TEMAT: UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI - cz.2 sezon 2020

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI - cz.2 sezon 2020 21 Mar 2021 15:52 #753839

  • czarna2066
  • czarna2066's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 7321
Na "setkę" myślę, że miejsce się znajdzie :wink4: Trochę do tunelu, gruntu, wiader i donic :P Kilka wsadzę w "kwiatki", albo zrobię kwietno-pomidorową rabatę z koktajlowych :rotfl1:

30-40 sadzonek trafi do wysłannika, który dzielnie znosił moje telefony na Ukrainę i chciejstwa pomidorowe które mu wymyślałam :oops:

Z ukraińskich nasion wysiewałam po kilka nasion "na zapas" żeby zrobić pierwszą selekcję podczas pikowania siewek. I bardzo dobrze, że tak zrobiłam bo pojawiło się kilka siewek z 3 liścieniami, które mogę usunąć. Z takich pomidorów (o 3 liscieniach lub nieprawidłowo wykształconych) nie powinno się zbierać nasion ;)

Nadmiar siewek (do pikowania) oddam w dobre ręce :flower:
Pozdrawiam Beata
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI - cz.2 sezon 2020 21 Mar 2021 19:15 #753893

  • najemnik
  • najemnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1257
  • Otrzymane dziękuję: 8153
Ja przepikowałem już wszystkie pomidory, mam odmiany: corazon, perła małopolski, portos i caniles, ta ostatnia odmiana miała najdłuższe korzenie, do 3 razy dłuższe niż część ,,nadziemna". Siewki z 3 liścieniami usunąłem.
Ogrodnictwo to moje hobby, które daje satysfakcję i uczy pokory.

Zapraszam do wymiany kłączy dalii.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, aga, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek, Biedronka, Babcia Ala

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI - cz.2 sezon 2020 22 Mar 2021 18:19 #754077

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11731
Kilka razy przymierzałem się do pikowania pomidorów do tunelu ale dopiero dzisiaj przepikowałem pierwsze 4 odmiany.23 roślinki rosną w pierścieniach 8/8 cm. Po przepikowaniu zostały podlane preparatem Black Jak. Jutro dalsza zabawa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek, zwykły chłop, Biedronka, Babcia Ala

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI - cz.2 sezon 2020 24 Mar 2021 09:43 #754391

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
pomidory maja trzecią dobę za sobą

w dzień to kwestia słoneczka - ale maja około 24 stopni - w nocy temperatura powietrza jest stała i wynosi 8stopni grunt jest ciut cieplejszy i ma około 10

trochę krótkie są okresy, gdy mają powyżej 8 ... jest to obecnie około 8-9 godzin w ciągu doby

nie mniej jednak towarzystwo urosło więcej, niż analogiczne w domu (pewnie ze strachu :P )

mam jeszcze 2 kubeczki z paprykami (cyklon i posejdon mi się chwycił) i też nie widać, by im coś dolegało

generalnie to jak już je tam zatargałem to chyba wsadzę je w ziemię, będą miały stabilniejszą temperaturę podłoża i wilgotność niż w kubeczkach

może się to komuś przyda - bo nigdzie nie znalazłem temperatur - tylko się naczytałem, jak biegają ze zniczami i rozpalają grille :)))

jak ktoś ma jakieś doświadczenia to chętnie poczytam

Edit

Jak mówiłem tak zrobiłem

4 w dziurze, jak nie padną to będę zdawał relacje


20210324_125645.jpg
Ostatnio zmieniany: 24 Mar 2021 13:04 przez Lukas79.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Agucha8801, del, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek, Biedronka, Bobka

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI - cz.2 sezon 2020 24 Mar 2021 15:39 #754451

  • Prządka
  • Prządka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 2440
czarna2066 wrote:
pojawiło się kilka siewek z 3 liścieniami, które mogę usunąć. Z takich pomidorów (o 3 liscieniach lub nieprawidłowo wykształconych) nie powinno się zbierać nasion ;)

Dlaczego nie powinno się zbierać nasion z krzaków o trzech liścieniach? Co wyrośnie z takich nasion? Czy rośliny będą słabsze, czy będzie coś nie tak z owocami?
Kiedyś trafiła mi się siewka-ważka o 4-ech liścieniach. Z takich też nie powinno się zbierać nasion?

Pytam, ponieważ nie wiem, co wykiełkuje z nasionek aktualnie ciepluszacych się na routerze. Minione lato było nieprzychylne dla grunciaków, a chcę dać moim maluchom jak najlepszy start.
'Z punktu widzenia Drogi Mlecznej wszyscy jesteśmy ze wsi' Loesje
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Biedronka, Babcia Ala

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI - cz.2 sezon 2020 24 Mar 2021 16:03 #754454

  • czarna2066
  • czarna2066's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 7321
Prządka już odpowiadam :)
Nasiona pobieramy z roślin zdrowych, z owoców bez defektów i zgodnych dla danej odmiany.
U krzyżówek bardzo często pojawiają się siewki z 3, a nawet 4 liścieniami- traktować to należy jako defekt/ mutację (?).

Według Kozuli taka siewka może dawać w przyszłości kwiaty stasmione/rozwijać się na kilka pędów głównych.

Oczywiście krzak będzie owocował, ale jeśli jest to odmiana ustalona (a nie F, np. kupne nasiona które nie powtarzają cech w kolejnym pokoleniu) trzeba zadbać o czystość odmiany i nie pobierać z krzaka nasion ;)

W późniejszym czasie różne "kwiatki" można z tego otrzymać.

Jeśli się mylę, proszę o "sprostowanie" mojego toku myślenia :pinch:

Edit.
Z ukraińskich nasion zostawiam po kilka siewek. Producent i odmiany nie są mi znane, nie wiem co jest zapakowane. Dlatego zostawię po kilka krzaków z odmiany, a nasiona pobiore tylko z tych zgodnych. Co innego z nasionami ze straganika, tu zostawiam po max 2 krzaczki dla siebie, bo wierzę w to że się wszystko zgadza i malinowy będzie malinowy a nie zielony z dzióbkiem w panterkę :rotfl1:
Pozdrawiam Beata
Ostatnio zmieniany: 24 Mar 2021 22:37 przez czarna2066.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, del, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek, Biedronka, Babcia Ala

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI - cz.2 sezon 2020 24 Mar 2021 17:10 #754469

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1988
  • Otrzymane dziękuję: 14171
Na chwilę obecną nie wzeszły mi dwie odmiany pomidorów - Nr Brown i Purple Smugde.

Nasiona mam że straganiku i byłam zobowiązana do rozmnażania, w związku z tym mam prośbę o zebranie nasion jeśli ktoś jeszcze planuje te odmiany w tym roku.
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Biedronka, Babcia Ala, czarna2066

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI - cz.2 sezon 2020 24 Mar 2021 17:32 #754480

  • Biedronka
  • Biedronka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 198
  • Otrzymane dziękuję: 1115
To ja dodam zdjęcie... Siewka z 4 liścieniami, wzeszły wszystkie tego samego dnia. Jednej uszkodziłam liścień przy usuwaniu nasionka. Na zdjęciu widać, że ta z 4 sobie gorzej radzi. Utylizuję bez żalu, choć Kalmana jestem bardzo ciekawa. Gdybym miała wysadzić wszystko, co posiałam, zabrakłoby mi i teściowej ogrodu. Na chwilę obecną mam 53 odmiany, planuję ok.100 krzaków, nie więcej. Niewielką nadwyżkę, którą mam oddam przyjaciołom i sąsiadom, na pewno. Nie ruszyły jeszcze Black Beauty i Cosmonaut Volcov, nie mam do nich szczęścia już drugi rok.

IMG_20210324_172058.jpg
Z serdecznymi pozdrowieniami
Iwona
"Sa dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna, to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko." Albert Einstein
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Zielona, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, czarna2066

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI - cz.2 sezon 2020 24 Mar 2021 17:35 #754481

  • czarna2066
  • czarna2066's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 7321
Ja utylizuje też tzw. chorągiewki :P

IMG_20210324_163215.jpg

IMG_20210324_174042.jpg

IMG_20210324_174007.jpg

IMG_20210324_173853.jpg


Każde udziwnienia w liścieniach traktuję jednakowoż, zostawiam tylko siewki z prawidłowo wykształconymi liscieniami ;)
Pozdrawiam Beata
Ostatnio zmieniany: 24 Mar 2021 17:45 przez czarna2066. Powód: Dodanie zdjęcia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek, Biedronka, Babcia Ala

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI - cz.2 sezon 2020 24 Mar 2021 18:35 #754491

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 925
  • Otrzymane dziękuję: 2294
Ja też nie zbieram nasion dla stragankków z liścieniowych odmieńców, jednakowoż nie utylizuję sadzonki ,lecz usuwam jeden liścień i roślinka dalej rozwija się normalnie. Jakoś tak mi zawsze ucieka okazja żeby wysiać nasionko z takiego pomidorka i namacalnie sprawdzić czy naprawdę coś w trawie piszczy. Może jednak nie. W tym sezonie siewki cynii też miały 3 liścienie (2 sztuki na 100 siewek).
Ostatnio zmieniany: 24 Mar 2021 18:41 przez badzia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, czarna2066

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI - cz.2 sezon 2020 24 Mar 2021 18:38 #754492

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
i wy potem pamiętacie które, to które ?

ja Was podziwiam ... ja to muszę czasem zerkać na kartkę gdzie mam napisane "wdech - wydech"
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, czarna2066

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI - cz.2 sezon 2020 24 Mar 2021 18:49 #754493

  • czarna2066
  • czarna2066's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 7321
Ja oznaczam od razu przy pikowaniu np. markerem piszę na kubeczku info. "3liścienie-nie zbierać nasion". Później podczas przesadzania do większego pojemnika pilnuję żeby też tak napisać.

Na ogrodzie sądzę przy tyczce z czerwonym końcem i wiem, że ten pomidor jest nietykalny. W zeszłym roku miałam dwa takie Dwarfy i z obu nasion nie zbierałam :whistle: ale przecier wyszedł z nich zacny :yummi:
Pozdrawiam Beata
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI - cz.2 sezon 2020 24 Mar 2021 18:51 #754494

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 925
  • Otrzymane dziękuję: 2294
Jak sobie człowiek weżmie coś na muszkę to z zażartej ciekawości pilnuje tego dzieła. Taką roślinkę sadzę do zupełnie odmiennej doniczki i niech sobie stoi razem ze wszystkimi. Doniczka jest opisana flamastrem. Sadząc do gruntu robię podobnie jak Beata.
Ostatnio zmieniany: 24 Mar 2021 18:53 przez badzia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI - cz.2 sezon 2020 24 Mar 2021 23:35 #754529

  • Prządka
  • Prządka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 2440
Dziękuję za obszerne wyjaśnienia :hearts:
Teraz jestem mądrzejsza.
'Z punktu widzenia Drogi Mlecznej wszyscy jesteśmy ze wsi' Loesje
Ostatnio zmieniany: 24 Mar 2021 23:37 przez Prządka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI - cz.2 sezon 2020 25 Mar 2021 09:43 #754560

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
Screenshot_20210325-094023_wBox.jpg


Temperatury kształtowały sie tak

Wczoraj donioslem jeszcze kilka pomidorów i jedna papryką ale już z tych ostrych, jakąś habanero (nić nie było hartowane !! )

papryka padła ta habanerro chyba już na amen :) - wszystkie pomidory i te wsadzone w grunt, jak i te w kubkach mają się świetnie - obie te mało ostre papryki także

wpadłem na chwilę otworzyć szklarnie by się przewietrzyła potem jak bedzie czas porobię jakieś fotki


edit......

20210325_124904.jpg


20210325_124839.jpg



dolączam obiecane foty

papryka leżała rano kołami do góry (jako jedyna roślinka w szklarni - ale wczoraj dostała w dupsko potwornie ..... nie dość, że to mikrus, to poszła bez żadnego hartowania na cały dzień w okolice 12-13 stopni a w nocy dostała 8 ....)

jednak polazłem teraz obadać temat i pięknie w pionie i wygląda na zadowoloną

pomidory wrzucone w grunt mają się chyba lepiej niż te w kubeczkach (a wszystkie mają się świetnie)

na te chwilę wniosek jaki mi się nasuwa to taki, że ilość światła jest ważniejsza niż komfort termiczny ....

to, że akurat ta jedna z ostrzejszych się zwiesiła to mógł być przypadek spowodowany takim szokiem na start - poprzednie były wynoszone w dość słoneczny dzionek i w temperaturę 20+

zaraz coś biorę pod pachę i zataszczę jeszcze - bo temat robi się interesujący
Ostatnio zmieniany: 25 Mar 2021 13:17 przez Lukas79.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, y_y, del, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, tysia25

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI - cz.2 sezon 2020 25 Mar 2021 21:12 #754741

  • madlen88
  • madlen88's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 301
  • Otrzymane dziękuję: 977
Moje pomidorki po przepikowaniu wyraźnie ruszyły, co mnie niezmiernie cieszy zwłaszcza że jeszcze niczym nie zasilane. Mam jednak inną zagwostkę... Niektóre sadzonki robią się fioletowe, zarówno łodygi jak i liście. Co może być przyczyną? Jak temu zaradzić?
Pozdrawiam, Magda
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI - cz.2 sezon 2020 25 Mar 2021 21:16 #754743

  • magdalena
  • magdalena's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 9
  • Otrzymane dziękuję: 24
Może zbyt niska temperatura albo cecha odmianowa?
Pozdrawiam Magda
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, Babcia Ala, madlen88

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI - cz.2 sezon 2020 25 Mar 2021 21:17 #754744

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Magdo, szybki rzut oka i skrót do linku:

ipopom.inhort.pl/index.php?d=opis&id=18

Przyczyny:

niedobór fosforu spowodowany faktycznym brakiem lub utrudnionym pobieraniem
temperatura podłoża poniżej 12°C
nadmiar wapnia w podłożu
Zapobieganie:

przygotowanie podłoży i dokarmianie przy wykorzystaniu nawozów łatwo przyswajalnych przez rośliny
uregulowanie odczynu podłoża do wymaganego zakresu - pH 5,5-6,5
podniesienie temperatury podłoża do min. 16°C
zmniejszenie wilgotności podłoża
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 25 Mar 2021 21:18 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, magdalena, bietkae, Szczypiorek, Babcia Ala, czarna2066, madlen88


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.726 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum