TEMAT: CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 16 Paź 2021 16:50 #779065

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6977
  • Otrzymane dziękuję: 42570
Ja będę sadził czosnek ok.28.10.a cebula zimowa została posadzona dziś. :bravo: :bravo: :bye: :bye: :) :)
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Marzenka, Jan4, Adasiowa, koma, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 16 Paź 2021 16:54 #779066

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 30981
Dzisiaj i u mnie było sadzenie czosnku i cebuli zimowej.


20211016_155539.jpg
Maria
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Marzenka, Krecik stary, Jan4, Adasiowa, Pestka, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bukowysad

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 16 Paź 2021 17:00 #779067

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5632
  • Otrzymane dziękuję: 12900
Nie za wcześnie posadziliście czosnek. :idea2: :idea1:
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 16 Paź 2021 17:08 #779070

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15590
  • Otrzymane dziękuję: 52068
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Jan4, Adasiowa, Pestka, koma, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 16 Paź 2021 19:00 #779092

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1698
  • Otrzymane dziękuję: 10235
Jak nie będzie lało, sadzę czosnek za tydzień - 23,24 października. Jak się coś nie wydarzy po drodze :mad2: W tamtym roku pojechałam na działkę pod koniec października sadzić czosnek, tyle że bez czosnku pojechałam. I się odwlekło do 11 listopada (akurat wolne było ;) )
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, ewakatarzyna, ama

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 16 Paź 2021 20:40 #779113

  • haw5
  • haw5's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 40
  • Otrzymane dziękuję: 95
Jeszcze jedno pytanie ,przeglądając ten wątek ,natknęłam się na informacje o zaprawianiu czuosnku PW do przechowywania.
Co to jest to tajemnicze PW. :oops:
Pozdrawiam Krystyna.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, ewakatarzyna, Babcia Ala

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 16 Paź 2021 20:47 #779116

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6977
  • Otrzymane dziękuję: 42570
Wejdź na temat"Ekologićzne środki ochrony warzyw".Jest to propionian wapnia.W podanym temacie znajdziesz wszystko. :bye: :bye: :) :)
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Nimfa, haw5, ewakatarzyna, Babcia Ala

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 17 Paź 2021 09:03 #779151

  • Leszek1
  • Leszek1's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 72
  • Otrzymane dziękuję: 539
Cebula zimowa posadzona , :bravo: czosnek od wczoraj w ziemi , :dance: powoli w poniedziałek koniec kopania
działki . :thanks: Można pomału zapadać w sen zimowy . :lev: A od wczesnej wiosny zacznie się
latanie po mieszkaniu od parapetu do parapetu . :crazy: I to na razie na tyle . :rotfl1: :drink1:
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 17 Paź 2021 10:09 #779153

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5895
  • Otrzymane dziękuję: 28014
W zeszłym roku zasadziłam tak jak Edyta 11 XI, potem uznałam, że za mało i dosadziłam w styczniu :crazy: . Nie było różnicy podczas wykopywania. W tym roku nie wiem co będzie, bo mam tylko jedną rękę sprawną i zagon nieprzygotowany.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Adasiowa, Nimfa, ewakatarzyna, JaKasiula

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 17 Paź 2021 13:01 #779159

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Ja też w ubiegłym roku sądziłam czosnek późno po 20 listopada i miałam ładne zbiory

IMG_20211017_124908.jpg


Teraz planuje posadzić na koniec października ,o ile się uda, bo mój warzywnik przechodzi właśnie totalną metamorfozę ;)
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Nimfa, ewakatarzyna, JaKasiula

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 17 Paź 2021 14:06 #779170

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20242
  • Otrzymane dziękuję: 64633
Doszłam do wniosku, że tegoroczny zbiór czosnku okazał się zbyt ubogi ( dziwne, ale jakoś zawsze sadzę za mało ząbków ... ), więc mniej więcej w pierwszy weekend listopada posadzę ich znacznie więcej. Z poniższego plonu uratowałam trzy główki, z których pozyskam materiał nasadzeniowy, a oprócz tego dokupię parę Harnasi. Czosnku nigdy nie za wiele :)

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, Jan4, rozalia, Pestka, Zielona, Nimfa, ewakatarzyna, JaKasiula, ama, Leszek1

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 17 Paź 2021 19:05 #779209

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9658
Gdzie w tym roku kupiliście czosnek zimowy? Z mojego to nie mam co wysadzać - małe główki porosły. Jak ktoś ma dobre źródło to poproszę :thanks:

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 17 Paź 2021 19:21 #779212

  • Zefirka
  • Zefirka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 863
  • Otrzymane dziękuję: 1652
Ja część kupiłam tu: sklep.swiatkwiatow.pl/ - jeśli nie wolno dawać linku, to proszę o wykasowanie go.

A drugą część w sklepie warzywnym - poprosiłam Pana Sklepowego o czosnek zimowy. Dostałam. Podobnie zrobiłam w zeszłym roku i nie zawiodłam się.
Wiedźmowata
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 17 Paź 2021 20:45 #779228

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 534
  • Otrzymane dziękuję: 1077
To jak to jest w końcu z tym ornakiem bo w kalendarzu podesłanym przez pomodoro ma 8-15 ząbków a u swatkowskiego 4-8 . Nie wiem co w końcu mam u mnie jest biała główka 4-5 ząbków dużych, według kalendarza to Mega a swatkowskiego Ornak
Staszek

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 17 Paź 2021 21:04 #779230

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Mój Ornak wygląda tak

IMG_20211017_205857.jpg


Uprawiam go od trzech lat. Ząbki są duże przeważnie po 5-6 w główce, ale jest też sporo główek gdzie jest po cztery bardzo duże ząbki.

Wyżej,we wcześniejszym wpisie,pokazałam czosnek Syberian.
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Ostatnio zmieniany: 17 Paź 2021 21:08 przez Pestka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rozalia, Nimfa, ewakatarzyna, papryczka

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 17 Paź 2021 21:19 #779234

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6977
  • Otrzymane dziękuję: 42570
Przedmiotowy kalendarz wyraźnie pisze,że Ornak zawiera do 8 ząbków a niekiedy.... Wg.mojego rozumowania niekiedy oznacza,że jest to nadzwyczajny przypadek przerośniętej główki a nie całość uprawy.Też miałem pomidory po 80 dkg ale to były pojedyncze sztuki.U mnie również ilość ząbków zgadza się z podaną przez Pestkę,choć i zdarzały się główki mające 10 ząbków. :bye: :bye: ;) ;)
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia, Nimfa, ewakatarzyna, ama, Leszek1

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 18 Paź 2021 13:59 #779272

  • madlen88
  • madlen88's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 301
  • Otrzymane dziękuję: 977
Ja również zamierzam w tym roku posadzić Ornak, zakupiony na All... Patrzę teraz na moje 20 główek i mogę potwierdzić wersję przedmówców. W moim Ornaku jest przeważnie 6 ząbków.
Pozdrawiam, Magda

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 18 Paź 2021 15:44 #779281

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 534
  • Otrzymane dziękuję: 1077
Juziu gdzie ty to DO widzisz
Ornak
Średnio wczesna odmiana o ostrym i palącym smaku. Główka ma kulisty i nieco spłaszczony kształt, mieści się w niej zazwyczaj 8 dużych ząbków, a niekiedy nawet 15. Posiadają one kremową barwę o perłowych łuskach. Czosnek ten jest przeznaczony do bezpośredniego spożycia. Wyśmienity w polskiej kuchni, bez palącego smaku

Zazwyczaj to rozumiem najczęściej u mnie najczęściej to 4-5 ale wygląda tak jak Pestki ,Oczywiście są też 3 lub więcej jak 8 . Dzięki wszystkim za odpowiedz
Staszek


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.878 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum