TEMAT: <ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 03 Wrz 2019 08:38 #674510

  • ewcia12
  • ewcia12's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 116
  • Otrzymane dziękuję: 512
Jeżeli zrobiłam na wiosnę to tylko koncentrat PW według starego przepisu. Deszczówka z poprzedniego roku ph miała dużo mniejsze i opryskiwałam nią rośliny do sierpnia.Obecna deszczówka ma ph 6,98.Po dodaniu do litra deszczówki 20 ml PW ph wzrosło do 7,12.Ile mam dodać octu10% do każdego litra gotowego oprysku aby PH wyniosło 6.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 03 Wrz 2019 09:30 #674514

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50884
Prawdopodobnie 1 ml/l, a góra 2. Jak masz pH- metr lub płyn Helliga, to lepiej jest to wypróbować praktycznie, niż przeliczać.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, ewcia12

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 05 Wrz 2019 20:37 #674843

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4648
  • Otrzymane dziękuję: 16921
Nie wiem czy to dobre miejsce na moje pytanie.
Ale wątku o szkodnikach pomidorów nie znalazłam.
Może dotąd ich nie było?
U mnie w tym roku w folii plaga takich gąsienic:

20190905_161920.jpg


Najpierw zżerały tylko liście i to dolne, więc się nie przejmowałam, teraz dobrały się do pomidorów:

20190905_161948.jpg


20190905_173201.jpg


20190905_191206.jpg


20190905_191237.jpg


Doszukałam w necie, że to słonecznica orężówka ( gąsienice mogą przybierać różne barwy od zieleni do brązu) i zaatakowała bo jest ciepło :angry:
Dawniej nie miała szans na przeżycie bo było jej za zimno.
Tutaj można co nieco o niej poczytać. www.ogrodinfo.pl/ochrona-roslin/sloneczn...widlowa-diagnostyka/

Pryskać nie mam zamiaru, bo koniec sezonu bliski ale coś trzeba zrobić, żeby nie przezimowała w glebie i za rok nie zaatakowała ze zdwojona siłą.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, pszczolka, Serenity, aga, anaka

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 05 Wrz 2019 21:11 #674851

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Do dyspozycji forumowiczów jest także ten wątek, poświęcony m.in. problemom w uprawie pomidorów.
Myślę, że jeżeli do tematu wątku dołoży się frazę "szkodniki", wówczas ewentualna diagnoza i rozpoznanie będzie łatwiejsze.

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...lemy-w-uprawie-cz-ii

Gdzieś widziałam te gąsienniczki, ale nie sądziłam, że potrafią być tak żarłoczne...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, pszczolka, Serenity, anaka

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 06 Wrz 2019 08:51 #674874

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6895
  • Otrzymane dziękuję: 41764
U mnie pd folią pojawiały się po wcześniejszych"wizytach" żółtych i brązowych motyli,które najprawdopodobniej na liściach znosiły jaja.Z nich wylęgały się właśnie gąsieniczki.To tak pokrótce.Kolory to zieleń jasna ciemna,brąz,czerń.Ja je po prostu zbierałem,choć to żmudna robota i rozłożona w czasie.Odnajdywałem je po widocznych na niższych liściach odchodach-czarnych kulkach.Chemii nie używałem.Potrząsanie krzakiem też nic nie dawało,bo silnie trzymają się liści. :coffe: :coffe: :bravo: :bye:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, whitedame, pouder, jurek49, pszczolka, Serenity, Zielona, anaka

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 11 Wrz 2019 23:09 #675409

  • Serenity
  • Serenity's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 59
  • Otrzymane dziękuję: 97
Także i u mnie pojawiły się w tym roku pod folią (początek sierpnia). Na szczęście było ich niewiele i szybko je wyłapałam, więc szkód nie było:)
Jakieś plagi gąsienic ostatnio, bo na bukszpanach też miałam:/
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 28 Wrz 2019 10:23 #676934

  • marta64
  • marta64's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 90
  • Otrzymane dziękuję: 31
Tez i zaatakowały bukszpany - gąsienice jak bielinek kapustnik
ostatecznie użyję chemii ,ale mam HT i IF od Pomodoro- dadzą radę? ew w jakiej proporcji?
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 19 Gru 2019 22:24 #684496

  • Zbyszek
  • Zbyszek's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 18
  • Otrzymane dziękuję: 56
W kontekście zbliżającego się sezonu pomidorowego, chciałem się zwrócić z uprzejmą prośbą do Pomodoro. Czy mógłbyś wyrazić swoją opinię na temat tego preparatu (Fitosporin M ) . Używają go w Rosji, podobno z dużym powodzeniem, no i zastanawiam się, czy nie byłoby warto wgłębić się w ten temat.
Ostatnio zmieniany: 19 Gru 2019 22:29 przez Zbyszek. Powód: Odrobinkę niestylistycznie sformułowane zdanie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 20 Gru 2019 01:34 #684499

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50884
pl.wikipedia.org/wiki/Bacillus_(bakteria)

Preparaty zawierające Bacillus subtilis stanowią poważne zagrożenie dla osób skłonnych do alergii oddechowej.

www.imp.lodz.pl/upload/kasia/kpiszadkowska/bakteria.pdf
Ostatnio zmieniany: 20 Gru 2019 01:56 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, pouder, bietkae, Zbyszek, ewakatarzyna

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 20 Gru 2019 12:19 #684525

  • Zbyszek
  • Zbyszek's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 18
  • Otrzymane dziękuję: 56
Dzięki, za szybką odpowiedź. Czy występowanie tych bakterii zupełnie eliminuje ten preparat z użycia? Mam go już i czy byłoby wielkim ryzykiem, wypróbowanie go jedynie w formie eksperymentu na powiedzmy dwóch grządkach ? Zrobię, jak poradzisz. Czerpię pełnymi garśiami z Twoich rad i zawsze dobrze na tym wychodzę, za co serdecznie dziękuję. Ten preparat poleciła mi i podarowała znajoma Rosjanka. Używa go każdego roku, podobno z dużym pożytkiem. Przeczytałem też ten artykuł www.agrolok.pl/artykuly/rola-mikroorganizmow-glebowych.htm . Co o tym sądzisz?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, bietkae

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 20 Gru 2019 13:17 #684526

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50884
To są bakterie pożyteczne, występujące m.in. w glebie. Produkują kilka antybiotyków jako produkty ich metabolizmu i działają toksycznie na wiele owadów. Te bakterie to podstawowy składnik tego preparatu . Uprzedziłem o ew. skutkach stosowania jako, że preparat jest do oprysku, więc w powietrzu będzie w trakcie stosowania unosił się aerozol tego środka, co może powodować u ludzi wrażliwych wystąpienie ataku astmy. Może być nawet niezbędne Pogotowie ,a w warunkach działki może być taka akcja utrudniona. Miałem pewnego razu przygodę z osobą chorą na astmę. która podczas jazdy , w szczerym polu dostała ataku . Po prostu dusiła się. Musiałem dzwonić po pogotowie . Dobrze, że miałem przy sobie komórkę i to nie rozładowaną.
Dlatego po przyjacielsku po prostu uprzedzam o grożącym potencjalnym niebezpieczeństwie.

Przy stosowaniu tego środka niezbędna jest zatem ochrona dróg oddechowych. Środek nie jest toksyczny, ale alergizujący.
Ostatnio zmieniany: 20 Gru 2019 13:17 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Kasionek, pouder, patrycja, bietkae, Ada, Zbyszek, ewakatarzyna

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 20 Gru 2019 20:47 #684578

  • Zbyszek
  • Zbyszek's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 18
  • Otrzymane dziękuję: 56
Wypóbuję go na tych dwóch grządkach. W sumie mam dzieśięć podwyższonych grządek, więc te dwie mogę poświęcić na eksperyment. Zobaczę, czy wystąpiła jakaś istotna różnica w zdrowotności roślin. Z racji tej, że kuszą mnie eksperymenty, użyję też na tych grzadkach w całym cyklu uprawy drożdży. To pod dyktando tej znajomej :-). Oczami wyobraźni widzę, jak załamujesz w tej chwili ręce :-). Ona twierdzi, że dzięki temu zestawowi nie wie co to zaraza ziemniaczana. Jestem realistą i średnio wierzę w takie prawdy objawione, ale gdybym tego nie sprawdził, pewno ciągle bym o tym myślał. Jeszcze raz dzięki za ostrzeżenia dotyczące skutków ubocznych stosowania tego preparatu.. Na szczęście nikt z rodziny nie cierpi na astmę, a w trakcie jego stosowania, będę używał maski.
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 05 Lut 2020 23:37 #691493

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
Zbyszek wrote:
Wypóbuję go na tych dwóch grządkach. W sumie mam dzieśięć podwyższonych grządek, więc te dwie mogę poświęcić na eksperyment. Zobaczę, czy wystąpiła jakaś istotna różnica w zdrowotności roślin. Z racji tej, że kuszą mnie eksperymenty, użyję też na tych grzadkach w całym cyklu uprawy drożdży. To pod dyktando tej znajomej :-). Oczami wyobraźni widzę, jak załamujesz w tej chwili ręce :-). Ona twierdzi, że dzięki temu zestawowi nie wie co to zaraza ziemniaczana. Jestem realistą i średnio wierzę w takie prawdy objawione, ale gdybym tego nie sprawdził, pewno ciągle bym o tym myślał. Jeszcze raz dzięki za ostrzeżenia dotyczące skutków ubocznych stosowania tego preparatu.. Na szczęście nikt z rodziny nie cierpi na astmę, a w trakcie jego stosowania, będę używał maski.


Czy Pan wypróbował Fitosporin? czy były jakieś efekty?
z góry dziękuję za odpowiedź
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zbyszek

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 10 Lut 2020 21:53 #692384

  • Zbyszek
  • Zbyszek's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 18
  • Otrzymane dziękuję: 56
Póki co, preparat leży grzecznie w pudełku i czeka na wiosnę. Jesienią dam znać, czy zaistniała jakaś różnica w uprawach. Tyczy się to wyłącznie pomidorów, ponieważ z innymi warzywami nie mam kompletnie żadnych kłopotów. Serdecznie polecam wysokie grządki. Mam na imię Zbyszek :)
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 17 Lut 2020 12:57 #693628

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Robię zakupy w necie i klient ma DMSO. Co z tym robimy w ochronie naszych warzyw?
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 17 Lut 2020 20:01 #693689

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50884
Może nasz kolega Corrado Ci odpowie, bo na bieżąco podobno stosował DMSO. Ja testuję na razie sorbinian potasu. Nie będę stosował dwóch nowych preparatów , bo nic bym z tych prób nie wiedział.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): lucysia

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 17 Lut 2020 23:46 #693715

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
DMSO jest dobrym rozpuszczalnikiem , oraz w mojej ocenie środkiem wgłębnym. Stosuję go już dwa lata łącząc go z moimi preparatami na bazie wyciągów alkoholowych. W sumie to mam ekologiczny środek kontaktowo wgłębny.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Kaja

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 18 Lut 2020 09:28 #693733

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50884
lucysia wrote:
Robię zakupy w necie i klient ma DMSO. Co z tym robimy w ochronie naszych warzyw?


Można spróbować dodawać DMSO do oprysków środkami wgłębnymi i systemicznymi w miejsce mocznika. Powinien ułatwiać wchłanianie preparatów w liście. Ja mam w zapasie z lat ubiegłych nieco tego DMSO i wypróbuję na wybranych roślinach zastosować go. Również z naszymi preparatami ekologicznymi. Ponieważ DMSO zawiera w sobie siarkę ,powinien być skuteczny na mączniaka prawdziwego.


PS. Myślę, że dodatek 0,3 % czyli 3 ml/l wystarczy
Ostatnio zmieniany: 18 Lut 2020 09:51 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, pouder, bietkae, Pestka, Corrado, ewcia12, JaNina


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.691 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum