TEMAT: <ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 30 Gru 2015 23:28 #420311

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Ja też obiecałam to zrobić. Na wsi w polu i w szklarni dla śmiechu. :devil1:
Pozdrawiam. Jolka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro


Zielone okna z estimeble.pl

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 31 Gru 2015 15:20 #420389

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50950
Najbardziej śmieszne będzie zapewne w szklarni. Nasza koleżanka z FO Grania od razu straciła dobry humor kiedy otrzymała analizę z tunelu. Gdyby nie analiza zapewne dowaliłaby- czego zwyczaj- co najmniej tylko obornik gdy tymczasem w glebie był zapas składników na kilka sezonów . Kiedy otrzymałem od forumowiczów serię analiz postanowiłem, że nie ma najmniejszego sensu doradzanie komukolwiek w przedmiocie nawożenia bez analizy gleby.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Marzenka, Krecik stary, podjadek, emilka79, Ilona58, Marysia80

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 01 Sty 2016 22:45 #420691

  • halgla
  • halgla's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 142
  • Otrzymane dziękuję: 156
U mnie sytuacja była identyczna. Przez cały sezon musiałam się wstrzymać z jakimkolwiek nawożeniem.
Już postanowione,że powtórne badanie będzie. Aż jestem ciekawa czy po roku nastąpiła duża zmiana :whistle:
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 04 Sty 2016 12:55 #421465

  • kuhara
  • kuhara's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 502
  • Otrzymane dziękuję: 1231
pomodoro wrote:
a uprawy staną się bardziej opłacalne.

Dokładnie.
Nawet na trawniczku 100m2 koszt badania się zwróci po jednym sezonie poprzez stosowanie tylko potrzebnych nawozów a nie uniwersalnych mieszanek. Szczególnie jak ktoś kupuje wypasione mieszanki w rodzaju "100 dni do trawnika z mchem".
Pozdrawiam, Krzysiek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 04 Sty 2016 14:58 #421480

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50950
Kilka uwag uniwersalnych dotyczących składu gleb.

Na wiosnę, każda gleba otwarta wykazuje niedobór azotu, ponieważ jest on łatwo wymywany przez opady i topniejący śnieg. Zatem azot można i trzeba uzupełniać wiosną na każdej glebie otwartej. Ile ?. W przeliczeniu na m2 w granicach 18 gram czystego składnika.Odpowiada to zawartości azotu w glebie na poziomie ok 90 mg/l co odpowiada zapotrzebowaniu większości warzyw. Forma azotu zależy w zasadzie od pH gleby. Dobrze jest stosować nawozy azotowe w formie amonowej bo są one trudno wymywalne. Na glebach obojętnych i zasadowych- siarczan amonu, na glebach lekko kwaśnych i obojętnych- mocznik.Na glebach ubogich w wapń- saletrę wapniową . Nawozów azotowych nie stosujemy jesienią za wyjątkiem ozimin i nawozów zielonych przyorywanych na zimę. Ale w dawkach odpowiednio niskich.
Fosfor w glebach antropogenicznych czyli uprawianych latami z dodatkiem nawozów organicznych/ a takie w przeważającej mierze mamy na działkach/ wykazują z reguły wystarczającą zawartość tego składnika. Nie ma zatem potrzeby stosowania na takich glebach nawozów złożonych zawierających fosfor. To są zbyteczne koszty, chyba, że postanowiliśmy sponsorować producentów tych nawozów. :) . Stosując regularnie nawożenie organiczne możemy być pewni, że rosliny nie będą cierpieć na brak tego składnika. Wyjątkiem są gleby bardzo kwaśne lub zasadowe gdzie fosfor przechodzi w formy nieprzyswajalne przez rośliny. Ten niekorzystny układ zmienić można wtedy nie poprzez dodatkowe nawożenie fosforem, a poprzez wapnowanie gleb kwaśnych lub zakwaszanie gleb zasadowych.

Potas. Jeśli w glebie systematycznie nawożonej obornikiem analiza wykaże spory niedobór potasu oznacza to, że gleba słabo zatrzymuje ten składnik. Trzeba więc wtedy przyjąć strategię taką, że bądź jesienią, bądź wiosną należy potas uzupełniać przeciętnie o 20-30 gram na każdy m2 licząc potas jako tlenek K2O. Kiedy wiosną a kiedy jesienią ?. Nawóz potasowy powinien być wymieszany z warstwą 15-20 cm gleby zatem musi być on dany przed przekopywaniem gleby. Zasada co do przekopywania jest taka, że w miarę możliwości unikamy przekopywania gleby wiosną jeśli jest to gleba przepuszczalna, słabo zatrzymująca wilgoć . Przekopanie takiej gleby wiosną spowoduje nadmierną utratę wilgotności. Na takich więc glebach dajemy potas jesienią. Gleby ciężkie lub podmokłe możemy przekopywać wiosną więc na tych glebach potas dajemy wiosną łącznie z nawozem azotowym.
Magnez. Analizy gleb z jakimi się spotkałem nie wykazują rażących niedoborów tego składnika zwłaszcza te uprawiane od lat nawożone nawozami organicznymi. Wyjątkiem są tu gleby bardzo kwaśne na których magnez jest słabo przyswajalny.
Wapń. Jego zawartość w glebie w dużej mierze zależy od składu mineralnego gleby. Niedobór na glebie kwaśnej pokrywamy wapnowaniem, na glebach o odczynie obojętnym lub zasadowym do wyrównania niedoborów wapnia stosujemy zwykły gips budowlany. Jeśli zastosujemy gips to wtedy ograniczamy inne nawozy zawierające siarkę/ np. siarczan amonu/

Biorąc powyższe pod uwagę nie musimy corocznie wykonywać analiz gleby. Mając analizę możemy opracować strategię nawożenia na kilka lat do przodu.
Ostatnio zmieniany: 04 Sty 2016 15:10 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 04 Sty 2016 21:21 #421615

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Dla przypomnienia wszystkim chętnym - wklejam link z innego wątku z wykazem miejsc, w których możemy wykonać analizę gleby tutaj przeprowadzimy badanie gleby

Przepraszam za podjęcie powyższej decyzji, ale myślę, że będzie to kontynuacja poprzedniego wpisu, a autor listy jest ten sam :)
Nie wiem, jak większość z Was, ale ja naprawdę mam zamiar dowiedzieć się, co w moim warzywniku piszczy ....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 04 Sty 2016 22:03 #421638

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50950
Aniu

Trzeba było po prostu przekopiować link z wykazem stacji.

schr.n0.nor.pl/p,73,okregowe-stacje-chemiczno-rolnicze
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 04 Sty 2016 22:55 #421649

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Nie mogę wykorzystywać Twojej pracy Mietku :) wrodzone poczucie sprawiedliwości nakazało mi podać cały autorski link ... mam nadzieję, że nie zubożyłam całości przekazu :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 06 Kwi 2016 23:46 #453119

  • djluzak
  • djluzak's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 6
Czy może mi ktoś podpowiedzieć co to za choroba pomidorów? Owoce zaczęły się psuć jakoś w połowie września, może wcześniej. Zaczęło się od wgłębień na owocach, które z czasem zamieniły się w plamy. Choroba nie następowała szybko, trwało to z 2-3 tygodnie. Liście też jakieś niewyraźne były. Zdjęcia są z 1 połowy października.

IMG_0309.jpg

IMG_0308.jpg


Na innych pomidorach (bawole serca) wgnieceń nie było, ale zaczęły się psuć jak na zdjęciach. Podobnie z poprzednimi pomidorkami trwało to dosyć długo - nie z dnia na dzień. Z czasem liście usychały co też trwało jakiś czas. Nie wiem czy liście nie uschły dlatego, że już było późno i zimno.


IMG_0306.jpg


Czy to ZZ czy jakaś inna choroba? Wydawało mi się, że ZZ atakuje bardzo szybko, a u mnie choroba rozwijała się długo.
Ostatnio zmieniany: 06 Kwi 2016 23:49 przez djluzak.
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 07 Kwi 2016 02:25 #453143

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50950
To są dwie różne choroby. Na ostatnim zdjęciu jest to zaraza ziemniaczana a na pierwszych dwóch - antraknoza

translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=e...Anth.htm&prev=search

Antraknoza bardzo często też atakuje pomidory w przechowalni, te zrywane hurtem pod jesień w obawie przed przymrozkiem.

A takie są objawy antraknozy na liściach. Może być mylnie brana za bakteriozę.


sept4disease-019.jpg


Nasze nowe preparaty PW i IF powinny zwalczyć tą chorobę. Opryski należy rozpocząć jak najwcześniej, ponieważ najwcześniej atakowane są pierwotnie najmłodsze liście. Zmiany na owocach to jest już infekcja wtórna.

Dla odróznienia plamy alternariozy


PotatoTomato01.jpg
Ostatnio zmieniany: 07 Kwi 2016 03:00 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 20 Maj 2016 21:12 #471849

  • Edyta D
  • Edyta D's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 522
  • Otrzymane dziękuję: 767
Przeczytałam kolejny wątek i powiem szczerze, trochę jestem przestraszona. Zdałam sobie sprawę ile jeszcze muszę czytać, ile jeszcze wiedzy przyswoić..głowa mała. :huh:
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 20 Maj 2016 21:19 #471858

  • mk1a
  • mk1a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 817
  • Otrzymane dziękuję: 841
sory zdjęcia jako poglądowe super ale jak można doprowadzić do takiego stany mając pomoc na naszym forum to już nierozumiem
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 12 Cze 2016 21:47 #480263

  • Pelasia
  • Pelasia's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 67
  • Otrzymane dziękuję: 49
:bye: Przymierzam się do ochronnego oprysku ,przegladałam środki ochr i znalazłam miarkę z miedzianu (plastikowa.przeźroczysta tutka ze skalą)>Zastanawiam się czy mogę ją wykorzystać do innych środków chemicznych ochronnych roslin?
Asia
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 12 Cze 2016 23:47 #480323

  • zielonaplaneta
  • zielonaplaneta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 208
  • Otrzymane dziękuję: 163
Inne środki mają różny ciężar nasypowy więc prawdopodobnie nie :kiss3:
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 13 Cze 2016 01:26 #480329

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50950
Ciężary nasypowe podstawowych fungicydów

Ridomil - 1 cm3 waży 0,55 grama
Acrobat - 1 cm3 waży 0, 65 grama
Mildex - 1 cm3 waży 0,74 grama
Miedzian - 1 cm3 waży 1,2 grama
Curzate M - 1 cm3 waży 0,56 grama
Curzate Cu - 1 cm3 waży 0,47 grama
Helm-Cymi - 1 cm3 waży 0,6 grama
Tanos - 1 cm3 waży 0,6 grama
Ekonom 72,5 WP - 1 cm3 waży 0,6 grama
Ostatnio zmieniany: 13 Cze 2016 01:31 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Pelasia, rozalia, Marysia80

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 13 Cze 2016 16:18 #480458

  • Pined
  • Pined's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 6
  • Otrzymane dziękuję: 7
Witam wszystkich,

Na początku dziękuję za tak wyczerpujący wątek.
Dzięki niemu zdiagnozowałem u mnie wczoraj w tunelu alternariozę na pomidorach, popryskałem dziś Curzate i czekam.
Co ciekawe w sobotę rano pryskałem zapobiegawczo Mildexem... Widać za późno.

Pozdrawiam
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 13 Cze 2016 16:30 #480462

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Co Ty tak na początek sezonu wyciągasz ciężkie działa. A jak przyjdą poważne choroby?W ubiegłym roku miałam kupiony jakiś środek przeciw grzybom i leży do dziś nie rozpakowany. A w listopadzie jadłam swoje pomidory.
Po za tym proszę zaglądnij tutaj forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/6...5-2016-rok?start=324 i napisz parę zdań o sobie. To ułatwia kontakt.
Ostatnio zmieniany: 13 Cze 2016 16:30 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 13 Cze 2016 16:52 #480467

  • Pined
  • Pined's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 6
  • Otrzymane dziękuję: 7
Napisałem kilka zdań o sobie :)

A co do oprysku to pewnie nie miałem wyjścia, nie chce powtórki z tamtego roku. Co prawda teściu ma tunel 15 metrów ode mnie i ma zdrowe pomidory.
Ale jak mówię ta zaraza mi jeszcze została pewnie z tamtego roku. Ale jak tu czytam to będę się musiał jeszcze zabrać za glebę bo chyba jest też nie halo.

Opryskałem Curzate bo już atakowało liście, mam jeszcze środki opisane na początku tego forum więc będę miał się chyba jeszcze czym ratować w razie W.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.567 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum