut 2020 14:30 #691009

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3462
  • Otrzymane dziękuję: 7399
Też to mam w zakładkach. Do sprawdzenia poprawności pomiarów srajfonem można użyć clearskycalculator.com/quantumsensor.htm
To jest kalkulator skonstruowany do sprawdzania poprawnosci działania czujników kwantowych. Przy jego pomocy możesz policzyć PPF praktycznie w każdym punkcie kuli ziemskiej. Jest jeden warunek, niebo musi być bezchmurne i najlepsze godziny okołopołudniowe ale od wschodu do zachodu słońca wyniki również wychodzą sensowne.
lm/m^2 możesz przekonwertować na µmol/m^2*s i odwrotnie przy pomocy tej tabelki
kon.jpg

Pomodoro w wątku o produkcji rozsady pokazuję swoją z północnego okna. Z podanej tabeli wynika, że światło padające z północnego nieba jest trochę bardziej energetyczne i zawiera więcej światła niebieskiego, które wpływa na krzewienie się roslin. Przy zachowaniu odpowiednio niskiej temperastury rozsada nie potrzebuje doświetlania.
Ostatnio zmieniany: 03 Lut 2020 14:47 przez KaLo.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, kubuskow

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 03 Lut 2020 17:29 #691037

  • kubuskow
  • kubuskow's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 11
  • Otrzymane dziękuję: 20
U mnie właśnie odpowiednio niska temperatura zawsze była problemem, mam w domu koty i rozsady stały w "mini foliaku" w oknie balkonowym od południa. Jak na niego poświeciło słońce to robiły się istne tropiki. Teraz wszystko mam sztucznie pod kontrolą (temperatura oraz światło) i stało się to dużo mniej absorbujące i kłopotliwe. Można powiedzieć, że motorem zmian było lenistwo :P

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 03 Lut 2020 19:41 #691059

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
KaLo
Sytuacja szczegółowa u mnie wygląda tak:

-parapet okienny (północny) o długości 70cm tyle mogę zabrać żonie, na drugim podobnym parapecie są rośliny domowe.
Okna dodatkowo zacienia balkon który jest nad nimi. W lato skótkuje to tym że już o 11 mam cień w mieszkaniu (wtedy to jest zaletą).

- druga opcja to blat kuchenny przy lodówce o wymiarach 60x40 skierowany pod kontem 90° do okien,

- trzecia opcja to zrobić regał na 3-4 półki i powieszenie go na ścianie obok okna, w tym wypadku w grę wchodzi tylko sztucze doświetlanie

Jak rośliny podrosną mogę je wywieźć na działkę i umieścić w mini szklarni ze starych okien. Tylko to wiąże się że pogoda musi być odpowiednia bo nie będe miał możliwości dogrzewania.

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 03 Lut 2020 21:07 #691075

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3462
  • Otrzymane dziękuję: 7399
Szału nie ma. Parapet w wydaniu mikro a okno jakiej jest wysokości? Zrób kilka kresek i opisz gdzie ściana z oknem, ten blat obok lodówki i ew. miejsce na robiony regalik. Podaj na szkicu przybliżone wymiary. Jaka szerokość parapetu?
Ostatnio zmieniany: 03 Lut 2020 21:08 przez KaLo.

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 05 Lut 2020 13:12 #691381

  • Rolnik90
  • Rolnik90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 350
  • Otrzymane dziękuję: 829
Hej. Postanowiłem, że wykonam mały test oświetlenia tzn, które będzie lepsze.
Pierwszy led to 20W grow full spectrum, drugi to 20W Cold white 6000K oba kupione na aliexpres za 4zl sztuka.

Wykonałem prowizorycznego growboxa, z regulacja temperatury. Rosną w nim tykwa i arbuzy zobaczymy które światło da lepsze efekty i które rozsady będą lepiej wyglądac.
Naświetlał bedę przez 3-4 tygodnie, przez 10h dziennie. Temperatura ustawiona na 23 stopnie w dzien, w nocy 16. Telefon pokazuje 9 tysięcy lux.



Ostatnio zmieniany: 05 Lut 2020 13:15 przez Rolnik90.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 05 Lut 2020 15:33 #691404

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3462
  • Otrzymane dziękuję: 7399
:laugh1: Wygląda jak deska rozdzielcza wehikułu czasu z filmu "Powrót do przyszłości".
Dobrze by było gdybyś zmierzył moce pobierane przez poszczególne moduły. Jakoś nie bardzo wierzę w dane podawane przez producenta czy sprzedającego.
Takie doświadczenia były już przeprowadzane. Ciekawe czy też otrzymasz podobne wyniki.
Ostatnio zmieniany: 05 Lut 2020 15:34 przez KaLo.

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 05 Lut 2020 16:34 #691417

  • Rolnik90
  • Rolnik90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 350
  • Otrzymane dziękuję: 829
Nie mam jak zmierzyć , natomiast na ali w komentarzach sa zdjecia jak ludzie robia pomiary i ledy mają moc taka jaką podaje Chinczyk.

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 06 Lut 2020 09:04 #691511

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
Potrzebuję dla swoich rozsad jakiegoś dobrego a jednocześnie niedrogiego oświetlenia. Brak słońca/światła powoduje, że moje siewki się wyciągają.
Może ktoś coś może polecić konkretnego?
Myślałam na przykład o takim oświetleniu led dla akwarium roślinnego, ale nie wiem czy warto czy to będzie odpowiednie dla rozsad
Bardzo gorąco proszę o pomoc. Jest to bardzo pilne
Z góry wszystkim dziękuję

może coś takiego - aqua-light.pl/o-dlugosci-ok-40cm/1075-aq...led-7w-roslinna.html
Ostatnio zmieniany: 06 Lut 2020 09:09 przez Lana.

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 06 Lut 2020 09:21 #691515

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3462
  • Otrzymane dziękuję: 7399
Podstawowa sprawa to ile rozsad chcesz doświetlać? Bez podania powierzchni , którą zajmą rozsady nie ruszymy z miejsca.Inaczej doświetlanie pracuje w growboksie a inaczej w otwartej przestrzeni. Lampka z linku ładna ale jak trzeba będzie kupić 10 takich, to przestaje być tanio.
Ostatnio zmieniany: 06 Lut 2020 09:23 przez KaLo.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lana


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.265 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum