TEMAT: Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Lut 2021 09:45 #747275

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15758
  • Otrzymane dziękuję: 53060
Ilość nawozu 0,6 kg/m3 odpowiada 0,6 g/litr . Nawóz ma skład w przeliczeniu na czyste składniki N- 14 %; P- 7% ; K- 15 %. Odpowiada to następującej zawartości składników w litrze podłoża : N-85 mg; P- 42 mg; K- 90 mg Nie wiem co chcesz w tym podłożu pikować , ale zapotrzebowanie warzyw na składniki jest takie :


IMG_2408.jpg


Rośliny przepikowane , po ruszeniu ze wzrostem będą musiały być zasilone nawozem wieloskładnikowym.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Nimfa, ewcia12, Agucha8801, del, anaka, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Lut 2021 10:17 #747276

  • Agucha8801
  • Agucha8801's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 199
  • Otrzymane dziękuję: 862
Dzięki śliczne. Już zapisuję te grafikę. Lepiej za mało niż za dużo :)
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Lut 2021 10:42 #747277

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15758
  • Otrzymane dziękuję: 53060
Rozsada w podłożach na bazie torfu wymaga większego nawożenia ze względu na wysoką sorpcję torfu .
Podstawą w produkcji rozsady rwanej jest wykonanie analizy podłoża i odpowiednia interpretacja wyników. Po ich uzyskaniu należy uzupełnić zawartości składników pokarmowych do wartości optymalnych, które wynoszą pH 5,5-6,0; N 180-220 mg/dm3, P 150 mg/dm3, K 280 mg/dm3, Mg 120 mg/dm3, Ca 1500-2000 mg/dm3.

www.warzywa.pl/warzywa-polowe/produkcja-...omidorow-gruntowych/
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Nimfa, Agucha8801, del, Kapka, pawel_botanik

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Lut 2021 12:26 #747288

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 8209
  • Otrzymane dziękuję: 54104
Wczoraj wyłożyłam na waciki nasiona kapusty wczesnej Pierwszy zbiór, a dzisiaj mogłam już pierwsze trzy nasionka przenieść do doniczek :woohoo: Błyskawiczne kiełkowanie :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Nimfa, anaka, Babcia Ala, ama

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Lut 2021 13:07 #747291

  • Agucha8801
  • Agucha8801's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 199
  • Otrzymane dziękuję: 862
U mnie pomidory i papryka z przeznaczeniem do donic od tygodnie w cieple na wacikach i nic :dry: nasiona kupowałam z dwóch źródeł i tak naprawdę nie mam 100% pewności czy sprawdzonych... Stoją na książce położonej na grzejniku. Zawsze tak robię i zawsze wschodziło a teraz dziwna cisza. Chyba spróbuję jeszcze raz póki mam czas i w razie czego będę szukała innych nasion.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Nimfa, JaNina, anaka

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Lut 2021 13:22 #747298

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64798
Agusiu, generalnie rzecz biorąc, to nasiona pomidorków powinny skiełkować po 2-3 dniach od wyłożenia, a papryk ... hmm... na dwoje babka wróżyła, ale najczęściej ten proces trwa od kilku do kilkunastu dni, w zależności od odmiany i jakości nasion.
Nasiona papryki, jak i bakłażanów wymagają wyższej, stałej temperatury dobowej ( 28 stopni ), podczas gdy pomidory kiełkują "już" w 22 stopniach; zapewniamy im też stałą wilgotność nie dopuszczając do przeschnięcia.
Pozdrawiam cieplutko :hug:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, bietkae, Nimfa, JaNina, Agucha8801, del, anaka, Kapka, czarna2066, Eleni

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Lut 2021 13:27 #747302

  • czarna2066
  • czarna2066's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 7321
Aniu więc moje nasiona mają ewidentnie za ciepło :club2:
35°C jak nie lepiej :woohoo:
Pozdrawiam Beata
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Nimfa, JaNina, anaka, Babcia Ala, Kapka

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Lut 2021 13:28 #747304

  • Agucha8801
  • Agucha8801's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 199
  • Otrzymane dziękuję: 862
Aniu że mają ciepło to pewne, waciki bez przerwy mokre. Może ja je ugotowałam :blink: Wrzucę jeszcze raz bo, to bardzo podejrzane że 7 różnych rodzai nasion i wszędzie cisza.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Nimfa, JaNina, anaka, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Lut 2021 13:33 #747305

  • czarna2066
  • czarna2066's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 7321
Moje też mają mocno zwilżone waciki. Wcześniej kiełkowało mi wszystko bez problemu. Papryki ostre mają już po 2-3 pary liści właściwych :think:
Chyba za bardzo je rozpieszczam i się rozleniwiły, bo po co puszczać kiełka skoro tu tak fajnie i ciepło :rotfl1:
Pozdrawiam Beata
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Nimfa, JaNina, Agucha8801, anaka, Prządka, Babcia Ala, Kapka

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Lut 2021 13:33 #747306

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64798
Beatko, kiedy pierwszy raz w życiu zabierałam się do uprawy papryki z nasion, to nasiona prosto z opakowania powędrowały do podłoża, a paletę z doniczkami ustawiłam PRZY piecu kaflowym, gdzie średnia temperatura wynosiła 19 stopni :jeez: . Pierwsze papryki wzeszły bodajże po 30-40 dniach, a pomijam fakt, że czasami powierzchnia podłoża pokrywała się mało apetyczną warstwą pleśni.

Od tamtego czasu bardzo zmieniłam spojrzenie na warunki opieki nad nasionami, siewkami i rozsadami :happy:

p.s. mam nadzieję, że nasionka Twoich warzyw nie zaparzyły się :(
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Miragoral, bietkae, Nimfa, JaNina, anaka, Babcia Ala, Kapka

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Lut 2021 13:39 #747309

  • czarna2066
  • czarna2066's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 7321
Taką temperaturę mają dopiero od rana :oops:
Dobrze, że wykładam małymi porcjami nasiona do kiełkowania :whistle:
W zeszłym roku wszystkie papryki ostre i słodkie kiełkowałam w sumie tak samo (14 lutego) i w podobny sposób. W tym roku też wszystko fajnie... ale zaczęłam bardziej kombinować :club2:
Pozdrawiam Beata
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Nimfa, JaNina, anaka, Biedronka, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Lut 2021 13:44 #747310

  • Biedronka
  • Biedronka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 198
  • Otrzymane dziękuję: 1115
Kochani, nie wiem jak to robicie. Pierwszy raz kiełkowałam na waciku, na próbę wysiałam troszkę nasion selera, pora, cebuli, przy okazji marchwi i pietruszki, bo chciałam zobaczyć, czy jeszcze coś z nich będzie.
Wykiełkowały te pierwsze, szkoda mi się zrobiło, chciałam przenieść do ziemi. I na chęciach się skończyło. :club2: ziarenka wczepiły się w wacik, choć kiełki były tak małe, że ledwie je dostrzegłam. Zmarnowałam większość z nich. Przeniosłam 8 sztuk z ok.30, mój Małż miał ubaw po pachy, a ja przypomniałam sobie chyba wszystkie przekleństwa z lat młodzieńczych. Nie dla psa kiełbasa. Spróbuję na większych i na innej podkładce (ręczniku papierowym), w razie niepowodzenia przeniosę całość do doniczki). Ale dla Was chapeau bas :thanks:
Z serdecznymi pozdrowieniami
Iwona
"Sa dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna, to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko." Albert Einstein
Ostatnio zmieniany: 08 Lut 2021 13:45 przez Biedronka. Powód: Błąd
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Miragoral, bietkae, Nimfa, anaka, Prządka, Babcia Ala, Kapka

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Lut 2021 13:57 #747315

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64798
Iwonko, właśnie ze względu na możliwość zaplątania się kiełków w kłaczki wacika zrezygnowałam z niego na rzecz ręcznika papierowego, zwłaszcza, że podobnie jak Ty zmarnowałam swego czasu jakieś nasiona. Głowa do góry - człowiek najlepiej uczy się na swoich błędach :)
Nasiona selera i sałaty możesz kiełkować bezpośrednio na podłożu, bez przykrywania, bo lepiej kiełkują na świetle. Po skiełkowaniu przykrywasz je cienką warstwą podłoża i zraszasz. Seler potrzebuje wyższej temperatury do obudzenia się, a sałacie wystarczy pokojowa.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Nimfa, JaNina, anaka, Prządka, Biedronka, Kapka

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Lut 2021 14:04 #747320

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 8209
  • Otrzymane dziękuję: 54104
czarna2066 wrote:
Taką temperaturę mają dopiero od rana :oops:
Może tu leży powód braku kiełków. Nasiona do kiełkowania potrzebują stałej temperatury.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Nimfa, anaka, Biedronka, Babcia Ala, Kapka

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Lut 2021 14:06 #747321

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1279
  • Otrzymane dziękuję: 3742
Iwonko, możesz podzielić wacik i z wacikiem wsadzać je do ziemi. Dadzą radę.:)
Pozdrawiam,
Dorota
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Biedronka, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Lut 2021 14:15 #747322

  • czarna2066
  • czarna2066's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 7321
Na wszelki wypadek wyłożyłam kolejne nasionka po 2 sztuki (wcześniej wyłożyłam po 1) i będą w innym miejscu :jeez:
Temp. Około 23-24°C. Tak jak dotychczas kiełkowałam, bez kombinacji :lev:
Pozdrawiam Beata
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Nimfa, JaNina, anaka, Biedronka, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Lut 2021 18:13 #747356

  • ama
  • ama's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 311
  • Otrzymane dziękuję: 2147
Moje bakłażany.Wysiałam więcej bo czytałam ,że słabo kiełkują i nie zawsze.A tu taka niespodzianka.

IMG_20210208_180127.jpg

Wzeszły wszystkie nasionka które wysiałam :dance:
pozdrawiam ama
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, bietkae, Nimfa, JaNina, del, anaka, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Lut 2021 19:05 #747372

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1559
  • Otrzymane dziękuję: 11975
Ja dzisiaj wyłożyłam do skiełkowania "Super wczesną kapustę stożkową". Mam zamiar ją wyhodować w tunelu. Czytając obiecanki na torebce, powinna zdążyć przed wysadzeniem pomidorów.

DSCN8375.jpg
Ogród - mój optymizm.

Znalazłam się tutaj, bo chciałam sama uprawiać warzywa.
Ale kwiaty zajmują nie mniej miejsca w mojej głowie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, bietkae, JaNina, Agucha8801, anaka, Prządka, Babcia Ala, ama


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.815 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum