TEMAT: <D> Dynie, cukinie i inne dyniowate

Dynie, cukinie i inne dyniowate 29 Lis 2013 00:12 #207170

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15449
  • Otrzymane dziękuję: 51332
Posadź w dwu rzutach. Pierwszy w maju, drugi w czerwcu, i te z czerwcowego sadzenia daj na przechowanie. Całą zimę raczej nie przechowasz, ale do świąt BN powinnaś.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Dynie, cukinie i inne dyniowate 29 Lis 2013 22:08 #207294

  • Ela
  • Ela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 449
  • Otrzymane dziękuję: 244
Zielenina-dynie można długo przechowywać,po warunkiem ,że nie są uszkodzone. Pod tym linkiem ,który podałam wyzej ,przy wielu odmianach jest czas przechowywania - od 3 miesięcy do roku.
Hokkaido to ceniona odmiana ze względu na dobry smak i delikatną skórkę.Jadłam,ale nie miałam swoich. W przyszłym roku muszę to nadrobić.
A kabaczka z własnych zbiorów mam jeszcze do tej pory w lodówce. Muszę go rozpłatać i sprawdzic jak smakuje po dwóch miesiącach od zerwania ;)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): zielenina

Dynie, cukinie i inne dyniowate 30 Lis 2013 12:17 #207355

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Ostatnie nasze dwie cukinie "Atena Polka" zerwane w połowie września zostały zagospodarowane : jedna na bigos w dniu wczorajszym,z drugiej będzie zupa podczas jutrzejszego obiadu. :dance:
Temat został zablokowany.

Dynie, cukinie i inne dyniowate 06 Sty 2014 04:10 #212922

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 895
  • Otrzymane dziękuję: 2954
Witajcie. U mnie jeszcze sporo patisonów czeka na konsumpcję. Wczoraj i przedwczoraj jedliśmy pieczone. Coś czuję, że do wiosny nie doczekają. Kabaczki już tylko dwa są. Patisony i kabaczki można spokojnie i do maja/czerwca przezimować - tylko niestety skórka im się robi bardzo twarda, ale ceramiczne obieraczki dają radę. Zerwane na takie przechowywanie muszą być koniecznie przed niskimi temperaturami i nie mogą być zbyt małe (robią się potem zbyt gąbczaste).
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): sylwia

Dynie, cukinie i inne dyniowate 08 Sty 2014 07:56 #213427

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7053
Witajcie! Jestem nowo zarejestrowanym także nie wszystko jeszcze ogarniam ale myślę że z czasem będzie coraz lepiej. Chciałbym podsumować tutaj mój poprzedni sezon dyniowy zanim zacznie się kolejny ;) Uprawiam odmianę Atlantic giant a To moja kolekcja
Dynki_zmniejszacz-pl_998417.jpg
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ela, bela, sylwia, ogrodowazagroda

Dynie, cukinie i inne dyniowate 08 Sty 2014 11:00 #213465

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
wow :supr3: ale wielgachne :eek3: co ty z nimi robisz,ja może w tym roku posieje ale mniejsze hokkaido, nigdy nie uprawiałam dyń :bye:
pozdrawiam Bożena
Temat został zablokowany.

Dynie, cukinie i inne dyniowate 08 Sty 2014 11:26 #213471

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Błażeju, królu dyniowy :lol: mógłbyś przybliżyć nam drogę do wyhodowania takich gigantów? Jak przygotowujesz podłoże, sadzisz sadzonki, czy wysiewasz nasiona, jak nawozisz, ile trzeba podlewać?
Temat został zablokowany.

Dynie, cukinie i inne dyniowate 08 Sty 2014 11:50 #213474

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
I co potem robisz z taką ilością?
Temat został zablokowany.

Dynie, cukinie i inne dyniowate 08 Sty 2014 19:11 #213586

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7053
To od początku. Aby móc wogóle myśleć o tak dużej dyni trzeba zaopatrzyć się w dobre genetycznie nasionko. Glebę przygotowywuje już jesienią kiedy to wyznaczam sobie miejsca w których będą dynie rosły. Wykopuje dołek i tam daje mieszankę(tego co sobie wymyśle czy To obornik bydlęcy czy kurzeniec czy kompost). Na wiosnę szykuje rozsade tak aby około 15maja mieć ładne sadzonki, które osłaniam od chłodu. Podlewanie z początku na oko, czyli jak widzę że sucho To leje. Nawożenie To głównie pokrzywówka bo nie mam doświadczenia co do dawkowania oborników, nawozów itp w okresie wegetacji. Zawiązuje się na roślinie trzy owoce później zostawia jeden najszybciej rosnący. No i wtedy to już tylko wody i pokrzywówki dostaje aż do samych przymrozków kiedy ostatni kwiat pada. Oczywiście są jeszcze zabiegi eksperymentalne. Kolejne pytanie co z nimi robię. Najpierw pielęgnuje, później największe jadą na konkurs na największą dynie, później na halloween i później do jedzenia cześć jedzą ludzie ale większość zwierzątka.
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): robchem, bela, sylwia, ogrodowazagroda

Dynie, cukinie i inne dyniowate 08 Sty 2014 19:14 #213588

  • Ela
  • Ela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 449
  • Otrzymane dziękuję: 244
Witaj Błażeju :) -niezłe wejście ! :supr: :supr3: Dynie ogromne i tak śmiesznie spłaszczone od spodu :happy2:
Czy aby wyhodować takie okazy,zostawiasz po jednym zawiązku na krzaku?
Temat został zablokowany.

Dynie, cukinie i inne dyniowate 08 Sty 2014 19:19 #213592

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7053
Witaj:) Są spłaszczone wg ziemi na której rosną:D Widać każdy większy dołek. Zostawiam dwie trzy dynie w zależności od tego ile uda mi się zawiązać. Z tego wybieram te najszybciej rosnącą:)
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela

Dynie, cukinie i inne dyniowate 08 Sty 2014 23:37 #213717

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
A jaki duży musi być ten dołek? Czy obornik dajesz jesienią świeży, czy już rozłożony? Ile powierzchni zajmuje taka rosnąca roślina dyni?
Temat został zablokowany.

Dynie, cukinie i inne dyniowate 09 Sty 2014 06:31 #213731

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7053
Dołek kopie taki kwadrat 50cm X 50cm na głębokość również około 50 cm i w ten dołek daje swoją mieszankę i tam mieszanka(tak jak napisałem wcześniej, to co aktualnie mam lub akurat sobie wymyśle:D) krzak zajmuje dużo miejsca. Długość nawet do kilkunastu metrów a pędy boczne też mogą mieć 6-8m. Przyjmijmy przykładowo taką piramię z trójkąta równoramiennego wys 12m podstawa 10m. W praktyce wiadomo, wychodzi mniej gdyż można samemu kształtować jak pędy mają rosnąć
Pozdrawiam Błażej
Ostatnio zmieniany: 09 Sty 2014 18:32 przez Hiacynta. Powód: połączenie treści 2 postów
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ogrodowazagroda

Dynie, cukinie i inne dyniowate 09 Sty 2014 18:48 #213849

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7053
A Ja przepraszam za wprowadzenie w błąd:/ Dodam jeszcze że największa moja dynia, zważona na konkursie na największą dynie osiągnęła wynik 234kg
d3_1_zmniejszacz-pl_863636.jpg

Waga_zmniejszacz-pl_746182.jpg
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, kurjan

Dynie, cukinie i inne dyniowate 09 Sty 2014 19:45 #213867

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Hokkaido mozna trzymać spokojnie do maja,ze zbiorów poprzedniego sezonu tyle wytrzymała i była bardzo smaczna i delikatna.Mam nadzieję,że teraz tez będę się delektowac zbiorami do maja przynajmniej.
Temat został zablokowany.

Dynie, cukinie i inne dyniowate 09 Sty 2014 21:13 #213905

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Sierika jak bardzo się rozrasta hokkaido bo chcę ją posadzić a miejsca aż tak dużo nie mam a trawnika nie mam zamiaru likwidować bo już na jesień część zlikwidowałam aby powiększyć pod pomidorki :bye:
pozdrawiam Bożena
Temat został zablokowany.

Dynie, cukinie i inne dyniowate 09 Sty 2014 21:29 #213922

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
'Uchiki kuri', inaczej 'Hokkaido', jest bezproblemowa, jeśli chodzi o miejsce, w dwa lata temu sadziłam ją między krzakami porzeczek, ograniczyłam w ten sposób konieczność odchwaszczania :)
W ubiegłym roku sadziłam w kręgach drzewek, łodygi w miarę rośnięcia owijałam naookoło pnia. 1 krzak dyni zajął krąg o promieniu ok. 0,5 m.
Zastanawiam się, czy utrzymałaby się ta dynia na płocie jako pnącze :)
Temat został zablokowany.

Dynie, cukinie i inne dyniowate 09 Sty 2014 22:09 #213957

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Dzięki to na pewno zagości u mnie w tym roku,po raz pierwszy będę uprawiała dynię a na tą odmianę zdecydowałam się bo dużo osób ją chwali i nie są tak wielgaśne.
pozdrawiam Bożena
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.447 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum