TEMAT: Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Lut 2021 19:21 #747376

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64798
Ama ,
Bardzo się cieszę, że wzeszły Ci wszystkie bakłażany - to naprawdę świetny wynik :bravo:

Jedyne, co mogę doradzić, to jak najszybsze przepikowanie do osobnych kubeczków, bo widać, że siewki wybiegły i zdążyły wypuścić pierwszy listek właściwy. Jeśli masz taką możliwość, to będą Ci wdzięczne za ciepłe i bardzo jasne stanowisko.
Trzymam mocno kciuki za Twoich podopiecznych :hug:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, bietkae, Nimfa, Agucha8801, zwykły chłop, Biedronka, Babcia Ala, ama


Zielone okna z estimeble.pl

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Lut 2021 19:31 #747379

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2864
  • Otrzymane dziękuję: 11847
Nie wyobrażam sobie jak wczesna musi być ta kapusta :woohoo: Dla kapust czas wegetacji jest liczony raczej od wysadzenia rozsady a nie wysiania nasion. Moja kapusta Constable F1 ma okres wegetacji ok. 55 dni ale w tunelu liczę , że będzie mi zajmować miejsce prawie do końca maja.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, bietkae, Nimfa, Agucha8801, Prządka, zwykły chłop, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Lut 2021 19:46 #747383

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 6173
  • Otrzymane dziękuję: 29090
Ja już nie eksperymentuję, raz poczytałam w moim własnym poradniku i zasadziłam kalarepę. Kalarepy urosły jak drzewa i zacieniały pomidorowe przedszkole. Kalarepy było żal wyrywać, bo zgrubienia zaczynały robić, a co się namordowałam, żeby pomiędzy te kalarepy zasadzić te pomidory :jeez:, bo jak się obracasz, albo kucasz, to łamiesz liście kalarepom, wiadra i innych akcesoriów nie ma gdzie postawić, dalej już jest zasadzony pomidor, jakiś dramat, a robota posuwała się w ślimaczym tempie. Rzodkiewki i sałaty, one szybko rosną, ale sałatę przy sadzeniu pomidorów trzeba okrywać, bo ziemia się sypie między liście, a potem i tak jak czapla muszę chodzić i ani się obrócić ze szpadlem. To nie dla mnie, ja sieję przedplon. Nimfo zrobisz jak zechcesz, ale nie jest to proste. Jak masz mało miejsca, to może wsadź tą kapustę gdzie indziej i okryj włókniną, a z pomidorami zasadź selery albo pory, one się bardzo lubią i termin sadzenia jak pomidorów, o ile uprawiasz selery lub pory.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Miragoral, bietkae, Nimfa, del, Prządka, zwykły chłop, Biedronka, ama

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Lut 2021 19:56 #747392

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2864
  • Otrzymane dziękuję: 11847
E tam wczesna kapusta z tunelu musi być :oops: Ja właśnie pomiędzy kapusty wciskam kalarepki ale rozsadę pomidorów, które będą rosły po kapuście produkuję w późniejszym terminie. Rzodkiewka i buraczki na botwinkę-oba warzywka z rozsady rosną w miejscu wysadzania najwcześniejszych odmian pomidora.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, bietkae, Nimfa, Prządka, zwykły chłop, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Lut 2021 19:58 #747393

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1559
  • Otrzymane dziękuję: 11975
Wiem, wiem Przemek. :) Ja podchodzę z dystansem do takich informacji, ale jak wysadzę pomidory tak, jak w ubiegłym roku - na początku czerwca, to jednak zdąży :) Na torebeczce jest napisane 45-50 dni od wysadzenia rozsady, czyli krótko, a ja sałatowa jestem, to pewnie nie będę czekać, aż zamkną im się główki. Zobaczymy. Skusił mnie nieduży rozmiar, kształt i wczesność.

DSCN83773.jpg


Edit: O, pisałyśmy jednocześnie Ala; te kapusty, to taka zabawa dla mnie, wysiałam raptem kilka ziarenek, ale wszystko, co piszesz o tych sałatach w pomidorach, to prawda najprawdziwsza. Doświadczyłam tego w ubiegłym roku. :)
Ogród - mój optymizm.

Znalazłam się tutaj, bo chciałam sama uprawiać warzywa.
Ale kwiaty zajmują nie mniej miejsca w mojej głowie.
Ostatnio zmieniany: 08 Lut 2021 20:03 przez Nimfa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Miragoral, bietkae, Prządka, zwykły chłop, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 08 Lut 2021 20:10 #747401

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2864
  • Otrzymane dziękuję: 11847
Sądzę, że na pierwsze kapustki 0,8 kg możesz spokojnie liczyć w połowie maja. Jak będziesz wysadzać pomidory dopiero na początku czerwca to kapustki powinny wszystkie dorosnąć. Przy odmianach stożkowych chyba można gęściej sadzić ale sądzę, że na opakowaniu podali prawidłowy rozstaw. Po wysadzeniu sprawdź jak jest ze ślimakami.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Miragoral, bietkae, Nimfa, Prządka, zwykły chłop, Babcia Ala, pawel_botanik

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Lut 2021 12:00 #747485

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3225
  • Otrzymane dziękuję: 7964
To kiedy wysiewać wczesną kapustę ale żeby poszła do gruntu ew pod przykrycie z włókniny?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, bietkae, Nimfa, Prządka, Babcia Ala, tysia25

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Lut 2021 12:31 #747490

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 8209
  • Otrzymane dziękuję: 54104
Adrian, ja wysiałam w tym tygodniu kapustę Pierwszy zbiór. Planuję tylko 4 sztuki, więc za wiele nie stracę w razie niepowodzenia. Mam jednak jeszcze na wszelki wypadek 2 sztuki dodatkowe. Wszystko chyba zależy od tego jaka będzie wiosna.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, pouder, Miragoral, bietkae, Nimfa, Agucha8801, Prządka, zwykły chłop, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Lut 2021 16:49 #747533

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 906
  • Otrzymane dziękuję: 5388
Też wysiałam kilka dni temu kapustę wczesną. Na razie nie ma kiełków. Nigdy nie sadziłam kapusty w tunelu, ale w tym roku muszę mieć. Pomidory sadzę dość rzadko a więc miejsce by się znalazło. Bardzo chciałabym mieć kapustę już w maju. W tunelu posieję też koperek. Nie mogę się doczekać.

pozdrawiam
Mirka
Pozdrawiam
Mirka
Ostatnio zmieniany: 09 Lut 2021 16:50 przez Miragoral.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, bietkae, Nimfa, renmanka, zwykły chłop, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Lut 2021 18:46 #747556

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1528
  • Otrzymane dziękuję: 8138
Czy ktoś z Was wyskubywał nasionka z truskawki i wysiewał je później ?
Zebrałem takie nasionka i nie wiem czy mi coś z tego urośnie i kiedy ewentualnie wysiać czy dać sobie luz. Oczywiście zdaję sobie sprawę że powtórzenie cech odmiany jest niewielkie ale może ...
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, bietkae, Nimfa, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Lut 2021 18:57 #747560

  • Anka
  • Anka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 50
  • Otrzymane dziękuję: 95
Powiedzcie mi czy taka ziemia może posłuzyc jako podłoże do wysiewu pomidorów. Sprzedano mi to dzisiaj w sklepie ogrodnicznym i mam wątpliwosci.

podoze.jpg
Ostatnio zmieniany: 09 Lut 2021 19:12 przez JaNina.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, bietkae, Nimfa

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Lut 2021 19:56 #747571

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 6173
  • Otrzymane dziękuję: 29090
Na odwrotnej stronie musi być podana zawartość, to zrób zdjęcie drugiej strony tego opakowania.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, pouder, bietkae, Nimfa, Anka

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Lut 2021 20:25 #747574

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2058
  • Otrzymane dziękuję: 11751
Adamie u mnie poziomki wysiewają się same tj. owoce spadają i rosną samosiejki. W truskawkach nie dostrzegłam nigdy samosiejek ale może ich nie zauważyłam przy pieleniu :think: . Ja wysiałabym nasionka pod koniec marca do doniczki albo skrzynki na wierzch podłoża bez przysypywania ( tylko uklepać i zwilżyć ) i nakryła folią, szkłem. Może akurat wyrośnie coś ciekawego ?
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, Prządka, zwykły chłop, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Lut 2021 20:34 #747576

  • Eleni
  • Eleni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 476
  • Otrzymane dziękuję: 2298
Podobno nasionka poziomek i truskawek wymagają stratyfikacji więc wysiewa je się dość wcześnie. Teraz można metodą na śnieg i zostawić na jakieś 10-14 zakopane w śniegu. Potem ciepło i światło a dalej normalnie jak z resztą rozsad. Ja w tym roku próbuję z poziomkami czekam właśnie na wschody po okresie stratyfikacji
pozdrawiam ciepło Elena
Ostatnio zmieniany: 09 Lut 2021 20:34 przez Eleni.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Nimfa, zwykły chłop, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Lut 2021 20:44 #747578

  • czarna2066
  • czarna2066's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 7321
Adamie jak składałam zamówienie w Ukraińskim sklepie internetowym to zauważyłam, że firma Sibirskij Sad ma w swojej ofercie nasiona truskawki i to kilku fajnych odmian.

Skopiowałam automatycznie przetłumaczony przez telefon tekst z etykiety nasion. Może się przyda :oops:

Nasiona truskawki twarde, sadzonki pojawiają się nierównomiernie w ciągu 30-60 dni. Nasiona do sadzonek można wysiewać o różnych porach roku, ale najlepszy czas na siew to zima (koniec stycznia - marzec). Przygotowanie mieszanki gleby wygląda następująco: 3 części piasku miesza się z 5 częściami luźnej próchnicy i ogrzewa w piekarniku przez 3-4 godziny w temperaturze 90-100 stopni. Nasiona układa się ostrożnie na powierzchni lekko zagęszczonej i nawilżonej gleby, przykrytej warstwą śniegu o grubości 5 cm, a na wierzchu przykrywa się folią zapobiegającą wysychaniu gleby. Doniczki wysiewające przez 3-5 dni umieszcza się w zimnym miejscu (o temperaturze 0- + 5 stopni), a następnie do kiełkowania nasiona utrzymuje się w stałej temperaturze + 22 stopni, zapobiegając wysychaniu gleby na zewnątrz. Kiedy pojawiają się sadzonki, film jest usuwany. W fazie 1-2 prawdziwych liści sadzonki zanurzają się w doniczkach i obniżają temperaturę do + 14- + 16 stopni. Przeszczep przeprowadza się po pojawieniu się szóstego prawdziwego arkusza
Pozdrawiam Beata
Ostatnio zmieniany: 09 Lut 2021 20:47 przez czarna2066.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Nimfa, Agucha8801, Prządka, zwykły chłop, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Lut 2021 21:02 #747582

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1528
  • Otrzymane dziękuję: 8138
Śnieg jest, zimno jest,no to wysiewam :P
Podzielę na dwie części i poeksperymentuję
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Nimfa, Prządka, Babcia Ala, czarna2066, Eleni

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Lut 2021 21:28 #747585

  • Anka
  • Anka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 50
  • Otrzymane dziękuję: 95
Babcia Ala wrote:
Na odwrotnej stronie musi być podana zawartość, to zrób zdjęcie drugiej strony tego opakowania.



Bardzo dziekuję, że sie Pani odezwała.Nie ukrywam, ze jest to dla mnie wazne, bo jest czas na to jeszcze, aby zakupic wlasciwe podłoże. Wkurza mnie to, bo jechalam ponad 30 km w jedną stronę do tego sklepu ktory uznawany jest za renomowany, a tu taka sytuacja.

148830769_446782996468257_7618231192739835953_n.jpg


148305702_876906703149538_2116657759351203028_n.jpg
Ostatnio zmieniany: 09 Lut 2021 21:33 przez JaNina.
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Lut 2021 21:31 #747588

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 6173
  • Otrzymane dziękuję: 29090
Wyedutuj post i naciśnij klawisz "Dodaj plik" uprzednio wstawiając kursor najlepiej na końcu tekstu w oknie postu. W tej chwili zdjęcie jest nieczytelne, za małe.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, Anka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.864 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum