TEMAT: Borówka amerykańska

Borówka amerykańska 03 Wrz 2014 18:04 #296693

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Gosieńko :)
Też jestem "zielona" w praktyce uprawy borówki, wszystkie wiadomości jakie posiadam, przeczytałam albo na tymże Forum, albo w podręcznikach ogrodniczych. Tak więc teorię mam opanowaną, tak mi się wydaje. Jak jednak będzie naprawdę, okaże się w praktyce :) We wcześniejszych wpisach Forumowicze dzielą się informacjami na temat niektórych odmian, najczęściej wymieniana jest Chandler ze względu na wielkość i smak owoców, dlatego też kierując się radami fachowców :) kupiłam Chandlerkę i Darrow - a Darrow dlatego, że tylko te 2 odmiany w miarę zdrowe były w ofercie :)

Co będzie - czas pokaże :)W sobotę wielkie sadzenie !
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....


Zielone okna z estimeble.pl

Borówka amerykańska 03 Wrz 2014 22:33 #296792

  • mewa
  • mewa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 339
  • Otrzymane dziękuję: 209
Dorka wrote:
Mam kilka krzaków, tez spodziewałam się kiedyś (gdy kupowałam) pięknych owoców, Toro (jeżeli dobrze pamiętam) przemarzła po pierwszej zimie, Spartan, Patriot, jakaś na B... ( nie pamiętam) i Brigitta nigdy nie zachwycały. Przesadzę rośliny, bo kolejny sezon był mizerny, może coś im nie pasuje. Stosowałam nawóz do borówek, podlewałam, dbałam i nędza.
a czy sprawdzalaś ph? . Zaufaj tutejszym fachowcom , ja miałam podobnie moje pierwsze borówki w 2009 r to Brygitta, Emil i Puru wsadzilam do ziemi i myślalam ze będę miec piękne owoce - niestety porażka totalna.
Poczytałam czego potrzebują i przesadziłam w "kwaśny torf" ( nie sprawdzałam ph tego torfu - kupowany w casto) i dopiero w zeszlym roku zobaczylam że pięknie rosną
Ja stosuje tylko siarczan potasu i siarczan amonu . Toro mi tez przemarzła razem z Chandlerem, ale dokupiłam i nie żałuję bo Toro ma owoce jak dla mnie wspaniale, zresztą Chandler podobnie
Pozdrawiam, Ewa.
Ostatnio zmieniany: 03 Wrz 2014 22:44 przez mewa.

Borówka amerykańska 03 Wrz 2014 22:43 #296797

  • mewa
  • mewa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 339
  • Otrzymane dziękuję: 209
Adasiowa
dobrze że zdecydowałaś się na zakup borówki - ja też na dzialkę jezdzę w wekendy i rosną pięknie -są grubo wyściolkowae i dają radę
Kupiłas Chandlerkę i Darrow - to są poźne odmiany i owoce bedą dopiero w sierpniu zalecam dokupienie odmian wcześniejszych abyś mogla się cieszyc borowkami cale lato ;)

pisałas równiez o ptakach ktore są szybsze odCiebie -na to też jest sposób .
ja mam pocięte rury wodociągow na 4 metry zamocowane na prętach wbitych w ziemie i na to naciągam siatkę 4x10 m -trzy sztuki. Zdjecie stare krzaki są już dużo większe



gosia12345
ja na Twoim miejscu dokupilabym też Patriota bedziesz mieć borowkę na początku lipca. będziesz miala4 dobre odmiany ;)

to jest Patriot z dnia 22 czerwca ;)
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/6...ska?start=216#275775
Pozdrawiam, Ewa.
Ostatnio zmieniany: 03 Wrz 2014 22:52 przez mewa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Borówka amerykańska 03 Wrz 2014 23:03 #296805

  • mewa
  • mewa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 339
  • Otrzymane dziękuję: 209
Malkar wrote:
Ma ktoś odmianę Pink Lemonade? Jakieś doświadczenia z tą odmianą?
Miałam na nią wielką ochotę -popytałam ludzi i podobno szalu nie ma, ale jak w przyszlym roku zaowocuje to chcialabym poznać Twoją opinię - może się skuszę
Pozdrawiam, Ewa.
Ostatnio zmieniany: 03 Wrz 2014 23:05 przez mewa.

Borówka amerykańska 04 Wrz 2014 19:18 #296939

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Ewuniu,
Dziękuję bardzo za oświecenie; zamiast wypisywać historię o wyprawie do centrum ogrodniczego, wstawiam zdjęcia :)

Toro
IMG_8784.jpg


Patriot
IMG_8785.jpg


i rarytasik dla ptactwa - różyczka pomarszczona
IMG_8786.jpg


Trzy 80 l wory torfu pH 3,00 i folia do kompletu zakupione.
W tę sobotę wielkie sadzenie.

Czy w tym sezonie już powinnam nawieźć te nowe borówki siarczanem potasu, czy poczekać do wiosny i podkarmić siarczanem amonu - bardzo proszę o podpowiedź :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Borówka amerykańska 04 Wrz 2014 19:49 #296944

  • kiwi422
  • kiwi422's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 486
  • Otrzymane dziękuję: 167
Pytanie dla tych co na borówkach się znają.
Czym kierować się przy wyborze borówki a przede wszystkim gdzie kupić tak żeby się nie sparzyć bo mam złe wspomnienia odnośnie winogronu i langrody więc kolejny raz nie chciałabym się zawieść.

Borówka amerykańska 04 Wrz 2014 21:01 #296969

  • mewa
  • mewa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 339
  • Otrzymane dziękuję: 209
Adasiowa zostaw nawożenie na wiosnę - niech się teraz ukorzenią
Kiwi a na czym Tobie zależy ?
Ja chcialam mieć owoce caly sezon dlatego wybierałam takie odmiany,aby cieszyć się nimi od lipca do września.
Co do szkołek to chyba nie pomogę bo ja swoje kupowałam w gospodarstwie roślin jagodowych w Jordanowie - niedaleko mnie

znalazlam ich stronę
www.rosliny.net/index.php?cPath=27&osCsi...885abbb158bdc1767328
i ja np nie polecam ;) Bluegold

ma jak dla mnie twardą skórkę- jest dobra ale do transportu :devil1:
Pozdrawiam, Ewa.
Ostatnio zmieniany: 04 Wrz 2014 21:06 przez mewa.

Borówka amerykańska 05 Wrz 2014 08:08 #297022

  • kiwi422
  • kiwi422's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 486
  • Otrzymane dziękuję: 167
mewa wrote:
Adasiowa zostaw nawożenie na wiosnę - niech się teraz ukorzenią
Kiwi a na czym Tobie zależy ?
Ja chcialam mieć owoce caly sezon dlatego wybierałam takie odmiany,aby cieszyć się nimi od lipca do września.
Co do szkołek to chyba nie pomogę bo ja swoje kupowałam w gospodarstwie roślin jagodowych w Jordanowie - niedaleko mnie

znalazlam ich stronę
www.rosliny.net/index.php?cPath=27&osCsi...885abbb158bdc1767328
i ja np nie polecam ;) Bluegold

ma jak dla mnie twardą skórkę- jest dobra ale do transportu :devil1:



Zależy mi na owocach żeby się opychać do woli i żeby te owoce były duże.

Borówka amerykańska 05 Wrz 2014 18:31 #297108

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Ewa :)
Masz rację, na razie torf i kora im wystarczy. Trzymaj kciuki za jutrzejsze nasadzenia, poproszę :)

Kiwi :)
Duże owoce ma np. Chandlerka. Poczytaj na spokojnie cały wątek - tu Mądre Głowy :) doradzają najlepiej. Ja swoje krzaczki kupowałam w dwóch miejscach - w cieszącym się bardzo dobrą opinią wielkim centrum ogrodniczym i w o wiele mniejszym, mniej "osławionym". I to mniejsze okazało się dla mnie korzystniejsze: większy wybór odmianowy, roślinki w lepszej kondycji i bardziej zadbane, no i ceny bardziej przystępne.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Borówka amerykańska 05 Wrz 2014 20:20 #297124

  • kryonka
  • kryonka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 256
  • Otrzymane dziękuję: 183
Muszą być co najmniej dwie i to nie chodzi o rośnięcie ale o zapylanie czyli owocowanie, jak będziesz miała jedną nie będzie owoców, najlepiej 3 i to różne.
Ogród pod lasem -ogrodowa terapia
pozdrawiam Krysia

Borówka amerykańska 05 Wrz 2014 20:38 #297126

  • gosia12345
  • gosia12345's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 176
  • Otrzymane dziękuję: 105
Witam, wczoraj bylam na zakupach, tylko z braku czasu nie napisałam. Kupiłam w końcu Bluecrop i Earliblue, bo Chandler nie było już :( ehh czytając wypowiedzi o tej pierwszej odmianie to myślę, że to dobry wybór. A co sądzicie o tej drugiej odmianie? I dziś byłam na budowie i wsadziłam moje boróweczki, niech im tam dobrze będzie i niech już się przyjmują. Dałam folię na spód z powycinanymi dziurkami i 2 duże wory kwaśnego torfu, a na wierzch korę. Ciekawa jestem, jak przeżyją pierwszą zimę.
Pozdrawiam Gosia

Borówka amerykańska 05 Wrz 2014 21:15 #297132

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Gosiu,

na zachodzie kraju zimy są raczej łagodne, ale zdarzają się bardzo mroźne okresy, zwłaszcza w styczniu. Dlatego moje krzaczki dostaną osłonę z agrowłókniny i koniecznie usypię kopczyk z ziemi dookoła nasady borówki plus stroisz z gałązek.
Powodzenia i przyjemności w uprawie :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Borówka amerykańska 07 Wrz 2014 19:23 #297374

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Weekendowe sadzenie borówek krok po kroku :)

Sadzonki przed wkopaniem na miejsce docelowe zanurzyłam w wodzie na około 3 godziny.
A tak wyglądał "ugór" przed rozpoczęciem zmagań:


IMG_8794.jpg


Wcześniej skrupulatnie zgromadziliśmy niezbędne składniki podłoża ( torf pH 3 i folia ogrodnicza )


IMG_8790.jpg


Najpierw w ruch poszła saperka; przy jej pomocy Adam wykopał 4 doły w odległości 1 m jeden od drugiego, o głębokości około 50 cm.

IMG_8799.jpg


Każdy dołek został starannie wymoszczony folią ogrodniczą, w której wycięliśmy otwory, aby zapewnić swobodny odpływ wody

IMG_8802.jpg


Następnie tak przygotowane dołki wypełniliśmy kwaśnym torfem

IMG_8807.jpg


W każde takie "mieszkanko" wsadziliśmy boróweczki - bryły korzeniowe wyjęte z doniczek były bardzo zbite, sfilcowane, więc aby ułatwić roślinkom ukorzenianie, delikatnie rozluźniłam palcami korzeniowe kłębowisko.

IMG_8809.jpg


Etapem końcowym było wyścielenie powierzchni grubą warstwą kory i obfite podlanie.

IMG_8814.jpg


W przyszłym tygodniu zasypiemy korą całą powierzchnię grządki korą i będziemy kibicować naszym nowym krzaczkom : )
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Krecik stary, Anika

borówka amerykańska choroba 03 Paź 2014 20:01 #303112

ktoś ma pomysł co to może być? chodzi mi o zmiany na pędach. pozdrawiam

PA030045.JPG


PA030038.JPG


PA030039.JPG
Ostatnio zmieniany: 03 Paź 2014 20:04 przez Orszulkaa. Powód: powiększenie ikonki zdjęć

borówka amerykańska choroba 03 Paź 2014 20:30 #303119

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Czy borówki rosły w ziemi o odpowiednim pH? Czy były systematycznie podczas upałów nawadniane?

borówka amerykańska choroba 04 Paź 2014 15:06 #303200

  • goni@k
  • goni@k's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 176
  • Otrzymane dziękuję: 318
Te nekrotyczne zmiany na pędach mogą świadczyć o tym, że borówkę zaatakowała zgorzel.
Więcej informacji znajdziesz w poniższym linku.
www.ho.haslo.pl/article.php?id=1400

Borówka amerykańska 12 Mar 2015 12:47 #348184

  • maicha
  • maicha's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 44
  • Otrzymane dziękuję: 14
Powiedzcie mi proszę, po co stosuje się folię pod borówkę? Mamy sporo borówek i wszystkie prosto do ziemi posadzone bez żadnej folii. Co do przycinania to powiem Wam, że jeszcze 2 lata temu myśleliśmy że w ogóle się nie przycina, bo kilka krzaczków mamy chyba z 10lat i zawsze ładnie owocowały. I kiedy 2 lata temu pojawił się chyba 1 czy 2 owoce to zaczęliśmy czytać i czytać... I tak podjęłam próbę odmłodzenia moich boróweczek, zobaczymy czy dobrze przycinałam i czy w tym roku uda się uzyskać z nich jakiś owoc. Natomiast 2 lata temu posadziliśmy nowe krzaczki i już rok temu były piękne zbiory, więc z tymi nowymi poczekamy z 5 lat na pierwsze cięcia.
Renata

Borówka amerykańska 12 Mar 2015 13:48 #348190

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Borówki wymagają bardzo kwaśnej gleby, Aby sąsiadująca ziemia o wyższym pH nie wpływała na odczyn, można oddzielać ją folią :)
Ostatnio zmieniany: 12 Mar 2015 13:49 przez Hiacynta.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: lucysia
Wygenerowano w 0.514 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum