TEMAT: Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 04 Kwi 2021 23:30 #756166

  • GosiaK
  • GosiaK's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 14
  • Otrzymane dziękuję: 80
Rozsada pomidorów, tutaj prawie same koktajlowe, kubeczki 0,2l. Reszta później siana, jeszcze mała, czeka na rozsadzenie.



I papryki ostre. W tym roku jakoś zupełnie się zagapiłam, zawsze chinese siałam na początku stycznia, resztę nieco później, a w tym roku wszystkie odmiany na raz w drugiej połowie lutego, kubeczki 0,5l.



Od 10 marca sukcesywnie, w miarę rozsadzania, siedzą na stałe w mini namiocie w poliwęglanie.



Koma dziękuję za przypomnienie o rodzynkach, o nich też zapomniałam :hammer:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 05 Kwi 2021 05:47 #756172

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
jaką utrzymujesz temperaturę w nocy ?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 05 Kwi 2021 16:28 #756272

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64614
Starsi stażem zostali przesadzeni w większe kubki z nowym podłożem. Wahałam się, czy aby na pewno taki zabieg jest niezbędny, ale kiedy zobaczyłam "korzenie" pomidorowych i paprykowych rozsad starające się przeżyć w torfie ( sic ! ), to szybko przestałam mieć wyrzuty.







Najmłodsza generacja warzywna zdecydowała się wzejść i to zarówno pomidory, jak i słodkie papryki. Na wspólne zdjęcie załapały się jeszcze sałaty, ledwo wschodzące, wysiane po raz czwarty oraz majeranek, który zdążył wypuścić pierwszą parę listków właściwych:







Za oknem przechodzi właśnie śnieżyca, poprzedzona wichurą i gradem.
Mamy 5 kwietnia, A.D. 2021
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 05 Kwi 2021 16:29 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 05 Kwi 2021 16:47 #756277

  • Renia03
  • Renia03's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 117
  • Otrzymane dziękuję: 304
Witam wszystkich
Moje roślinki powoli sobie rosną.

Bakłażany

20210317_085048.jpg


Sałata

20210317_084452.jpg


Papryki jutro do rozsadzenia.

20210317_084521.jpg


Pomidory już przesadzone.

16176336849821661267583.jpg


16176337507052097088133.jpg
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 05 Kwi 2021 20:17 #756337

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1872
  • Otrzymane dziękuję: 6319
Też dzisiaj większe przesadzałam do pojemniczków 100 i 200ml. Musiałam, ponieważ rosły w kieliszkach 50ml.Najgorsze jest to, że mam tylko jeden parapet ze słońcem, a właściwie to połowę bo druga zajęta jest przez koci kocyk. Reszta bezsłoneczna i zastawiona kwiatami doniczkowymi.
Pogoda jak to na północy. Była śnieżyca, a to co napadało dalej leży. Temperatura jest ujemna.
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 05 Kwi 2021 23:54 #756371

  • GosiaK
  • GosiaK's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 14
  • Otrzymane dziękuję: 80
Lukas79 temperatura w namiocie nie jest jednakowa w każdym miejscu, chociaż termowentylator nie jest skierowany w jedną stronę, w jakimś zakresie obraca się podczas pracy wokół własnej osi. Termowentylator jest ustawiony na 18 stopni i uruchamia się, gdy w jego pobliżu temperatura spada. Czujnik temperatury mam ułożony w jednym z przeciwległych do termowentylatora rogów namiotu i tam temperatura jest znacznie niższa - w tym momencie ok. 8 stopni, ale jeszcze pewnie spadnie, bo wg prognoz ma być u mnie -4 nad ranem. Widzę kiedy termowentylator się włącza, wtedy mam odczyt temperatury o kilka dziesiętnych stopnia wyżej, a potem spada o kilka kresek, kiedy nie pracuje. Mam tą konstrukcję drugi rok i już wiem, że pomidory wymagają wyższych temperatur, dlatego stoją bliżej źródła ciepła, a w rogach namiotu mam rozsadę porów, cebuli i selera.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Marlenka, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, JaKasiula, jack90

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 06 Kwi 2021 06:58 #756377

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
mam bardzo podobną konstrukcję i dlatego pytam o temperatury - mi przy 10 padły pomidory testowo zaniesione

cała reszta sie trzyma nieźle
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 06 Kwi 2021 08:30 #756385

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1028
  • Otrzymane dziękuję: 3766
Ja już jestem załamana, rozczarowana, zła i nie wiem co mi tam się jeszcze w duszy robi. Nic nie rośnie, pomidory nowo posiane wreszcie wykiełkowały i od razu się wyciągnęły. ciągle mają tylko liścienie. Papryki przepikowane i nadal malutkie. Rosną w podłożu do wysiewu. Podlać nawozem, mam magiczną siłę do pomidorów, przesadzić do ziemi? Wywalić i dać sobie spokój?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina, ewakatarzyna, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 06 Kwi 2021 08:39 #756389

  • bozenak
  • bozenak's Avatar
Witajcie kochani po świętach
Moje pomidorki chyba za bardzo nie lubią świąt, jako że po przepikowaniu w świeże podłoże ziemia zaczęła pleśnieć. Co może być tego przyczyną? Przesadzać ponownie, czy dać sobie spokój i siać nowe?
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 06 Kwi 2021 08:40 #756390

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 8045
  • Otrzymane dziękuję: 53152
Reniu, napisz coś więcej :) Kiedy wysiewałaś, kiedy pikowałaś, na jakim parapecie stoją i jakiej ziemi używasz. Moje papryki i pomidorki też jeszcze mikro. To jeszcze przeszło miesiąc czasu nim je wsadzimy na grządki. Zrób też zdjęcia :) Absolutnie jednak zabraniam Ci rezygnować :jeez: Na pewno ktoś pomoże i doradzi :hug:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 06 Kwi 2021 08:45 #756391

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
u mnie dokładnie to samo - wszystko stoi w miejscu .....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 06 Kwi 2021 08:54 #756392

  • _Nika_
  • _Nika_'s Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 192
  • Otrzymane dziękuję: 958
Bożenko, może to być kwestia ziemi. Mam podobny problem, podlewam tylko od dołu, dopiero jak kubeczek jest lekki i roślina traci turgor, a i tak pleśń jest :mad2: Teraz jeszcze pilnuję, żeby za długo nie naciągały wody (żeby wierzch podłoża nie był nawet wilgotny), a i tak trochę wyłazi. Nigdy wcześniej mi się to nie zdarzyło, a zwykle podlewałam jednak więcej. Zresztą mam też porównanie z roślinami, które są w ziemi z poprzedniego opakowania, tam pleśni zero (a wody dostają więcej). Ręce opadają

Gałązko, u mnie było podobnie w lutym, najpierw tylko nie rosły, potem liścienie zaczęły żółknąć. Pomogło przesadzenie do perlitu (jeszcze raz odromne dzięki dla wszystkich dobrych dusz forumowych, które mi pomogły!). Tylko że ja, głupia, wpakowałam nasionka w ziemię uniwersalną, a nie taką do wysiewu :oops:
Zrób fotki, wyjmij choć jedną siewkę z ziemi i obejrzyj korzenie, potem pokaż tu fotki i opisz, jak Ci JaNina napisała. I nie poddawaj się, bo jeszcze będzie dobrze (też w to nie wierzyłam w lutym)!
Pozdrawiam,
Nika
Ostatnio zmieniany: 06 Kwi 2021 09:05 przez _Nika_.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bozenak, ewakatarzyna, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 06 Kwi 2021 08:55 #756393

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3750
  • Otrzymane dziękuję: 19959
Janinko, a ja mam pytanie do Ciebie odnośnie rzodkiewki strączkowej. Mam ze straganiku nasionka od Ciebie :flower2:
Wysiałam je na rozsadę, ładnie wykiełkowały. Jednak są strasznie wyciągnięte.
IMG_20210406_085710.jpg

Będę je pikować, tylko na jaką głębokość, czy po same liścienie, czy na taką na jaką rosną? Kiedy wsadzamy do gruntu?
Ostatnio zmieniany: 06 Kwi 2021 09:10 przez JaKasiula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 06 Kwi 2021 09:15 #756396

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6965
  • Otrzymane dziękuję: 42473
Patyczkiem do szaszłyków rozgarniać powierzchnię w doniczce,ograniczyć wilgotność.U mnie to pomaga.Również brak dostatecznej ilści światła(słońca) powoduje występowanie pleśni. :coffe: :coffe: :bye: :bye:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 06 Kwi 2021 11:34 przez Krecik stary. Powód: uzupełnienie
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 06 Kwi 2021 09:19 #756397

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 8045
  • Otrzymane dziękuję: 53152
Kasiu, naprawdę nie wiem co Ci doradzić :dry: Sadzenie pod same liścienie, chyba odpada. Spróbuj posadzić nieco głębiej, jednak nie za głęboko, bo rzodkiewka to jednak nie pomidor i chyba korzonków z łodyżki nie wypuści :( Ja w zeszłym roku wysiewałam chyba około 15.04. a do gruntu wsadzałam gdzieś w połowie maja. Jeżeli masz jeszcze nasionka, to chyba najlepiej będzie jak za 10 dni wysiejesz nowe :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 06 Kwi 2021 09:23 #756400

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
raczej z tego nic nie będzię .... jak będę w szklarence to zrobię fotki swoich

jak masz możliwość po wykiełkowaniu wystaw to w w jakieś chłodne miejsce, byle tylko mrozu nie dostały
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 06 Kwi 2021 09:36 #756402

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3750
  • Otrzymane dziękuję: 19959
Nasionka jeszcze mam, wysieję za jakieś dwa tygodnie.
A moje rzodkiewki przepikuję, postawię w chłodnym miejscu i zobaczę, co z tego wyjdzie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, JaNina, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 06 Kwi 2021 10:41 #756406

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3185
  • Otrzymane dziękuję: 5477
Niestety pogoda nas nie rozpieszcza. Moje pomidorki jeszcze kilka dni temu wyglądały tragicznie - fioletowe , żółte i ...wiotkie.Przeszukałam nasze forum i znalazłam informację, która kiedyś zamieścił Miecio . Wyglądało , że maja niedobór fosforu i azotu ze względu na niska temperaturę na parapetach nie przyswajały ich. Tak sobie wytłumaczyłam.Pomidory i tak musiałam juz przesadzić, więc to zrobiłam. Od kilku dni swieci słońce a więc i jest cieplej roślinkom. Trochę nabrały ciałka i maja się znacznie lepiej. Fakt , ze w tym roku dziwnie wyglądało ich kiełkowanie . Sporo z roślinek wyszło bez główek - wyglądało to jakby urwały im się główki i stały same badyle.Inne były powykręcane .Mam nadzieję ,że nigdy się to już nie powtórzy.
Życzę wszystkim pięknych sadzonek , aby nasze mikruski szybko podrosły.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina, Bea612, renmanka, zwykły chłop, Babcia Ala, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.934 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum