TEMAT: Marchew - tajniki uprawy

Marchew - tajniki uprawy 23 Paź 2020 18:22 #732165

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Błażej mój warzywnik też kiedyś nawiedzały nornice, krety itd ale od ok 9 lat zabieram ze sobą małego yorka na działkę to problem się skończył. Tosia jest psem który w każdą norkę czy jamę ziemną wsadzi nochalek, lubi też pokopać nowe dziury - tak czy inaczej przestałam mieć problem. Odwiedzają moją działkę inne zwierzaki, np. koty, lisy czy łasice ale problemów nie ma z tego tytułu ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Bobej, Nimfa, ewakatarzyna, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

Marchew - tajniki uprawy 23 Paź 2020 19:40 #732177

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5628
  • Otrzymane dziękuję: 26637
Bobej wrote:
Ja dostaje białej gorączki z powodu nornic. Wybrałem marchew z początku działki, to nornice się rzuciły na pietruszkę. :club2:

W dodatku widzę, że zjadły kilka selerów i zaczynam się obawiać o marchew z tyłu działki, w poletku po czosnku.

Same rewelacje. :jeez:
Błażej, znam to bardzo dobrze, wyciągaj wszystko co masz jak najszybciej, bo zeżrą wszystko, jak już znalazły twoją działkę, plony rolnicze wokół zebrane. Nie ma na nich cudownego sposobu, walczę z nimi od lat, susza u Ciebie spowodowała, że się nadmiernie rozmnożyły, bo one podczas ulewnych deszczy nieraz się potopią (młode). Ja mam chyba więcej karczowników niż nornic, potrafią 8 letnie drzewka załatwić tak, że się chwieją w posadach i to 5 sztuk. Selerów kilka zeżarły mi latem. Ja mam ogród przy domu i walka z nimi polega na:
-mam 5 kotów przygarniętych (1 nie liczę, to jakiś tapczanowiec, nie wie że na myszy trzeba polować, a nie się nimi bawić)
-kupiłam szwajcarską pułapkę CatKiller i tą pułapką trochę tego bractwa przeniosłam w inny wymiar. W Twoim przypadku koty odpadają, ale tego killera mógłbyś spróbować, tani nie jest, kosztował około 80 zł.
A teraz, skoro to wątek marchewkowy: dziś syn chciał trochę marchewki. Ponieważ nie chciało mi się iść na piętro do lodówki, żeby wydobyć z pudła trochę marchewek, wyjęłam mu kilka z zagonu. Nie przypominam sobie żebym kupowała marchew pastewną, kupiłam nasiona marchwi odmiany Koral i oto ona:

20201023_1402412.jpg

Waga pokazła 384 g (światło się odbija trochę na wyświetlaczu)Ciekawa jestem jaka będzie w smaku, nie jestem zachwycona, że aż tak wielka urosła.
20201023_1402062.jpg
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 23 Paź 2020 19:44 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Miragoral, Nimfa, ewakatarzyna, JaKasiula

Marchew - tajniki uprawy 23 Paź 2020 21:03 #732189

  • janus_z
  • janus_z's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 29
  • Otrzymane dziękuję: 36
Jaka to odmiana marchewki w typie buraka?

Marchew - tajniki uprawy 23 Paź 2020 21:08 #732190

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5628
  • Otrzymane dziękuję: 26637
Koral
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna

Marchew - tajniki uprawy 23 Paź 2020 21:08 #732191

  • janus_z
  • janus_z's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 29
  • Otrzymane dziękuję: 36
U mnie też mnóstwo nornic, nie ma szans na ładną marchewkę, seler, w miarę udaje mi się pasternak jakoś on im nie smakuje za bardzo

Marchew - tajniki uprawy 23 Paź 2020 21:10 #732192

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
A ja mam pytanie o przechowywanie korzeniowych. Jakie macie najskuteczniejsze metody?
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”

Marchew - tajniki uprawy 23 Paź 2020 21:14 #732193

  • janus_z
  • janus_z's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 29
  • Otrzymane dziękuję: 36
Ja trzymam w piwnicy i zasypuję lekko wilgotnym piaskiem
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma, ewakatarzyna

Marchew - tajniki uprawy 23 Paź 2020 23:54 #732199

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5628
  • Otrzymane dziękuję: 26637
Okrojone z naci, osuszone układam do starego gara wyłożonego starą upraną agrowłókniną (taką której w ogrodzie nie da się już wykorzystać, bo słaba, spalona od słońca lub dziurawa)i z góry nakrywam też agrowłókniną, ale grubiej żeby oddychała, ale tak nie więdła i przykrywam nieszczelną albo z otworem jakimś pokrywką (wymiana powietrza). Garniec trzymam najpierw w nieogrzewanym gospodarczym budynku, a jak mróz, to przenoszę do piwnicy w domu mieszkalnym (cieplej niż w tym gospodarczym). Jak mróz odpuści, to z powrotem do gospodarczego. Im ma zimniej tym lepiej, ale nie poniżej zera. Seler i pasternak też tak przechowuję, a buraki bezpośrednio w garncu bez włókniny, nakrywam nieszczelną pokrywką. Któregoś roku miałam taki najazd gryzoni, że 15 VIII musiałam wyjąć marchew (była już dość wielka), bo nic by nie zostało. O takiej porze roku, to było ciepło w tym gospodarczym, to trzymałam w lodówce w pudle tekturowym. Z mojej obserwacji: ważne jest, aby marchew nie miała bezpośredniego kontaktu z parą wodną, która się wytrąca na niej i na ściankach naczynia na skutek różnicy temperatur, stąd ta agrowłóknina, albo tektura, albo stare gazety ze zwykłego papieru typu dziennik.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma, Nimfa, Mandorla, ewakatarzyna, JaKasiula

Marchew - tajniki uprawy 24 Paź 2020 06:43 #732204

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Ja przechowuje w piwniczce/ziemiance pod pomieszczeniem gospodarczym.

Muszę tylko jeszcze skrzynek znaleźć, bo to pewnie z 2/3 marchwi jaką w tym roku wybiore i 1/3 nadal na działce.

IMG_20201023_191028.jpg
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, pouder, Mamma, jurek49, Agusiak, ewakatarzyna, JaKasiula

Marchew - tajniki uprawy 25 Paź 2020 12:05 #732333

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Wczoraj wybrałem reszte marchwi. Zoatało na dziełce może z pół wiaderka 10l do przewoeziemia, bo nie miałem jak się zabrać. Później to już selekcja i do przechowalni.

A.. i wojna z nornicami. :club2:
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, ewakatarzyna

Marchew - tajniki uprawy 25 Paź 2020 13:16 #732340

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Alicjo z całym szacunkiem ale po co epatować umordowanym zwierzątkiem? Nawet jeśli te maluchy robią Ci szkodę w ogrodzie i Ty stosujesz te pułapki - to jest to Twoje sumienie. Przykro patrzeć na tą norniczkę.

Marchew - tajniki uprawy 25 Paź 2020 16:53 #732363

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Mam prośbę, nie usuwajcie nazwy pułapki. Choć nie jest to przyjemne, to czasami nie ma wyjścia, kiedy musimy wybierać MY albo ONE. Wybór jest oczywisty.
Czy mam wyrzuty sumienia-nie mam wyjścia.
Zawsze dzielę się plonami ze wszelkim stworzeniem, ale jak ja się dzielę a one zjadają większość, to na to nie mogę sobie pozwolić :hammer:
U mnie, pomimo psów i kotów, często giną całe rzędy marchwi. W tym roku padło na ziemniaki (marchewki jeszcze nie wykopywałam :whistle: ). Z pyr wyczyszczone jest parę metrów kopca. :jeez:
Mam potem kupować, to paskudztwo, co jest w sklepie, żeby nie mieć wyrzutów sumienia?
Mam i psy, i koty, ale gdy są ku temu warunki, gryzonie mnożą się w zastraszającym tempie.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Za tę wiadomość podziękował(a): Mandorla, Babcia Ala

Marchew - tajniki uprawy 25 Paź 2020 17:02 #732365

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5527
  • Otrzymane dziękuję: 12659
Babcia Ala daj zdjęcie pułapki Super Cat w temacie: "Zwalczanie karczowników, nornic, kretów" forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/s...nic-kretow?start=396 :dance:
Ostatnio zmieniany: 25 Paź 2020 17:03 przez Jan4.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mandorla

Marchew - tajniki uprawy 25 Paź 2020 18:13 #732371

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Ja już wiem że straciłem całą grządke pietruszki. Tylko nać będzie do zbioru. Mam nadzieje, że z tyłu działki, gdzie wczoraj wybrałem marchew, która nie była zaatakowana przez te mendy, obok rosnąca pietruszka, też się od nich ustrzegła. Czas pokaże. Póki co cieszę się z tej marchwi, którą zdążyłem zebrać.
Pozdrawiam Błażej

Marchew - tajniki uprawy 25 Paź 2020 20:30 #732390

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Na prośbę Babci Ali usunęłam dwa posty Jej autorstwa.

Adasiowa
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Marchew - tajniki uprawy 29 Paź 2020 00:43 #732637

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5628
  • Otrzymane dziękuję: 26637
Mamma, Jan4 i inni zainteresowani zdjęcie jest tu:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/s...tow?start=396#732635
Mamma, też uważam, że to nierówny podział, jeszcze 50/50 byłby dla mnie ewentualnie do zaakceptowania, ale nie prawie 100%. ŻADNA skrajność nie jest dobra.
Poprosiłam o usunięcie postów z widocznego powyżej powodu. Moim celem nie było epatowanie (epatować=wprawiać innych w zdumienie, osłupienie; zdumiewać, zadziwiać, szokować), do tego użyłabym z pewnością innych fotografii, tylko prezentacja w miarę skutecznej lub częściowo skutecznej możliwości walki z tymi wszystkożercami, podpartej dowodem empirycznym. Punkt widzenia zależy też od punktu siedzenia (nie sumienia), jak ktoś traci cztery sześciometrowe rzędy marchwi, rząd pietruszki, 12 selerów, połowę wysadzonych porów, 5 owocowych ośmioletnich drzew i tak mogłabym wymieniać jeszcze długo, to trudno oczekiwać od takiego ogrodnika litości dla takiego "zwierzątka" (wyjątkiem jest tu mysz zaroślowa i inne, które nie grasują w naszych ogrodach, obejściach i domach). Dodatkowo te zwierzątka roznoszą groźne choroby: histoplazmozę, tyfus, gorączkę szczurzą, krwotoczną, dur brzuszny, etc. i są szkodnikami przynosząc na świecie miliardowe szkody zjadając nasze płody, podczas gdy w wielu rejonach świata ludzie cierpią z powodu głodu lub niedożywienia.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 29 Paź 2020 01:41 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

Marchew - tajniki uprawy 19 Lis 2020 23:06 #735026

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5628
  • Otrzymane dziękuję: 26637
W zeszłą środę wybrałam marchew późną: Koral i perfekcję zasiane 11 maja (nasiona tydzień leżakowały w wilgotnym piasku). Powyżej zdjęcie Błażeja, jego marchewki wyglądaja jakby były umyte, moje utytłane w mojej ciężkiej glinie.
marchew.jpg
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 19 Lis 2020 23:07 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, rozalia

Marchew - tajniki uprawy 20 Lis 2020 08:32 #735045

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Zasiałam trochę marchewki na próbę. Może nie zmarźnie w skrzyniach. Przykryję liśćmi, będą miały cieplej :)
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.609 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum