TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 21 Cze 2019 10:57 #663875

  • Osssama
  • Osssama's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 12
  • Otrzymane dziękuję: 33
wyżej dałem edycję postu...
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 21 Cze 2019 11:00 #663876

  • zdravko
  • zdravko's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 409
  • Otrzymane dziękuję: 352
Osssama po prostu masz tunel bez przewiewu (za szczelny), mam identyczny i to samo się działo,
wywaliłem kompletnie obie szczytowe ściany i dodatkowo podwinąłem jeden bok (ale nie radze z tym podwiniętym bokiem tak robić jak masz ten tunel w wietrznym miejscu, mój chroni kościół katolicki ;) ) i praktycznie nie mam tego dziadostwa od tego czasu,
prawidłowa wentylacja to podstawa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Osssama

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 21 Cze 2019 13:35 #663898

  • Fiwonka
  • Fiwonka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 46
  • Otrzymane dziękuję: 39
Właśnie wróciłam z ogrodu. W tunelu na kilku pomidorach mam takie plamy... czy to może być zaraza? Chyba się zapłaczę jak będę musiała wszystko wyrzucić... :sad2: :cry2: Błagam o pomoc
IMG_20190621_130909.jpg



IMG_20190621_130919.jpg


IMG_20190621_130934.jpg


IMG_20190621_131101.jpg


IMG_20190621_131151.jpg


IMG_20190621_131140.jpg


IMG_20190621_131056.jpg


IMG_20190621_131040.jpg
Pozdrawiam, Iwonka

Ogrodowe szaleństwa Fiwonki
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 21 Cze 2019 13:39 #663900

  • Osssama
  • Osssama's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 12
  • Otrzymane dziękuję: 33
Niedawno szukając rozwiązania mojego problemu znalazłem takie własnie objawy jako raka bakteryjnego pomidora...usychanie liści z jednej strony + gnicie łodygi. Chaba najgorsza diagnoza jaka może być :oops: obym się mylił, ja właśnie wróciłem z oprysków. Scorpion podany, zobaczymy czy to grzyb. W każdym razie i tak już nici z ecouprawy, chyba dzisiaj taka uprawa to mit. Kiedyś kumpel stary badylarz mówił mi, że bez 16 oprysków pomidorów nie będzie. Co do wentylacji tunelu to chyba wiecznie otwarte drzwi i okno na 5m powinno wystarczyć.
Ostatnio zmieniany: 21 Cze 2019 13:45 przez Osssama.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fiwonka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 21 Cze 2019 13:49 #663905

  • Fiwonka
  • Fiwonka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 46
  • Otrzymane dziękuję: 39
Czyli żaden oprysk nic nie da? W ubiegłym roku nie mogłam narzekać na pomidory, chociaż jestem początkująca w tym temacie. Jedynie na koniec sezony weszła mi brunatna plamistość liści. Ogólnie eko uprawa była... A ten rak jest zaraźliwy, czy wszystkie pomidory trzeba będzie wyrzucić? Większość nie wykazuje żadnych objawów, jedynie problem z zawiązywaniem owoców
Pozdrawiam, Iwonka

Ogrodowe szaleństwa Fiwonki
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 21 Cze 2019 13:56 #663906

  • Osssama
  • Osssama's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 12
  • Otrzymane dziękuję: 33
ja jestem jeszcze większa noga w uprawie bo to mój pierwszy rok, ale jeśli chodzi o raka to podobno masakra jest. Uprawa w tym miejscu zatrzymana na 3 lata, trzeba to cholerstwo palić i dezynfekować wszystko. Bakteria się przenosi już podczas wysiewu a później podczas zabiegów pielęgnacyjnych i nie ma na to lekarstwa....
Ostatnio zmieniany: 21 Cze 2019 14:01 przez Osssama.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 21 Cze 2019 14:03 #663908

  • zdravko
  • zdravko's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 409
  • Otrzymane dziękuję: 352
Osssama wrote:
Co do wentylacji tunelu to chyba wiecznie otwarte drzwi i okno na 5m powinno wystarczyć.

Jak widać nie wystarcza.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 21 Cze 2019 14:39 #663909

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Przede wszystkim proszę - nie panikujcie :)
Od jednej, czy dwóch plam, nawet na każdym pomidorze nikt nie musi rezygnować z uprawy czy likwidować plantacji. Sama w tym roku zwalczyłam początki ZZ, potem szarej pleśni, a teraz czas na kolejną plagę.

Pewnie, że lepiej jest stosować wyłącznie środki eko, ale czasami natura i pogoda płata nam figle. Nie każda zmiana na liściu stanowi wyrok na uprawie - czasami niedobór jakiegoś składnika czy inwazja pasożyta wygląda podobnie jak groźna choroba, ale wierzcie mi - jeśli w porę zapobiegniemy rozprzestrzenieniu się pierwszych oznak, to wygramy nawet z zarazą.

Co jeszcze ważne - starannie dobieramy preparat do rodzaju zagrożenia - wyszukiwarka środków ochrony roślin znajduje się na I stronie tego wątku.

Tutaj forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...i-pod-oslonami#38919 mamy dokładny opis metod i stosowanych środków.

A to, że czasami musimy sięgnąć po chemię, nie oznacza, nie popełniamy grzech. Bez przesady w obie strony.

edit: Ossama - opryski robimy wyłącznie rano lub wieczorem - nigdy w południe.... i KONIECZNIE porozsuwaj rośliny - myślę, że nie powinny być tak stłoczone, jedna przy drugiej. W razie jakiejkolwiek choroby takie zagęszczenie bardzo ułatwia rozprzestrzenianie się patogenowi lub szkodnikowi.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 21 Cze 2019 14:51 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, podjadek, rychu44, Fiwonka, patrycja, Saute, majmaj, hakul

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 21 Cze 2019 14:59 #663910

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Osssama wrote:
Niedawno szukając rozwiązania mojego problemu znalazłem takie własnie objawy jako raka bakteryjnego pomidora...usychanie liści z jednej strony + gnicie łodygi. Chaba najgorsza diagnoza jaka może być :oops: obym się mylił, ja właśnie wróciłem z oprysków. Scorpion podany, zobaczymy czy to grzyb. W każdym razie i tak już nici z ecouprawy, chyba dzisiaj taka uprawa to mit. Kiedyś kumpel stary badylarz mówił mi, że bez 16 oprysków pomidorów nie będzie. Co do wentylacji tunelu to chyba wiecznie otwarte drzwi i okno na 5m powinno wystarczyć.

Wiesz co, nasunęła mi się jeszcze jedna podpowiedź... może błędna, ale mam nadzieję, że w razie czego zostanę postawiona pod ścianą ;-)
Pierwszy raz użyłeś Scorpiona, teraz ( drugi raz) także. Jeśli jesteś na 100% pewny przyczyny choroby, to drugi oprysk należałoby zrobić innym środkiem, naprzemiennym - przynajmniej ja tak robię ...ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy wiem, z czym walczę.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 21 Cze 2019 15:05 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, podjadek, rychu44, majmaj

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 21 Cze 2019 16:08 #663911

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Fiwonka wrote:
Właśnie wróciłam z ogrodu. W tunelu na kilku pomidorach mam takie plamy... czy to może być zaraza? Chyba się zapłaczę jak będę musiała wszystko wyrzucić... :sad2: :cry2: Błagam o pomoc

ipopom.inhort.pl/index.php?d=opis&id=330

Trzeba poświęcić jeden zaatakowany krzak i rozciąć mu wzdłuż na pół łodygę. Jeśli są zmiany takie jak na zdjęciu w tej publikacji , to krzaki trzeba zutylizować.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fiwonka, hakul

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 21 Cze 2019 16:45 #663915

  • Misiula
  • Misiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • WROCŁAW
  • Posty: 627
  • Otrzymane dziękuję: 2170
Rak bakteryjny daje jednostronne objawy porażenia liści. Jakiś czas temu już o tym pisałam.
Poszukuję krzyżówek Kozuli o nr: 19, 91, 94 i 233

Krzyżowanie pomidorów w teorii i praktyce

Mój BLOG: ProjektPomidor
Mój Instagram: ProjektPomidor
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): hakul

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 21 Cze 2019 17:06 #663917

  • Fiwonka
  • Fiwonka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 46
  • Otrzymane dziękuję: 39
pomodoro wrote:
Fiwonka wrote:
Właśnie wróciłam z ogrodu. W tunelu na kilku pomidorach mam takie plamy... czy to może być zaraza? Chyba się zapłaczę jak będę musiała wszystko wyrzucić... :sad2: :cry2: Błagam o pomoc

ipopom.inhort.pl/index.php?d=opis&id=330

Trzeba poświęcić jeden zaatakowany krzak i rozciąć mu wzdłuż na pół łodygę. Jeśli są zmiany takie jak na zdjęciu w tej publikacji , to krzaki trzeba zutylizować.

Poświęciłam krzak, na którym był ten zwiędnięty liść. Cały wygląda zdrowo, jak na moje oko, ładnie rozkrzewiony i o dziwo sporo miał małych już pomidorków. Na żadnym krzaku w folii nie zauważyłam zmian w kolorze pędów, jednak sporo roślin na dolnych partiach liści ma objawy jak te ze zdjęć wyżej, mimo, że wyglądają naprawdę zdrowo. Jedynie na części pomidorów kwiatostany po przekwitnięciu brunatnieją.
IMG_20190621_165352.jpg


IMG_20190621_165101.jpg


IMG_20190621_165429.jpg


IMG_20190621_165256.jpg
Pozdrawiam, Iwonka

Ogrodowe szaleństwa Fiwonki
Ostatnio zmieniany: 21 Cze 2019 17:07 przez Fiwonka.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 21 Cze 2019 17:41 #663920

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Wybrałaś chyba najzdrowszy krzak, bo w poprzednim Twoim poście oprócz więdnięcia liści widać plamy na ogonkach liściowych, a w powyższym poście widać zdrową łodygę, liście i ogonki liściowe. . Cięcie łodygi powinno być wykonane na wysokości zmian czyli, jeśli na jakimś liściu występuje więdnięcie i nekroza liści oraz plamy na łodydze lub ogonku liściowym,to cięcie powinno obejmować ten węzeł z którego wyrasta zmieniony liść.

Co to za odmiana?. Wygląda mi na Bawole Serce. Ja też na tej odmianie miałem identyczną przygodę dlatego ta odmiana była u mnie tylko raz

PS Podstawą wyboru odmian powinna być przydatność do spożycia i zdrowotność , a nie fotogeniczność :rotfl1:
Ostatnio zmieniany: 21 Cze 2019 17:45 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 21 Cze 2019 17:56 #663921

  • Fiwonka
  • Fiwonka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 46
  • Otrzymane dziękuję: 39
Tylko ta zmiana była jedynie w tym miejscu łączenia liścia na łodydze liściowej, bo cały pęd jest..tzn. był zdrowy :oops: Miejsce oderwania liścia też nie było niepokojące. Jedyne co zauważyłam, to na najstarszych liściach w różnych miejscach folii takie oto zmiany

IMG_20190621_131118.jpg


Miejscami wokół brązowych cętek są żółte obwódki.

Odmianę muszę sprawdzić na liście, bo mam ich sporo... chcemy znaleźć kilka takich odmian, które ze względu na walory smakowe zostaną w kolejnych latach :)
Pozdrawiam, Iwonka

Ogrodowe szaleństwa Fiwonki
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 21 Cze 2019 18:11 #663923

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Jak nisko są te liście ?. Proszę o zdjęcie całego krzaka tak, aby było widoczne położenie tych zmienionych liści.
Ostatnio zmieniany: 21 Cze 2019 18:12 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 21 Cze 2019 20:51 #663958

  • majmaj
  • majmaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 491
  • Otrzymane dziękuję: 1027
majmaj wrote:
Saletra amonowa 0,3kg/10m2. To wiosną.
Plus dwa opryski wapniovitem samych owoców.

Cytuje siebie bo nam uciekło na poprzednią stronę Pomodoro.

:thanks:
Analiza 2019:

Ph–7,64 ** g NaCl/l–0,15 ** N-NO3–23 ** P–319 ** K–226 ** Ca–2029 ** Mg–225 ** Cl–< 10 ** N-NH4–20,1
Ostatnio zmieniany: 21 Cze 2019 20:53 przez majmaj.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 22 Cze 2019 06:45 #664001

  • Pol
  • Pol's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 140
  • Otrzymane dziękuję: 201
pomodoro wrote:
Co to za odmiana?. Wygląda mi na Bawole Serce. Ja też na tej odmianie miałem identyczną przygodę dlatego ta odmiana była u mnie tylko raz

Bawole Serce jest najsmaczniejszym pomidorem z wszystkich kilkudziesięciu odmian jakie kosztowałem. Od kilku lat uprawiam głównie tę odmianę. Nie jest wcale jakiś bardziej wrażliwy i podatny na choroby od innych odmian.
Bądźmy realistami, co roku dolne liście na wszystkich krzakach dostają plamek, żółkną, zasychają, jest to właściwie naturalne zjawisko, jeżeli cały krzak rośnie i owocuje dobrze to tymi pojedynczymi listkami nie warto się przejmować.
Najgrożniejsza jest ZZ, potrafi błyskawicznie zniszczyć wszystko, dlatego przed ZZ warto pomidory chronić jakimiś skutecznymi sposobami.
Ostatnio zmieniany: 23 Cze 2019 12:34 przez Betula.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie. 22 Cze 2019 07:16 #664004

  • Pol
  • Pol's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 140
  • Otrzymane dziękuję: 201
Ja tylko nieśmiało zachęcam, nie dyktuję.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): hakul


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.842 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum