TEMAT: CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 18 Paź 2021 16:53 #779290

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1482
  • Otrzymane dziękuję: 7926
papryczka wrote:
Juziu gdzie ty to DO widzisz
Ornak
(...)odmiana o ostrym i palącym smaku (...) Wyśmienity w polskiej kuchni, bez palącego smaku

ja bym temu opisowi nie wierzył :happy4:
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.


Zielone okna z estimeble.pl

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 18 Paź 2021 17:40 #779294

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15590
  • Otrzymane dziękuję: 52068
No to może publikacja Instytutu Warzywnictwa ?.


IMG_3201.jpg



www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&...7KWGOAxRfnTcM-QFR6lX
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Miragoral, Zielona, Nimfa, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 18 Paź 2021 18:19 #779297

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Ja nie wyczuwam żadnego palącego ,ostrego smaku :dry: , normalny czosnkowy smak, aromatyczny jak to czosnek ;)
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Nimfa, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 18 Paź 2021 18:57 #779306

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6977
  • Otrzymane dziękuję: 42569
Wg.mojego smaku jest ostry,szczególnie jako gryzak bez żadnego dodatku. :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1:
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Marzenka, Kajtkowa, Nimfa, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 20 Paź 2021 14:27 #779493

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6977
  • Otrzymane dziękuję: 42569
Mój czosnek również już rośnie.Posadziłem ok.100 ząbków Syberiana i 70 Ornaka.Wymarzony dziś dzień do zabawy w ogrodnika.Wszystkie głowki były jednakowej wielkości zakupione na alle. :bravo: :bravo: :) :)

002-452.jpg
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 20 Paź 2021 14:29 przez Krecik stary. Powód: poprawka
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Adasiowa, rozalia, bastis, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala, Mejra

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 20 Paź 2021 15:30 #779495

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20242
  • Otrzymane dziękuję: 64633
Józiu, rzeczywiście, wszystkie główki równiutkie :)
Czy oprócz tych zakupionych w internecie, sadzisz też ząbki pozyskane ze swoich zbiorów ?

p.s. muszę podszkolić się w temacie odmiany Syberian, choć przyznam, że jestem bardzo "przywiązana" do Harnasia i głównie jego uprawiam.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Marzenka, Krecik stary, Kajtkowa, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala, Mejra

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 20 Paź 2021 15:59 #779496

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 30978
Od kilku lat sadzę tylko Harnasia Sadzę że swoich,ale w tym roku 8 szt kupiłam na targu /2,50 za szt/,bo za dużo rozdałam,a na okres zimowy też musi coś zostać że swoich.
Moje


20211020_154717.jpg
Maria
Ostatnio zmieniany: 20 Paź 2021 16:00 przez koma.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Jan4, Adasiowa, rozalia, Kajtkowa, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala, Mejra

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 20 Paź 2021 17:19 #779499

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6977
  • Otrzymane dziękuję: 42569
Aniu w ubiegłym sezonie mój czosnek i cebula zostały zaatakowane przez chorobę odglebową.Przypuszczam że to była zgnilizna twardzikowa.Zanim się spostrzegłem to już nie było co ratować.Dlatego zakupiłem nowy czosnek.A tak z reguły zawsze sadzę swój.Dziś próbowałem ten syberyjski jest ostry aż gębę wykrzywiało.Zjadłem tylko 2 ząbki. :rotfl1: :rotfl1: :bye: :bye: :) :)
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Kajtkowa, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala, Mejra

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 20 Paź 2021 17:29 #779501

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20242
  • Otrzymane dziękuję: 64633
Bardzo dziękuję za wyjaśnienie; znając Ciebie pomyślałam, że faktycznie musiała zaistnieć poważna przesłanka, abyś posadził "obcy" czosnek. U mnie cebulę i por pożarły śmietki, ale udało mi się cokolwiek uratować na bieżące potrzeby.
Czosnku jeszcze nie posadziłam, bo w ten weekend na działkę zjedzie tona obornika. Mam nadzieję, że posadzony ciut później zdąży się ukorzenić przed mrozami.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Kajtkowa, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala, Mejra

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 20 Paź 2021 17:36 #779502

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6977
  • Otrzymane dziękuję: 42569
Aniu spokojnie kiedyś dosadzałem w grudniu i wzrostem dorównał temu posadzonemu w padzierniku.Dziś jest prawie końcówka października a temperatura sięgała 28*.Nawet w sierpniu takiej nie było.Wszystko jest powalone,żeby nie napisać innaczej. :bye: :bye: :coffe: :coffe: ;) ;)
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Kajtkowa, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala, Mejra

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 21 Paź 2021 08:58 #779574

  • Evien
  • Evien's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 588
  • Otrzymane dziękuję: 2603
Witajcie,
Ja też przymierzam się do wysadzenia czosnku w przyszłym tygodniu, ale na redlinie, tylko się zastanawiam czy to dobry pomysł, jak myślicie ? Nie przemarznie ?
Nadmienię jedynie że w tym roku odziedziczyłem kawałek pola i tam planuje rozpocząć uprawę warzyw na większa skale tzn tak żeby coś mi zostawało na zimę a nie jak do tej pory wszystko skonsumowane .... Samo pole jest osłonięte z jednej strony pasem lasu o szerokości 20 m.

Co do czosnku to będzie :
-HARNAŚ,
-ORNAK, LUBASZA i SŁONIOWY - na rozmnożenie głównie bo niewielkie ilości.
Łukasz
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala, Mejra

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 21 Paź 2021 17:50 #779595

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 534
  • Otrzymane dziękuję: 1077
Jak jest mokro to dobre rozwiązanie , ale jeśli nie to złe . Na redlinach trudniej podlewać .Czy przemarznie ? raczej nie .Nie wiadomo jak słoniowy bo mało piszą . Przykrycie dużych ząbków 8 cm - wyczytałem .Las to nic dobrego chyba że dalej od działki
Staszek
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, Evien, ewakatarzyna, Babcia Ala, Mejra

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 21 Paź 2021 19:57 #779598

  • Evien
  • Evien's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 588
  • Otrzymane dziękuję: 2603
No las blisko ale raczej liściasty z domieszką sosny, no mokro jest miejscami bo to takie wzloty i upadki. Tam gdzie planuje warzywnik to raczej nie będzie mokro żeby woda stała ale z drugiej strony to moze takie lepsze rozwiązanie żeby w tych redlinach ta woda się zgromadziła.

Ps.
Staszek
Dzięki za czosnki!
Łukasz
Ostatnio zmieniany: 21 Paź 2021 19:58 przez Evien.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala, papryczka

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 21 Paź 2021 20:06 #779599

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5895
  • Otrzymane dziękuję: 28014
U mnie glina, ziemia zlewna i ciężka, że motyką zza głowy. Korzeniowe uprawiam na redlinach, po tym sezonie rozważam pomidory, ale czosnku nigdy nie sadziłam na redlinach, nie widzę takiej potrzeby. Jedyne co mi się przydarzyło, to w tym roku po tych niekończących się deszczach wiosennych i zimnie, stał w miejscu, wyszedł z ziemi do pewnej wysokości i potem nic, stał w miejscu. Podlałam go żółtym Kristalonem, podejrzewałam, że woda opadowa wypłukała cały azot i inne z gleby. Dosłownie ruszył z miejsca i z kopyta.

Czy są jakieś sposoby żeby uchronić czosnek od zgnilizny twardzikowej, po raz pierwszy miałam to coś na cebuli z dymki. Być może cebule były zakażone, ale mogę się mylić, nic nie wiem o tej chorobie.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Nimfa, Evien, ewakatarzyna, papryczka

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 21 Paź 2021 20:52 #779603

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15590
  • Otrzymane dziękuję: 52068
Popatrz dobrze, o jaką chorobę Ci chodzi ?.

www.inhort.pl/files/sor/poradniki_sygnal...lizatora_czosnku.pdf
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 21 Paź 2021 21:13 #779605

  • Evien
  • Evien's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 588
  • Otrzymane dziękuję: 2603
Alu ,
Martwię się bardziej o zasobności gleby w wodę wlasnie - tak sobie głośno myślę że mając redliny to do pewnego poziomu moge zatrzymać więcej wody w gruncie niż na płaskim. Z drugiej strony ta warstwa jest narażona na przesuszenia i przemrozenia jesli nie ma sniegu.stad moje obawy.
Łukasz
Ostatnio zmieniany: 22 Paź 2021 07:56 przez JaNina.

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 21 Paź 2021 21:18 #779607

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5895
  • Otrzymane dziękuję: 28014
Mietku Józek napisał to:Krecik stary wrote:
Aniu w ubiegłym sezonie mój czosnek i cebula zostały zaatakowane przez chorobę odglebową.Przypuszczam że to była zgnilizna twardzikowa.Zanim się spostrzegłem to już nie było co ratować.Dlatego zakupiłem nowy czosnek.

Ja na czosnku chorób do tej pory nie miałam, zdarzył mi się kiedyś szkodnik: poskrzypka liliowa, ale woda z sobą oczyszczoną jest na nią skuteczna. Po tym doświadczeniu w sezonie dokonuję lustracji i staram się eliminować czerwone żuczki. Dzięki za plik o czosnku, przejrzałam i już zapisany w katalogu ogród ;)
W tym roku chorowała mi cebula z dymki, ale ten rok był u mnie "wyjątkowy". Cebule gniły od piętki, cuchnąc przy tym nieziemsko, ale to z powodu siarki obecnej w cebuli. Teraz szperałam w internecie i wychodzi na to, że cebula miała fuzaryjną zgniliznę cebuli. W zeszłym roku z kolei chorowała na zgniliznę szyjki cebuli.

Staram się przestrzegać zmianowania czteroletniego, ale po tej cebuli obawiam się o czosnek, tym bardziej, że będę sadzić swój, bo z powodu mojej niedyspozycji zdrowotnej zapomniałam kupić w pobliskim ogrodniczym Harnasia.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 21 Paź 2021 21:24 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 21 Paź 2021 21:42 #779609

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 534
  • Otrzymane dziękuję: 1077
Ala w naszej ziemi teoretycznie nie powinny urosnąć cebula i czosnek dodatkowo powinna mieć ph około 6,8 .
Myślę że masz zgniliznę białą reszta jest rzadsza .Najlepiej posadzić tam gdzie nie było cebulowych długo tak z 10 lat bo patogeny zostają w ziemi chyba tylko podlanie coś by pomogło
Staszek
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, ewakatarzyna, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.703 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum