TEMAT: Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Lut 2021 09:23 #748870

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3779
  • Otrzymane dziękuję: 31891
Bakłażany,które miałam pikować w przyszłym tygodniu powędrowały dzisiaj do oddzielnych kubeczków.Mają bardzo ładnie rozwinięty system korzeniowy.


20210218_085318.jpg
Maria
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Lut 2021 09:32 #748871

  • Marku
  • Marku's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 109
  • Otrzymane dziękuję: 423
Pomodoro poproszę link do tej tabelki.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Lut 2021 09:32 #748872

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64798
Na wszelki wypadek dołączę wymagania pokarmowe papryki i bakłażana, bo sporo osób będzie uprawiało także i te warzywka :)

Bakłażan


1-4.jpg


Papryka

180-240* N, 60-80 P, 200- 400 K, 50-70 Mg, 60-100 S, 3-5 Fe, 0,7- 2 Mn, 0,2-0,3 Zn,
0,5-0,7 B, 0,05-0,07 Cu, 0,05 Mo. Odpowiednie pH to 5,5-6, przy EC=1,7-2 mS cm-1.

Marysiu, do kolekcji dołączę korzonki pomidora - co prawda uprawianego w perlicie i w związku z tym na innej pożywce:

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 18 Lut 2021 09:40 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Lut 2021 10:06 #748879

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1277
  • Otrzymane dziękuję: 4765
Marku wrote:
Pomodoro poproszę link do tej tabelki.
Całe opracowanie.
iung.pl/dpr/publikacje/Nawozenie_roslin_ogrodniczych.pdf
Tabelka strona 38.
Piotr :)
Ostatnio zmieniany: 18 Lut 2021 10:12 przez podjadek.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa, przemek1136, Maryla54, Nimfa, JaNina, del, Prządka, Babcia Ala, czarna2066, _Nika_, Marku

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Lut 2021 14:09 #748916

  • _Nika_
  • _Nika_'s Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 192
  • Otrzymane dziękuję: 958
A ja się chyba przerzucę na uprawę pleśni, z tym nie powinnam mieć problemów.
Dzisiaj mam ogrodniczo trudny dzień, bo zdałam sobie sprawę, że moje siewki nie są zdrowe :placze: Nie wiem, jak mogłam nie zauważyć wcześniej, że coś jest z nimi nie tak.
Wszystkie (pomidory i papryki) mają fioletowe łodyżki i rosną bardzo powoli mimo doświetlania. Jedyne, co mogę dobrego powiedzieć, to że przesadnie nie wybiegają. Na papryczkowych liścieniach pojawił się fiolet (niezależnie od odmiany, niestety nie tylko na Explosive Ember), a pomidorkowe liścienie dla odmiany mają odcień żółtawy :cry3:
Aż wstyd pokazywać zdjęcia, ale nasionka ze straganików, to pokażę tę moją porażkę.

20210218_140457.jpg



20210218_140549.jpg


Najpierw sprawdziłam temperaturę, okolice 20 stopni nie mogły spowodować przebarwień łodyżek, potem sprawdziłam pH wody (7.5) i wtedy zwróciłam uwagę na pomidorki i ten żółty odcień liścieni. Chyba je wysłałam na głodówkę! Po fiolecie sądząc mają braki fosforu, a pomidory zgłaszają braki azotu.
Gdyby to była moja pierwsza próba hodowli, to ok, mogło się zdarzyć, ale teraz i to po przeczytaniu tylu informacji na forum? Wydaje mi się, że zawiniłam dodając do ziemi sporo perlitu i nie uwzględniając tego przy zasilaniu nawozem. :club2: Zawsze siałam w ziemię ogrodniczą i przez długi czas siewkom wystarczała startowa dawka nawozu, a teraz w tej samej objętości miały przecież mniej jedzonka.
Ciekawe, czy coś jeszcze z nich będzie. Oczywiście teraz włączę nawóz i mam nadzieję, że to pomoże.
A chciałam im tylko rozluźnić perlitem podłoże... Cóż, dobrymi chęciami...

Edit: dopiero na zdjęciu widać, jak szkaradnie wyglądają te "doniczki". Stanowczo nie nadają się na teraz, jest za chłodno i lubią podpleśnieć.
Pozdrawiam,
Nika
Ostatnio zmieniany: 18 Lut 2021 14:11 przez _Nika_.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, bietkae, Nimfa, Agucha8801, Prządka, czarna2066, JaKasiula, ama

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Lut 2021 14:14 #748919

  • czarna2066
  • czarna2066's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 7321
Nika a w jakie podłoże wysiewałaś? Ja na Twoim miejscu czym prędzej przesadziła bym rozsade.
Czy pomidorki nie dostały zbyt dużo wody?

Tak. Te doniczki to raczej nie był dobry pomysł :dry:

Opisz gdzie stoją, w jakim podłożu rosną czym i jak często nawozisz?

Edit. Wydaje mi się że przez te wysokie pH zostało zasolone podłoże i stąd blokada w pobieraniu składników.
Pozdrawiam Beata
Ostatnio zmieniany: 18 Lut 2021 14:18 przez czarna2066.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa, Marlenka, bietkae, Nimfa, _Nika_

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Lut 2021 14:26 #748920

  • _Nika_
  • _Nika_'s Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 192
  • Otrzymane dziękuję: 958
Stoją na parapecie południowego okna, na podwyższeniu, pochylone w stronę okna. Podłoże chyba Hollas (wyprodukowane dla PSB Mrówka), nie mam teraz jak sprawdzić, czy dobrze pamiętam.
Tak, jak pisałam, jeszcze nie nawoziłam, licząc, że startowa dawka nawozu w podłożu wystarczy im przynajmniej do czasu, jak ruszą ze wzrostem.
Wody dostawały raczej nie za dużo, ale dzisiaj akurat za mocno chlupnęłam, więc mogą wyglądać błotniście.
Jeśli chodzi o przesadzenie, to na pewno to zrobię, tym razem nie dam tyle perlitu i wcześniej zacznę nawozić.
Wodę już zaczęłam grzecznie zakwaszać choć nigdy wcześniej tego nie robiłam.
Pozdrawiam,
Nika
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, bietkae, Nimfa, Prządka, Babcia Ala, czarna2066

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Lut 2021 14:32 #748921

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15757
  • Otrzymane dziękuję: 53057
Moje Jolki pomału ale sobie rosną. Podejrzewam, że przywitają wiosnę kwiatami.


IMG_26771.jpg


IMG_26781.jpg
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Lut 2021 14:34 #748922

  • czarna2066
  • czarna2066's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 7321
Może wystarczyłoby podlewać przegotowaną i dostaną wodą... Ja przepuszczam swoją wodę przez filtr i dopiero podlewam.

Znasz analizę swojej wody?

Takie informacje z pewnością pomogą ocenić co wpłynęło na taki stan siewek.

Mam nadzieję, że Pomodoro tu zajrzy i wskaże drogę w ratowaniu rozsady.
Mietku pomocy :thanks:


Nika, pierwsze co to przesadź maluchy i zrób zdjęcie dla korzonków. Będzie dobrze :hug:
Pozdrawiam Beata
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, bietkae, Nimfa, Kapka, _Nika_, JaKasiula, ama

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Lut 2021 14:50 #748925

  • _Nika_
  • _Nika_'s Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 192
  • Otrzymane dziękuję: 958
Zapomniałam wspomnieć, że podlewam je wyłącznie przegotowaną wodą, niestety kranówka jest tu bardzo twarda i to też nie pomaga.

Nie wymagajmy, Beatko, żeby Mietek zajmował się wszystkimi rozsadami forumowiczów ;) Ma wystarczająco dużo swoich (i jakich pięknych!).

Po południu postaram się obejrzeć, co się dzieje w podłożu i je przesadzę. Jak mi się uda, to je też obfocę.
Pozdrawiam,
Nika
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Nimfa, del, Prządka, Babcia Ala, czarna2066, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Lut 2021 15:40 #748933

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64798
_Nika_ wrote:
A ja się chyba przerzucę na uprawę pleśni, z tym nie powinnam mieć problemów.
Dzisiaj mam ogrodniczo trudny dzień, bo zdałam sobie sprawę, że moje siewki nie są zdrowe :placze: Nie wiem, jak mogłam nie zauważyć wcześniej, że coś jest z nimi nie tak.

Nika, pierwsza rada: nie panikuj i nie stresuj, bo mamy dopiero połowę lutego, więc do wysadzenia w grunt sporo czasu.

Na początek koniecznie i to JAK NAJSZYBCIEJ wyrzuć wszystkie torfowe doniczki, a pozostałe porządnie wyszoruj. Napełnij świeżym podłożem DO WYSIEWÓW I PIKOWANIA, lub odkwaszonym torfem - a potem przesadź maluchy. Dodatek perlitu w niczym nie przeszkodził - czasami dodatek 30% do gotowego podłoża jest wręcz wskazany.
Podlewaj przez pierwsze dni wodą zakwaszoną do pH 6 i zapewnij roślinkom temp. 23 stopnie. Przy niższej mogą wystąpić kłopoty z pobieraniem fosforu. Kiedy siewki dojdą do siebie, będzie można wdrożyć właściwe nawożenie.
Reasumując: nowe kubeczki, nowe podłoże, ciepło i światło. I będzie dobrze.

p.s. podczas przesadzania roślinek zwróć uwagę na system korzeniowy.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 18 Lut 2021 15:41 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Marlenka, bietkae, Nimfa, del, Prządka, Babcia Ala, Kapka, czarna2066, _Nika_, JaKasiula, Eleni

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Lut 2021 15:50 #748935

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15757
  • Otrzymane dziękuję: 53057
I umiaru w podlewaniu. Widać na zdjęciu, że to podłoże to wręcz błoto.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Nimfa, del, Prządka, Babcia Ala, Kapka, czarna2066, _Nika_, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Lut 2021 16:01 #748936

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6812
  • Otrzymane dziękuję: 25081
Dziękuję za pomoc znaleźliśmy to podłoże i pojemniczki juz są ,czekam na marzec ,wszak warzywka idą prosto do gruntu. :flower1:

20210218_155346.jpg
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Ostatnio zmieniany: 18 Lut 2021 16:02 przez Bobka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Nimfa, del, Prządka, Babcia Ala, czarna2066, JaKasiula, ama

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Lut 2021 16:14 #748937

  • _Nika_
  • _Nika_'s Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 192
  • Otrzymane dziękuję: 958
Nie panikuję, Aniu, tylko mam ogrodniczego doła :(

Miałam dzisiaj je przesadzać, ale to chyba nie ma sensu, bo podłoża do siewu nie mam (torfu oczywiście też nie) mam tylko podłoże uniwersalne, to samo, w którym siedzą teraz.

Serio aż 23 stopnie potrzebują siewki? Jednak nie powinnam była siać tak wcześnie, zwłaszcza przy mało słonecznej pogodzie. Nie ma szans na takie ciepło przy samym oknie, bo w pokoju miałabym chyba tropiki. Oczywiście jeśli pojawi się słoneczko, to będą miały cieplej.

Mietku, one nie były przelewane wcześniej, naprawdę, tylko dzisiaj mi się chlupnęło i dlatego tak wygląda, do tej pory wodę dostawały w skromnych dawkach. Tym niemniej postaram się, żeby sytuacja się nie powtórzyła.
Pozdrawiam,
Nika
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Nimfa, Prządka, Babcia Ala, Kapka, czarna2066, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Lut 2021 16:19 #748938

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64798
Jeśli masz jeszcze perlit, to przesadź siewki będące w najgorszej kondycji właśnie w perlit. On utrzyma właściwą wilgotność i wentylację - to bardzo ważne dla regeneracji korzeni..
Tę wyższą temperaturę potrzebują wszystkie psiankowate, ale np. sałaty czy kalarepki wolą niższą.

Niko, reanimowałam siewki w znacznie gorszym stanie ( tyle, że moje nie miały pleśni ) i to początkiem kwietnia. Jakimś cudem daliśmy radę, więc Ty tym bardziej sobie poradzisz :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 18 Lut 2021 16:27 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Nimfa, Babcia Ala, Kapka, czarna2066, _Nika_, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Lut 2021 16:37 #748940

  • _Nika_
  • _Nika_'s Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 192
  • Otrzymane dziękuję: 958
Perlitu trochę jeszcze mam, na obecne siewki wystarczy. Pleśń widziałam tylko na tym nieszczęsnym torfowym (?) kubeczku.

No ok, to do roboty. Chociaż przyznam się, że nie sądzę, żeby z perlitem mi się udało, przeczytałam wątek perlitowy od początku i nadal nie ogarniam tego typu uprawy, mimo szczerych chęci. Mimo to przynajmniej chwilowo spróbuję.
Pozdrawiam,
Nika
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Nimfa, Babcia Ala, Kapka, czarna2066, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Lut 2021 16:47 #748944

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64798
potraktuj zatem perlit jako podłoże do reanimacji roślin. Jeśli dojdą do siebie i podejmą wzrost, będziesz mogła pzresadzić je w nowe podłoże: do rozsad lub w torf.
Zaufaj sobie, roślinom i naszym radom :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, bietkae, Nimfa, Babcia Ala, Kapka, czarna2066, _Nika_, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Lut 2021 18:05 #748958

  • Rafal_2020
  • Rafal_2020's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 35
  • Otrzymane dziękuję: 100
_Nika_

Jeżeli te nasiona nie są unikatowe i zostały Ci jeszcze, to może lepiej byłoby wysiać je na nowo.
Nie ma pewności czy siewki uda się zreanimowować. Nowy siew może okazać się korzystniejszy tym bardziej że w okolicy siewek pojawiły się już zarodniki pleśni.

Pozdrawiam
Rafał.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Nimfa, Prządka, Babcia Ala, _Nika_, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.823 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum