TEMAT: Wiśnie - uprawa,choroby

Wiśnie - uprawa,choroby 26 Lip 2020 12:20 #722193

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1080
  • Otrzymane dziękuję: 2415
Moja wiśnia chorowała na moniliozę. Co roku musiałem wycinać gałęzie. W tym roku opryskałem na przedwiośniu,w stanie bezlistnym, siarczanem miedzi, niebieskie kryształki. Żadnych chorób do tej pory nie zauważyłem. Nie ważyłem, nie liczyłem,zrobiłem roztwór niebieski i takim opryskałem. Wiśni kosmatej też pomogło.
Za tę wiadomość podziękował(a): lucysia, Nimfa, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wiśnie - uprawa,choroby 15 Sie 2020 13:59 #725225

  • Campanula
  • Campanula's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 153
  • Otrzymane dziękuję: 397
Na mojej wiśni Nefris posadzonej na wiosnę tego roku, cztery liście wyglądają jak na zdjęciu poniżej. Czy to drobna plamistość? Pierwszy raz mam wiśnię i nie mam pewności.


wisnia.jpg

Wiśnie - uprawa,choroby 15 Sie 2020 21:20 #725297

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3453
  • Otrzymane dziękuję: 7371
Tak. Na razie 4 ale pozostałe też takie będą bo są na nich czarne kropki.
Ostatnio zmieniany: 15 Sie 2020 21:21 przez KaLo.
Za tę wiadomość podziękował(a): Campanula

Wiśnie - uprawa,choroby 17 Sie 2020 01:34 #725475

  • Campanula
  • Campanula's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 153
  • Otrzymane dziękuję: 397
Dziękuję. Będę próbować ratować drzewko. Sięgnę po Syllit, teraz nie ma już na co czekać. Widzę, że trochę późno się obudziłam :dry:.
W przyszłości wolałabym jednak coś bardziej ekologicznego, czy ktoś miał do czynienia z takimi środkami z jakimkolwiek skutkiem?

Wiśnie - uprawa,choroby 17 Sie 2020 09:36 #725509

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3453
  • Otrzymane dziękuję: 7371
Ekologia to również w odpowiednim czasie i w optymalnej ilosci zastosowana chemia. :devil1:
Syllit jest środkiem kontaktowym i działa zapobiegawczo, lepszy byłby układowy Topsin, ktory działa interwencyjnie. Wygrabiaj i usuwaj opadłe liście .
W okresie opadania liści z drzew warto także wykonać jesienny oprysk drzew owocowych wiśni 5% roztworem mocznika. Opryskuje się dokładnie całą koronę drzewa oraz liście już opadłe pod drzewem. Opryski drzew owocowych mocznikiem zmniejszają liczbę zarodników grzyba, które są w stanie przetrwać na liściach do wiosny. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko ponownego porażenia drzewa na wiosnę. W ten sam sposób opryskuje się mocznikiem także jabłonie i grusze przeciwko parchowi.
poradnikogrodniczy.pl/drobna-plamistosc-...drzew-pestkowych.php
Ostatnio zmieniany: 17 Sie 2020 09:43 przez KaLo.
Za tę wiadomość podziękował(a): Campanula

Wiśnie - uprawa,choroby 17 Sie 2020 13:41 #725540

  • Campanula
  • Campanula's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 153
  • Otrzymane dziękuję: 397
Jasna sprawa ;) Dziękuję za radę.

Czytałam już ten artykuł ze wskazaniem na Syllit i Topsin, gdzie ten drugi wydał mi się bardziej agresywnym środkiem, dlatego został przeze mnie odrzucony. Z drugiej strony może faktycznie opryskać raz, a dobrze... a następnym razem w porę zapobiegać.

Bardziej zaniepokoiło mnie zauważone dziś dzikie drzewko rosnące na sąsiedniej działce ok. 15-20m od mojej wiśni, które ma te same objawy. W okolicy jest tego więcej, więc pewnie na wiosnę będzie to samo.

Wiśnie - uprawa,choroby 17 Sie 2020 17:26 #725557

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3453
  • Otrzymane dziękuję: 7371
Zasada jest taka, najpierw leczyć a dopiero potem zapobiegać czyli najpierw Topsin a potem ew. Syllit (carpene) . Wiosną Syllit i inne zwalczajace tą chorobe. Pamietaj też o raku bakteryjnym i moniliozie bo one sa groźniejsze o drobnej plamistosci.
Za tę wiadomość podziękował(a): lucysia, Campanula

Wiśnie - uprawa,choroby 17 Sie 2020 21:03 #725589

  • Campanula
  • Campanula's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 153
  • Otrzymane dziękuję: 397
Tak zrobię. Mam już wszystko, co trzeba i przystępuję do działania. :garden1:

Wiśnie - uprawa,choroby 14 Maj 2021 10:05 #761766

  • eldo
  • eldo's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 35
  • Otrzymane dziękuję: 15
Podpowiecie co dolega mojej wiśni, odmiana Wanda. Zamierają owoce. Jesienią zrobiłem oprysk miedzianem z mocznikiem.
IMG_20210511_171915.jpg

Wiśnie - uprawa,choroby 13 Lip 2021 21:45 #769902

  • tysia25
  • tysia25's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 240
  • Otrzymane dziękuję: 866
Mam problem z moją wiśnia nie wiem jaka to odmiana. Na wiosnę było pełno kwiatów niestety owoców zawiązało się tylko kilka reszta opadła jakby nie zapylona. Myślałam czy to brak zapylacza ale z tego co widzę wiśnie są raczej samopylne. Drzewo wygląda zdrowo nic mu nie dolega owoce które się zawiązały też były zdrowe ale była ich dosłownie garstka a drzewo jest średniej wielkości.
Martyna

Wiśnie - uprawa,choroby 13 Lip 2021 22:55 #769920

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3453
  • Otrzymane dziękuję: 7371
tysia25 wrote:
Myślałam czy to brak zapylacza ale z tego co widzę wiśnie są raczej samopylne.
Patrzyłaś jednym okiem, spojrzyj też drugim. :)

niepodlewam.blogspot.com/2013/12/zapylacze-dla-wisni.html
Ostatnio zmieniany: 13 Lip 2021 22:55 przez KaLo.
Za tę wiadomość podziękował(a): tysia25

Wiśnie - uprawa,choroby 13 Lip 2021 23:14 #769925

  • tysia25
  • tysia25's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 240
  • Otrzymane dziękuję: 866
Powiedzmy że traktuje ten akurat blog trochę z przymrużeniem oka bo na niektórych ich wpisach można się nieźle przejechać. W sumie to nie mieszkam na takim odludziu obok ogrody i inne sady ale może akurat nie ma żadnego zapylacza w takim razie da się jakoś rozpoznać jaka to odmiana.
Martyna

Wiśnie - uprawa,choroby 14 Lip 2021 00:15 #769926

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3453
  • Otrzymane dziękuję: 7371
Podając ten link odniosłem się wyłącznie do Twojej wypowiedzi, że "wiśnie są raczej samopylne". Powiedzmy, że są ale mniej więcej połowa z nich plonuje o niebo lepiej po zapyleniu innymi odmianami.
Za tę wiadomość podziękował(a): tysia25

Wiśnie - uprawa,choroby 14 Lip 2021 17:38 #769986

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5531
  • Otrzymane dziękuję: 12671
Wiśnie dziś zebrane. Było ich wyjątkowo bardzo mało. :(
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Wiśnie - uprawa,choroby 20 Lip 2021 19:17 #770917

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19262
  • Otrzymane dziękuję: 79599
Pozwalam sobie napisać tutaj, bo wiśnie ozdobne to też wiśnie, a na pewno tu zagląda więcej "wiedzących", niż do wątku wiśni piłkowanej.
Dosłownie kilka dni temu zauważyłam, że część konarów blisko dwudziestoletniego drzewa jest jakby martwa, liście zbrązowiały i wiszą:



Na fatalnej jakości zdjęciu słabo to widać, trudno fotografować pod światło tak wysokie drzewo.
W każdym razie te porażone wyglądają jak oblane kwasem lub czymś podobnym.

Inne konary mają zdrowe, zielone liście.
Mam złe myśli, drzewo rośnie przy granicy posesji, a z tymi akurat sąsiadami mam napięte stosunki, delikatnie rzecz ujmując (przeszkadzają im liście wywiewane z mojego ogrodu, a nawet płatki kwiatów).
Ale może przyczyna jest całkiem botanicznej natury? I co zrobić? Wyciąć konary? Kiedy? Oprysk czymkolwiek problematyczny, z powodu rozmiarów drzewa.

Wiśnie - uprawa,choroby 20 Lip 2021 21:11 #770943

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1013
  • Otrzymane dziękuję: 3718
Czym zwalczać ani co to za choroba to ci nie powiem, ale u nas na rod w tym roku obserwowaliśmy takie przypadki. Kilka całkiem uschniętych, jakby spalonych czymś chemicznym? gałęzi, reszta zdrowa. Każdy powycinał i na razie tyle.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka

Wiśnie - uprawa,choroby 20 Lip 2021 23:27 #770953

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3453
  • Otrzymane dziękuję: 7371
To samo dzieje się z innymi pestkowymi, morelami, śliwkami itp. U znajomych usechł całkiem duży konar na moreli a moja posadzona 3 lata temu śliwka jeszcze walczy ale większość liści jest żółto zielona. Może to wpływ mroźnej zimy.
Ostatnio zmieniany: 20 Lip 2021 23:27 przez KaLo.

Wiśnie - uprawa,choroby 21 Lip 2021 06:57 #770966

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19262
  • Otrzymane dziękuję: 79599
Właśnie chodzi o to, że liście nie są żółte, plamiste czy po prostu wiotkie.
Są suche, brązowe i pomarszczone. I stały się takie w kilka dni - bo na pewno w poprzedni weekend drzewo wyglądało normalnie.
Pytam, kiedy wyciąć te konary, bo jeśli to jakiś patogen, to może lepiej jak najprędzej. Z drugiej strony nie mam pojęcia, czy cięcie w pełni wegetacji nie zabije wiśni - a było by mi żal. Takiej już nie wyhoduję.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: lucysia
Wygenerowano w 0.298 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum