TEMAT: <D> Dynie, cukinie i inne dyniowate

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 08 Mar 2017 20:40 #527938

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
To już wiem, ze nie o ta odmianę mi chodziło. Zdjęcie przekłamuje i kolor i kształt.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 08 Mar 2017 21:16 #527950

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
Betula wrote:
Widzę niezłą kolekcję tykw. Napisz, proszę co to za odmiany dyń i tykw bo ze zdjęcia trudno odczytać.

Spróbuję jeszcze raz wstawić zdjęcia, na których będą lepiej widoczne nazwy.
W górnym rzędzie są tykwy ozdobne butelkowe - Lagenaria siceraria. Zdjęcia nie bedę robić :)

następne na zdjęciach to są nasiona rosyjskie

IMG_1208.jpg


IMG_1210.jpg


IMG_1211.jpg


IMG_1212.jpg


Nasiona kupione w Tesco


IMG_1213.jpg
Ostatnio zmieniany: 08 Mar 2017 21:18 przez Lana.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 08 Mar 2017 21:30 #527955

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Dzięki, teraz wszystko wyraźnie widać. Przy okazji dowiedziałam się, że po rosyjsku dynia to tykwa :)
Widzę wśród tych dyń odmianę Atlantic Giant. Planujesz uprawiać giganty?
P.S Trzeba przyznać, że rosjanie mają fantazję przy nadawaniu nazw nowym odmianom.
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 08 Mar 2017 21:33 przez Betula.
Temat został zablokowany.

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 08 Mar 2017 22:38 #527981

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
Betula wrote:
Dzięki, teraz wszystko wyraźnie widać. Przy okazji dowiedziałam się, że po rosyjsku dynia to tykwa :)
Widzę wśród tych dyń odmianę Atlantic Giant. Planujesz uprawiać giganty?
P.S Trzeba przyznać, że rosjanie mają fantazję przy nadawaniu nazw nowym odmianom.


Tak dynia po rosyjsku to tykwa :)

W rosyjskim języku również jest słowo "dynia' - w tłumaczeniu na polski to będzie melon :)

Niektóre z tych tykw to są stare jeszcze radzieckie odmiany. Chodzi mi o te z drugiego zdjęcia.
Rosyjskie nasiona tykw będę uprawiać pierwszy raz.

Kupiłam odmianę Atlant, tylko nie wiem czy mi urośnie jakiś gigant, ale mam taką nadzieję, że może mi się uda wyhodować jedną 100 kg. :) Trudne to będzie, bo ta odmiana potrzebuje dużo miejsca i dużo jedzonka. Trzeba pilnować żeby miała co jeść i pić , a w moim przypadku to będzie trudne, bo na działkę jeżdżę tylko raz na tydzień lub raz na dwa. Chyba, że w tym roku się zdecyduję przeprowadzić na wakacje na wieś. Oprócz tych nasion kupionych w tesco więc na pewno to nie będzie jakiś ogromny gigant.
W ubiegłym roku miałam odmianę z ostatniego zdjęcia, przedostatnie nasiona i jedną z czterych owocow miała 52 kg, a nie dbałam o nią jakoś specjalnie. Pozostałe trzy też były dużych rozmiarów , ale ich nie ważyłam. Była smaczna , jedynie że nie poleżała długo - zaczęła się psuć. Więc może Atlantic Giant urośnie mi do 100 kg. :)
Temat został zablokowany.

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 09 Mar 2017 06:05 #528010

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Dyniowy rekord świata to około tony, Polski to ponad 600kg. Jest o co walczyć. Tyle, że Ci hodowcy używają wyselekcjonowanych nasion.
Właśnie te wymagania co do mnie miejsca zniechęcają mnie do uprawy gigantów. Po prostu za mały areał, ale Tobie życzę powodzenia :)
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lana

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 09 Mar 2017 22:38 #528226

  • Jagoda254
  • Jagoda254's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 319
  • Otrzymane dziękuję: 995
Chciałabym i ja przedstawić mojego "giganta" czyli dynię Piena Lunga di Napoli - ważyła 21 kg. Niestety nie wiedziałam nic o krzyżowaniu się dyń i z zebranych nasion wyrosły mi jakieś dziwadła :sad2: Czytam wątki o kontrolowanym zapylaniu, ale nie wiem jak to robić, gdyż na działkę jeżdżę PKS-em (1 godz :dry: )średnio 1 raz na tydzień..

OK-LungadiNapoli.jpg
Serdecznie pozdrawiam Jagoda
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Terri, Jan4, Adasiowa, patrycja, Marianna, lucysia, zeberka363, Betula

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 10 Mar 2017 08:30 #528279

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Piękna dynia. Jaka była w smaku?
Kontrolowane zapylanie nie jest trudne, ale wymaga dostępu min przez 2-3 dni z rzędu do roślin. Jak chcesz mogę opisać krok po kroku jak to zrobić.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 10 Mar 2017 16:28 #528374

  • Jagoda254
  • Jagoda254's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 319
  • Otrzymane dziękuję: 995
Bea!
Napisz proszę "krok po kroku" jak to robisz, na pewno spróbuję. Z moich wysianych dyń (jeśli urosną :yummi: )chcę zasilić straganik - tak jak obiecałam, ale wiadomo nie mogą to być kundelki.
Dynia Lungi di Napoli była pięknie pomarańczowa w środku. Ze względu na rozmiar obdzieliłam rodzinę "słusznymi" plastrami. Smakowała mi na surowo, ale w miarę starzenia robiła się włóknista, w każdym razie bardzo polecam. W tym roku (mam nadzieję!) spróbuję wielu innych odmian. Pozdrawiam
Serdecznie pozdrawiam Jagoda
Temat został zablokowany.

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 10 Mar 2017 18:46 #528410

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Dynia jak dynia - ale ta para na zdjęciu :bravo: Fantastyczne zdjęcie!
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, Agusiak

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 10 Mar 2017 20:19 #528438

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Aniu! Zgadzam absolutnie co do zdjęcia :)

Kontrolowane zapylanie krok po kroku:
1.Pierwszego dnia znajdujemy pąk męski i żeński (najlepiej na różnych egzemplarzach tej samej odmiany), które następnego dnia się otworzą. Nie jest trudno je rozpoznać, wymaga to trochę wprawy i obserwowania rozwoju pąków. Na koniec każdego pąku nakładamy gumkę recepturkę, tak by następnego dnia pąki się samoczynnie nie otworzyły.
2. Drugiego dnia rano zrywamy męski kwiat, zdejmujemy gumki z obu. Obrywamy płatki męskiego kwiatu i miziamy nim w kwiecie żeńskim. Znowu zakładamy gumkę na żeński kwiat, by jakaś nadgorliwa pszczółka nie pomieszała nam szyków.
3. Trzeciego lub czwartego dnia, jak kwiat przekwitnie zdejmujemy gumkę i mamy nadzieję, że krzak nie zrzuci tego owocu :)
Uff, to cała procedura. Pisząc ten tekst poczułam się trochę jak Wisłocka :happy:
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, Jagoda254, grzesiek59, Armasza, rozalia, Florka, patrycja

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 11 Mar 2017 16:09 #528568

  • Jagoda254
  • Jagoda254's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 319
  • Otrzymane dziękuję: 995
Uśmiałam się za tę Wisłocką :happy4: dziękuję Ci serdecznie za bardzo precyzyjną instrukcję. lubię takie wyzwania! W swoim czasie pokażę zdjęcia dzieciaczków.
Na zdjęciu jest moja mama z bratem - to mój ojciec chrzestny. Wujek użyczył mi kawałek swojego ogrodu abym mogła uprawiać warzywa m. in. dynie. Na mojej działce nie miałam już miejsca - każdy cm obsiany! Jeździłam więc pociągiem doglądać swoich zasiewów a efekt jak na zdjęciu.

2011_X_8_Kobylkadynie.jpg
Serdecznie pozdrawiam Jagoda
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Bobej, Jan4, Adasiowa, Armasza, rozalia, Betula

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 11 Mar 2017 17:55 #528584

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Tak instrukcja podana jest bardzo przystępnie, ale ja zakładam gumkę, albo pończochę tylko na kwiat żeński. Panom pozwalam być niewiernymi.Ja w tym roku miałam problem z równoczesnym kwitnięciem kwiatów żeńskich i męskich. A np na Marinie di Chioga w ogóle nie było męskich kwiatów same żeńskie. Ja myślę że to było spowodowane suszą.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 11 Mar 2017 17:57 #528586

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Efekt imponujący :) Jak je nawoziłaś? Te pomarańczowe to Rouge Vif d'Etamps?
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 11 Mar 2017 20:21 #528620

  • Jagoda254
  • Jagoda254's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 319
  • Otrzymane dziękuję: 995
Tak, to dynia olbrzymia Rouge vif d'Etampes. Wujek hodował kozy i rosły na kozim oborniku, bez innych nawozów.
Serdecznie pozdrawiam Jagoda
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 15 Mar 2017 20:41 #529375

  • Pabblo_pl
  • Pabblo_pl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 359
  • Otrzymane dziękuję: 494
Czy ktoś uprawiał Cukinie Goldena ( zółta) i może coś o niej więcej napisać?
Paweł
Ostatnio zmieniany: 15 Mar 2017 21:11 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 16 Mar 2017 16:21 #529506

  • Marianna
  • Marianna's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 151
  • Otrzymane dziękuję: 281
Dostałam nasiona tej dyni w prezencie od osoby która była na wakacjach we Włoszech i zastanawialam sie właśnie ile jej potrzeba będzie miejsca, myślałam że urośnie może taka jak większa cukinia :) Cudna dyńka, też taką chcę:)
Temat został zablokowany.

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 17 Mar 2017 10:33 #529632

  • Jagoda254
  • Jagoda254's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 319
  • Otrzymane dziękuję: 995
Pabblo-pl zasadziłam w ubiegłym sezonie cukinię Goldena, ale miała tylko 1 owoc który zresztą na końcu przygnił. Krzaczek był malutki, ale moja ocena jest subiektywna gdyż na małej powierzchni chciałam wcisnąć za dużo roślin - walczyły o życie - zielonym cukiniom się udało - Goldena poległa. :sad2:
Marianno! ta dynia potrzebuje więcej miejsca niż cukinia z racji swoich "słusznych" rozmiarów, wypuszcza dłuugi pęd i potrafi wspiąć się na krzewy (u mnie zagłuszyła porzeczkę, wisiała na jaśminie), na siatkę itp.ale warto ją posadzić - jest co pojeść :)
Serdecznie pozdrawiam Jagoda
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Pabblo_pl

<D> Dynie, cukinie i inne dyniowate 17 Mar 2017 11:50 #529644

  • Marianna
  • Marianna's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 151
  • Otrzymane dziękuję: 281
Domyślam się że będzie porządny krzaczor. Przepiękna Ci urosła :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254
Wygenerowano w 0.954 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum