TEMAT: Zakładanie i pielęgnacja trawnika

Pielęgnacja trawnika 22 Lut 2014 15:49 #227210

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Czy można już wygrabiać trawnik z suchych resztek i mchu??


Zielone okna z estimeble.pl

Pielęgnacja trawnika 22 Lut 2014 15:59 #227215

  • AGP-ON
  • AGP-ON's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Grześ
  • Posty: 1137
  • Otrzymane dziękuję: 249
też bym wystartował ale jest za mokro wertykulator się zapycha :hammer:

Pielęgnacja trawnika 22 Lut 2014 16:09 #227222

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Ja grabiami :ouch: więc może w przyszłym tygodniu do boju :screem:

Pielęgnacja trawnika 24 Lut 2014 17:07 #228032

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
Po ubiegłorocznej zimie mój trawnik wyglądał tak:
muchazezlotym wrote:
Mój trawnik po ostatniej zimie praktycznie przestał istnieć - przez 13 lat od założenia tak nie wyglądał. :placze: Opadły mi ręce - od czego zacząć ratowanie go - pomóżcie.... :thanks:




Większość osób doradzała mi likwidację i założenie nowego a uratował AGP-ON :kiss3: - dzięki Twoim radom dziś trawnik wygląda tak:



Różnica kolosalna, choć murawa ta sama. Na szczęście tegoroczna zima była łagodniejsza. :)

Zaczęłam od grabienia, następnie areacja + wertykulacja. W kwietniu Humus Active + nawóz mineralny do trawników, w lipcu nawóz mineralny do trawników. Łyse placki odrosły z korzeni bez dosiewania. :dance:

Jak widać zawsze warto próbować ratować to co już mamy :P a nie sięgać po nowe. :drool:
pozdrawiam
Ela
Ostatnio zmieniany: 24 Lut 2014 20:46 przez Hiacynta. Powód: połączenie treści 2 postów ;)

Pielęgnacja trawnika 05 Mar 2014 09:41 #231060

  • AGP-ON
  • AGP-ON's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Grześ
  • Posty: 1137
  • Otrzymane dziękuję: 249
muchazezlotym - wygląda bardzo fajnie - cieszę się, że się udało :dance:

Pielęgnacja trawnika 05 Mar 2014 10:59 #231083

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Rzeczywiście trawnik po zabiegach dostał drugie życie, a wyglądało koszmarnie. :sad2: Czasem warto jednak ratować stary trawnik. Bywają zimy, które też pozostawiają niewiele z naszych trawników, wtedy potrzeba cierpliwości i pracy, a darń się odradza - jak widać na zdjęciach muchyzezlotym. :) :bravo:

Pielęgnacja trawnika 17 Mar 2014 20:45 #234680

  • Steasi
  • Steasi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 465
  • Otrzymane dziękuję: 50
Przyszła wiosna więc jak myślę większość z Was zabrałam się za trawnik. Na razie jestem na etapie wygrabiania mchu, którego jest więcej niż trawy. I zastanawiam się czy dobrze robię? Planuje go trochę.. dopieścić. I wymyśliłam sobie najpierw wygrabienie mchu, nawóz przeciw temu ciurastwu do trawników a później dosiewka. Jak myślicie? Czy może po dokładnym wygrabieniu i napowietrzeniu darni samo dosianie wystarczy? A nawóz w razie gdyby mech próbował wrócić? Nie co chaotycznie ale wiecie chyba o co mi chodzi :whistle:

Pielęgnacja trawnika 18 Mar 2014 10:52 #234808

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2490
Żeby pozbyć się mchu na trawniku należy dobrze go napowietrzyć, wertykulacja albo nakłuwanie np widłami.
Takie nawozy do trawników z mchem też pomogą, bo one zmieniają ph i właściwości gleby na takie, w których mech nie będzie się dobrze rozwijał.
Dobre wygrabienie mchu także pomaga w takiej sytuacji.
Więcej informacji w wątku o zwalczaniu mchu na trawniku:

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...561-mech-na-trawniku
Za tę wiadomość podziękował(a): Steasi

Pielęgnacja trawnika 03 Kwi 2014 15:22 #240042

  • Bazylia
  • Bazylia's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 1
Czy spróbowałeś produktu Super Renowacja + Antymech firmy Rolimpex? Na moim trawniku zdziałał cuda i fajnie wypełnił pozimowe ubytki.

Pielęgnacja trawnika 04 Kwi 2014 22:08 #240529

  • kokoryczka
  • kokoryczka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 126
  • Otrzymane dziękuję: 58
Siarczan żelaza (II)jest równie na mech skuteczny, a znacznie tańszy. Do tego jakiś nawóz z przewagą azotu lub azotan amonowy i mamy efekt superrenowacji za 1/4 ceny :rotfl1:

Pielęgnacja trawnika 05 Kwi 2014 00:21 #240591

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Najlepiej zwertykulować pożądnie, wygrabić co zostało, napowietrzyć, podsypać kompostem i kosić regularnie do wys 4cm.
I mamy taki trawnik.
Za darmo! :rotfl1:

P1010106_2014-04-04.JPG
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 05 Kwi 2014 00:27 przez waldek727.

Pielęgnacja trawnika 05 Kwi 2014 00:37 #240598

  • TOMEX
  • TOMEX's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1239
  • Otrzymane dziękuję: 505
A mój wygląda tak po zimie ,zdjęcie sprzed tygodnia , dzisiaj odbyłem pierwsze koszenie
201403293496.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

Trawnik - nierówny 22 Kwi 2014 18:16 #245455

  • Śliwki5
  • Śliwki5's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
Na wstępie chciałbym się przywitać - jestem nowy:)
Z góry także przepraszam jeśli mój temat jest pospolity lub też w niewłaściwej kategorii.

Zaczynam zabawę z ogrodem - pomalutku. W tym roku chcę dopiero zacząć jego planowanie. Terenu do dyspozycji póki co nie mam zbyt wiele bo raptem około 400 m kw zieleni. W zeszłym roku, na jesień udało się założyć trawnik. I niby trawnik jest, co prawda bardzo nierównomiernie się wzbija ale to podobno normalne dla nowych trawników. Nie to jednak mnie najbardziej boli. Moje wyidealizowane wyobrażenie trawnika jest takie, że podłoże jest idealnie równe i do tego chciałbym dążyć. Kiedy równaliśmy ziemię pod trawnik wydawała się idealna jak stół od jesieni jednak zaczęła zapadać miejscami - co prawda delikatnie na tyle, że stąpając ledwo to czuć jednak na tyle bym był niezadowolony. W związku z tym pytanie czy to się kiedyś "uleży". Czy też może możliwe jest wyrównanie tego podłoża po posianiu trawnika - nawet gdyby to trwało długo? Nie podoba mi się to na tyle, że jestem w stanie zryć wszystko i siać na nowo:)

Pozdrawiam

Trawnik - nierówny 22 Kwi 2014 18:56 #245474

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Czy gleba pod trawnik, to jest przekopywanie wyrównywanie, była przygotowywana tuż przed posianiem trawnika, czy kilka miesięcy wcześniej?
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.

Trawnik - nierówny 22 Kwi 2014 20:32 #245564

  • Śliwki5
  • Śliwki5's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
Była przywieziona świeża ziemia i wszystko było przekopywane i równane ręcznie a następnie od razu wysiana trawa - wszystko w jeden dzień (6 osób:)) Być może efekt jaki chcę osiągnąć jest nieosiągalny? Bałem się bardziej o to, że ziemia będzie się zapadać pod wcześniejszymi wykopami pod drenaż, który musiałem zrobić, ale akurat nie widzę nic podobnego. Jedynie delikatne nierówności na całej powierzchni.

Trawnik - nierówny 26 Kwi 2014 08:20 #247671

  • yaro2004
  • yaro2004's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 7
Niestety nie osiągniesz idealnej płaszczyzny :) Przynajmniej będzie Ci bardzo trudno, spokojnie daj naturze czas - trawka sama się wyrówna i potem w miarę koszenia efekt wizualny będzie lepszy. Trawa zgęstnieje, ładnie przycięta da optycznie wrażenie że działka jest równiejsza. Też podobnie jak ty kiedyś chciałem idealnie - a teraz w tych wszystkich "krzywiznach" widzę dodatkowy atut :)

Trawnik - nierówny 26 Kwi 2014 09:06 #247689

  • Roma
  • Roma's Avatar
Przed sianiem i po sianiu, powierzchnię należy zwałować.Specjalistą od trawników nie jestem ale gdybym to ja miała taki problem to wypełniłabym nierówności i zwałowałabym całą powierzchnię.
Ostatnio zmieniany: 26 Kwi 2014 09:06 przez Roma.

Trawnik - miejscami wykiełkował jeden gatunek trawy, dosiewki?? 03 Maj 2014 11:52 #251700

  • majowa
  • majowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1315
  • Otrzymane dziękuję: 948
Witam,
Przepraszam jeśli dubluję temat, ale wydaje mi się, że nie znalazłam nigdzie w watkach podobnego tematu.
Latem 2013 założyliśmy trawnik na powierzchni 900 m2, lato jak pamiętacie było gorące i nie był to dobry okres na zakładanie ogrodu, no ale tak wyszło… Gleba została dobrze przygotowana, nasiona (Barenburg) były rozsiewane siewnikiem, podlewanie było obfite, nie żałowaliśmy wody. Nasiona wzeszły wszędzie i ogólnie trawnik sprawia dobre wrażenie. Problemem jest natomiast fakt, że w niektórych miejscach widać, że wykiełkował prawdopodobnie tylko jeden gatunek trawy z mieszanki.
Tam gdzie wzeszło dobrze i równo trawa jest zielona, gęsta i rośnie szybko, połacie z jednym gatunkiem są dużo niższe, źdźbła są jaśniejsze, delikatniejsze, krótsze – no widać, że trawnik w tych miejscach jest inny.
Interesuje mnie nie tyle powód (może nie przetrwały upałów, może nie było dobrze przemieszane, może cześć nasion była stara….) ile w jaki sposób zrobić dosiewki w tych miejscach. Bezpośrednio w trawę, przykryć je ziemią, przegrabić?....
Może spotkaliście się z podobnym problemem.
Pozdrawiam serdecznie, Iwona
Mój ogród
FotoIvona


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.477 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum