TEMAT: Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 07 Kwi 2021 15:19 #756530

  • czarna2066
  • czarna2066's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 7321
Gałązko w jakim podłożu rosną te papryki?
Wyglądają jakby miały za mokro.
Pomidorki koniecznie popikuj po same liścienie i postaw bliżej okna. Wydaje mi się, że mają za mało światła i wysoką temperaturę.
Nie wiem co się tu podziało u Ciebie... moje pomidory, które kiełkowałam 12.03 (kilka odmian) wyglądają tak
IMG_20210407_150258.jpg

IMG_20210407_150445.jpg

IMG_20210407_150604.jpg

To jest raptem jeden dzień, a różnica ogromna :think: Też są "trochę" wyciągnięte :oops: Także przykład marny daję :dry:
Czy to są Twoje aktualne zdjęcia?
Pozdrawiam Beata
Ostatnio zmieniany: 07 Kwi 2021 18:32 przez czarna2066.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Marlenka, koma, aga, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 07 Kwi 2021 16:36 #756535

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1028
  • Otrzymane dziękuję: 3766
Tak, zdjęcia są z dzisiaj. Temperatura jest obniżona, bo poprzednie wszystkie wywaliłam. Wtedy miałam włączony grzejnik, teraz nie. Podłoże do wysiewu Hollas. Akurat je podlałam, to może przez to wygląda jakby miały mokro. Stoją pod oknem dachowym, prawie cały dzień świeci na nie słońce, bo je w miarę możliwości przesuwam. Już sama nie wiem co im nie pasuje.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): koma, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, czarna2066, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 07 Kwi 2021 18:23 #756543

  • czarna2066
  • czarna2066's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 7321
U papryk obstawiam trefne podłoże.
W tym roku już się przejechałam na Hollasie. Kupiłam te same podłoże w dwóch różnych miejscach. W jednym worku było takie jak zawsze: sypkie, lekkie bez farfocli i patyków/kamyków z dodatkiem torfu itp.
W drugim worku to była masakra, podłoże to zwykła ziemia, ciężka z niespodziankami typu patyki, kamyki bez dodatku torfu. Fakturą przypominała mi zwykłą ziemię kwiatową marki "KRZAK" :blink:

Także warto czasami "pomacać worek" jeśli podłoże jest pulchne to dobry znak.
Aura w szarym worku też trafi pod kwiatki bo była taka sama i na domiar złego pleśniała na potęgę :pinch:

Jeśli takie niespodzianki będą się powtarzały, w przyszłym roku przejdę na czysty torf albo perlit w fazie młodej rozsady. Choć po wpisie Pomodoro mam wątpliwości czy trafię na "dobry" torf, bo tu też można się naciąć :dry:

Gałązko czym prędzej przesadzaj papryki w świeże podłoże z innego worka, zanim to podłoże je wykończy. Pomidorki popikuj do wysokich kubeczków np.200ml po same liścienie. Spowolnią trochę wzrost części zielonej z korzyścią dla korzeni. Może uda Ci się postawić rozsady bliżej okna dachowego (wyżej) bo wydaje mi się, że tu jest problem. Niby stoją pod oknem, ale w efekcie końcowym trafia na nie tylko rozproszone światło :think:
Temperatura na poddaszu także jest wyższa niż w innych pomieszczeniach, możesz wietrzyć pokój, ale tak żeby młode siewki nie stały w "przeciągu" ani bezpośrednio przy otwartym oknie.
Po pikowaniu podlej raz a dobrze, a następne podlewanie dopiero gdy podłoże będzie prawie całkowicie suche.

Działaj Gałązko i nie poddawaj się zbyt szybko :hug:
Pozdrawiam Beata
Ostatnio zmieniany: 07 Kwi 2021 18:29 przez czarna2066.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, koma, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 07 Kwi 2021 18:49 #756544

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
struktura to jedno - a deklarowany skład (pisał o tym już pomodoro) to inna bajka

2x przesadzałem te moje zdechlaki i nic.... absolutnie nic

wedle opisu na workach to powinny kamienie zacząć kiełkować

szlak mnie już trafiał potraktowałem towarzystwo azofoską i ruszyło, normalnie cud
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): badzia, koma, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 07 Kwi 2021 19:25 #756549

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5856
  • Otrzymane dziękuję: 27855
Jeszcze do gałązki, widzę głębokie pojemniki wypełnione w połowie podłożem, ścianki tych naczyń też zabierają światło, albo obetnij pojemnik, albo syp podłoża prawie do pełna. To samo stojące doniczki w koszu plastikowym, te ściany kosza też zabierają światło, włóż coś na dno, tak aby brzegi doniczek, były równo lub prawie równo z brzegami skrzynki. To wbrew pozorom wiele, ponieważ rośliny w naszych domach mają b. mało światła, a przy tym sposobie jeszcze się im go zabiera. Temperatura na poddaszu w stosunku do ilości światła - podpisuję się pod tym co napisała czarna2066. Pomidory mając nawet dużo światła, gdy przygrzeje słońce i temperatura na parapecie przy szybie idzie w górę, od razu się wyciągają. Produkuję rozsady od wielu lat, a w zeszłym roku w kwietniu też miałam powyciągane pomidory jak nigdy.

Edit: Bazylia, sałata, poziomki - zbyt gęsto zasiane rośliny - zrób przerywkę.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 07 Kwi 2021 19:29 przez Babcia Ala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): koma, Prządka, ewakatarzyna, czarna2066, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 07 Kwi 2021 19:38 #756554

  • czarna2066
  • czarna2066's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 7321
Oczywiście, że patrzę na skład podłoża, zasolenie oraz ilość nawozu jaki do niego trafia i dopasowuję do wieku rozsady.
Nie wysiewam nasion w podłoże np. warzywne, które to ma dajmy na to >1,3 kg/m³ nawozu wieloskładnikowego....

Ale jeśli w składzie pisze, że podłoże zostało przygotowane na bazie torfu a w worku widzę jedynie zbitą bryłę piacho-ziemi(?) z różnymi "dodatkami" dość wilgotnej zresztą to jest to jednak bubel moim zdaniem, tym bardziej że to podłoże miało jakiś taki dziwny zapach :unsure: Dlatego trzeba też zwracać uwagę na fakturę bo im pulchniejsze, mniej zbite podłoże tym więcej powietrza mają korzenie.

Nie mówię, że to podłoże w ogóle jest do kitu i trzeba zmienić firmę. Może to tylko ja na takie trafiłam, ale po zdjęciu Gałązki i jej papryk "widzę to felerne podłoże" które to po podlaniu robi się breją na maxa :sick:
Pozdrawiam Beata
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): koma, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 07 Kwi 2021 19:43 #756555

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
ja też nie mówię :))

ale w 2 podłożach do których przesadzałem te moje biedne rozsady (2 różne), których skład był typowy dla tego towarzystwa (pomidory, papryki) stało to w miejscu, póki nie dostało nawozu ... więc śmiem twierdzić, że te deklarowane wartości na opakowaniu to stały na innej półce w sklepie chyba, albo jak napisał pomodoro, kwestia przechowywania

chyba, że jakiś zbieg okoliczności, że dostały azofoski i zaczęły rosnąć (inne zmienne nie występowały)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 07 Kwi 2021 19:49 #756557

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5856
  • Otrzymane dziękuję: 27855
czarna2066 wrote:
"widzę to felerne podłoże" które to po podlaniu robi się breją na maxa :sick:

Takie podłoże należy rozluźnić, tj. dodać piasku żółtego - kopanego (nie szarego, bo może zmienić odczyn na zasadowy) lub dodać perlitu w ilości 1/3 rozluźniacza i to podłoże może się wtedy okazać całkiem przyzwoite. Zmaleje też ilość N-P-K.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 07 Kwi 2021 19:50 przez Babcia Ala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka, ewakatarzyna

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 07 Kwi 2021 19:57 #756558

  • czarna2066
  • czarna2066's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 7321
Jeśli widzę, że podłoże jest przechowywane na zewnątrz np. na paletach i nie jest odpowiednio zabezpieczone to nie kupuję.
Wolę zapłacić więcej za worek, ale kupić w małym sklepie ogrodniczym, który ma cały towar wewnątrz sklepu ;) Wiadomo, że sporo przepłacam bo podłoża idzie u mnie w setkach litrów przez cały sezon, ale raz się nacięłam w B**co bo dostałam w prezencie ziemiórki i powiedziałam NIGDY WIĘCEJ.
Oczywiście dochodzi do tego też opisana sytuacja przez Pomodoro, warto sprawdzić gdzie jest przechowywane podłoże i sprawdzać termin pakowania i przydatności podane przez producenta :)

Alu bardzo dziękuję za przypomnienie o perlicie :thanks: Sama też dodaję do podłoża, ale u mnie i to nie pomogło :oops:
Pozdrawiam Beata
Ostatnio zmieniany: 07 Kwi 2021 20:00 przez czarna2066.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, koma, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 07 Kwi 2021 20:02 #756560

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1913
  • Otrzymane dziękuję: 13113
Gałązka,
u mnie to samo - pomidory wysiewałem w ten sam dzień, 13.03. Niestety, wszystkie powyciągane. U mnie zbyt mało światła (pracuję nad doświetlaniem) a temperatura pokojowo/biurowa (nie mam na nią wpływu). Ziemia Aura do wysiewu.
Popikowałem całe towarzystwo po same liścienie w doniczki 1L - ziemia Aura do pomidorów i papryk.
Jedynie dwarfom to nie przeszkadza i rosną ok.
pozdrawiam,
Tomek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, koma, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 07 Kwi 2021 20:04 #756561

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
no nie bardzo sposób przechowywania jest, jak sprawdzić ... kupuje tylko to, które leży wewnątrz sklepu, ale jak to jest magazynowane i co się z tym dzieje wcześniej to najstarsi górale nie wiedzą :))

takich akcji, jak w tym roku nie miałem chyba nigdy ... ten rok to jakiś wielka kumulacja

generalnie zawsze kupowałem ziemię w biedrze i mrówce (tą markowaną ich brandem) nie przejechałem się nigdy a teraz mi się wzięło na eksperymenty
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 07 Kwi 2021 21:02 #756570

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1028
  • Otrzymane dziękuję: 3766
Dziękuję za odpowiedzi i podpowiedzi. Jutro kupię inne podłoże, może uda się kupić perlit do rozluźnienia. Moje mieszkanie ma okna dachowe, fakt, jest to poddasze, ale jasne. Poza tym dachowym oknem mam dodatkowo normalne okno. Tylko parapet zapchany do granic możliwości. Coś wymyślę.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, Prządka, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 07 Kwi 2021 21:28 #756571

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
głowa do góry i ciesz się, że nie mieszkasz w suterenie ;)

w tym roku kłopoty są i na południowym oknie, taka na zewnątrz ciemnica
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, Prządka, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 07 Kwi 2021 22:01 #756577

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1028
  • Otrzymane dziękuję: 3766
A w zeszłym roku, trzask-prask, kupiłam podłoże, nasypałam nasion i rosło. Pikowałam pomidory rosnące w jednej doniczce na działce, w połowie kwietnia i miały kilka cm a zasiałam późno.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 07 Kwi 2021 22:09 #756579

  • Matkud
  • Matkud's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 73
  • Otrzymane dziękuję: 277
Polecam zrobić własne podłoże na bazie torfu, piasku i perlitu w proporcjach w kolejności 8:2:3. Podłoże jałowe, w miarę sterylne i tanie - koszt 80l torfu to 13zł, 120l perlitu 50zł (starcza na kilka lat), piach miałem po budowie podjazdu. Dodatkowym atutem tego podłoża jest to, że ciężko je przelać. Nawóz dodaję sam i wiem co jest w środku :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Kwi 2021 15:34 #756645

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3643
  • Otrzymane dziękuję: 30740
Pod jednym z marketów stał metalowy stelaż.O razu wiedziałam do czego mi się przyda.Przyzwolenie na zabranie dostałam i już jest wykorzystany.


20210408_145053.jpg



Nie mieszczę się z rozsadami i muszę kombinować.


20210408_151023.jpg


20210408_145441.jpg


Jak już będzie pokryta szklarnia/wczoraj się nie udało,przypomniałam sobie o szczepieniu/to znaczna część rozsady tam powędruje.To co na zdjęciach, to nie wszystko.

20210408_145348.jpg
Maria
Ostatnio zmieniany: 08 Kwi 2021 15:35 przez koma.
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Kwi 2021 16:39 #756653

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 887
  • Otrzymane dziękuję: 5268
Moje papryki i bakłażany oraz tytoń ozdobny.

20210408_161950.jpg
20210408_150227.jpg

Mirka
Pozdrawiam
Mirka
Ostatnio zmieniany: 08 Kwi 2021 16:41 przez Miragoral.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, koma, del, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Kwi 2021 16:43 #756654

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5856
  • Otrzymane dziękuję: 27855
koma wrote:
Pod jednym z marketów stał metalowy stelaż.O razu wiedziałam do czego mi się przyda.Przyzwolenie na zabranie dostałam i już jest wykorzystany.

20210408_145053.jpg

Zamiast komentarza napiszę tylko: wiszące ogrody Semiramidy :flower1:
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Miragoral, koma, del, Prządka, ewakatarzyna, renmanka, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.860 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum