TEMAT: <ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 13 Cze 2016 17:06 #480475

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Mariusz idź teraz do tunelu i zrób porządne zdjęcia całych krzaków ze stożkiem wzrostu i liści, także tych zainfekowanych.Pokaż ich tutaj, a pomodoro, Jolka, Marysia spróbują zdiagnozować i poradzić. Lanie curzate w ciemno to nie jest dobry pomysł, tym bardziej, ze mamy tu przepisy na bardzo skuteczne preparaty opartych na jodynie, kredzie, kwasie mlekowym, tymolu itp, Na pewno nie jest to ciężka chemia.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 13 Cze 2016 17:21 #480482

  • Pined
  • Pined's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 6
  • Otrzymane dziękuję: 7
No właśnie tych środków nie mam i nie wiem czy mi się uda szybko je pozyskać/przygotować.
Od wczoraj choroba się w widoczny sposób posunęła.
Widzę, że nie najlepsze te zdjęcia, ale teraz nie mam nic lepszego.

IMG_20160613_170853.jpg
IMG_20160613_170945.jpg
IMG_20160613_171038.jpg






IMG_20160613_170846.jpg
IMG_20160613_170916.jpg




IMG_20160613_171030.jpg
IMG_20160613_171046.jpg
Ostatnio zmieniany: 13 Cze 2016 17:38 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 13 Cze 2016 17:46 #480490

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
To sa niedobory, a czego to już Ci powiedzą bardziej obeznani. Jeden z moich pomidorów Ailice jak wsadzałam go do gruntu to wszystkie liście miał takie jak ten na ostatnim zdjęciu. Podkarmiłam go odpowiednio i teraz to jest piękność na grządce. Gdyby nie to, ze to szczególny pomidor to wyrzuciłbym go na kompost. Ja idę podlewać a jak przyjda mądrzejsi ode mnie to Ci powiedzą co robić.
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 13 Cze 2016 18:15 #480493

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15401
  • Otrzymane dziękuję: 51030
Jeśli o niedobory chodzi, to do koloru, do wyboru.

translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=e...ymptoms/&prev=search
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 13 Cze 2016 20:52 #480544

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Ciężko bez analizy gleby stwierdzić czego brakuje tym pomidorom.
Pibed. Nie ma potrzeby rzucać się już ze środkami ostatecznymi. Nie wiemy jakie warunki mają twoje rośliny, czym nawożone i w jakiej ilości, jak wietrzony jest tunel, jak często podlewasz i jaką wodą.Mogą być też mniej inwazyjne grzyby niż ZZ.
Nazywanie wszystkiego zarazą przerabiałam już dzisiaj. Susza jest straszna i liście się nieco zwijają. "Zaczyna się zaraza. Trzeba Amistarem prysnąć." - usłyszałam. Ręce opadają. :jeez:
Pozdrawiam. Jolka.
Ostatnio zmieniany: 13 Cze 2016 20:54 przez otojolka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zoja

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 13 Cze 2016 20:55 #480548

  • Pined
  • Pined's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 6
  • Otrzymane dziękuję: 7
Dziękuję za zainteresowanie. Niedobory są! Ziemia jest kwaśna,i byle jaka, przewertuję forum i zajmę się tematem.
Co do zarazy to alternarioza jest, może tego nie widać, ale te liście, które oberwałem miały widoczne plamy łuskowate - takie jak na tych zdjęciach od @pomodoro. Ale to na własne życzenie bo nie usunąłem na zimę chorych krzaków. Dlatego opryskałem Curzate.

Wiem jak to wygląda z Waszego punktu widzenia, ale trochę się przestraszyłem bo widać było postęp "zarazy"
Ostatnio zmieniany: 13 Cze 2016 20:57 przez Pined.
Temat został zablokowany.

Pogoda - a nasz warzywnik. 16 Cze 2016 21:24 #481651

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15401
  • Otrzymane dziękuję: 51030
Źródłem epidemii ZZ są wczesne ziemniaki i to na nich najpierw rozwija się zaraza. To jest sygnał, że wnet dojdzie do rozsiewu zarodników. Proszę zatem pilnować regularnego oprysku pomidorów , choćby samym PW . Po oprysku i wyschnięciu preparatu na liściach tworzy się szczelna powłoka zżelowanej skrobi z zawieszonymi w niej kryształami propionianu wapnia. Ale pomidor rośnie non stop i w miarę powiększania się powierzchni liści ta powłoka skrobi traci ciągłość. Pojawiają się pęknięcia odsłaniające niepokrytą preparatem powierzchnię. Proszę stosować stężenie 4 ml/l i raczej go nie przekraczać. Ja u siebie zauważyłem na jednej tylko odmianie generatywnej K-37, że po oprysku większym stężeniem pojawiły się na wierzchołkach wzrostu brązowe plamki. Szybko musiałem opryskać wierzchołki preparatem Borasolu + mocznik, który mam do zapylania. Wierzchołki wróciły do normy. Zbyt duża dawka wapnia łatwo przyswajalnego widocznie blokuje pobieranie boru jako, że wapń jest jego antagonistą.

Opryskując więc pomidory PW zwróćcie uwagę na odmiany generatywne
Ostatnio zmieniany: 16 Cze 2016 21:25 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, otojolka, Zbyszko46, rozalia, patrycja

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 23 Cze 2016 09:49 #483795

  • Zuzakoniarka
  • Zuzakoniarka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 9
  • Otrzymane dziękuję: 5
Witajcie,
mam pytanie dotyczące pierwszych postów w tym wątku, konkretnie do Pomodoro. Mieczysławie, czy środki w nim zawarte i podział na I, II i III grupę jest nadal aktualny? Tydzień temu prysnęłam pomidory Mildexem, teraz chciałabym zastosować jakiś z II grupy czyli Curzate M 72,5 WP, Tanos 50 WG. Helm-Cymi 72,5 WP ale niestety w naszych ogrodniczych w Olsztynie nie mogę ich dostać a o składniku aktywnym nikt nie ma pojęcia i w ogóle pomimo zarejestrowanych w MRiRW wielu środkach z cymoksanilem żadnego nie można kupić w ogrodniczym. czy można go czymś zastąpić? Czy od razu przejść do III grupy? Paula pisała mi, że pryska na szarą Amistarem sc.
Czy możesz mi doradzić proszę w tej sprawie, bo u nas komunikat już aktywny a i pogoda była deszczowa. Bardzo proszę o podpowiedź.
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 23 Cze 2016 10:19 #483802

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15401
  • Otrzymane dziękuję: 51030
Zobacz jakie środki masz dostępne u siebie. Ja sprawdzę w swoim sklepie, który zazwyczaj był dobrze zaopatrzony i ewentualnie mogę zakupić i przesłać Ci poleconym. Już tak kilku forumowiczom załatwiałem.

Z drugiej zaś strony, jeśli prysnęłaś Mildex'em to z powodzeniem możesz kontynuować opryski przy użyciu PW, PW + aspiryna, PW + KSM czy łatwy w wykonaniu i zdobyciu surowców- IF sam, lub z wcześniej wymienionymi dodatkami. Można mieć pod ręką np. Ridomil Gold/ ten jest stosunkowo łatwo dostępny/ jako ostatnia deska ratunku.

Widzę po swoich pomidorach gruntowych , że ich zdrowotność po opryskach PW tego roku jest dużo lepsza niż w ubiegłych sezonach. Usunąłem tylko liście leżące na ziemi a pozostałe liście od dołu do góry na wszystkich krzakach nie mają dosłownie ani jednej plamki.
Ostatnio zmieniany: 23 Cze 2016 10:21 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, Zuzakoniarka, MarzenaRybka

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 23 Cze 2016 10:23 #483805

  • Pined
  • Pined's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 6
  • Otrzymane dziękuję: 7
@Zuzakoniarka ja też miałem problem z tymi środkami i kupiłem na alledrogo oraz jednym ze sklepów internetowych.

Pozdrawiam
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zuzakoniarka

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 23 Cze 2016 11:32 #483814

  • Zuzakoniarka
  • Zuzakoniarka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 9
  • Otrzymane dziękuję: 5
Dzięki serdeczne za podpowiedź i chęć pomocy w zakupie. Zarówno środki ochrony roślin z listy jak i materiały do wyrobu ekologicznych musiałabym zamawiać przez internet, więc jedno i drugie musi poczekać chociażby na przesyłkę :( no może z wyjątkiem IF. Przyrządzę go po powrocie z pracy do domu. Ile aspiryny dodać do IF? Dzięki za chęć zakupu ŚOR. Zobaczę jeszcze czy nie mają tego w jednym naszym sklepie. Mają mi napisać w tej sprawie. Zerknij proszę Pomodoro u siebie przy okazji, jakie mają dostępne środki. Jeśli się nie uda chyba zamówię przez internet tak jak radził Pined.
Olsztyn niby miasto wojewódzkie, a często nie można tu kupić wielu rzeczy :( całe szczęście jest internet :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, PaulaPola

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 23 Cze 2016 11:55 #483830

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15401
  • Otrzymane dziękuję: 51030
Już pisałem kiedyś przy okazji dyskusji nad octanem wapnia, że Polska to taki dziwny kraj, w którym łatwiej jest kupić marihuanę niż czystą kredę, czyli węglan wapnia.
Aspiryny jedna tabletka 300 mg na litr albo 500 mg na 2 litry.Głównie tej wagi są tabletki aspiryny.
Ostatnio zmieniany: 23 Cze 2016 11:57 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zuzakoniarka

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 23 Cze 2016 12:49 #483838

  • Zuzakoniarka
  • Zuzakoniarka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 9
  • Otrzymane dziękuję: 5
No tak dokładnie z tą kredą. pamiętam jak w zeszłym roku musiałam się nałazić żeby ja kupić :)
W tym roku jest podobnie z innymi ŚOR.
Ostatnio zmieniany: 23 Cze 2016 12:50 przez Zuzakoniarka.
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 23 Cze 2016 13:27 #483844

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15401
  • Otrzymane dziękuję: 51030
Jak nie wiadomo o co chodzi, to na pewno chodzi o kasę. W Polsce jest 960 tyś działek , które były zrzeszone w Polskim Związku Działkowców. Niech tylko połowa z nich uprawiała warzywa i owoce . A ile jest upraw przydomowych to piorun wie. W każdym razie dużo. Proszę sobie wyobrazić jakie to są globalnie ilości plonów!. Trzeba więc tym wszystkim działkowcom umilić życie, i pozbawić ich możliwości ochrony, by im się odechciało upraw. Powinni z torbami maszerować do marketów. W skali kraju chodzi o ogromny rynek i ogromne pieniądze.
Mamy nową ustawę antyterrorystyczną i ino patrzeć jak takie nawozy jak saletra amonowa i potasowa będą nie do kupienia, bo to potencjalny materiał wybuchowy.

"Dobra zmiana" jest jak namiętny kochanek. W usta całuje/ 500+/ i koło pupci robi :rotfl1:
Ostatnio zmieniany: 23 Cze 2016 13:27 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rotos, kuhara, podjadek, Adasiowa, whitedame, Zbyszko46, rozalia, Marysia80, PaulaPola, Agus, marzusia

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 23 Cze 2016 15:52 #483881

  • lukaszk
  • lukaszk's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
  • Otrzymane dziękuję: 4
Na techlandlab.pl mają węglan wapnia.
Śor warto szukać na allegro, niektóre sklepy mają fajne ceny za większe opakowania, np curzate cu 100g wychodzi taniej niż 15g jeżeli ktoś ma dużo pomidorów.
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 23 Cze 2016 16:32 #483889

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Ciekawe jak długo środki są ważne. Kupiłam w ubiegłym roku Ridomil Gold i do dzisiaj nie otwarty. jest tylko data produkcji 15 I 2015r Nic o terminie ważności.
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 23 Cze 2016 17:37 #483898

  • Agus
  • Agus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 809
  • Otrzymane dziękuję: 2309
Ridomil 3 lata, u mnie było tak na opakowaniu i tak mam w tabele wpisane, aż z ciekawości zerknęłam.
A te nawozy proste (saletry, siarczany) przechowywane w suchym pomieszczeniu i bez światła to ile mogą poleżeć? Bo te worki są takie wielkie i nie wiem, czy kiedyś się to zużyje :huh:
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 23 Cze 2016 17:41 #483899

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1852
  • Otrzymane dziękuję: 6181
PW+KSM? Chyba przeoczyłam takie zestawienie,bo zapamiętałam że stosuje się go zamiast octu do IF.A ile dodać KSM,bo akurat mam. Tylko,czy jeszcze zadziała,bo od zeszłego roku cały czas stoi w lodówce.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.654 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum