TEMAT: CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 29 Wrz 2024 17:48 #865797

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5702
  • Otrzymane dziękuję: 13008
A w czym będziesz zaprawiał, w jakim stężeniu, czas zaprawiania.?
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka


Zielone okna z estimeble.pl

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 29 Wrz 2024 18:40 #865801

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15758
  • Otrzymane dziękuję: 53060
Sorbinian potasu + polopiryna + DMSO.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, leszek0921, Jan4, del

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 30 Wrz 2024 13:43 #865835

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5702
  • Otrzymane dziękuję: 13008
Ja planuję moczenie czosnku w DMSO (4ml/l) + polopiryna.
Ten który dokupiłem w tym roku w nadmanganianie potasu.
Jakie jest Twoje zdanie Pomodoro?? :thanks:
Ostatnio zmieniany: 30 Wrz 2024 13:53 przez Jan4.

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 30 Wrz 2024 16:31 #865837

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15758
  • Otrzymane dziękuję: 53060
Pierwszy raz coś takiego robisz ?.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 01 Paź 2024 09:52 #865881

  • Evien
  • Evien's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 595
  • Otrzymane dziękuję: 2636
Cześć,

Czy ktoś ma jakieś polecane źródło, gdzie można by zakupić "sadzeniaka" czosnku ?
Łukasz

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 01 Paź 2024 10:25 #865884

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5702
  • Otrzymane dziękuję: 13008
pomodoro wrote:
Pierwszy raz coś takiego robisz ?.
Tak zaprawiałem do tej pory. Chodziło mi czy nie "unowocześnić" zmienić stężenie... .

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 01 Paź 2024 11:54 #865890

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 7066
  • Otrzymane dziękuję: 43296
Dziś doszdł czosnek i jest w trakcie przebierania.Jest to czosnek majowy(nazwa umowna?).W główce znajduje się 10-12 ząbkow.Uprawiałem go już w w przeszłości.W ub.roku wypadł z przyczyn ode mnie niezależnych.Jest wcześniejszy główki średnie i duże.Wierzchnie łuski są barwy białem,poszczególne ząbki pokryte łuską jasno brązową.Ząbki są smaczne trwałe w główce,nie odpadają.Do chwili obecnej nie znalazłem negatywnych opisów tego czosnku. :bye: :bye: :bravo: :bravo: :) :)


001-1023.jpg

002-805.jpg
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 01 Paź 2024 12:01 przez Krecik stary.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Marzenka, Mikar, Jan4, Evien, zwykły chłop, Babcia Ala, Mirek19, lusinda

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 02 Paź 2024 06:57 #865917

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5702
  • Otrzymane dziękuję: 13008
W jakich warunkach przetrzymujesz tak przygotowane ząbki do sadzenia i kiedy planujesz je sadzić. Jak i czym je zaprawiasz?

Jak długo można przetrzymywać podzielone ząbki czosnku ozimego przed sadzeniem?
Ostatnio zmieniany: 02 Paź 2024 07:00 przez Jan4.

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 02 Paź 2024 13:10 #865932

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 7066
  • Otrzymane dziękuję: 43296
Jeśli to do mnie to warunki przechowywania normalne w piwnicy przez okres ok.14-16 dni..Reszta odpowiedzi znajduje się kilka postów do tyłu. ;) ;)
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 03 Paź 2024 09:26 #865962

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5702
  • Otrzymane dziękuję: 13008
Jak długo można przetrzymywać podzielone ząbki czosnku ozimego przed sadzeniem do gruntu. Jakie macie doświadczenia w tej sprawie?

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 03 Paź 2024 12:45 #865969

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 957
  • Otrzymane dziękuję: 6445
Czosnek rozdzielam zaraz przed sadzeniem. Oczywiste jest, że czosnek lepiej przechowuje się w całych główkach. Pojedyncze ząbki jeżeli będą długo leżeć wyschną. Myślę, że przez kilka dni nic się nie stanie.
Pozdrawiam Ewa

"Tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tutaj śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo..."
św. Jan Paweł II
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, del

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 03 Paź 2024 19:49 #865987

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2151
  • Otrzymane dziękuję: 7209
U mnie rozdzielone bardzo długo leżały. Np słoniowe wysadzałem w pojemniki wczesną wiosną na rozsade. :) Zdrowe prędzej puszczą korzonki niż wyschną ale też przechowywałem je w temperaturze bardziej chłodnej bo na zimnym strychu, w kartonie. Większe wysadzilem jesienią, a pozostałe miałem sprzedać ale zbrakło czasu i wysadziłem wiosną, więc teraz mam wiecej słonia niż planowałem. :D
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Babcia Ala, lusinda

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 03 Paź 2024 20:03 #865989

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 7066
  • Otrzymane dziękuję: 43296
Słoniowy czosnek przetrzymuję od zbioru do wysadzenia.Sprawdziłem nawet u siebie.W czosnku normalnym ważne jest aby na ząbku nie uszkodzić łuski go osłąniającej.W namiocie gdzie suszyłem po zbiorach znalazłem w pudełku z małymi słonikami(odrosty na główkach),6 ząbków czosnku zwykłłego w łuskach i dziś właśnie poszły do grzybków.Ani jeden ząbek nie był zasuszony i nie nosił śladów uskodzeń.Moja rada jest taka notesik,kartka papieru długopis-oówek i czosnekk.Główkę rozłupać i datę zapisać w notesiju-kartce.Wtedy na 100% wiem,ile mogę trzymać.Na drugi sezon zerkam do zapisków.Chyba że jestem leniwy i co sezon składam pytania o to samo.Każdy ma inne warunki przechowywania,inny czosnek,inne siszenie itp.Te warunki są różne nawet geograficznie.Na swoim mam zapisane i pewność ,że tak jest. :drink1: :drink1: :bravo: :bravo: :coffe: :coffe: :evil: :evil:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 03 Paź 2024 20:05 przez Krecik stary.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, leszek0921, Bobej, lusinda

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 03 Paź 2024 20:22 #865992

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 6173
  • Otrzymane dziękuję: 29091
Albo nie pisać i ćwiczyć szare komórki, wszak trening czyni mistrza :drink1:
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Bobej, lusinda

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 04 Paź 2024 23:32 #866033

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 587
  • Otrzymane dziękuję: 1153
Jak komórki w odwrocie ,to co najwyżej można spowolnić proces.
Staszek
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 05 Paź 2024 18:09 #866060

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 957
  • Otrzymane dziękuję: 6445
Nie wiem, czy można umieszczać takie wpisy, jeśli nie, to proszę moderatora o usunięcie. :P

Poszukuję czosnku słoniowego, jeśli ktoś może mi odstąpić, proszę o kontakt na PW. Można kupić na all, jest wiele ofert, ale wolałabym od kogoś z Forum.
Pozdrawiam Ewa

"Tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tutaj śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo..."
św. Jan Paweł II


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.935 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum