TEMAT: <ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 30 Cze 2015 08:11 #384420

  • Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 879
  • Otrzymane dziękuję: 571
DSC02189_2-2.jpg

Nawet jeśli ktoś uważa że to tylko kosmetyki, to stosowane systematycznie działają i są skuteczne. Trzeci rok uprawiam pomidory i papryki wg tych receptur i zaleceń pomodoro.
A to moje tegoroczne. Jestem uparta, chemii nie przewiduję.

DSC02190_2.jpg


DSC02189_2.jpg


DSC02190_1.jpg
Ostatnio zmieniany: 30 Cze 2015 08:14 przez Tacca.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, jamles, Krecik stary, leszek0921, grzesiek59, otojolka, agusia_1


Zielone okna z estimeble.pl

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 01 Lip 2015 09:53 #384752

  • Maka
  • Maka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 47
  • Otrzymane dziękuję: 61
Pomodoro, melduję, że HT (2 ml/l) z kilkoma kroplami płynu do naczyń wykończyło przędziorka, który rozpanoszył mi się na kilku balkonowych pomidorach i niektórych kwiatach. Obserwuję jednak, że faktycznie, tak jak pisałeś, tymol szybko się rozkłada. Resztka roztworu zostawiona w spryskiwaczu dwa dni później juz prawie nie miała zapachu, który poczatkowo jest bardzo intensywny (moja rodzina mówi, że pachnie dentystą). Pryskałam dwa razy świeżo zrobionym roztworem.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, otojolka

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 01 Lip 2015 10:27 #384761

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50950
Jest kilka powodów, mniej intensywnego zapachu. Tymol się utlenia- to prawda, ale również ulatnia wraz z parą wodną. Ale jednocześnie zauważyłem, że po dodatku płynu do naczyń ciecz do oprysku nie ma tak intensywnego zapachu jak bez płynu. Bez płynu do naczyń , po dodaniu koncentratu spirytusowego tymolu, tworzy się układ dwufazowy: roztwór tymolu w wodzie i roztwór alkoholowy tymolu. Ten roztwór alkoholowy pływa po wierzchu jak oka tłuszczu na rosole, jako, że jest lżejszy od wody. Płyn do naczyń zmniejsza napięcie powierzchniowe wody i jeśli zastosujemy zmodyfikowany sposób przyrządzania cieczy do oprysku polegający na tym, że koncentrat tymolu dozujemy najpierw do małej ilości dobrze ciepłej wody z płynem do naczyń, dobrze wytrząsamy i dopiero wlewamy do opryskiwacza z resztą odmierzonej wody to roztwór alkoholowy tymolu, który przedtem pływał po powierzchni wody ulega zemulgowaniu. I to jest też powód mniej intensywnego zapachu. A co do zapachu to Rodzinka ma trochę racji ponieważ tymol jest używany do dezynfekcji kanałów miazgi w dentystyce.

Twoja informacja o skutecznym pozbyciu się przędziorka zapewne ucieszy naszą Jolę, która zgłaszała problemy z przędziorkiem nie reagującym na dostępne ŚOR na ogórkach szklarniowych.
Ostatnio zmieniany: 01 Lip 2015 10:30 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, otojolka, agusia_1, Maka

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 01 Lip 2015 15:13 #384795

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6901
  • Otrzymane dziękuję: 41841
Pomodoro!!
Mieciu w sumie to się trochę zagubiłem.Jeśli dodaję krochmal,czy też mogę dodać płynu do naczyń?I czy płyn do naczyń mogę(powinienem)dodawać również do OW i KSM?Bo krochmal chyba tak. :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 01 Lip 2015 15:31 #384797

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Jestem. Cieszę się. :happy4: Dziękuję, że tak o mnie dbacie. :hug: Teraz znam już sprawę lepiej. Babcia, która wcześniej dzwoniła do mnie z problemem, nie była do końca poinformowana. Problem zatem jest taki. W uprawie szklarniowej rosną pomidory na wełnie mineralnej. Atak na te pomidory przeprowadził zarówno przędziorek jak i mączlik szklarniowy. Plaga, jakiej nigdy nie było. Problem nie polega na tym, jak mówiłam wcześniej, że pryskają wszystkim. Oni po prostu nie wiedzą czym to zwalczyć. Był używany Vertimec. Niestety pomidory są w takiej fazie, że trzeba je zbierać na bieżąco. Oprysk poprzedni nie pomógł. Nie bardzo mogą lać wszystkim i non stop, bo okresy karencji i td. i tp. Potrzebna szybka i skuteczna interwencja. :idea2:
Pozdrawiam. Jolka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, agusia_1

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 01 Lip 2015 15:36 #384799

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50950
Krochmal ma inne zadanie, płyn do naczyń- inne.

Krochmal w stosunku do tych wszystkich preparatów jest chemicznie obojętny i może być dodawany do wszystkich. Jego rola była wyjaśniana i jest jasna - mam nadzieję.

Płyn do naczyń generalnie ułatwia zwilżanie liści i rozpylanie, a ponadto ułatwia sporządzanie preparatu HT . Płyn do naczyń tylko do HT i KSM


Jola, i niechcący wyszło jak w radiu Erewań :rotfl1:

A ja jestem prawie pewien, że to nie są dwa szkodniki. To jest wyłącznie mączlik szklarniowy, tylko, szkopuł w tym, że mączlik występuje jednocześnie i w fazie imago i larwalnej. I to larwy znajomi Twoi biorą za przędziorka.. Proponuję oprysk a właściwue dwa opryski w odstępie 2-3 dni. Najpierw HT a następnie KSM. Koniecznie z dodatkiem płynu do naczyń. Po tych dwóch opryskach zaobserwować co się będzie działo z owadami. Przy opryskach w szklarni koniecznie maska na twarz . Oba preparaty + kwas mlekowy działają drażniąco na drogi oddechowe.
Ostatnio zmieniany: 01 Lip 2015 15:47 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, otojolka, agusia_1

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 01 Lip 2015 16:10 #384804

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
:kiss3: Dziękuję , dziękuję, dziękuję. Kwasy sorbowy i mlekowy też tam gdzie tymol? Będę przy okazji miała wszystkie twoje środki. Ale ze mnie wredna baba.. :devil1:
Jeszcze w mojej sprawie. Jak będę już zaopatrzona w OW, HT i KSM to już żadnych Curzate i innych nie potrzebuję?

Już tam znalazłam. Nie jestem może taka wredna. Zamówię im, przygotuję i jeszcze wydrukuję instrukcję stosowania. Nawet dam przepis na krochmal.
:thanks: :idea1:
Pozdrawiam. Jolka.
Ostatnio zmieniany: 01 Lip 2015 16:30 przez otojolka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): agusia_1

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 02 Lip 2015 13:52 #384993

  • emilka79
  • emilka79's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 111
  • Otrzymane dziękuję: 90
Pomodoro ja mam pytanie o cytrynian wapnia- czy też musi być przerwa 7dni pomiędzy stosowaniem CW a OW i KSM?
Pozdrawiam- Marta
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 02 Lip 2015 14:11 #384995

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50950
W tym przypadku- tak.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): emilka79

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 07 Lip 2015 18:01 #386359

  • Ilona58
  • Ilona58's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 71
  • Otrzymane dziękuję: 84
Witam.Znalazłam na 1 pomidorze SZW. Przygotowałam 0,5%roztwór saletry wapniowej do oprysku .Ale rano popryskałam HT z siarczanem magnezu i moje pytanie jest takie-kiedy mogę prysnąć saletrą? Zaczyna się lipiec i zaczynają się schody w uprawie pomidorów-tak samo miałam w ubiegłym roku.Pozdrawiam Ilona
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 07 Lip 2015 18:22 #386361

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50950
Wydaje mi się, że walkę z SZW należałoby zacząć od zapoznania się z rolą i transportem wapnia w roślinie. Polecam tą publikację w wolnych chwilach wszystkim

bomax.botany.pl/pubs/data/article_pdf?id=2364

Teraz odpowiadając na Twoje pytanie muszę zapytać, co Ty chcesz pryskać tą saletrą wapniową ?. Jeżeli same grona- możesz pryskać, jeżeli całe krzaki - musisz zaczekać.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): emilka79, Ilona58, agusia_1

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 07 Lip 2015 18:45 #386379

  • Ilona58
  • Ilona58's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 71
  • Otrzymane dziękuję: 84
Z tego co wyczytałam, to saletrą pryska się grona.Chciałam zrobić CW ,ale moja kreda nie zareagowała z kwaskiem.Pomodoro ja się dopiero wdrażam w uprawę pomidorów .W ubiegłym roku tego problemu nie miałam,ale człowiek uczy się całe życie.Dziękuję Ilona
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 07 Lip 2015 19:24 #386395

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50950
Ta kreda jest czysta i pewna.

techlandlab.pl/sklep/weglan-wapnia/
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ilona58

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 07 Lip 2015 19:44 #386401

  • Ilona58
  • Ilona58's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 71
  • Otrzymane dziękuję: 84
A doczytałam na szybko ,że mogę pryskać OW- więc do pracy .Ilona
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 08 Lip 2015 09:50 #386564

  • emilka79
  • emilka79's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 111
  • Otrzymane dziękuję: 90
Czyli na SZW zamiast CW można OW? Bo mi się właśnie skończył CW ;).
Pozdrawiam- Marta
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 08 Lip 2015 10:14 #386572

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Tak Martuś. Można.
Pozdrawiam. Jolka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): emilka79, agusia_1

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 11 Lip 2015 12:39 #387407

Robię cytrynian wapnia: rozpuściłam kredę, wsypałam kwasek cytrynowy i nic się nie zapieniło. Czy tak może być, że reakcja będzie niewidoczna? Czy taką substancją mogę zrobić oprysk?
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 11 Lip 2015 13:00 #387410

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50950
Jeśli to coś, co nazwane jest kredą jest faktycznie kredą czyli węglanem wapnia, to MUSI podczas reakcji wydzielać się dwutlenek węgla. Dlatego właśnie w przepisie jest kreda a nie wodorotlenek wapnia/ wapno gaszone/, by każdy mógł naocznie stwierdzić czy reakcja przebiega.

Niestety żyjemy w takim kraju ,w którym łatwiej jest kupić kokainę czy heroinę, niż czystą kredę.
Ostatnio zmieniany: 11 Lip 2015 13:04 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): KASIA KATARZYNA


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.776 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum