TEMAT: Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Lut 2021 18:07 #748959

  • ama
  • ama's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 311
  • Otrzymane dziękuję: 2147
To i ja też pochwalę się swoimi rozsadami.Nasionka wyłożyłam do kiełkowania na waciki i trzymałam na kaloryferze .Kiedy pokazały się kiełki przenosiłam do podłoża do wysiewu Slerlux
IMG_20210218_175038.jpg


Papryki ostre
IMG_20210218_135552.jpg


Bakłażany
IMG_20210218_140131.jpg


Pomidorki do uprawy w donicach
IMG_20210218_135521.jpg

Zdjęcie robione w pełnym słońcu i trochę przekłamany kolor listków,zieleń jest mocniejsza ,a nie taka limonkowa jak widać.

Wydaje mi się, że na razie wszystko z nimi w porządku.Niczym jeszcze swoich rozsad nie nawoziłam.
pozdrawiam ama
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Lut 2021 18:40 #748963

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 6168
  • Otrzymane dziękuję: 29078
_Nika_ wrote:
A ja się chyba przerzucę na uprawę pleśni, z tym nie powinnam mieć problemów.
A chciałam im tylko rozluźnić perlitem podłoże... Cóż, dobrymi chęciami...

Potwierdzam to, co już tu dzisiaj napisano w tym temacie, to nie perlit jest winien, on jest ciepły, daje korzeniom powietrze, rośliny bardzo lubią jego obecność w podłożu. Azot zżarły doniczki torfowe, kilka razy miałam podobne wpadki jak ty i ich już nie używam, to samo wytłaczanki do jajek, rolki po papierze toaletowym. Uważam, że rozkładający się torf zabiera z podłoża roślinom azot, bo przecież do rozkładu materii złożonej w dużej ilości z węgla potrzebny jest azot (sucha materia: liście, torf, tektura zawierają dużo węgla i do rozkładu potrzebują azotu). Moje pomidory też nie raz są fioletowe, a temperatura w pokoju normalna, ale od tego nie padną, nie mamy innych warunków. Podlewaj letnią wodą i daj pomidorom jeść, bo żółknące liścienie wskazują na brak azotu. Pleśń z doniczek torfowych nie powinna zaszkodzić roślinom, przerobiłam to na własnej d... . Głowa do góry, zobacz o ile teraz wzrosła Twoja wiedza ogrodnicza, ja sama musiałam do tego dojść, dlatego kilka razy miałam wpadki.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 18 Lut 2021 18:42 przez Babcia Ala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Miragoral, bietkae, Nimfa, kunegunda45, Prządka, Kapka, czarna2066, _Nika_, JaKasiula, ama

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Lut 2021 19:10 #748972

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15757
  • Otrzymane dziękuję: 53057
ama wrote:


Wydaje mi się, że na razie wszystko z nimi w porządku. Niczym jeszcze swoich rozsad nie nawoziłam.

To podłoże ma stanowczo za małą zawartość potasu, bo zaledwie 108 mg/l, a w przeliczeniu na czysty potas jeszcze mniej, bo 90 mg/l.
Ostatnio zmieniany: 18 Lut 2021 19:14 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, del, Prządka, Babcia Ala, Kapka, czarna2066, ama

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Lut 2021 19:22 #748978

  • ama
  • ama's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 311
  • Otrzymane dziękuję: 2147
Czyli wdrożyć dokarmianie od zaraz?
Mam Cristalon pomarańczowy,Bioflorin i Florovit uniwersalny oraz Florovit do papryk i pomidorów.
pozdrawiam ama
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, Babcia Ala, czarna2066

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Lut 2021 19:25 #748982

  • czarna2066
  • czarna2066's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 7321
Pomodoro tylko co robić jak rozsada pikowana 2 dni temu?
Kurcze ja bym się jednak choć kilka dni wstrzymała :oops:
Pozdrawiam Beata
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, Babcia Ala, Bobka

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Lut 2021 19:38 #748989

  • _Nika_
  • _Nika_'s Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 192
  • Otrzymane dziękuję: 958
Dziękuję Wam wszystkim za wszelkie uwagi i porady! :hug:

Zakończyłam sekcję pomidorowych i paprykowych zwłok. Korzonki bardzo słabo rozrośnięte, ale nie ma się co dziwić, już po części nadziemnej można się tego było spodziewać. Gnijących korzonków nie zauważyłam, ale w przypadku takiej drobnicy, to nawet gdyby były, mogłam przeoczyć. Jeden z lepszych egzemplarzy wygląda tak:


IMG_0760_1.jpg



Korzonki trochę tylko opłukałam wodą, bo bałam się je uszkodzić.

Rafał - nie są to żadne unikaty, całe szczęście, też poważnie rozważam powtórny wysiew, ale z tym się jeszcze trochę wstrzymam, tak do normalnej pory siewu pomidorów, a może do tego czasu coś się cudem poprawi w kondycji obecnych siewek.

Alu - ciekawe jest to, co napisałaś o doniczkach torfowych. Może faktycznie przyłożyły się do problemów.

Na razie zgodnie z zaleceniem Ani siewki trafiły do perlitu, podlałam je wodą o pH około 6 i teraz mogę tylko czekać na efekty. Trochę się tylko obawiam, że owszem, w perlicie warunki powietrzne będą miały świetne, ale jeśli będę podlewać samą wodą, to przecież niedobory będą się tylko pogłębiać :think:
Zaufaj sobie, roślinom i naszym radom :)
Z tego zdania na razie wybiorę trzecią część ;)
Pozdrawiam,
Nika
Ostatnio zmieniany: 18 Lut 2021 19:53 przez _Nika_.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, czarna2066, JaKasiula, Rafal_2020

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Lut 2021 19:48 #748993

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15757
  • Otrzymane dziękuję: 53057
czarna2066 wrote:
Pomodoro tylko co robić jak rozsada pikowana 2 dni temu?
Kurcze ja bym się jednak choć kilka dni wstrzymała :oops:

Więc na przyszłość nie popełniać takich błędów. Jeśli pikujemy- kupujmy podłoże do pikowania z zawartością najlepiej 1,5 kg nawozu na m3 albo kupujmy czysty torf i nawoźmy tuż po przepikowaniu nawozem odpowiednim do potrzeb roślin. Przy okazji prośba : jak chcecie uniknąć kłopotów nie nawoźcie rozsad nawozami zawierającymi dużo azotu amonowego lub/i azotu amidowego / mocznika /.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bietkae, del, Prządka, Kapka, czarna2066, Rafal_2020

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Lut 2021 19:54 #748994

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15757
  • Otrzymane dziękuję: 53057
_Nika_

Masz pożywkę do perlitu ?.

Co innego wyłożyć nasiona do jałowego perlitu, a co innego rośliny z rozwiniętymi liścieniami. W nasionach jest startowa ilość pokarmu, a po rozłożeniu liścieni rośliny skazane są na głód.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, del, Prządka, Babcia Ala, Kapka, _Nika_

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Lut 2021 19:59 #748996

  • czarna2066
  • czarna2066's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 7321
No to chyba sama sobie strzeliłam w kolano :oops:
Wysiewam i pikuje do tego podłoża z domieszką perlitu już drugi sezon. Stosuję nawóz do pelargonii z B. 2,5-3ml/ litr wody. Problemów do tej pory raczej nie miałam :pinch:
Podłoże warzywne lub do pikowania z większą zawartością nawozu stosuję przy drugim pikowaniu/przesadzaniu :think:
Pozdrawiam Beata
Ostatnio zmieniany: 18 Lut 2021 20:03 przez czarna2066.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, Bobka, _Nika_

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Lut 2021 19:59 #748997

  • _Nika_
  • _Nika_'s Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 192
  • Otrzymane dziękuję: 958
Oczywiście, że nie mam odżywki do perlitu :(

Czyli jednak nie będzie łatwo, bo pewnie MS do pomidorów solo się nie nada? Mam też inne nawozy, ale one mają azot głównie w formie amidowej i amonowej.
Pozdrawiam,
Nika
Ostatnio zmieniany: 18 Lut 2021 20:11 przez _Nika_.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Lut 2021 20:21 #749003

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15757
  • Otrzymane dziękuję: 53057
Przesadziłaś roślinki do perlitu i czym podlałaś?. Pewno wodą o nieznanym składzie ?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Lut 2021 20:25 #749005

  • _Nika_
  • _Nika_'s Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 192
  • Otrzymane dziękuję: 958
Oj czuję w kościach, że kończy Ci się cierpliwość...
Podlałam zakwaszoną przegotowaną kranówką.
Pozdrawiam,
Nika
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Lut 2021 20:37 #749008

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15757
  • Otrzymane dziękuję: 53057
Gotowanie o tyle zmienia skład wody, że rozkładowi ulegają wodorowęglany. Z wodorowęglanu wapnia tworzy się węglan wapnia i jeśli woda nie jest odstana, jest on zawieszony w całej masie wody. Jeśli następnie tą wodę zakwasisz, ten wytrącony węglan wapnia i magnezu ponownie się rozpuszczają. Praktycznie nie zmienia się zawartość wapnia i magnezu.
Piszesz, że masz magiczną siłę do pomidorów. Ile ona ma potasu ?. 27 % czy 36 % ?. Póki co zrób z tej magicznej siły koncentrat rozpuszczając 100 gram dopełniając do 1 l deszczówką lub wodą demineralizowaną. Zasilisz te roślinki w perlicie pożywką, której skład będzie zależny od rodzaju magicznej siły jaką posiadasz. Będzie to niewątpliwie więcej niż nic. Chcąc dalej uprawiać w perlicie trzeba poznać skład wody, albo zakupić wodę mineralną o odpowiednim składzie i dokupić saletry amonowej, bo sama magiczna siła ma za mało azotu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Miragoral, bietkae, kunegunda45, del, Prządka, Babcia Ala, Kapka, czarna2066, _Nika_

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Lut 2021 21:02 #749013

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64798
Nika, tak jak pisze Mietek, nawet Magiczna Siła musi być wspomagana dodatkiem saletry amonowej.
Jeśli nie uda Ci załatwić właściwego nawozu, to jeśli będziesz chciała podeślę Ci na start trochę koncentratu czerwonego Kristalonu z saletrą amonową.
Dasz radę, pamiętaj...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 18 Lut 2021 21:20 przez Adasiowa. Powód: błędna nazwa nawozu
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, bietkae, del, Prządka, Babcia Ala, Kapka, czarna2066, _Nika_

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Lut 2021 22:43 #749035

  • ogrodowazagroda
  • ogrodowazagroda's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 66
  • Otrzymane dziękuję: 155
pomodoro wrote:
Gotowanie o tyle zmienia skład wody, że rozkładowi ulegają wodorowęglany. Z wodorowęglanu wapnia tworzy się węglan wapnia i jeśli woda nie jest odstana, jest on zawieszony w całej masie wody. Jeśli następnie tą wodę zakwasisz, ten wytrącony węglan wapnia i magnezu ponownie się rozpuszczają. Praktycznie nie zmienia się zawartość wapnia i magnezu.
Piszesz, że masz magiczną siłę do pomidorów. Ile ona ma potasu ?. 27 % czy 36 % ?. Póki co zrób z tej magicznej siły koncentrat rozpuszczając 100 gram dopełniając do 1 l deszczówką lub wodą demineralizowaną. Zasilisz te roślinki w perlicie pożywką, której skład będzie zależny od rodzaju magicznej siły jaką posiadasz. Będzie to niewątpliwie więcej niż nic. Chcąc dalej uprawiać w perlicie trzeba poznać skład wody, albo zakupić wodę mineralną o odpowiednim składzie i dokupić saletry amonowej, bo sama magiczna siła ma za mało azotu.

kurcze co ja czytam? ....fizyka kwantowa po chińsku.... im wiecej czytam tym mniej wiem
:lev:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Lut 2021 23:06 #749041

  • Pysiu
  • Pysiu's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 91
  • Otrzymane dziękuję: 315
Przepraszam Pomodoro ale ten roztwór (100gr /1l ) trochę nie za mocny ? Pewnie go należy rozcieńczyć ? Tylko ile koncentratu na 1l wody?
Pozdrawiam
Mieszkaniec Warmii
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Lut 2021 23:13 #749046

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6812
  • Otrzymane dziękuję: 25081
czarna2066 wrote:
No to chyba sama sobie strzeliłam w kolano :oops:
Wysiewam i pikuje do tego podłoża z domieszką perlitu już drugi sezon. Stosuję nawóz do pelargonii z B. 2,5-3ml/ litr wody. Problemów do tej pory raczej nie miałam :pinch:
Podłoże warzywne lub do pikowania z większą zawartością nawozu stosuję przy drugim pikowaniu/przesadzaniu :think:

Beatko kupiłam zrobię tak dokładnie.Dziękuję za opis :hug:
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 19 Lut 2021 04:21 #749058

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15757
  • Otrzymane dziękuję: 53057
Pysiu wrote:
Przepraszam Pomodoro ale ten roztwór (100gr /1l ) trochę nie za mocny ?

Czyżbym napisał niewystarczająco jasno ?

pomodoro wrote:
Póki co zrób z tej magicznej siły koncentrat rozpuszczając 100 gram dopełniając do 1 l

Następna kwestia :

Pysiu wrote:
Tylko ile koncentratu na 1l wody?
pomodoro wrote:
Zasilisz te roślinki w perlicie pożywką, której skład będzie zależny od rodzaju magicznej siły jaką posiadasz.

Jak do tej pory, nie otrzymałem odpowiedzi co do rodzaju Magicznej Siły .
Ostatnio zmieniany: 19 Lut 2021 05:02 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.912 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum