TEMAT: <D> Dynie, cukinie i inne dyniowate

Dynie, cukinie i inne dyniowate 02 Wrz 2013 12:30 #190217

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Moje cukinie zaatakował mączniak opryskałam sodą z wodą zobaczę czy coś pomoże. Dorka zostawiłam cukinie na nasiona jest już wielgachna (rośnie ponad miesiąc)jak długo trzymać ją na krzaku aby nasiona dojrzały i czy będą się nadawać takie nasiona jak przyplątał mi się mączniak? :bye:
pozdrawiam Bożena
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Dynie, cukinie i inne dyniowate 03 Wrz 2013 08:45 #190398

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Nie pomogę - od lat tylko nasiona dyni zostawialiśmy na następny rok, w tym roku robię próbę i zostawiłam cukinie na nasiona. Więcej będę mogła napisać w przyszłym roku. Będę wiedziała jak startują takie "własne" nasionka. Cukinie trzymaj na krzaku ile się da, muszą być dojrzała :jeez: a właściwie przejrzałe. Zauważyłam, że na dwóch zaczynają zasychać ogonki, są ogromne, zmieniły kolor, wkrótce je zetnę, a inne jeszcze niech rosną.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri

Dynie, cukinie i inne dyniowate 02 Paź 2013 20:27 #196260

witam :) może ktoś mi doradzi.

Zerwałam wczoraj pierwszą dynię - największą, 6 kg :) ale reszta na krzakach jest jeszcze naprawdę mała. Nie sadziłam ich późno, o jak tylko można było, po połowie maja (z nasion hodowałam), więc nie wiem, czemu tak powoli rosną, może za mało podlewałam podczas suszy. W każdym razie odnośnie dyni: czy jeszcze czekać, aż te zielone zwłaszcza zrobią się pomarańczowe, czy raczej nie ma już szans(zapowiadają przymrozki)? Czy będzie jakiś pożytek z takich małych dyni?

Odnośnie cukinii, też ostatnio zatrzymały się w rozwoju, chyba przez te chłody, bo nawet podczas upałów rosły jak szalone, aż wszyscy w domu dość mieli cukinii w każdej postaci :) Teraz też jest sporo jeszcze małych, a dwie zostawiam na nasiona i czekam aż przejrzeją. Widzę, że u Was też cukinie jeszcze na krzakach, więc mam nadzieję, że urosną do zbioru :)

pierwszy zbiór dyni:

dyniepaz2.jpg


reszta jeszcze mała (są jeszcze mniejsze, a te na zdjęciu wyglądają bardziej okazale, niż na grządce :) ):

dyniepaz.jpg



cukinie jeszcze na krzakach:


cukiniepaz.jpg


cukiniepaz2.jpg
ogrodniczaobsesja.blogspot.com czyli o potrzebie grzebania w ziemi i obserwowania tego rezultatów :)
Ostatnio zmieniany: 02 Paź 2013 20:29 przez Ogrodnicza Obsesja.
Temat został zablokowany.

Dynie, cukinie i inne dyniowate 02 Paź 2013 23:01 #196296

  • Ela
  • Ela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 449
  • Otrzymane dziękuję: 244
Witaj Ogrodnicza Obsesjo :) Chyba pytanie zadane zbyt późno,bo zdaje się,że po dzisiejszej nocy juz nie będziesz miała czego zbierać :( czego Ci oczywiście nie życzę. Nie wiem w jakim rejonie mieszkasz,ale na dziś zapowiadają przymrozki w większości naszego kraju,więc zarówno dynie jak i cukienie mróz 'zwarzy' wiec rosnąć i dojrzewać na krzakach juz nie będą. Takie przemrożone dynie i cukinie nadają sie tylko ewentualnie do szybkiego zużycia. Małe dynie też należało zerwać- może nie będą miały wykształconych dobrze pestek,ale miąższ jak najbardziej będzie dobry :)
Temat został zablokowany.

Dynie, cukinie i inne dyniowate 03 Paź 2013 20:33 #196381

Ela wrote:
Witaj Ogrodnicza Obsesjo :) Chyba pytanie zadane zbyt późno,bo zdaje się,że po dzisiejszej nocy juz nie będziesz miała czego zbierać :( czego Ci oczywiście nie życzę. Nie wiem w jakim rejonie mieszkasz,ale na dziś zapowiadają przymrozki w większości naszego kraju,więc zarówno dynie jak i cukienie mróz 'zwarzy' wiec rosnąć i dojrzewać na krzakach juz nie będą. Takie przemrożone dynie i cukinie nadają sie tylko ewentualnie do szybkiego zużycia. Małe dynie też należało zerwać- może nie będą miały wykształconych dobrze pestek,ale miąższ jak najbardziej będzie dobry :)

Dolny Śląsk... rano był przymrozek faktycznie, będę w takim razie wszystkie w szybkim tempie zbierać, konsumować, pakować w słoiki i rozdawać :) nie zamierzałam przechowywać dyni, ale tak się ociągałam z tym zbiorem, bo zapowiadali na przyszły tydzień trochę ciepła, więc myślałam, że podrosną... :ouch:
ogrodniczaobsesja.blogspot.com czyli o potrzebie grzebania w ziemi i obserwowania tego rezultatów :)
Temat został zablokowany.

Dynie, cukinie i inne dyniowate 03 Paź 2013 21:22 #196394

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
Po dzisiejszej nocy, u mnie na działce, wszystkie liście dyń i cukiń przemarznięte leżą na ziemi. Wszystkie cukinie i dynie zebrałem i już schowałem do domku.
Pozdrawiam serdecznie Robert
Temat został zablokowany.

Dynie, cukinie i inne dyniowate 05 Paź 2013 21:09 #196740

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
Od lipca jedliśmy cukinie a to co nam zostało po przymrozkach

dynie1.jpg
Pozdrawiam serdecznie Robert
Ostatnio zmieniany: 05 Paź 2013 21:17 przez robchem.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ela

Dynie, cukinie i inne dyniowate 05 Paź 2013 21:31 #196749

  • Ela
  • Ela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 449
  • Otrzymane dziękuję: 244
Piękna,kolorowa gromadka :)
Temat został zablokowany.

Dynie, cukinie i inne dyniowate 06 Paź 2013 15:11 #196839

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Ładny zbiór .....moje cukinie dawno się skończyły , przyszedł chłód i nie rosły wcale .....
Temat został zablokowany.

Dynie, cukinie i inne dyniowate 06 Paź 2013 21:55 #196920

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
Dzięki, w tym roku wysiałem dużą różnorodność dyń. Niektóre pyłki się pomieszały "ciche bzykanko między dyniami" np. żółta z zieloną i powstała żółto zielona. Wysiałem kilka Piżmowych - żadna nie wyrosła. Czy one wymagają czegoś specjalnego? Miałem również Pink Banana już zjedzone ładnie rosły.

cukiniataokrga.jpg


PinkBanana.jpg
Załączniki:
Pozdrawiam serdecznie Robert
Ostatnio zmieniany: 06 Paź 2013 22:34 przez robchem.
Temat został zablokowany.

Dynie, cukinie i inne dyniowate 07 Paź 2013 06:08 #196959

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Ja też miałam wsadzić w tym roku dynię , kupiłam nasiona bambino i hokkaido , ale miejsca zabrakło w ogródku , myślę że w następnym roku też będę się cieszyć zbiorami tych owoców....
Temat został zablokowany.

Dynie, cukinie i inne dyniowate 25 Lis 2013 23:10 #206617

  • Ela
  • Ela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 449
  • Otrzymane dziękuję: 244
Robert-widzę,ze masz sporo odmian dyń-masz jakieś spostrzeżenia,co do ich wartości kulinarnych? Gdzie zaopatrywałeś się w nasiona?

Ostatnio poogladałam w necie trochę różnych odmian dyń i postanowiłam posadzić ich więcej w przyszłym roku ( w tym po podtopieniu wiosennym ocalał tylko jeden krzaczek) . Wczoraj zrobiłam zupę dyniową na ostro z grzankami i upiekłam po raz pierwszy ciasto dyniowe. Było tak pyszne,ze zniknęło w mgnieniu oka :supr3: I to utwierdziło mnie w przekonaniu,ze to bardzo wartościowe warzywo :) Na dodatek można długo przechowywać bez straty wartosci smakowych i odżywczych :teach:
Temat został zablokowany.

Dynie, cukinie i inne dyniowate 25 Lis 2013 23:19 #206620

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Elu, a jak robi się ciasto dyniowe?
Temat został zablokowany.

Dynie, cukinie i inne dyniowate 25 Lis 2013 23:44 #206623

  • Ela
  • Ela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 449
  • Otrzymane dziękuję: 244
Robiłam z tego przepisu; trufelkowo.blogspot.com/2013/10/ciasto-w-towarzystwie-dyni.html
Ciasto wyszło przepyszne ,pulchne,wilgotne . Nie miałam przyprawy korzennej wiec dałam tylko kakao i cynamon. Nie jestem wielkim koneserem słodkości,ale to ciacho jest naprawdę super!
Temat został zablokowany.

Dynie, cukinie i inne dyniowate 28 Lis 2013 12:21 #207047

  • zielenina
  • zielenina's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 8
  • Otrzymane dziękuję: 25
To może i ja się podzielę doświadczeniami dyniowymi z tego roku :) Siałam hokkaido, ponieważ dostałam nasionka od cioci, wydłubane z kupionej dyńki. Dyńka była siana eksperymentalnie, ponieważ nie jestem doświadczonym ogrodnikiem ale świetnie się udała. Zakochałam się w tej dyni - jest smaczna, a niewielkie rozmiary powodują, że można użyć na raz i nie trzeba główkować co zrobić z resztą. Poza tym mam nadzieję, że długo się ją da przechować, bo jeszcze kilka sztuk mi zostało. Może ktoś wie jak długo wytrzymuje? Dla łasuchów - używałam jej do robienia zup dyniowych, pieczenia ciasta ( takiego korzennego, trochę jak piernik ), robiliśmy z niej też pesto do makaronu i piekliśmy drożdżówkę.
Temat został zablokowany.

Dynie, cukinie i inne dyniowate 28 Lis 2013 13:32 #207060

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15407
  • Otrzymane dziękuję: 51073
U mnie leżą na szafie 4 sztuki Hokkaido. Kiedy je zbierałem we wrześniu/ musiałem , bo przymrozki/ nie były wybarwione. W tej chwili wszystkie sie pięknie wybarwiły i ani myślą gnić.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): zielenina

Dynie, cukinie i inne dyniowate 28 Lis 2013 17:21 #207084

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
W ubiegłym roku ostatnią dynię i kabaczka jedliśmy w okolicach Sylwestra, były przechowywane w altance na działce. Fakt, ze nie było mrozów, a temperatury wahały się w okolicach 00C. Pewnie, gdybyśmy mieli tego więcej, starczyłoby na dłużej :)

Zieleninko, a jak robisz dyniowe ciasto?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): zielenina

Dynie, cukinie i inne dyniowate 28 Lis 2013 21:50 #207142

  • tomate
  • tomate's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 37
  • Otrzymane dziękuję: 44
A kabaczka też można trochę potrzymać "na zimę"? Zjedliśmy wszystkie na bieżąco, bo za plenne nie były, ale super smaczne. Jakby się je dało potrzymać to zasadzilibyśmy więcej.... :hearts:
:) Pozdrawiam
Ewa
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.663 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum