TEMAT: PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach. Część 3.

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach. Część 3. 07 Lut 2022 11:44 #792061

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
Wszystkich aktualnych i przyszłych wielbicieli małych, średnich i większych ostrych papryczek o różnym stopniu "mocy" zapraszam do kolejnej, trzeciej odsłony wątku o uprawie tego warzywa. O zaletach ostrej papryki napisano już wiele słów i pochwał, a zatem chciałabym przypomnieć jedynie, że oprócz niewątpliwych walorów smakowych i kulinarnych mają także także zastosowanie dekoracyjne, ozdobne, a jako takie, mogą być śmiało uprawiane na okiennych parapetach, tarasach i balkonach - ze względu na niewielkie rozmiary i kompaktowe kształty mogą być bardzo oryginalną ozdobą domu i mieszkania.

Poprzednia część wątku znajduje się tutaj: uprawa papryki ostrej cz. 2

Kochani .... zapraszam serdecznie do udziału w paprykowych dyskusjach i życzę pięknych, dorodnych i zdrowych plonów :hug:
Pozdrawiam cieplutko ...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....


Zielone okna z estimeble.pl

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach. Część 3. 07 Lut 2022 16:22 #792110

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Moje już wyglądają na świat. Nasionka na waciki włożyłam 27.01.Jeszcze kilka ociąga się,mam nadzieję, że wkrótce pokażą się na wierzchu. Nasionka były z 2018 roku więc różnie może być :lev:

IMG_20220207_161421.jpg
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Ostatnio zmieniany: 07 Lut 2022 16:23 przez Pestka.

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach. Część 3. 07 Lut 2022 16:27 #792113

  • czarna2066
  • czarna2066's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 7321
Obiecałam sobie, że nie wysieję ostrości wcześniej niż w połowie lutego...
Ale żeby zmienić kierunek myślenia i "umilić" sobie czas do operacji 5.01 wyłożyłam nasiona do kiełkowania :jeez:
IMG_20220207_162442.jpg

IMG_20220207_162458.jpg
Pozdrawiam Beata
Ostatnio zmieniany: 07 Lut 2022 16:28 przez czarna2066.

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach. Część 3. 07 Lut 2022 17:50 #792128

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
Dołączam do Waszego zacnego grona przede wszystkim jako kibic, jednak aby tradycji stało się zadość, i ja wyłożyłam dzisiaj parę odmian. Na routerek powędrowały: Jalaro ( 2020 ), Biquinho Yellow, Cayenne Yellow, Bird's Eye, Explosiv Ember i Buena Mulata. Próbowałam odpalić mój wysłużony kiełkownik, ale bezskutecznie.

Na kuchennym parapecie powoli budzi się z zimowego snu ubiegłoroczna Habanero Red; inwazja mszyc nie pozwoliła jej na dobry start, ale mam nadzieję, że mizerny krzaczek dojdzie do siebie.



Pozdrawiam cieplutko :hug:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach. Część 3. 07 Lut 2022 18:30 #792139

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3564
  • Otrzymane dziękuję: 30088
U mnie jutro start z wysiewen nasion.Jako pierwsze na waciki idą papryki ostre.
Maria

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach. Część 3. 09 Lut 2022 12:24 #792421

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
Po dwóch dniach leżakowania na routerku obudziły się nasiona Explosiv Ember i Cayenne Yellow - w taki pochmurny dzień jak dzisiaj, to prawdziwa niespodzianka :)
Do grona oczekujących na kiełkowanie dołączyły też nasiona ze świeżej ( kupionej w sklepie ) Habanero Red - zobaczymy, jak zareagują na wydłubanie z owocu, bo niestety - nie znalazłam innych nasionek w swoich zbiorach.

Natomiast przezimowana papryka w donicy zaczyna wytwarzać pierwsze kwiatowe pąki; nic z nich nie będzie, ale dla mnie to sygnał, że powinnam dokarmić ją ( dolistnie ) saletrą amonową.

Pozdrawiam cieplutko :hug:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Marlenka, bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, czarna2066, JaKasiula, Mejra

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach. Część 3. 09 Lut 2022 14:07 #792426

  • Tajga dzika
  • Tajga dzika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Zielarz z dziczy
  • Posty: 437
  • Otrzymane dziękuję: 1980
Jako fan ostrego nie mogło i mnie tu zabraknąć, siewki już rosną w większości a w tym roku bedzie.

Habanero Oragne
Habanero Limon
Habanero Chocolate
Habanero Yellow
Habanero Red
Cayenne NN
Pepperoni NN
Dare Devil
Jalapeno Red
Serrano
Lemon Drop
Hungarian Yellow Wax
Anaheim Chili
NN Oragne średnio ostra
NN Red średnio ostra
Pozdrawiam Sylwester

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach. Część 3. 09 Lut 2022 17:36 #792446

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
Witam człowieka z Siedlec :)

Sylwku, widzę u Ciebie dwie odmiany Habanero: Limon i Yellow.
Jaka jest różnica pomiędzy nimi ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, Mejra, Tajga dzika

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach. Część 3. 09 Lut 2022 17:37 #792447

  • Kapka
  • Kapka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 293
  • Otrzymane dziękuję: 2259
20220209_153427.jpg

W ubiegłym roku też obiecałam sobie że nie będę tak wcześnie wysiewać, wyłożyłam nasionka ostrej papryki żeby sprawdzić czy wypuści kiełki , dała radę i..
" mam silną wolę"
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Armasza, Marlenka, Pestka, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach. Część 3. 09 Lut 2022 18:30 #792448

  • Tajga dzika
  • Tajga dzika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Zielarz z dziczy
  • Posty: 437
  • Otrzymane dziękuję: 1980
Adasiowa wrote:
Witam człowieka z Siedlec :)

Sylwku, widzę u Ciebie dwie odmiany Habanero: Limon i Yellow.
Jaka jest różnica pomiędzy nimi ?


Pod takimi nazwami je kupiłem :) do tej pory tylko Red miałem. Wiec wyjdzie w praniu co wyrośnie :happy4:
Pozdrawiam Sylwester
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, bietkae, ewakatarzyna

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach. Część 3. 09 Lut 2022 18:34 #792449

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
Kupiłeś ? Toć jest nasz Paprykowy Straganik !
Ad meritum: jeśli będziesz zadowolony z plonów, to poproszę o zebranie nasion z H. Limon - też jestem ciekawa, co z niej wyrośnie.
Z Anaheim Chili będziesz zadowolony.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, bietkae, JaNina, ewakatarzyna

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach. Część 3. 09 Lut 2022 19:04 #792452

  • Tajga dzika
  • Tajga dzika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Zielarz z dziczy
  • Posty: 437
  • Otrzymane dziękuję: 1980
W tym roku chce zostawić najbardziej plenne odmiany a za rok idę w kierunku odmian powyżej 1 miliona SHU :coffe: Na straganik będę zbierał nasiona wszystkie i wyśle co będzie potrzebne :)
Pozdrawiam Sylwester
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, bietkae, koma, JaNina, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, Grafka

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach. Część 3. 10 Lut 2022 07:09 #792490

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1775
  • Otrzymane dziękuję: 12289
Mam dwa krzaczki dragon's breath - poczęstowałem owocami 3 osoby, które lubią ostre (sam na razie nie próbowałem).
3:0 dla papryczki :happy3:
pozdrawiam,
Tomek

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach. Część 3. 10 Lut 2022 08:56 #792499

  • Tajga dzika
  • Tajga dzika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Zielarz z dziczy
  • Posty: 437
  • Otrzymane dziękuję: 1980
del wrote:
Mam dwa krzaczki dragon's breath - poczęstowałem owocami 3 osoby, które lubią ostre (sam na razie nie próbowałem).
3:0 dla papryczki :happy3:

Ta odmiana ma ponad 2miliony SHU (dane nie oficjalne) to może kuku zrobić :ouch: Carolina komuś dziurę w przełyku wypaliła ktora jest słabsza. Taki killer by mi sie przydał do robienia leków .
Pozdrawiam Sylwester
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, del, ewakatarzyna

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach. Część 3. 10 Lut 2022 09:04 #792502

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1775
  • Otrzymane dziękuję: 12289
Nasionka mogę zebrać na przyszły sezon.
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, ewakatarzyna

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach. Część 3. 10 Lut 2022 09:46 #792507

  • Tajga dzika
  • Tajga dzika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Zielarz z dziczy
  • Posty: 437
  • Otrzymane dziękuję: 1980
W ile dni dojrzewa? Pewnie jak Carolina 110-115 , habanerki w około 100 jakoś. Wiec wysiew pod koniec stycznia jak na moje klimaty musiał by być.
Pozdrawiam Sylwester
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, del, ewakatarzyna

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach. Część 3. 10 Lut 2022 09:53 #792508

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1775
  • Otrzymane dziękuję: 12289
Tego Ci nie powiem - krzaczki stoją u mnie w biurze (nieużywane pomieszczenie) i po prostu sobie rosną.
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Marlenka, ewakatarzyna, Babcia Ala

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian papryki ostrej w pojemnikach. Część 3. 11 Lut 2022 20:41 #792735

  • Aurora Borealis
  • Aurora Borealis's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 141
  • Otrzymane dziękuję: 604
Lubię na ostro, ale te półostre są wg mnie bardziej uniwersalne w przypadku sporządzania sosów/dipów. Także w tym roku, oprócz frymuśnych odmian typu Black Pearl, Habanero w 5 kolorach, Scotch Bonnet i Bird's Eye stawiam na Jalapeno Brown, Red i Purple, Poblano, Chilhuacle i Guajillo. Uwielbiam kuchnię meksykańską, więc mam nadzieję zrobić sobie wreszcie własne chipotle adobo, tylko muszę rozkminić wędzenie papryk domowym sposobem...
Anula

Pomiędzy Wisłą i Kampinosem jest moje miejsce na ziemi.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, ewakatarzyna, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.341 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum