TEMAT: <ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 23 Cze 2016 19:39 #483943

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Zapewniam, że pisząc post z godziny 10.19 byłem trzeźwy :rotfl1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Kaja


Zielone okna z estimeble.pl

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 23 Cze 2016 19:49 #483950

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
A na dowód tego mam cytat rodem z Wikipedii, który wyjaśnia dlaczego kojarzenie tych dwóch preparatów tj PW i KSM jest korzystne
Kwas sorbowy i jego sole hamują rozwój pleśni i drożdży w pH 3–6, natomiast wykazują ograniczone działanie w stosunku do bakterii, szczególnie bakterii kwasu mlekowego[4], co sprawia, że kwas sorbowy jest bardzo użyteczny przy produkcji serów. Właściwości konserwujące wzrastają w obecności soli kuchennej, cukru, kwasu propionowego, nizyny i fosforanów. Mechanizm działania polega na hamowaniu aktywności enzymów, głównie dehydrogenaz, ale także katalazy, peroksydazy i niektórych enzymów zawierających grupy -SH. Kwas sorbowy jest skuteczny tylko w niskim pH, w stanie niezdysocjowanym. Jest on bardziej efektywny w działaniu od kwasu benzoesowego i propionowego. W organizmie ulega β-oksydacji.
Ostatnio zmieniany: 23 Cze 2016 19:52 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Jan4, Adasiowa, Zbyszko46, Marysia80

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 23 Cze 2016 20:02 #483955

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6895
  • Otrzymane dziękuję: 41763
Ja właśnie skończyłem oprysk PW- 5ml i KSM -2 ml.1l.wody.Piękny zapach jak 3 lata temu po oprysku MW.Pryskałem pomidory i paprykę balkonową. :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Adasiowa, mymysteryy, Zbyszko46, Marysia80

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 23 Cze 2016 21:53 #484011

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Ten " piękny " zapach, to zapach kwasu propionowego. kwas mlekowy zawarty w KSM, jako mocniejszy kwas od kwasu propionowego wypiera go z jego połączenia z wapniem. W rezultacie w cieczy do oprysku znajdują się :

1/ kwas mlekowy
2/ kwas sorbowy
3/ kwas propionowy
4/ mleczan wapnia
5/ propionian wapnia

Każdy z tych związków ma działanie grzybo- i bakteriobójcze

Nie wiem, czy przy regularnym dokładnym oprysku tak skojarzonymi preparatami ZZ może pokonać tą barierę zaporową

Się okaże :)
Ostatnio zmieniany: 23 Cze 2016 22:00 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, mymysteryy, Zbyszko46, Marysia80, patrycja

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 23 Cze 2016 22:13 #484019

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Krecik stary wrote:
Ja właśnie skończyłem oprysk PW- 5ml i KSM -2 ml.1l.wody.Piękny zapach jak 3 lata temu po oprysku MW.P

Trochę mi poprawiłeś Józiu humor przed nocą :thanks: Wspomniałem bowiem sobie pewną ciekawą rzecz. Otóż duże ilości kwasu propionowego są wytwarzane przez bakterie w jelicie grubym u człowieka. Ten kwas ma bardzo charakterystyczny zapach i w dużej mierze decyduje wraz z innym związkiem o nazwie skatol o zapachu fekalii :) . I co ciekawe a nawet arcyciekawe. Otóż w kosmetyce używa się tegoż skatolu jako komponentu zapachowego do perfum i to perfum nietanich. W bardzo małych rozcieńczeniach on po prostu pachnie. :rotfl1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rozalia, patrycja

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 23 Cze 2016 22:21 #484027

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2137
  • Otrzymane dziękuję: 8728
Krecik stary wrote:
Ja właśnie skończyłem oprysk PW- 5ml i KSM -2 ml.1l.wody.Piękny zapach

A niektórzy gnojówkami opryskują :sick: ..... a nam Pomodoro perfumy wymyśla :dance:
Pozdrawiam,
Kasia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, patrycja

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 23 Cze 2016 22:28 #484031

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Kasiu, ja nic nie wymyślam

pl.wikipedia.org/wiki/Skatol

Ciekawe, kto po tej informacji rzuci palenie ? :rotfl1:
Ostatnio zmieniany: 23 Cze 2016 22:30 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 23 Cze 2016 22:36 #484036

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Palę w dalszym ciągu :)
Polecam zaciągnięcie się zapachem wydzieliny z gruczołów przyodbytowych psa, zablokowanych oczywiście ;-)
Chociaż .... jedyny mdlący dla mnie "aromat" wydobywa się podczas przekopywania grządki, w której toaletę urządził sobie kocur ... z pewnością nie jest to Chanel no 5
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 23 Cze 2016 22:43 #484041

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2137
  • Otrzymane dziękuję: 8728
pomodoro wrote:
Kasiu, ja nic nie wymyślam
Mam wieeeelu świadków na to, że jednak wymyślasz ..... różne preparaty :bravo:
I dzięki Ci za to. :thanks:
do tej pory robiłam opryski HT i KSM (pomidory zdrowe). Ale tak się akurat składa, że dziś wreszcie dotarł do mnie rzeczony propionian wapnia, więc w najbliższym czasie będę mogła sprawdzić doznania zapachowe, które opisuje Krecik. :dance:
:bye:
Pozdrawiam,
Kasia
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 23 Cze 2016 22:48 #484045

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Zalatuje kiszonką. Potwierdzam to . Dlatego takie skojarzenia, bo kwas propionowy wytwarza się obok kwasu mlekowego i octowego podczas kiszenia czy to kapusty , czy to ogórków albo żurku.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 30 Cze 2016 23:00 #486329

  • serwisant
  • serwisant's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 147
  • Otrzymane dziękuję: 91
Witam serdecznie. Jestem tutaj nowy i potrzebuje pomocy. Trafiłem na to forum przypadkiem ponieważ od paru dni czytam wpisy na innym forum (jestem dopiero przy chorobach część 4) które podobnie się nazywa, i stwierdziłem że pomodoro to jakiś geniusz i w tej chwili jest moim guru. Do niego również kierują moje pytanie. Z pomidorami mam do czynienia dopiero drugi rok, pierwszy to totalna klapa. Po ustaleniu klapy w pierwszym roku, własnymi siłami, w tym roku jest lepiej. Dwa dni temu odkryłem na korzeniu dwóch pomidorów (holenderski śliwkowy) guzowatość korzeni. Przeszukując forum i internet nie znalazłem nic o guzowatości pomidora, jedynie ogólne informacje i guzowatość róży. Co mam teraz zrobić? Usunąć pomidory czy można je zostawić?

Jest to moje pierwsze forum w ogóle i nie umiem wstawiać zdjęć przez linki jak wszyscy więc wstawiam w załączniku.
Zdjcie1144.jpg


Zdjcie1147.jpg


Zdjcie1145.jpg
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 01 Lip 2016 00:22 #486337

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Nie jest to choroba dotycząca wyłącznie pomidorów. Twoje pomidory są atakowane przez nicienie, a skąd się wzięły można snuć przypuszczenia różne nie wyłączając nasion. Nicienie przenoszą się biernie tj z materiałem roślinnym, narzędziami , bądź z pyłem gleby podnoszonym przez wiatr. Walka jest trudna.

www.zotdwikozy.pl/index.php/aktualnosci/66-nicienie
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): serwisant

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 01 Lip 2016 10:09 #486380

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
W wypadku nicieni warto stosować sprawdzone metody, aby ograniczyć ich populację, Serwisant, zerknij do wątku:

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/4...nie-zwalczanie#50937
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 01 Lip 2016 10:28 #486389

  • serwisant
  • serwisant's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 147
  • Otrzymane dziękuję: 91
Pomodoro. Dziękuje za link. Przeczytałem go i mam nadzieje ze to nie te nicienie. Chociaż czy nicienie czy guzowatość to i tak katastrofa. Przeglądałem zdjecia tych nicieni i troszke chyba rużnia się od tej narośli umnie. Nicienie są mniejsze i bardziej gladkie. Ta narośl jest podobna do malego kalafiorka. Po przekrojeniu ruwnierz wygląda jak kalafior, brzegi lekko zbrązowiale. Ta na zdjeciu średnicy 2 cm, ale pare dni wcześniej oderwałem z pierwszego krzaczka narośl o srednicy 4cm. Z dwojga złego wolał bym tą guzowatość ponieważ czytałem że bardzo wolno przenosi się w ziemi.
www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=464

Pomodoro, wykopać te pomidory? Czy w jednym bądz drugim przypadku można jeść owoce z takich krzaczków?
Ostatnio zmieniany: 01 Lip 2016 10:41 przez serwisant.
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 01 Lip 2016 10:35 #486392

  • serwisant
  • serwisant's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 147
  • Otrzymane dziękuję: 91
Hiacynta. Czytałem na forum twoją wypowiedz odnośnie guzowatości korzeni wierzby ( niemoge tego teraz znaleść) radziłaś tam że aby sprawdzić czy w ziemi jest ta bakteria to można zasadzić pomidora i uszkodzić mu szyjke. Po miesiącu sprawdzić czy urosły narośla. Ale co w przypadku kiedy to jest na pomidorze, jeśli to jest to.
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 01 Lip 2016 11:49 #486407

  • serwisant
  • serwisant's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 147
  • Otrzymane dziękuję: 91
Oj coś pokręciłem. Przepraszam hiacynta to nie była twoja wypowiedz. Za dużo czytania za słaba pamięć. Niemoge tego poprawić ponieważ zniknoł mi przycisk edytuj.
Ostatnio zmieniany: 01 Lip 2016 11:50 przez serwisant. Powód: błąd
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 01 Lip 2016 19:16 #486507

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Nicień, to nie jest dżdżownica, byś go gołym okiem zobaczył. Pomidorów nie musisz wyrywać. Jeśli zbierzesz jakieś owoce krzaki musisz wyrwać z korzeniami i spalić. Jeśli nie chcesz stosować chemii musisz regularnie siać żyto na poplon ozimy. Żyto i owies zmniejszają populację nicieni.
Tu masz artykuł w j. angielskim ze zdjęciem jak wyglądają korzenie pomidora zaatakowane przez nicienie. Wrzuć sobie tekst na translator.

www.lsuagcenter.com/profiles/coverstreet...0the%20home%20garden
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): serwisant

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 04 Lip 2016 13:47 #487291

  • serwisant
  • serwisant's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 147
  • Otrzymane dziękuję: 91
Pomidoro mógłbyś zerknąć na moje pomidory.Jestem w trakcie lektury na forum ale dla mnie jako początkującego na forum jest trochę tego za dużo, nie ogarniam. Tym bardziej że praca zawodowa zajmuje mi mnóstwo czasu od 5 do 18. Ale obiecuje zimą odrobię prace domową i przeczytam wszystko od A do Z, ponieważ bardzo minie interesuje ten temat. Proszę cię również o przesłanie linków do aktualnych przepisów twoich oprysków ponieważ mam CW na kredzie z PEP...KO (była reakcja) oraz OW na kredzie malarskiej. Ale im więcej czytam to widzę że przepisy się zmieniają np. z kredy malarskiej na typowy węglan wapnia. Przepisy mam z innego forum bo tam najpierw trafiłem. Przy okazji przyczyniam się do prośby jednego z forumowiczów z działu o ekologicznych środkach do zrobienia tutaj pigułki wiedzy o pomidorach i ogórkach również, ponieważ tamta pigułka jest troszkę nieaktualna a tutaj receptury z pierwszej strony różnią się troszkę od tych udoskonalonych.
Zdjcie1148.jpg


Zdjcie1149.jpg


Zdjcie1150.jpg

To jest pomidor który owoce ma w kształcie gruszki. Najbardziej poskręcany. Po obcięciu gałązki zauważyłem peknięcia łodygi wzdłuż. Czy to już rak bakteryjny czy tylko niedobór?
Zdjcie1151.jpg


Zdjcie1152.jpg

A to bawole serce. Poskręcane i powyginane liście.
Na jesieni poplon gorczyca, dolomit, nawóz jesienny ogrodowy, przekopane. Na wiosnę przekopane. W szklarni od zimnych ogrodników, hartowane 1 dzien, pod korzeniem pokrzywa, podlane 3 L na krzaczek, drugie podlanie po 8 dniach 3L/ krzak. Potem podlewane co 3-4 dni 3L/ krzak (woda jeziorna odstana w mauzerze, konewką NIE PO LIŚCIACH) Dwa razy podlane pokrzywą 1/10 i 3 razy magiczna siła pomiędzy czysta woda. 2 tyg temu po mocnych ulewach szklarnia podmokła, oprysk siarszanem magnezu 0,5% oraz po 5 dniach CW. Wietrzenie słabe, od ok 12 do 22. Potem niestety kłódka, ponieważ młodzież szkolna nudzi się i demoluje nam ROD.
Przepraszam za błędy (dyzortografia) mój telefon nie poprawia błędów.
Ostatnio zmieniany: 04 Lip 2016 14:06 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.489 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum