TEMAT: <ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 25 Lip 2016 09:28 #492724

  • AB
  • AB's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 277
  • Otrzymane dziękuję: 94
Proszę nie wkładać mi w usta tego, czego nie napisałem. A napisałem tylko, że b. wysoka temperatura działa na ZZ wyniszczająco i jest to najlepszy środek ekologiczny, co nie znaczy, że preparaty tu proponowane, nie są warte propagowania. Raz, że zarodniki nie mają szans na kiełkowanie, dwa - w wysokich temperaturach te grzyby, które się już rozwinęły, zamierają. W zeszłym roku w miejscach dotkniętych w lipcu i sierpniu ciągłymi upałami ZZ nie występowała.

I drugi raz przekonałem się, że OW jest dużo mniej skuteczny niż HT.
Ostatnio zmieniany: 25 Lip 2016 09:48 przez AB.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): besia, Adasiowa, Marysia80


Zielone okna z estimeble.pl

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 25 Lip 2016 10:55 #492739

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1782
  • Otrzymane dziękuję: 7579
W moich stronach deszczu było mało, tak,że pomidory z tego powodu nie ucierpiały. Codziennie sprawdzam i jeśli jest jakiś liść z plamkami usuwam. Nawet nie wiem czym są one spowodowane, za mało wiedzy mam. W szklarni wystąpiły niedobory na pewno- okaże analiza gleby no i SZW na opalce. Stosuję się do zaleceń Miecia i wychodzę na tym dobrze.
Pozdrawiam.Rozalia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, besia, Adasiowa

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 25 Lip 2016 19:04 #492831

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
AB - nie było moim zamiarem przeinaczenie Twoich słów; odniosłam się jedynie do poniższego zdania, które pozwoliłam sobie zacytować poniżej:
AB wrote:
Wysokie temperatury działają na ZZ wyniszczająco. To najlepszy środek ekologiczny. .

Byłabym bardzo szczęśliwa, gdybym zamiast oprysków zdała się na uzdrawiającą moc wysokich temperatur i uniknęła tym samym ZZ, ale i ten kij ma dwa końce: sucha i ciepła pogoda sprzyja atakom przędziorków i wciornastków, więc zawsze powinniśmy być przygotowani na niepodziewaną wojnę :)

Nie było moim celem deprecjonowanie Twojej wypowiedzi.

A że natura jest nieprzewidywalna... - dobrze o tym wiemy...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): besia

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 25 Lip 2016 19:23 #492834

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
U nas dzisiaj 36 stopni w cieniu. Do środy zaraza na powinna się rozprzestrzenić.
Pozdrawiam. Jolka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 25 Lip 2016 19:42 #492843

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1782
  • Otrzymane dziękuję: 7579
Tez u mnie upał. A mąż w południe włączył zraszacz na trawnik co zasięgiem objął moje papryczki w donicach i parę pomidorków. Dobrze,że zerknęłam przez okno i szybko wyłączyłam. Czy zimna woda poczyniła szkody na rozgrzane krzaki to się okaże.
Pozdrawiam.Rozalia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): besia

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 25 Lip 2016 21:30 #492871

  • besia
  • besia's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 118
  • Otrzymane dziękuję: 333
U mnie teżbyło dzisiaj gorąco. W planach na dzisiaj był oprysk, ale został przesunięty na jutro .

Aniu

Zerwałam dzisiaj pierwszego tegorocznego pomidora. Dojrzał po 58 dniach od wysadzenia do szklarni. Jest to odmiana Anna Rusian. Mam ją poraz pierwszy i jeszcze nie znam jego smaku. Poleży jeszcze w domu dwa, trzy dni i będzie degustacja.
W zeszłym roku pierwsze były owoce Stupicy. Jednak nie podszedł nam smak tego pomidorka i w tym roku go nie mam. Czas dojrzewana miał zbliżony do Anny Rusian, jednak owoce były nieporównywalnie mniejsze.
Studio_20160725_213439.jpg
Pozdrawiam , Beata .
Ostatnio zmieniany: 25 Lip 2016 21:34 przez besia. Powód: nie podpisał zdjęcia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Daro65, Krecik stary, grzesiek59, Adasiowa, mymysteryy, otojolka, rozalia, Marysia80, Florka

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 25 Lip 2016 22:46 #492898

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1831
  • Otrzymane dziękuję: 6061
W szklarni jedna odmiana (Rudy K-127) złapał ZZ.Zostały zaatakowane liście.Dwa lata nie miałam tej odmiany,a pomidor jest i smaczny i wczesny i w tym roku postanowiłam posadzić dwa krzaki.Dzisiaj sobie przypomniałam dlaczego go nie sadziłam.Ano dlatego,że zawsze pierwszy łapał ZZ.Poobrywałam zaatakowane liście i zrobiłam kąpiel z HT+KSM.
Jego sąsiadów także obficie spryskałam.
Jeżeli jutro zobaczę nowe zmiany to te dwa krzaki od razu wylądują w śmietniku, chociaż zawiązały dużo pomidorów.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): besia, rozalia

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 25 Lip 2016 23:35 #492909

  • besia
  • besia's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 118
  • Otrzymane dziękuję: 333
W zeszłym roku miałam Rudego w szklarni. Miałam dwa rozszczepienia , po dwie rośliny. Jeden miał liście regularne, drugi ziemniaczane. Wszystkie cztery rośliny rosły doskonale, ten z liściem regularnym ( nasionka dostałam od Józia) kwitł i wiązał koncertowo, Oba miały smaczne owoce i nie wykazywały żadnych niedoborów, o chorobach nie mówiąc. Ja powiedziałabym, że to zdrowe rośliny. Faktem jednak jest, że żadnych chorób w szklarni nie małam. Drzwi na przestrzał otwarte były cały czas i regularne opryski HT i OW. Poza tym w zeszłym roku choroby tak nie szalały, rok był suchy i gorący.
W tym roku nie mam Rudego, bo testuję inne odmiany. Jest to jednak pomidor do, którego jeszcze wrócę.
Pozdrawiam , Beata .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Kaja, mymysteryy, rozalia, Marysia80

<ID> Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 26 Lip 2016 12:11 #492972

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1831
  • Otrzymane dziękuję: 6061
Dzisiaj obejrzałam go dokładnie z samego rana i nie ma śladu ZZ.Zobaczymy co będzie w następnych dniach.Kiedyś także mi się rozszczepił i ten z normalnymi liśćmi miał więcej owoców.Niestety u mnie łapie ZZ,a uprawiam go tylko w szklarni.W zeszłym i w tym roku próbuję uprawy pod chmurką i posadziłam odmiany samokończące. Na razie rosną bezproblemowo podobnie jak w szklarni pryskane na zmianę :IF,HT i PW.
Byłam dzisiaj wcześnie rano na dział,bo musiałam podlać pomidory i szyby w szklarni były mokre na zewnątrz i w środku,pomimo że wszystko było pootwierane na oścież. Dla ZZ to idealne warunki i może się zacząć panoszyć.
Ostatnio zmieniany: 26 Lip 2016 12:15 przez Kaja.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): besia, Marysia80

Odp: Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 17 Maj 2017 18:42 #542316

  • Lucas
  • Lucas's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 164
  • Otrzymane dziękuję: 171
pomodoro wrote:
Dotarło do mnie szereg sygnałów a dotyczą one przygotowania roztwory cytrynianu wapnia. Chodzi o to, że to co ma być kredą- kredą nie jest i się po dodaniu kwasku nie pieni. Jeżeli ktoś ma dostęp do wapna hydratyzowanego , takiego używanego w budownictwie to może użyć go zamiast kredy do przygotowania roztworu. Ale w tym przypadku nieco inne będą proporcje. Otóż wapna hydratyzowanego trzeba mniej tj 2,5 deko na niezmieniona ilość kwasku tj 4 deko. Ilość wody pozostaje bez zmian. Można by było użyć do tego również dolomitu i uzyskać cytrynian magnezowo- wapniowy ale ponieważ skład dolomitu jest zmienny dla amatora trudno byłoby przygotować roztwór ktorego pH/ kwasowość/ byłoby zbliżone do obojętnego

Jeśli nie sprawiło by to Panu kłopotu to mógłbym jednak prosić o przepis z dolomitem ? (o ile to jest do wykonania bez dodatkowych półproduktów poza dolomitem i kwaskiem). Mi również kreda ze sklepu nie zareagowała, a wapno hydrolizowane tylko na worki 25kg u mnie sprzedają podczas gdy ja potrzebuje tylko kilka dkg.
Ostatnio zmieniany: 17 Maj 2017 18:45 przez Lucas.
Temat został zablokowany.

Odp: Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 17 Maj 2017 18:50 #542319

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Przeliczenie to moment, tylko proszę mi podać skład dolomitu.
Temat został zablokowany.

Odp: Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 17 Maj 2017 19:07 #542325

  • Lucas
  • Lucas's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 164
  • Otrzymane dziękuję: 171
Na tym polega problem z dolomitem, że nie wiadomo dokładnie ile jest tam tlenku magnezu i wapnia, tak ?

"Zawiera minimum 45% CaO+MgO, w tym MgO 15%" - tak jak na wszystkich pewnie.


Mam tego ok. 5kg więc mogę ewentualnie metodą prób i błędów dawkować dolomit do uzyskania właściwych parametrów cytrynianu wapniowo-magnezowego.

Mam też płynny nawóz wapniowy w postaci tlenku wapnia, ale nim to raczej tylko prewencyjnie a nie interwencyjnie moge opryskiwać z tego co zdążyłem się zorientować w temacie.
Temat został zablokowany.

Odp: Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 17 Maj 2017 19:31 #542332

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Policzę Ci do tego składu.

Na 100 g dolomitu musisz użyć 116 g kwasku cytrynowego. Otrzymasz roztwór w którym będzie 145 g cytrynianu wapniowo- magnezowego. Stosując oprysk w stężeniu 5 g/l starczy Ci tego na 29 litrów cieczy do oprysku.
Ostatnio zmieniany: 17 Maj 2017 19:48 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak, Lucas, MarzenaRybka

Odp: Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 17 Maj 2017 21:19 #542375

  • Lucas
  • Lucas's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 164
  • Otrzymane dziękuję: 171
Dziękuję bardzo. Dziś już nie będę robił, ale jutro dam znać czy się powiodło.
Temat został zablokowany.

Odp: Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 18 Maj 2017 08:53 #542438

  • Lucas
  • Lucas's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 164
  • Otrzymane dziękuję: 171
Dziwna sprawa :/ Podobnie jak w przypadku kredy do pisania - brak jakiegokolwiek pienienia :blink:


Już zacząłem podejrzewać, że może coś nie tak z kwaskiem cytrynowym jest, niby jest napisane "kwas cytrynowy" zamiast "kwasek cytrynowy" ale w opisie to samo: E330 -> static2.bdsklep.pl/gfx/300x400/590055200...wasek-cytrynowyy.jpg
Ostatnio zmieniany: 18 Maj 2017 09:08 przez Lucas.
Temat został zablokowany.

Odp: Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 18 Maj 2017 09:13 #542444

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Nie wiem po co Ty się tak męczysz ?. Kup sobie propionian wapnia i zrób koncentrat PW. Jest również źródłem łatwo przyswajalnego wapnia, a do tego ma właściwości mikrobójcze.

Bez gimnastyki i bez bólu głowy.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Odp: Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 18 Maj 2017 12:12 #542460

  • solar
  • solar's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 12
  • Otrzymane dziękuję: 8
Dzień dobry Pomodoro, Co ty na to?.
Doradził mi sędziwy Francuz- miedź. Miałem w domu stary spalony transformator. Odwinąłem drut miedziany, wypaliłem w kominku emalię i porobiłem spirale po których będą się pięły pomidory i ogórki. Oczywiście będę jak dotąd stosował twoje ŚOR PW,HT,KSM,IF. Postaram się, jednak robić to rzadziej i obserwować,
W odwodzie mam Ridomil i Infinito. Pomodoro dzięki tobie połknąłem bakcyla pomidorowego i efekty są nie najgorsze. W tym roku mam w namiocie AUSSIE, Bychyj Lop, Orange rus. Dawson Rus. i kilka innych na próbę. Pozdrawiam Solar.
Temat został zablokowany.

Odp: Ochrona pomidorów w gruncie i pod osłonami 18 Maj 2017 12:43 #542462

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Kiedyś, ze 30 lat wstecz też mi ktoś podsunął , bym w łodygi pomidorów powbijał miedziane druciki. Wbiłem i owszem. Ale tylko raz. :)

Przy tym zestawie zbiory masz murowane, o ile nie prześpisz zagrożenia. Od połowy czerwca regularne opryski [PW + KSM-2] i [IF +KSM-2] nie rzadziej niż co 10 dni. W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych lub wystąpienia choćby nielicznych plam ZZ jeden oprysk Infinito po czym dalej opryski naszymi środkami. Infinito koniecznie z mocznikiem 0,5-1 %. Szczególną uwagę trzeba poświęcić w momencie sygnalizacji zarazy ziemniaczanej , która najpierw atakuje wczesne ziemniaki

Pod folią masz również zagrożenie szarą pleśnią i brunatną plamistością. Tu nasze środki powinny Ci wystarczyć.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): solar, Adasiowa, Zbyszko46, Agusiak


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.563 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum