TEMAT: <ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 03 Lip 2018 17:33 #616444

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Dziś udało mi się opryskać Curzate.10 dni po Infinito.7 dni po opryskałam PW i oczywiście padało na drugi dzień.Zimnica,ciągle pada i na dodatek dzień dzielę między wiśniobranie i opiekę nad Julką.Moja mama okazało się że się nie nadaje.Tydzień miałam taką jazdę po jej wizycie,że dzięki.
A pomidorki powoli kwitną i wiążą.
PS.Zapomniałam się pochwalić,że Julia zjadła pierwszego pomidorka Maglię Rosę. :dance:
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 03 Lip 2018 17:37 przez lucysia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 06 Lip 2018 04:08 #616840

  • tomeq
  • tomeq's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 25
  • Otrzymane dziękuję: 9
Witam, to mój pierwszy post. Uprawiam 3 lata pomidory pod tunelem i co roku to samo... już mnie krew zalewa, zaraza ziemniaczana na liściach i łodygach, tunel ma 10mkw a nie wiem czy przez 3 sezony uzbierałem skrzynkę pomidorów. Około 1,5tyg temu zauważyłem pierwsze objawy na jednym krzaku.
Od razu opyliłem środkiem REVUS 250SC i 3-4 dni było bez zmian 1-2 krzaki zarażone, byłem tak zdesperowany że je usunąłem. 5 dnia jak wszedłem do tunelu to się przeraziłem i każdego następnego, wszystkie krzaki zarażone. Zrobiłem oprysk po ok 5 dniach miedzian extra 350sc.
Dzisiaj w akcie desperacji wygoliłem wszystkie zarażone liście, obgołociłem na maxa krzaki. Podejrzewam że już jest po uprawie.
Dodam że po opryskach miejsca chorobowo zmienione liści jak by wyschły, przy dotyku kruszyły się ale dzisiaj znowu pojawiły się świeże wilgotne plamy i w desperacji wyciąłem te liście i łodygi.
Poradźcie coś na przyszłość, czy po sezonie zsypać czymś ziemię? to jest dziwne ze sąsiad dalej ode mnie ma 100m tunel i zero zarazy. Ja co roku inwazja i co dziwne, twierdzi że niczym nie opyla. Nawoziłem pomidory gnojówką z pokrzyw, do tego nawóz do pomidorów raz na tydzień do podlewania wg instrukcji na pudełku.
Czytam fora i każdy co innego pisze. Dopiero tu znalazłem jakieś konkretne info od użytkownika pomodoro

Proszę o wyrozumiałość jestem początkujący :) każda pomoc, info mile widziana.

PS. Dzisiaj jadę zakupić środki wg porad pomodoro z początku tego wątku i poeksperymentuję, będę miał jakąś wiedzę na następny rok, bo z tej uprawy to już raczej nic.

Pozdrawiam
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 06 Lip 2018 12:30 #616902

  • Daro65
  • Daro65's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 447
  • Otrzymane dziękuję: 924
Nie wiem jak to dzisiaj wygląda, ale Revus był stosowany jako pierwszy środek zapobiegawczy we wczesnych stadiach rozwoju ziemniaka czy pomidora. Na przyszłość zastosował bym go na początku czerwca, a potem wgłębne typu Curzate ew systemiczne Infinito.

Pozdrawiam
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 06 Lip 2018 14:36 #616930

  • tomeq
  • tomeq's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 25
  • Otrzymane dziękuję: 9
Odwiedziłem wszystkie w okolicy sklepy ogrodnicze i jest bardzo mało środków, twierdzą że braki na hurtowniach. Kupiłem inne
Cabrio® Duo 112 EC i Acrobat® MZ 69 WG, którym mam zrobić oprysk najlepiej?
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 06 Lip 2018 15:29 #616931

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Wiesz, najlepiej zaopatrywać się w takie środki już wiosną, bo faktycznie o tej porze roku w sklepach mogą być kłopoty z nabyciem tego, co akurat potrzebne.
Pamiętam, że dwa lata temu moim uprawom pomógł Acrobat - ma "w sobie" mankozeb i jest środkiem wgłębnym i kontaktowym.

Poczytaj jeszcze pierwszą stronę tego wątku i listę środków z tego linku www.abcochronyroslin.pl/media/media/uplo...ne_choroby_wykaz.pdf
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 06 Lip 2018 15:34 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 06 Lip 2018 15:32 #616932

  • Daro65
  • Daro65's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 447
  • Otrzymane dziękuję: 924
Szkoda, że dopiero teraz czytasz porady pomodoro . Są dostępne na tym forum dłużej niż 3 lata. Bez zdjęć trudno coś ocenić. Zapodaj Acrobat w górnej dawce i tyle.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 08 Lip 2018 15:51 #617280

  • Kozak
  • Kozak's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 253
  • Otrzymane dziękuję: 185
Niestety pozostaje internet. U mnie to samo a na wiosnę środki w sklepach są na pograniczu gwarancji bo zeszłoroczne .Błędne koło.Na pytanie dlaczego macie wiecznie stare środki ?-bo firmy wysyłają stare a potem jak się ich nie sprzeda odbierają z powrotem .
Cabrio® Duo 112 EC uratował mnie w tamtym sezonie.
Pozdrawiam Mariusz.
Ostatnio zmieniany: 08 Lip 2018 15:57 przez Kozak.
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 11 Lip 2018 16:42 #617676

  • Daros
  • Daros's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 50
  • Otrzymane dziękuję: 115
W jaki sposób należy używać cytrynian wapnia?
Na moich wymęczonych pomidorach pojawiły się objawy suchej zgnilizny wierzchołkowej. Po drugim podejściu udało mi się zrobić cytrynian wapnia w/g przepisu podanego przez kolegę Pomodoro (za pierwszym razem kreda szkolna chyba nie zawierała kredy - nie zachodziła opisana reakcja i roztwór był mocno kwaśny).
Chodzi mi o to, że powstały związek nie rozpuścił się w wodzie, powstaje osad. Po odpowiednim rozcieńczeniu do oprysków mam wykorzystać tylko klarowny płyn zlany znad osadu, czy też wymieszać zawiesinę i tym robić oprysk gron?
Ostatnio zmieniany: 11 Lip 2018 16:43 przez Daros.
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 11 Lip 2018 20:51 #617733

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50881
Kwas cytrynowy tworzy z wapniem kilka związków a jest to zależne od użytych proporcji kredy i kwasu cytrynowego. Każdy z tych związków ma inną rozpuszczalność w wodzie. Najmniejszą rozpuszczalność ma związek w którym 3 atomy wapnia wiążą 2 cząsteczki kwasu cytrynowego. Nie należy oddzielać osadu. Jest on drobny i nie powinien zatykać dyszy.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Zbyszko46, Daros

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 12 Lip 2018 08:32 #617793

  • majmaj
  • majmaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 491
  • Otrzymane dziękuję: 1027
Ciekawostka, przyda się biorąc pod uwagę pogodę:

"Deszcz o małej intensywności 2 mm występujący po ok. 1 – 2 godz. po wykonanym oprysku preparatem o działaniu powierzchniowy obniża skuteczność zabiegu ochronnego ok. 40 – 50%. Gdy wykorzystywany był je środek układowy spadek ten jest mniejszy i wynosi ok. 20 – 30%.

W sytuacji wystąpienia intensywnego deszczu 10 mm, niezależnie od sposobu działania preparatu (powierzchniowo czy układowo) skuteczność zabiegu spada o 40 do 50 proc. Gdy opad ma charakter burzowy, a jego wielkość przekracza 20 mm/m2, skuteczność zabiegu nie przekracza 30 proc."
Analiza 2019:

Ph–7,64 ** g NaCl/l–0,15 ** N-NO3–23 ** P–319 ** K–226 ** Ca–2029 ** Mg–225 ** Cl–< 10 ** N-NH4–20,1
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 14 Lip 2018 20:26 #618151

  • scav
  • scav's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 23
  • Otrzymane dziękuję: 5
Darop wrote:
W jaki sposób należy używać cytrynian wapnia?
Po drugim podejściu udało mi się zrobić cytrynian wapnia w/g przepisu podanego przez kolegę Pomodoro (za pierwszym razem kreda szkolna chyba nie zawierała kredy - nie zachodziła opisana reakcja i roztwór był mocno kwaśny).

Też mam problem ze zrobieniem cytrynianu wapnia. Po dodaniu kredy do kwasu cytrynowego reakcja nie zachodzi, brak pienienia. Po długich poszukiwaniach okazało się, że tania kreda szkolna bardzo często dostępna w sklepach nie zawiera weglanu wapnia tylko siarczan wapnia (gips).

za wiki:

"Blackboard chalk manufacture now may utilize mineral chalk, other mineral sources of calcium carbonate, or the mineral gypsum (calcium sulfate). While gypsum-based blackboard chalk is the lowest cost to produce, and thus widely used in the developing world"


www.todayifoundout.com/index.php/2015/05...rd-chalk-isnt-chalk/
en.wikipedia.org/wiki/Chalk
Ostatnio zmieniany: 14 Lip 2018 20:28 przez scav.
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 17 Lip 2018 16:54 #618486

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5527
  • Otrzymane dziękuję: 12659
pomodoro wrote:
Z powyższych zestawień wynika jasno, że najmniej szkodliwym środkiem aktualnie dostępnym przeciw ZZ i alternariozie jest REVUS. Infinito i Acrobat są na poziomie soli kuchennej . Dwa z tych trzech preparatów w zupełności wystarczą jako środki zapobiegawcze i interwencyjne.
Preparat Infinito 687,5 SC na ZZ pomidorów stosować w jakim stężeniu. Czy okres karencji to 3 dni? :thanks:
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 17 Lip 2018 16:57 #618488

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Zapobiegawczo 2ml/l Infinito i mocznik 0,5%.

OKRES KARENCJI (Okres od dnia ostatniego zabiegu do dnia zbioru roślin przeznaczonych do konsumpcji): co prawda dla innych warzyw:

ZIEMNIAKI -7 DNI
OGÓREK (W GRUNCIE I POD OSŁONAMI) -3 DNI
CEBULA -7 DNI
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 17 Lip 2018 17:00 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 17 Lip 2018 17:09 #618493

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5527
  • Otrzymane dziękuję: 12659
Chodzi mi o użycie interwencyjne i co najważniejsze przy pomidorach okres karencji. Zapobiegawczo opryskuje PW i IF.
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 17 Lip 2018 17:12 #618495

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Interwencyjnie 3 ml/l.
Skoro ziemniaki to też psiankowate, jak nasze pomidorki, a u nich karencja wynosi tydzień, to można chyba uznać, że u pomidorów też. Tak intuicyjnie piszę ....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 17 Lip 2018 17:25 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, MarzenaRybka

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 17 Lip 2018 17:28 #618499

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5527
  • Otrzymane dziękuję: 12659
Trochę za dużo. Wobec tego w razie potrzeby wykorzystam REVUS 250 SC + mocznik - 5 g/l, Signum 33 WG, Amistar 250 SC.
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 17 Lip 2018 17:37 #618503

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Jeśli masz, zastosuj Signum - załatwia za jednym zamachem ZZ i szarą pleśń, a karencja wynosi 3 dni.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 17 Lip 2018 17:44 #618505

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5527
  • Otrzymane dziękuję: 12659
Tylko w razie potrzeby. :idea2:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.561 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum