TEMAT: <ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 18 Lut 2020 10:01 #693738

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1993
  • Otrzymane dziękuję: 11363
pomodoro to co napiszę to za wcześnie o nawet 7 miesięcy ale chodzi mi o jesienne zabezpieczanie ( mycie ew. opryskanie środkami naturalnymi ) pomidorów zrywanych do dojrzewania. Opowiadałam o tym komuś nie związanemu z forum i osoba ta chciałaby przepis aby jesienią mieć pod ręką.
Jakoś nie mogę tego znaleźć wśród setek Twoich porad (albo źle szukałam). Wystarczy, że wskażesz który to preparat to :)
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary


Zielone okna z estimeble.pl

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 18 Lut 2020 10:50 #693753

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Wchodzą w grę dwa preparaty: propionian wapnia w stężeniu 2 g/l lub sorbinian potasu w stężeniu 1,5 g/l. Do sporządzenia roztworów musi być użyta woda pozbawiona minerałów np deszczówka. Roztwór do użycia musi mieć pH poniżej 6. Zakwaszamy roztwór octem 10 %.

Zbierane owoce muszą być suche. Przecieramy je szmatką nasączoną gotowym preparatem. Z owoców powinny być usunięte szypułki.
Ostatnio zmieniany: 18 Lut 2020 10:56 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bela, rychu44, Zbyszko46, pouder, bietkae, Pestka, pszczolka, najemnik, Lunka, ewcia12, anaka, Pysiu

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 18 Lut 2020 16:20 #693808

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1993
  • Otrzymane dziękuję: 11363
Dziękuję bardzo za odpowiedź :)
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 19 Lut 2020 01:02 #693890

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
Zbyszek wrote:
W kontekście zbliżającego się sezonu pomidorowego, chciałem się zwrócić z uprzejmą prośbą do Pomodoro. Czy mógłbyś wyrazić swoją opinię na temat tego preparatu (Fitosporin M ) . Używają go w Rosji, podobno z dużym powodzeniem, no i zastanawiam się, czy nie byłoby warto wgłębić się w ten temat.


Też sobie zamówiłam FITOSPORIN -M paste. Zacznę wypróbowywać już na rozsadzie. Jedno opakowanie okazuje się że aż na 600 l wody. Jak zawsze nie doczytałam i zamówiłam kilka :club2:

Wiem, że osoby hodujące skrętiki używają tego preparatu i sobie chwalą.
Zbyszek , więc będziemy ,że tak powiem ,razem używac tego preparatu. Mam nadzieję, że będzie pomocny
Ostatnio zmieniany: 19 Lut 2020 01:24 przez Lana.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zbyszek

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 19 Lut 2020 08:34 #693902

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 872
  • Otrzymane dziękuję: 5155
gdzie można kupić Fitosporin.
Pozdrawiam
Mirka
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 19 Lut 2020 09:05 #693907

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
Fitosporin , mam sprowadzone z Rosji
Ostatnio zmieniany: 19 Lut 2020 09:05 przez Lana.
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 20 Lut 2020 12:01 #694066

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
FITOSPORIN-M (pasta) - Preparat biologiczy!


Ochrona roślin, sadzonek i nasion przed chorobami, poprawa jakości podłoża i przyspieszenie wzrostu roślin
Na choroby grzybowe i bakteryjne wszystkich roślin

Jest środkiem o działaniu zapobiegawczym i interwencyjnym w zwalczaniu takich chorób jak: zgnilizna korzeni, zgorzel siewek i sadzonek, mączniak, rdza brunatna, fytoftyroza.
Mikrobiologiczny preparat opiera się na naturalnej kulturze bakterii naturalnego pochodzenia: żywych zarodnikach i komórkach BACILLUS SUBTILIS 26 D
Przyjazny dla środowiska.
Opakowanie - 200 g preparatu w postaci pasty na 600 litrów wody.

24 godziny przed pierwszym użyciem pastę Fitosporin rozcieńcza się wodą w stosunku 1: 2 . Przez dobę rozcieńczony preparat trzymamy przy pokojowej temperaturze, po czym powstały roztwór ponownie rozcieńcza się wodą bezpośrednio przed traktowaniem roślin, nasion lub gleby. Preparat rozcieńczamy wodą bez chloru. Ten roztwór o wysokim stężeniu przechowujemy w butelce w chłodnym i ciemnym miejscu około 6 miesięcy. Przed użyciem roztwór musi odstać 1,5- 2 godziny celem uaktywnienia się bakterii. Do podlewania roślin doniczkowych stosuje 15 kropli roztworu roboczego na 1 litr wody, dla roślin ogrodowych: 6-10 ml (2-3 łyżeczki) na 10 l wody na 10 roślin. Jest to naturalny preparat więc nie obawiajmy się o przedawkowanie.Preparat może być stosowany do polepszenia jakości ziemi kompostowej, przyspiesza dojrzewanie kompostu
Ostatnio zmieniany: 20 Lut 2020 19:17 przez Lana.
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 24 Lut 2020 14:13 #694925

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
Proszę pamiętać, bardzo jest ważne - preparat rozcieńczamy wodą bez chloru. W wodzie chlorowanej, z kranu - bakterie giną. Preparat rozcieńczamy 24 godziny przed pierwszym użyciem. Przez dobę trzymamy w temperaturze pokojowej. Później zimne ciemne miejsce! I przed podlewaniem rozrabiamy ciecz roboczą 2 godziny przed podlaniem. Dajemy możliwość uaktywnienia się bakteriom w cieple
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Miragoral, bietkae, Pestka, Zielona, Zbyszek, ewakatarzyna, Pysiu

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 25 Lut 2020 13:27 #695111

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 872
  • Otrzymane dziękuję: 5155
Dziękuję. Otrzymałam. Na opakowaniu jest informacja, że stosuje się do ziemniaków, kapusty, pomidorów i ogórków. Czy do arbuzów i do korzeniowych też można czy nie warto.
Pozdrawiam
Mirka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Zbyszek

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 26 Lut 2020 08:14 #695256

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
Preparat można używac do wszystkich roślin. Dobrze jest też przed wysiewem pszelać podłoże lub grządki.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, bietkae, Pestka, Zbyszek, ewakatarzyna

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 01 Mar 2020 20:20 #696105

  • Zbyszek
  • Zbyszek's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 18
  • Otrzymane dziękuję: 56
Lana wrote:
Zbyszek wrote:
W kontekście zbliżającego się sezonu pomidorowego, chciałem się zwrócić z uprzejmą prośbą do Pomodoro. Czy mógłbyś wyrazić swoją opinię na temat tego preparatu (Fitosporin M ) . Używają go w Rosji, podobno z dużym powodzeniem, no i zastanawiam się, czy nie byłoby warto wgłębić się w ten temat.


Też sobie zamówiłam FITOSPORIN -M paste. Zacznę wypróbowywać już na rozsadzie. Jedno opakowanie okazuje się że aż na 600 l wody. Jak zawsze nie doczytałam i zamówiłam kilka :club2:

Wiem, że osoby hodujące skrętiki używają tego preparatu i sobie chwalą.
Zbyszek , więc będziemy ,że tak powiem ,razem używac tego preparatu. Mam nadzieję, że będzie pomocny

Nie pozostaje Ci Lana nic innego, jak dostosować poziom upraw do ilości posiadanego Fitosporinu :) . Wszystko wskazuje na to, że w tym roku wstrząśniesz rynkiem warzywnym w swoim powiecie :lol: . Ja też miałem kilka sztuk, ale bardzo szybko mi się "rozeszły". Mam tam chyba jeszcze jedną wolną sztukę, więc jeśli byłby ktoś zainteresowany, proszę o kontakt. Świetnie Lana, że będziemy mogli porównać w trakcie roku skutki jego działania.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lana, Miragoral, Pestka

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 05 Mar 2020 09:59 #696678

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
Zbyszku, nigdy nie narzekam na plony, ale to chyba przez to że zawsze sadzę za dużo roslin. :jeez:
Co do preparatu, zamierzam go używać na grządkach zapobiegawczo, ale mam jeden podstawowy problem. Woda! Woda ma być bez chloru ponieważ preparat jest biologiczny W wodzie z chlorem bakterii giną, a nie się rozmnażają. O ile podlewanie doniczek załatwia kupcza woda w butelkach, to co zrobić żeby na przykład beczka 200 l wody z kranu została odchlorowana to nie wiem. Może jakieś rady?

Wczoraj wieczorem dowiedziałam się od kolezanki z Rosji, że lepszym preparatem od Fitosporinu jest preparat Previcur MAGNICUR Tylko że nie jest to preparat biologiczny
Ostatnio zmieniany: 05 Mar 2020 10:06 przez Lana.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Pestka, Zbyszek

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 06 Mar 2020 00:40 #696777

  • Zbyszek
  • Zbyszek's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 18
  • Otrzymane dziękuję: 56
Lana. Woda niechlorowana to pewno taka ze studni, ze strumienia lub deszczówka. Mnie chodzi o to, aby jeśli to tylko możliwe, wykorzystać w ogrodzie naturalne sposoby ochrony roślin. Przekonałem się, że to działa i stąd moje zainteresowanie tym preparatem. Roślinom trzeba pomagać w każdej fazie rozwoju, aby rosły zdrowo i były mocne. Na osłobione warzywa wchodzi każde robactwo i rozmnaża się w takim środowisku. Gorąco polecam i zachęcam wszytkich do uprawy warzyw na wysokich grządkach. Sam doświadczam ich dobrodziejstwa i jestem przekonany, że to najlepsza metoda do radykalnej poprawy również ich zdrowotności. Nigdy nie przypuszczałem, że warzywa mogą rosnąć tak szybko, tak smakować, a pielęgnacja ich zajmować tak niewiele czasu. Wydaje mi się, że nie bez znaczenia jest fakt, iż w ogrodzie zaczyna panować ład i względny porządek. W sumie zajmują niewiele miejsca, a zapewniają rodzinie zdrowe pożywienie przez całe lato i jesień, a na zimę pełną spiżarnię. Poza pomidorami, których ciągle się uczę i to jest zupełnie inna bajka, nie miałem w ogrodzie żadnych niesympatycznych zdarzeń i nigdy nie wykonałem żadnego oprysku. Wszystko to zasługa właśnie wysokich grządek. Stąd też moje zainteresowanie biologicznymi sposobami ochrony roslin, ponieważ nie mam potrzeby sudiowania metod chemicznych. Oczywiście tak jak wspomniałem wyjątkiem są pomidory.
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 07 Mar 2020 19:06 #697064

  • andziasz
  • andziasz's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 263
  • Otrzymane dziękuję: 738
A ja bym chciałam dopytać o odkażanie nasion, a w zasadzie o dowody naukowe na to , a chodzi mi konkretnie o wodę utleniona lub / i nadmanganian potasu . Czy macie wiedzę czy są takie prace?
poszperałam trochę w internecie i jest kilka publikacji na ten temat ale żaden nie dotyczy wody utlenionej choć w jednej z prac jest we wstępie informacja że "są opisane w literaturze "( oczywiście wszystkie zgodnie twierdza ze ma to wpływ, oczywiście pozytywny ) ale w zadniej z nich nie jest to przeprowadzane w/w środkami.
Nic tak nie cieszy jak dłubanie w ziemi :)
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...czescia?limitstart=0
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 24 Mar 2020 18:41 #700488

  • Ewelaa
  • Ewelaa's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
Lana, gdzie kupiłaś preparat Fitosporin-M? Nigdzie w internecie go nie można znaleźć (pomijam portale rosyjskie).
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 30 Mar 2020 17:01 #701713

  • Rolnik90
  • Rolnik90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 350
  • Otrzymane dziękuję: 829
Witam. Chciałbym już kupić ŚOR, do uprawy pomidorów i ogórków w gruncie. Przeczytałem oczywiście cały temat od początku.

Problem pojawia się w kupnie środka Mildex 711,9 WG nie ma go nigdzie w sklepach. Substancją czynną jest fosetyl glinu (III),
Ta strona pokazuje mi takie zamienniki
www.agrospis.pl/srodki-ochrony-roslin/mildex-7119-wg/zamienniki
Czy kupno Magnicur Energy 840 SL zamiast mildexu to dobry wybór ?

Według założeń moja apteczka będzie wyglądała tak.
1 Zamiennik mildexu np Magnicur Energy 840 SL ?
2 INFINITO 687,5 SC (Magnicur Finito)
3 CURZATE Cu 49,5WP

4 Sól Gorzka Epsom Rzymska 1kg Siarczanu Magnezu
5 Propionian wapnia- do oprysku PW.

Czy ktoś mógłby potwierdzić poprawność zakupów jeśli chodzi o punkt 1,3 i 4 ?
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 30 Mar 2020 17:47 #701721

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1269
  • Otrzymane dziękuję: 4734
Ważne aby środki były z innych grup substancji aktywnych, i tak chyba jest jeśli chodzi o CURZATE Cu 49,5 WP i Infinito 687,5 SC.
Sól gorzka (Siarczan Magnezu) nie jest ŚOR :) w niedoborze magnezu jak najbardziej.
Infinito coś mi się obiło o uszy jest już pod inną nazwą.
Piotr :)
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 30 Mar 2020 18:16 #701725

  • Rolnik90
  • Rolnik90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 350
  • Otrzymane dziękuję: 829
Zgadza sie, infinito zmienilo nazwę, ale skład jest ten sam, tylko teraz szukam zamiennika mildexu. Magnicur Energy 840 SL  w jego ulotce nie ma nic o opryskiwaniu pomidorów, ale skoro skład jest podobny jak sie nie mylę, to raczej sie nadaje.
Ostatnio zmieniany: 30 Mar 2020 18:22 przez Rolnik90.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.543 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum