TEMAT: Notocactus (Parodia)

Notocactus (Parodia) 03 Sie 2018 16:40 #620797

• Medard
  • Medard's Avatar
Notocactusy zaliczane do rodzaju Parodia to kaktusy występujące między innymi w Argentynie i Brazylii. Przybierają formę kulistą. Łatwe w uprawie, szybko rosnące. Niektóre gatunki bardzo łatwo kwitną bez szczególnych zabiegów, inne (po moim doświadczeniu) zdecydowanie ciężej. Kwiaty przeważnie mają kolor żółty, ale występują także nielicznie czerwone i różowe.

Dziś mi zakwitł Notocactus Scopa. Mniej obficie niż w zeszłym roku, gdyż wtedy stworzył ładny wianuszek, teraz jest tylko jeden kwiatek. Co ciekawe, kaktus wytworzył odnogi i zakwitł właśnie z jednej z nich - dlatego też nie jest imponującej wielkości. Jest samopylny, przez co można spodziewać się na wiosnę nasion, które bardzo łatwo kiełkują (testowane przeze mnie tydzień temu). Ponieważ roślina stworzyła odrosty, prawdopodobnie będę je ukorzeniał i stworzę kolonię tych sympatycznych roślin :).

Notocactus Scopa

IMG_0003-3.jpg

IMG_0004-2.jpg

Posiadam także Notocactusa orthacanthus, choć ostatnio natknąłem się w Internecie na nazwę mammulosus - osobnika przypominającego mojego, ale pozostanę jednak przy orthacanthus. Bardzo szybko rośnie - tworzy się prawdziwy potwór - szkoda tylko, że nie kwitnie. Posiadałem też inne - w tym leninghausii, ale nie byłem w stanie ich doprowadzić do kwitnięcia, więc poszły w świat. Jakoś wizualnie także nie zachwycały :).

Notocactus (Parodia) 03 Sie 2018 20:38 #620822

• Fl00rek
  • Fl00rek's Avatar
  • Junior Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 30
Moja Parodia chrysacantha zazwyczaj kwitnie w terminach zimowych czyli od grudnia do marca,
w poczatkowej fazie tworzy czerwone kwiaty które z czasem przechodzą kolorystyczną metamorfozę

również Parodia caparaniana kwitła na finiszu zimowania żółtym deseniem

Niestety nie miałem jeszcze okazji podziwiać kwiatów mojej ulubionej Parodii maassi

także Parodia procera nie wyprodukowała żadnego kwiatka

Ostatnio zmieniany: 03 Sie 2018 23:51 przez Fl00rek.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Aleksander, Medard

Notocactus (Parodia) 03 Sie 2018 22:34 #620834

• Medard
  • Medard's Avatar
Parodia chrysacantha - ależ piękne kwiaty!!!Cudo!Trzymam kciuki za resztę - piękne okazy! Gratulacje! :thanks:

Notocactus (Parodia) 03 Sie 2018 22:52 #620836

• Fl00rek
  • Fl00rek's Avatar
  • Junior Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 30
Typowa Parodia chrysacantha poniżej, fotka wykonana na wystawie kaktusów w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie Maj 2018

kilka osób już stwierdziło że mój egzemplarz to rzadki przypadek ponieważ początkowy kwiat zazwyczaj jest żółty z czasem przechodzący w odcień pomarańczowy

Zainteresowanych do przeglądu okazów z wyżej wymienionej wystawy zapraszam
tutaj
Ostatnio zmieniany: 04 Sie 2018 14:40 przez Fl00rek.
Za tę wiadomość podziękował(a): Aleksander, Medard

Wygenerowano w 0.093 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum