TEMAT: odzielanie rabaty od trawnika

odzielanie rabaty od trawnika 08 Wrz 2014 14:06 #297573

  • marylka55
  • marylka55's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 6
  • Otrzymane dziękuję: 2
Witam, jeśli temat jest w złym miejscu to z góry przepraszam. Jak już wspomniałam w swoim pierwszym temacie jestem początkująca i jeszcze nie do końca się orientuję ;)

Chciałabym uzyskać takie nietypowe kształty rabat jak na zdjęciu poniżej.

obrazek.jpg


Gdzieś na forum znalazłam informację, że istnieją do tego specjalne obrzeża trawnikowe. W moim najbliższym sklepie ogrodowym mają obrzeża geoproduct o prostym kształcie. Czy wobec tego mogę je wyginać i nadać im taki kształt jaki mi się podoba czy istnieją specjalnie do tego wygięte już obrzeża? Przepraszam za głupie pytanie ale na prawdę nie wiem jak to jest :unsure:
Ostatnio zmieniany: 08 Wrz 2014 21:34 przez . Powód: powiększono fotkę


Zielone okna z estimeble.pl

odzielanie rabaty od trawnika 08 Wrz 2014 15:23 #297587

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Obrzeża rabat to naprawdę rozległy problem :)
Te, o których piszesz można kształtować podczas montażu, wyginając w odpowiedni sposób. Obrzeża można robić też z kostki kamiennej, cegieł, kostki brukowej lub innych materiałów tego typu. W tej roli mogą też wystąpić drewniane rollbordery, ale między drewnianymi palikami korzenie traw swobodnie przerastają, więc raczej bym nie polecała :)

Podpatrzyłam też w jakimś ogrodzie obrzeża robione łopatą i stosuję do tej pory :) Po prostu wbija się w ziemię łopatę, wybiera nadwyżkę darni. Potem kształtuje się niewielki rowek oddalając uchwyt łopaty od siebie i przybliżając, podczas gdy łopata jest cały czas w ziemi.

Trawa trzyma się w ten sposób w ryzach cały rok, wiosną poprawiam tylko krawędzie łopatą.

odzielanie rabaty od trawnika 08 Wrz 2014 18:16 #297622

  • goni@k
  • goni@k's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 176
  • Otrzymane dziękuję: 318
Hiacynta wrote:
Obrzeża rabat to naprawdę rozległy problem :)
Te, o których piszesz można kształtować podczas montażu, wyginając w odpowiedni sposób. Obrzeża można robić też z kostki kamiennej, cegieł, kostki brukowej lub innych materiałów tego typu. W tej roli mogą też wystąpić drewniane rollbordery, ale między drewnianymi palikami korzenie traw swobodnie przerastają, więc raczej bym nie polecała :)

Podpatrzyłam też w jakimś ogrodzie obrzeża robione łopatą i stosuję do tej pory :) Po prostu wbija się w ziemię łopatę, wybiera nadwyżkę darni. Potem kształtuje się niewielki rowek oddalając uchwyt łopaty od siebie i przybliżając, podczas gdy łopata jest cały czas w ziemi.

Trawa trzyma się w ten sposób w ryzach cały rok, wiosną poprawiam tylko krawędzie łopatą.

Do odcinania darni służy specjalne narzędzie w kształcie półksiężyca, którym można idealnie wyprofilować kształt rabaty według własnej fantazji.
Łopata/szpadel są wygięte co utrudnia zadanie.
www.kangoo.pl/szukaj/szpadel+do+darni+48600

odzielanie rabaty od trawnika 08 Wrz 2014 23:38 #297722

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Nie jestem zwolenniczką do każdej czynności na działce kupować oddzielne narzędzie :) Zwłascza, gdy mam świadomość, ze będę używać go raz a maksymalnie dwa razy w roku. Wobec tego rowkowane obrzeża robię zwykłą łopatą :)
Wbijam łopatę w ziemię:
obrzeze0.jpg


Kształtuję rowek ruchami do siebie i od siebie:

obrzeze1.jpg


obrzeze2.jpg


Wyrównuję krawędzie jedną stroną łopaty :)
obrzeze3.jpg



Gdy robię krąg wokół drzewka, łopatę przywiązuję do drzewa sznurkiem, który wyznacza równy promień :)
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka

odzielanie rabaty od trawnika 09 Wrz 2014 09:44 #297812

  • goni@k
  • goni@k's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 176
  • Otrzymane dziękuję: 318
Pytanie dotyczyło sposobów oddzielania rabaty od trawnika, uważam zatem, że chcąc doradzić pokażmy wszystkie możliwości a wyboru niech dokona sama zainteresowana :bye:.
Ja używam combisystemu, gdzie na jeden kij można montować różny osprzęt, grabie, motyki a nawet szczotkę do zamiatania i co najważniejsze nie jest drogie, osprzęt można dokupować stopniowo wyłapując promocje w marketach :bad-idea:
Ja tam jestem zwolenniczką ułatwiania sobie życia :)
Jeśli zaś chodzi o obrzeża to Marylka pewnie miała na myśli tak zwany eko-bord.
Składa się z elementów o długości 1 metra i różnych wysokości w zależności od celu ich wykorzystania.
Elementy można łączyć ze sobą w dowolny sposób wycinając żeberka w dolnej części, co pozwala na uzyskania najróżniejszych kształtów.
Mocowane są specjalnymi szpilkami a z montażem bez problemu poradzi sobie kobieta :wink4:
Służą one zarówno do oddzielania trawnika od rabat jak również rabat żwirowych o różnej frakcji, wykorzystywane są także do wykańczania ścieżek z kostki czy kamienia.
Można je ponownie wykorzystać jeśli po pewnym czasie zmieni się nam koncepcja i zechcemy skorygować kształt rabaty.
Można po nich jeździć kosiarką bez obaw o uszkodzenie.

eko-bord001.jpg


15list008.jpg


walkiewicz038.jpg


Kopia2walk007.jpg
Ostatnio zmieniany: 09 Wrz 2014 09:53 przez goni@k.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia

odzielanie rabaty od trawnika 13 Wrz 2014 03:00 #298587

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Hiacynta napisała:
Wbijam łopatę w ziemię

obrzeze0.jpg

Przepraszam, że jestem być może zbyt drobiazgowy ale to jest szpadel a nie łopata.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa

odzielanie rabaty od trawnika 13 Wrz 2014 23:49 #298738

  • MagdaH
  • MagdaH's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Uzależnienie roślinne silniejsze jest niż inne
  • Posty: 1791
  • Otrzymane dziękuję: 3088
Yesoosmaria, Waldek, poczytaj definicje "szpadla", toż to rodzaj łopaty...pl.wikipedia.org/wiki/Szpadel
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

odzielanie rabaty od trawnika 15 Wrz 2014 15:10 #299072

  • marylka55
  • marylka55's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 6
  • Otrzymane dziękuję: 2
Dziękuję za liczne zdjęcia, teraz już rozumiem jak to się robi. Kurcze czyli nie jest to takie trudne jak się wydawało na początku :P Zainteresowały mnie mnie te eko-bordy. Wydaje mi się że będą lepszym rozwiązaniem niż kostka. Sądząc po zdjęciach są mniej widoczne i nie będą przeszkadzać w koszeniu trawy a to duży plus. I jeżeli są tak łatwe w kładzeniu że poradzi sobie nawet kobieta to biorę od razu :lol:

odzielanie rabaty od trawnika 15 Wrz 2014 16:09 #299083

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Od lat stosuję metodę Hiacynty, może to trochę za mało raz w sezonie, ale nie żebym się specjalnie przemęczała ;) Szpadel świetnie się sprawdza jeśli linia trawnik - rabatka nie jest prosta, odwracając go o 180ow zależności od potrzeb, łatwo kształtuje się wygięcia łuków.
A jak będę miała lisznie pieniądze, jak mawiał mój dziadek :silly: to se kupię tę specjalną łopatkę to darni.

Zainteresował mnie natomiast eko-bord, dzięki za info :flower1:
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich

odzielanie rabaty od trawnika 15 Wrz 2014 18:29 #299097

  • Eus
  • Eus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 571
  • Otrzymane dziękuję: 380
marylka55
Jeśli planujesz powierzchnię pod rośliny ozdobne wyłożyć agrotkaniną i wysypać korą, to ekobordy warto ułożyć na brzegu agrotkaniny, zagięciem w stronę rabaty i przymocować wtedy szpilkami. Korą zasypiesz rabatę i ekobord jest praktycznie niewidoczny, tylko górna krawędź wystaje i odcina bardzo ładnie trawnik. Trawa nie przerasta na rabaty, a kosi się bez problemu.Wydatek spory, jeśli duże powierzchnie trawnika trzeba oddzielić, ale bardzo praktyczny wynalazek dla ludzi zapracowanych :)Ale układanie we dwójkę jest łatwiejsze :happy:
Tak wygląda wiosną po dwóch latach od ułożenia.
dom14.jpg
Pozdrawiam
Eugenia
Za tę wiadomość podziękował(a): Campanula


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.296 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum