TEMAT: <ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 11 Lip 2015 15:22 #387418

  • zielonaplaneta
  • zielonaplaneta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 208
  • Otrzymane dziękuję: 163
emilka79 wrote:
Czyli na SZW zamiast CW można OW? Bo mi się właśnie skończył CW ;).

Ja nie rozumiem dlaczego używacie CW z OW na przemian? W twoim przypadku się skończył CW ale dużo czytam jak ludzie robią takie opryski naprzemiennie. Z tego co wyczytałem to OW jest młodszym bratem CW,zasada działania taka sama plus OW ma większe spektrum działania przez to co zawiera w składzie ocet owocowy.

Czegoś nie doczytałem czy o co chodzi ? :)

ps. u nas kreda malarska do kupienia w PSB 4kg za niecałe 10zł
Ostatnio zmieniany: 11 Lip 2015 15:23 przez zielonaplaneta.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, emilka79


Zielone okna z estimeble.pl

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 11 Lip 2015 15:48 #387422

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6913
  • Otrzymane dziękuję: 41997
U mnie CW stoi od 3 lat w 5 l.butli :rotfl1: .Od momentu kiedy zacząłem oprysk MW i poźniej OW,cytrynianu już nie używałem. :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): zielonaplaneta

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 11 Lip 2015 15:59 #387427

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51096
Widzę, że muszę coś wyjaśnić.

Weźmy trzy związki wapnia: cytrynian, octan i azotan/ saletra/. Ich sumaryczne wzory chemiczne są następujące:

- Ca [CH3COO]2 - octan wapnia zawartość wapnia Ca = 25,3 %
- Ca [NO3]2 - azotan wapnia zawartość wapnia Ca = 24,4 %
- Ca3[C6H8O7]2 - cytrynian wapnia zawartość wapnia Ca = 23,8 %

Widać, że wszystkie trzy związki mają zbliżoną zawartość wapnia i mogą być stosowane zastępczo do oprysków jako źródło wapnia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, kurjan, Bobej, Emalia112, emilka79, zielonaplaneta, agusia_1, Zbyszko46, akkara

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 13 Lip 2015 00:22 #387784

  • Dozer
  • Dozer's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Howdy partner
  • Posty: 98
  • Otrzymane dziękuję: 51
Zastanawiam się nad dodaniem KSM. Jedynie z tą wodą trochę problematyczne. Pytanie wstępne, czy po KSM można dać po 3-4 dniach HT? Między OW a KSM ma być przerwa 7 dni, a może da się po 4 dniach pryskać?

Ps. Gdzie można kupić kwas sorbowy,kwas mlekowy? W aptece - bez recepty?
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 13 Lip 2015 06:56 #387792

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51096
Czy można dać OW po KSM po 4 dniach- to jest pytanie z kategorii : dać kurze grzędę a ona- jeszcze wyżej siędę.
Odpowiadam: nie, nie można. Kwas sorbowy ulega biodegradascji w tempie ok 20 % na dobę. Jest to procent składany tzn. po 1 dobie pozostaje go 80 %. po dwóch nie 60 a 64 %, po trzech dobch 51 % , po 4 dobach 41 %. Jeśli opryskasz po 4 dniach OW a w nim jest nadmiar kredy to natychmiast te pozostałe 40 % kwasu sorbowego ulegnie dezaktywacji.

kwas sorbowy, mlekowy i tymol można kupić w sklepie www.magicznyogrod.pl
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): agusia_1

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 13 Lip 2015 07:55 #387799

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51096
Widzę, że na sąsiednim, zaprzyjaźnionym ;) Forum Ogrodniczym znów mnożą się prośby o poradę z powodu zniekształceń liści w górnych partiach krzaków pomidorów a tamtejsze tęgie głowy nie mogą sobie z tym poradzić , dedykuję poszkodowanym tą oto publikację. Proszę sobie wrzucić tekst na translator albo otworzyć stronę w przeglądarce Google Chrome, a tam jest funkcja na prawym przycisku myszy automatycznego tłumaczenia na j. polski.

edis.ifas.ufl.edu/cv278

Myślę, że Koleżeństwu z tego Forum też ta lektura się przyda. Kto by pomyślał, że problem ma podłoże mikrobiologiczne. Jak obserwuje różne fora to problem ten ma tendencję narastającą i moim zdaniem jedną z przyczyn jest odejście od zasilania gleby nawozami organicznymi i coraz większy udział ciężkiej chemii w ochronie roślin..
Ostatnio zmieniany: 13 Lip 2015 08:10 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, kurjan, mymysteryy, agusia_1, Maka, Zbyszko46, akkara

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 13 Lip 2015 08:42 #387812

  • akkara
  • akkara's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 62
  • Otrzymane dziękuję: 53
Bardzo interesująca publikacja. Wydaje się, że tegoroczne warunki pogodowe wyjątkowo sprzyjają opisanemu zjawisku.
Pozdrawiam
Anna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 13 Lip 2015 08:46 #387813

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2149
  • Otrzymane dziękuję: 8896
Wczoraj przed planowym opryskiem HT zrobiłam dokładny przegląd krzaczków. Znalazłam kilka liści z zaschniętą ZZ (niestety nie mogłam zrobić zdjęcia, ale porównywałam dokładnie z dostępnymi w sieci). Na razie postanowiłam nie panikować, oberwałam liście, opryskałam HT (tydzień temu był KSM), chemia czeka na półce. Będę je co chwilę doglądać.
Pozdrawiam,
Kasia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 13 Lip 2015 17:45 #387953

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51096
akkara wrote:
Bardzo interesująca publikacja.

W ogóle powiem Wam, że jeśli chodzi o diagnostykę pomidorów czy ogórków to strony angielskojęzyczne, są o wiele bogatsze od naszych . Zamiast szukać rozwiązania jakiegoś problemu na polskich stronach wystarczy przetłumaczyć hasło na j. angielski i wpisać w wyszukiwarkę google. Przejrzeć potem strony, które wyświetli wyszukiwarka. Ja się od pewnego czasu w to bawię i znajduje ciekawe publikacje, jak choćby ta.
Albo wpisać w wyszukiwarkę łacińską nazwę grzyba lub bakterii, która wywołuje daną chorobę.

Przykładowo

extension.udel.edu/weeklycropupdate/?tag=phytophthora-capsici
Ostatnio zmieniany: 13 Lip 2015 17:57 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 15 Lip 2015 10:14 #388412

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5548
  • Otrzymane dziękuję: 12721
Czy mogę do preparatu HT dodać nawóz Mikrovit?
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 18 Lip 2015 09:53 #389131

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51096
Ten przypadek to dowód na to, że konfidentów ci u nas więcej niż ślimaków :rotfl1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): agusia_1

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 18 Lip 2015 11:45 #389154

  • AB
  • AB's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 277
  • Otrzymane dziękuję: 94
Odnośnie specjalistycznych publikacji w języku polskim. Niestety jest tak jak pisze pomodoro. Nawet książki o różnych uprawach wydawane w Polsce są słabe, zazwyczaj z niskiej jakości zdjęciami, które są nieprzydatne w diagnostyce. Specjalistyczna wiedza jest pewnie na uniwersytetach i w instytutach rolniczych i u dużych producentów, ale ani profesorowie, ani producenci nie chcą się nią dzielić. Profesorowie wolą zarabiać na płatnych konsultacjach lub promować środki oferowane przez producentów chemii ogrodniczej. Dla dużych producentów warzyw działkowcy to konkurencja.

Wiedza pracowników terenowych oddziałów PIORIN jest też czasami niewielka. Dzwoniłem jakiś czas temu do PIORIN chcąc się dowiedzieć czegoś w sprawie pomidorów. Padło hasło Mildex i Pani zrobiła "wielkie oczy".
Ostatnio zmieniany: 18 Lip 2015 11:46 przez AB.
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 18 Lip 2015 23:13 #389281

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Spieszę zameldować, że po użyciu HT i po trzech dniach KSM populacja mączlika szklarniowego spadła znacząco. Dostałam informację, że plaga przemieniła się w problem pospolitych rozmiarów. Nie wszystkie owady całkowicie zlikwidowano. Usłyszałam też że pewnie pozaklejały się krochmalem. Uprawa zmierza mu końcowi. I wszystko wskazuje na to, że już dotrwa. Dziękujemy Pomodoro. :kiss3:
Pozdrawiam. Jolka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 20 Lip 2015 10:42 #389653

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Znalazłam dzisiaj plamy zz na jednym z moich pomidorów gruntowych. Miały za gęsto, za wilgotno w podłożu, bo to niskie karłowe. Dziś pryskam chemią. Idzie Mildex.
Pozdrawiam. Jolka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 20 Lip 2015 11:28 #389662

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51096
otojolka wrote:
Spieszę zameldować, że po użyciu HT i po trzech dniach KSM populacja mączlika szklarniowego spadła znacząco. Dostałam informację, że plaga przemieniła się w problem pospolitych rozmiarów. Nie wszystkie owady całkowicie zlikwidowano. Usłyszałam też że pewnie pozaklejały się krochmalem. Uprawa zmierza mu końcowi. I wszystko wskazuje na to, że już dotrwa. Dziękujemy Pomodoro. :kiss3:

A ja spieszę donieść, że oba preparaty tj HT i KSM pozostaną u mnie na długo, o ile nie na zawsze.
Mszyce na mięcie i papryce załatwione odmownie. Wciornastki trzymają się z dala od ogórków . Ślimaki również trzymają się z dala od grządek. Pomidory i ogórki oraz fasola zdrowiuteńkie bez mszyc, przędziorków kanciastej, ZZ i alternariozy .

Krochmal niewątpliwie w jakimś tam stopniu też działa owadobójczo zatykając owadom aparaty oddechowe.

Jola Trzeba było oberwać liście z plamami i prysnąć jednak KSM
Ostatnio zmieniany: 20 Lip 2015 11:43 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Krecik stary, mymysteryy, emilka79, otojolka, agusia_1, Maka

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 20 Lip 2015 13:09 #389676

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Tak jest Mistrzu. :idea1: Liście oberwałam i czekałam na odzew. Jesteś niezawodny. Liście nieco przerzedzone. Wieczorem KSM. :bye:
Pozdrawiam. Jolka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 21 Lip 2015 10:58 #389895

  • emilka79
  • emilka79's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 111
  • Otrzymane dziękuję: 90
Ja też posłusznie melduję, że u mnie HT, KSM I OW w stałym użyciu- i żadnych śladów chorób na pomidorkach, buraczkach, papryce i fasolce. Na dowód wstawię zdjęcie- tylko jedno, bo sesję przerwała sąsiadka -sukces oblany :drink1:

Jedynie coś na liściach ogórków jakieś plamki- ale muszę je obfocić ;)
Załączniki:
Pozdrawiam- Marta
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 21 Lip 2015 11:21 #389902

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51096
Mam też meldunki o innych roślinach. Na przykład takie :
To po opryskach HT i KSM. Korzeń jest długości ok. 20 cm. Nigdy tak pięknej marchwi nie miałem. U sąsiadów korzenie i nać są mniejsze najmniej o 1/2.


lh3.googleusercontent.com/-PCBV_5XcyN4/V...Oc/s400/DSC05911.JPG
Ostatnio zmieniany: 21 Lip 2015 11:24 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Krecik stary, emilka79, otojolka, agusia_1


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.833 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum