• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Pomiędzy Wisłą i Kampinosem

Pomiędzy Wisłą i Kampinosem 23 Mar 2022 18:46 #797842

  • Aurora Borealis
  • Aurora Borealis's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 141
  • Otrzymane dziękuję: 604
„Z pewną taką nieśmiałością” zaczynam ten wątek. Bez jakiegoś planu - zresztą tak samo, jak powstawał mój ogród - niewielki, ale wystarczająco duży, by się w sezonie urobić po łokcie.
Kiedyś prawie wyłącznie ozdobny, choć ostatnio coraz więcej trawnika idzie pod szpadel na rzecz roślin bardziej użytkowych.
W zasadzie ten wątek powinien się nazywać „Ogród pod psem i patykiem” - jak Bies zacznie galopować, to tratuje wszystkie moje nasadzenia:
33342393_10212499037531939_4068223650182987776_n.jpg


Oto pies ogrodnika (chociaż ten zakątek objęły już jakiś czas temu w posiadanie róże):
119388507_10219045488509122_1669497381424278467_n.jpg


101030210_10218180064394060_1355553603456073728_n.jpg


A to Gryzelda, kocia łobuzica :evil: :
93041507_10217781996402609_4801601213034397696_n.jpg

109265090_10218611400857202_4008154244878512278_n.jpg


Niestety, najbardziej aktualne zdjęcia są bardzo prozaiczne, ponieważ w ostatnich dniach walczylam z tym:
275880542_10222166986664625_5671501669472721702_n.jpg


276055825_10222166986944632_5290246536677610117_n.jpg


Proszę o wyrozumiałość - nie będę zbyt regularna w prowadzeniu tego wątku, ale obiecuję się starać. Na razie zapraszam wszystkich do mojego małego mazowieckiego raju :flower1:
cdn…
Załączniki:
Anula

Pomiędzy Wisłą i Kampinosem jest moje miejsce na ziemi.


Zielone okna z estimeble.pl

Pomiędzy Wisłą i Kampinosem 23 Mar 2022 19:00 #797848

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4659
  • Otrzymane dziękuję: 16996
Pies i kot już podbiły moje serce.
Ja będę zaglądać z ciekawością :search:
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, MARRY, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, JaKasiula, Aurora Borealis

Pomiędzy Wisłą i Kampinosem 23 Mar 2022 19:10 #797852

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6131
  • Otrzymane dziękuję: 22358
Witam się i ja ,super ,jak ja lubię ,jak ludziki
pokazują coś ciągle nowego co robią ,
a ja sobie myślę ,eeee to już za mną :happy:
.Dawaj prozaiczne zdjęcia ;) wszystkie są piękne .
:bye:
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, Marlenka, MARRY, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula, Aurora Borealis

Pomiędzy Wisłą i Kampinosem 23 Mar 2022 19:11 #797854

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7851
  • Otrzymane dziękuję: 52020
Aurora Borealis wrote:
... mój ogród - niewielki, ale wystarczająco duży, by się w sezonie urobić po łokcie.
To masz szczęście. Ja w sezonie urobiona jestem nie po łokcie, tylko po same pachy ;) :happy:
Dobrze, że mój Dekster za gruby, żeby włazić na drzewa :whistle:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, MARRY, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula, Aurora Borealis

Pomiędzy Wisłą i Kampinosem 23 Mar 2022 19:46 #797864

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2670
  • Otrzymane dziękuję: 17604
Bardzo ciekawy ogród, z chęcią będę zaglądać. :)

Popieram zamianę trawnika na rośliny użytkowe. :garden1:
Pozdrawiam Marzena
Za tę wiadomość podziękował(a): MARRY, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula, Aurora Borealis

Pomiędzy Wisłą i Kampinosem 23 Mar 2022 19:51 #797868

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2266
  • Otrzymane dziękuję: 8418
Anula :flower2: , wspaniały ogród, cieszę się na Twoje róże, głównie rugosy, jak sobie z nimi radzisz; w tym roku zakupiłam trzy mieszańcowe.
MARRY
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula, Aurora Borealis

Pomiędzy Wisłą i Kampinosem 23 Mar 2022 19:54 #797870

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3682
  • Otrzymane dziękuję: 19585
I ja przybiegłam się przywitać :flower1:
Ogród zapowiada się ciekawie, z przyjemnością będę do niego zaglądać :bye: .
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, MARRY, ewakatarzyna, Babcia Ala, Aurora Borealis

Pomiędzy Wisłą i Kampinosem 23 Mar 2022 19:55 #797871

  • Aurora Borealis
  • Aurora Borealis's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 141
  • Otrzymane dziękuję: 604
Za każdym razem, gdy likwiduję kawałek trawnika, walczę z moim maużem, który na mnie fuka, ale w sezonie, gdy trzeba regularnie kosić, on siedzi w pracy do późna, a z kosiarką zasuwam ja :garden: Więc na koniec małżonek nie ma karty przetargowej.
Poza tym nasz trawnik to nie angielska murawa, tylko perzowisko i mniszek, a w cienistych partiach głównie mech. Nie nawożę go, nie podlewam (szkoda mi wody na trawę), i dopiero w tym roku posypałam go z grubsza dolomitem. Musi sobie jakoś radzić.
Anula

Pomiędzy Wisłą i Kampinosem jest moje miejsce na ziemi.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Marlenka, MARRY, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Pomiędzy Wisłą i Kampinosem 23 Mar 2022 20:11 #797881

  • Aurora Borealis
  • Aurora Borealis's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 141
  • Otrzymane dziękuję: 604
MARRY wrote:
cieszę się na Twoje róże, głównie rugosy, jak sobie z nimi radzisz
Mam sekator i nie waham się go używać :evil:
Największym problemem u mnie bywają mszyce, ale w sezonie przylatują też różne pożyteczne stworzonka i rozprawiają się z mszycami raz-dwa:
3-bis.jpg


2-bis.jpg

Baardzo lubię rugosy - rosną nawet w piachu (u mnie nie mają wypasionego pod względem zasobności gleby stanowiska), pięknie pachną (co poniektóre), ale trzeba je mieć pod kontrolą, ponieważ potrafią się rozpełzać. No i te ich kolce :eek3:
Anula

Pomiędzy Wisłą i Kampinosem jest moje miejsce na ziemi.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Marlenka, MARRY, Jaedda, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Pomiędzy Wisłą i Kampinosem 23 Mar 2022 20:18 #797883

  • Jaedda
  • Jaedda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 529
  • Otrzymane dziękuję: 3123
Bies z miejsca podbił moje serce. :hearts:
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala, Aurora Borealis

Pomiędzy Wisłą i Kampinosem 23 Mar 2022 23:10 #797910

  • ewakatarzyna
  • ewakatarzyna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1740
  • Otrzymane dziękuję: 12773
I ja z przywitaniem śpieszę :flower1:

Z wielką przyjemnością będę zaglądała do Twojego ogrodu :hearts:
Pozdrawiam Ewa
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, Aurora Borealis

Pomiędzy Wisłą i Kampinosem 24 Mar 2022 08:27 #797919

  • Szafirek
  • Szafirek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2129
  • Otrzymane dziękuję: 10058
Ja też czekam na róże :hearts:
I kocica podbiła moje serce
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala, Aurora Borealis

Pomiędzy Wisłą i Kampinosem 24 Mar 2022 08:42 #797920

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79741
:bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:

Bardzo się cieszę, że mimo "urobienia po łokcie" zadałaś sobie trud wpuszczenia nas do Twojego kawałka świata. :thanks:

Popatrz, jak to każdy pragnie tego, czego nie ma - ja za piasek dużo bym dała, w razie konieczności chyłkiem podbieram wnuczce z piaskownicy (i za ten faktycznie dałam sporo, atestowany...). A potrzebuję dla stworzenia choćby namiastki drenażu pod sadzonymi liliami, które w moich garncarskich glinach czy wręcz iłach rzecznych nie mają bez tego szans.
Z trawnikiem możemy sobie podać rączki. Tyle, że szczęśliwie nie mam perzu, a z mniszkiem walczę rokrocznie. W mieście, rzecz jasna, na wsi mam wszystko i raczej łąkę (leśną), niż trawnik. Już nawet ktoś mi zarzucał lenistwo, widząc rododendrony otoczone bujnym podagrycznikiem ;) .

Teraz róże. Dlaczego Piano nie dla Ciebie? Choć nie jestem pasjonatką wielkokwiatowych, siostrę tej odmiany (Wedding Piano) mam (z przypadku) trzeci rok i ujęła mnie swoim wigorem. Za to rugosy odpadają (lubię popatrzeć ;) ), próby wprowadzenia na wsi skończyły się niczym, za głęboki cień. W mieście musiałabym zrezygnować z innych roślin zapewne. Ale cieszę się, bo coraz częściej pasy rozdzielające wrocławskie jezdnie zamiast nikłej trawki są właśnie żywopłotami z róż pomarszczonych. Karmniki pszczele!
Poza tym kawałkiem serca jestem w Finlandii, z moimi dziećmi, a tam wiadomo - głównie rugosa ma szanse.

Proszę wymiziać Biesa ode mnie i pozdrowić od dwóch łaciatych dziewczyn, młodych z umiarem. :lol:
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala, Aurora Borealis

Pomiędzy Wisłą i Kampinosem 24 Mar 2022 19:28 #797995

  • Aurora Borealis
  • Aurora Borealis's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 141
  • Otrzymane dziękuję: 604
Dziś kolejny pracowity dzień - w przerwach pomiędzy mailami cięłam róże (jeszcze nie skończyłam), posadziłam cebulkę od Zosi Olegowej (tak, dopiero teraz :( ) i oczyściłam poziomki. W zeszłym roku wysiałam je z nasion, owocowały jak szalone, tutaj zdjęcia z czerwca '21:
DSC_1447.jpg


DSC_1448.jpg


Rosną w dziwnym miejscu – pomiędzy płotami :rotfl1:
Parę lat temu pobudowały się na działce obok 2 bliźniaki. Deweloper postawił swoje ogrodzenie, zostawiając nasze w spokoju (nie opłacało mu się wykopywać naszej krzywej, ale bardzo solidnej podmurówki. Więc zdjęłam siatkę i zyskałam nową, długaśną grządkę podwyższoną :happy4: . Przerwę między ogrodzeniami szer. ok. 20 cm wypełniłam ziemią i posadziłam tam poziomki.
Nie wiem, jak u Was, ale u mnie b. sucho - na szczęście mam zapas deszczówki z jesieni, przechowywany w garażu w kuble na śmieci. Poziomki przed zabiegiem fryzjerskim wyglądały tak:
DSC_1640.jpg


A po zabiegu zostały zaściółkowane i podlane. Jeszcze chyba muszę je podkarmić...
DSC_1641.jpg
Anula

Pomiędzy Wisłą i Kampinosem jest moje miejsce na ziemi.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Marlenka, Jaedda, Szafirek, JaNina, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Pomiędzy Wisłą i Kampinosem 24 Mar 2022 20:03 #798002

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79741
Fajna grządka.
W dodatku - jak się zdaje - deweloper odstąpił Wam ten pasek ziemi.
Nie mam tak dobrych sąsiadów. ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Pomiędzy Wisłą i Kampinosem 24 Mar 2022 20:21 #798005

  • Aurora Borealis
  • Aurora Borealis's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 141
  • Otrzymane dziękuję: 604
To nie było całkiem tak - deweloper najpierw przyszedł do nas z pytaniem, czy może wymienić ogrodzenie na linii już istniejącego. Wtedy ja sprawdziłam sytuację w wydziale geodezji, i okazało się, że nasz murek jest przesunięty względem granicy działki w głąb naszej o jakieś 20 cm. Więc przy wymianie ogrodzenia byśmy stracili ten spłachetek ziemi (40 m x 0,2 = 8 m2 - wychodzi całkiem fajny zagonek). Poza tym okazało się, że deweloper chce zrobić ogrodzenie po taniości - czyli modułowe betonowe ogrodzenie kładzione na gruncie, a nie wkopywane, wykończone siatką... Na nasze zapytanie, czy zechce postawić ogrodzenie w faktycznej granicy działki i wkopać podmurówkę w ziemię, odparł, że jednak mu się to nie opłaca :rotfl1: Tak więc wyszło, jak wyszło - a że nie planujemy rozbierać tego murka (postawionego jeszcze przez poprzedniego właściciela), to postanowiłam go wykorzystać w jakiś pożyteczny sposób.
Jako, że nasz pies lubi się czasem probować dostać na antypody (i robi to w ekspresowym tempie), wolę mieć wkopany w ziemię murek, niż go nie mieć. Nawet jak po Biesiaku nastanie kiedyś inny pies, to wkopana podmurówka jest lepsza niż niewkopana.
Może to wygląda trochę zabawnie, ta moja drobiazgowość, ale podatek gruntowy płacę za 1008 m2, więc uważam, że powinnam mieć prawo do tych 8m2, chociażby dlatego, żeby mieć tam poziomki. Nie widzę powodu, żeby te 8 m2 oddawać w prezencie komuś, kto na nich zarabia...
Anula

Pomiędzy Wisłą i Kampinosem jest moje miejsce na ziemi.
Ostatnio zmieniany: 24 Mar 2022 20:38 przez Aurora Borealis.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Marlenka, Jaedda, Szafirek, ewakatarzyna, Babcia Ala

Pomiędzy Wisłą i Kampinosem 24 Mar 2022 20:42 #798007

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79741
Ja to bardzo dobrze rozumiem.
Teraz moje starsze panie nie mają już takiego popędu do "samowolnych oddaleń", drzewiej inaczej bywało.
Po dłuższych bokach posesji betonową podmurówkę postawił jeszcze mój śp. teść, na krótszych bokach zrobiliśmy sami nowy płot, gdy nastała 17 lat temu moja Łacia, serce mojego serca. A także podnieśliśmy o jakieś pół metra część siatki.
W sieci jest chyba nadal sporo filmików typu "beagle wydostający się techniką alpinistyczną z kojca".
A bezpośrednim powodem oddania Cytry do adopcji było to, że uciekała podkopami z posesji poprzedniej właścicielki.
Biesio - górnik?
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Szafirek, ewakatarzyna, Babcia Ala, Aurora Borealis

Pomiędzy Wisłą i Kampinosem 24 Mar 2022 21:44 #798012

  • Aurora Borealis
  • Aurora Borealis's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 141
  • Otrzymane dziękuję: 604
Większość wilczaków wydostaje się górą siatki, ale Bies jest z tych dużych i nieco mniej skocznych - chociaż jak na swój rozmiar jest dosyć lekkiej budowy. On preferuje podkopy, nie skoki - chyba to dobrze, bo skok trwa chwilę, a podkop parę chwil :), więc mam czas zareagować. Poza tym murek mamy wkopany po całym obwodzie działki, a wymiana siatki na wyższą byłaby nieco bardziej kosztowna. O elektrycznym pastuchu starałam się nie myśleć. Tak, pogodzić ogród ze zwierzętami nie jest łatwo, wiecznie są jakieś rozkminki, roślinki czy pies, roślinki czy kot, ale przynajmniej jest o czym myśleć...
Anula

Pomiędzy Wisłą i Kampinosem jest moje miejsce na ziemi.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Marlenka, Jaedda, Szafirek, ewakatarzyna, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.276 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum