TEMAT: Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Lut 2021 21:33 #747589

  • Anka
  • Anka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 50
  • Otrzymane dziękuję: 95
Babcia Ala wrote:
Wyedutuj post i naciśnij klawisz "Dodaj plik" uprzednio wstawiając kursor najlepiej na końcu tekstu w oknie postu. W tej chwili zdjęcie jest nieczytelne, za małe.


Chyba udało mi sie to poprawic. Nic konkretnego z tylu tam nie pisze, ani skladu...
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, czarna2066


Zielone okna z estimeble.pl

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Lut 2021 21:35 #747590

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2058
  • Otrzymane dziękuję: 11751
Beatko czyli na mój chłopski rozum bez poszukiwania udało mi się z wysiewem truskawek :rotfl1:
Anka na przyjaznym forum nie ma Pań ani Panów, zwracamy się po imieniu :flower1: :)
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, Agucha8801, Prządka, zwykły chłop, Biedronka, Babcia Ala, czarna2066, Anka

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Lut 2021 21:38 #747591

  • Anka
  • Anka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 50
  • Otrzymane dziękuję: 95
bietkae wrote:
Beatko czyli na mój chłopski rozum bez poszukiwania udało mi się z wysiewem truskawek :rotfl1:
Anka na przyjaznym forum nie ma Pań ani Panów, zwracamy się po imieniu :flower1: :)

Ok, przepraszam :drink1: :hearts:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Biedronka, czarna2066

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Lut 2021 22:05 #747603

  • czarna2066
  • czarna2066's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 7321
Dobrze byłoby gdyby Pomodoro zetknął swym fachowym okiem na to podłoże :search:
Pozdrawiam Beata
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Lut 2021 22:14 #747608

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 6173
  • Otrzymane dziękuję: 29090
Podłoże jest dobrej, renomowanej firmy, sporządzone na bazie torfu wysokiego, który został odkwaszony węglanem wapnia (tak się odkwasza torf). Dodatkowo zawiera kompost, czyli cała "tablicę Mendelejewa" w sensie pozytywnym, mączkę rogową - źródło fosforu, guano - źródło potasu i azotu. Ja bym to podłoże tylko nieco rozluźniła, najlepiej perlitem lub piaskiem, w stosunku 1:3 (na 3 części podłoża 1 część rozluźniacza), poprawisz w ten sposób stosunki wodno powietrzne w tym podłożu.
I teraz napiszę tak, choć pewnie narażę się tu na krytykę. Ja się z roślinami zbyt nie cackam, bo nie mam na to czasu, a chcę rośliny uprawiać. Uprawiam rozsady w podłożu i sieję je też bezpośrednio do podłoża lub moczę 24 godziny i sieję. Bardzo chwalę sobie perlit jako dodatek do podłoża, jest ciepły, ma obojętny odczyn, sterylny i dobrze rozluźnia podłoże. Kiedyś nie było podłoży i żeby mieć ziemię do rozsad zbierałam ziemię z kretowin (kopców kreta) i też rośliny urosły.
Edit: Zaplecze ogrodnictwa dla amatorów to też przemysł i jakże drenujący naszą kieszeń ;)
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 09 Lut 2021 22:19 przez Babcia Ala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika, Adasiowa, bietkae, Nimfa, Mandorla, Agucha8801, Prządka, Biedronka, Anka, tysia25

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Lut 2021 22:53 #747615

  • tysia25
  • tysia25's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 240
  • Otrzymane dziękuję: 866
Też mam takie podłoże i perlit ale jeszcze nie próbowałam go. Ważne jest też to jak było przechowywane a tu już trzeba liczyć że w sklepie wiedzieli co robią.
Martyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Anka

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 10 Lut 2021 07:45 #747625

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15758
  • Otrzymane dziękuję: 53060
czarna2066 wrote:
Dobrze byłoby gdyby Pomodoro zetknął swym fachowym okiem na to podłoże :search:

Nie używałem tego czy podobnych podłoży, trudno mi jest więc orzekać.

W przypadku użycia do nawożenia podłoży nawozów organicznych / guano / istnieje poważne ryzyko niekontrolowanego rozkładu i zniszczenia systemów korzeniowych roślin wydzielającym się amoniakiem.
Najczęściej popełnianym błędem przez producentów jest dokładanie do podłoża kompostów lub obornika. Wtedy to po zapikowaniu siewek, kiedy rośliny zaczynają rosnąć w tunelu foliowym robi się coraz cieplej, gdyż materia organiczna rozkłada się w sposób niekontrolowany do składników mineralnych. Tworzy się wówczas zbyt duże zasolenie, rośliny ciemnieją, a ich wzrost zostaje zahamowany – przy dużym stężeniu azotu amonowego w glebie pomidory zaczynają zamierać (zostaje zniszczony system korzeniowy).

www.warzywa.pl/warzywa-polowe/produkcja-...omidorow-gruntowych/

Dla wielu ludzi przedrostek BIO ma magiczne znaczenie i producenci to cynicznie wykorzystują.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rozalia, Nimfa, Agucha8801, del, Biedronka, Kapka, czarna2066, Anka

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 10 Lut 2021 09:22 #747637

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15758
  • Otrzymane dziękuję: 53060
Wyłożyłem nasiona do kontroli kiełkowania i żal było wyrzucać siewki. Właśnie przepikowałem sałatę lodową Great Lakes. Do czasu , gdy temperatury na zewnątrz nie podskoczą powyżej 0 * rośliny będą doświetlane wraz z pomidorkami doniczkowymi, które są coraz bardziej urocze.


IMG_26621.jpg
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 10 Lut 2021 09:35 #747643

  • Anka
  • Anka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 50
  • Otrzymane dziękuję: 95
Wielkie dzieki wszystkim którzy mi odpowiedzieli. Bezpieczniej będzie gdy kupie nowe, zwykle podłoze do wysiewu. Zla jestem, bo bylo takie w sklepie, ale sprzedawca przyniosł to i powiedzial, ze jest najlepsze, a ja durna nie wzielam okularów do czytania i nic nie widzialam co jest tam napisane z tylu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, Adasiowa, Nimfa, Agucha8801, del, Biedronka, Kapka

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 10 Lut 2021 10:19 #747648

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2647
  • Otrzymane dziękuję: 7780
Babcia Ala wrote:
Ja się z roślinami zbyt nie cackam, bo nie mam na to czasu, a chcę rośliny uprawiać. Uprawiam rozsady w podłożu i sieję je też bezpośrednio do podłoża lub moczę 24 godziny i sieję. (...) Zaplecze ogrodnictwa dla amatorów to też przemysł i jakże drenujący naszą kieszeń ;)

Alu, bardzo dziękuję Ci za to, co napisałaś :kiss3: Co tu ukrywać, mam bardzo podobnie. Cackam się tylko z tym, na czym wyjątkowo mi zależy - a i to nie aż TAK :rotfl1:

Anka, ja myślę, że sprzedawca nie chciał źle, na podłożu jest wszak napisane "do uprawy", to nie to samo, co "do wysiewu". Możliwe, że rozsada wysadzona do doniczki z taką ziemią byłaby szczęśliwa. No, ale ja się nie znam, poza tym patrz wyżej ;)
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Nimfa, Agucha8801, del, Prządka, Biedronka, Babcia Ala, Kapka, Anka

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 10 Lut 2021 13:14 #747670

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3779
  • Otrzymane dziękuję: 31891
Dzisiaj do kubeczków z podłożem umieściłam dwie odmiany bakłażanów i rodzynek Aut Molly.W skrzyneczkach z każdym dniem zwiększa się ilość wykiełkowanych roślinek.


20210210_130420.jpg


20210210_125752.jpg
Maria
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 10 Lut 2021 13:43 #747674

  • renmanka
  • renmanka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 800
  • Otrzymane dziękuję: 5171
Koma- o kurczaku, aleś tego naprodukowała. Jestem pod wrażeniem. Powodzenia, niech mężnie rosną :flower:
Pozdrawiam Celina
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, koma, Biedronka, Babcia Ala, czarna2066

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 11 Lut 2021 04:24 #747793

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 6173
  • Otrzymane dziękuję: 29090
Nie żebym chciała kij w mrowisko wsadzić, ale ja swoim pomidorom nie raz pod korzeń dokładałam krowieniec. Nie wiem ile trzeba by tego gnoju do tego podłoża napakować żeby pomidory padły, a obornik jest coraz bardziej towarem poszukiwanym, na rynku jest jego brak. No ale idiotów nie brakuje, a producenci różne rzeczy robią i ten artykuł jest skierowany do takich właśnie osób. Czasem trafiam na ich fora i jak czytam, to mnie amatorowi się włos na głowie jeży. Gdybym np. napisała co ostatnio tam przeczytałam, to przestalibyście jeść owoce. A już proporcję policzyć, żeby użyć środka w określonym stężeniu, toż to wyższa matematyka, dobrze że w internecie są dostępne wszystkie kalkulatory, bo bez tego ani rusz, a i tak się zdarza, że któryś coś spali, bo przedawkuje. Zresztą od czasu do czasu trafiają i na to forum osoby, które zabierają się za uprawę warzyw na 10-20 arach z zerowym przygotowaniem, choćby internetowym. Niestety w tym kraju nadal panuje pogląd, że rolnikowi samo rośnie i dyletanci zabierają się za produkcję, to potem potrzebne są takiego rodzaju publikacje.
Anka nie licz na to, że tego guana w tym podłożu jest dużo, to nie jest tani produkt. To jest podłoże dobrej renomowanej firmy, która nie pozwoli sobie na wpadki, nic takiego co tu napisano od użycia tego podłoża się nie stanie. Jak mi się uda kupić to podłoże, to na próbę będę w nim uprawiać kilka pomidorów.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 11 Lut 2021 04:35 przez Babcia Ala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Zielona, Nimfa, Agucha8801, JaKasiula, pawel_botanik, tysia25

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 11 Lut 2021 09:41 #747815

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64798
Może nie do końca zrozumiałam przesłanie czy też intencję Babuszki, ale osobiście nie wyobrażam sobie uprawy pomidorków bez dodatku obornika ( w moim przypadku końskiego ). Co roku w glebie, przed sadzeniem rozsad, wykopuję dołki i napełniam je przefermentowanym obornikiem - w postaci tzw. nalewki i po dwóch tygodniach od takiego zabiegu sadzę pomidorowe krzaki ( papryki, selery, dyniowate też ).
Natomiast jeśli chodzi o fazy siewek i młodziutkich sadzonek, to byłabym bardziej ostrożna. Różne rzeczy zdarzało mi się ratować po wstępnej uprawie w "dziwnych" podłożach.
Ponieważ nie jestem specjalistą czy fachowcem w kwestii nawożenia, to nie dodaję tego nawozu "na oko", a według wymagań danego warzywa, ale jeżeli ktoś czuje się na siłach i posiada podstawy takiej wiedzy, to może robić, co dusza zapragnie - byle nie było potem płaczu i zgrzytania zębów ;-)

Na dzień dobry :kiss3:

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 11 Lut 2021 10:54 #747822

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 8209
  • Otrzymane dziękuję: 54104
7.02. wyłożyłam na waciki kapustę Pierwszy zbiór. W następnym dniu już przekładałam skiełkowane nasiona do podłoża. Dzisiaj zaglądam i oczom nie wierzę :woohoo:

7EFCD67B-79A7-4DCD-93D2-B047F4F0D7E7.jpeg

Co za tempo. Muszę je wyekspediować na strych, bo w domu mam za ciepło.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, Agucha8801, del, renmanka, Biedronka, Babcia Ala, JaKasiula, pawel_botanik, Eleni

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 11 Lut 2021 11:26 #747830

  • pawel_botanik
  • pawel_botanik's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 107
  • Otrzymane dziękuję: 466
JaNinko, ale szybko!
Ja mam w planach wysiew kapusty express i kalarepy w przyszłym tygodniu. Kalarepa będzie jako przedplon przed ogórkami prowadzonymi w pionie, w zeszłym roku się sprawdziło. Ogórki trochę ją zacieniały przed samym zbiorem ale z plonu byłem zadowolony. Kapusta też pójdzie na zagon ogórkowy ale z samego brzegu. Wszystko będzie pod włókniną.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, JaNina, Biedronka, Babcia Ala, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 11 Lut 2021 11:36 #747833

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5031
  • Otrzymane dziękuję: 13147
W ten weekend planuję wyłożenie na waciki papryk wszelakich, kilku pomidorków, może kapustę, czy brokuła. Jak za wcześnie to mnie oświećcie. A i szpinak Malabar koniecznie. W tamtym roku nie miałam a 2 lata temu nie zdążył wydać nasionek bo za późno siałam.nie spieszę się w tym roku. Mam wręcz wrażenie że to że już jest luty zaskoczyło mnie znienacka. O marcu nie wspomnę.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Biedronka, Babcia Ala, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 11 Lut 2021 11:40 #747834

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3808
  • Otrzymane dziękuję: 20306
No właśnie, malabar. W tym roku zamierzam go mieć po raz pierwszy. Tak samo jak i bakłażany, oraz cyklanterę. Czy to już czas, żeby te warzywa wykładać na waciki? Czy lepuej jeszcze trochę poczekać?
Ostatnio zmieniany: 11 Lut 2021 11:42 przez JaKasiula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Biedronka, Babcia Ala, pawel_botanik


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.787 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum