TEMAT: Borówka amerykańska

Borówka amerykańska 20 Sty 2018 12:20 #584462

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
A jakie odmiany borówek wcześnie owocujących polecacie? Najlepiej jeszcze, by miały duże owoce, bo drobnicy nie chce się zrywac :happy:


Zielone okna z estimeble.pl

Borówka amerykańska 24 Sty 2018 21:42 #585683

  • Bartosz
  • Bartosz's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
  • Otrzymane dziękuję: 12
Do najpopularniejszych bardzo wczesnych odmian na pewno trzebya zaliczyć Duke, Earliblue oraz Chanticleer. Ja natomiast ze swojej strony gorąco mogę polecić odmianę Hannah's Choice z uwagi na doskonałą jędrność i smak jagód! a także odmianę Spartan, której okres dojrzewania owoców jest powiedzmy na granicy odmian wczesnych i średnio wczesnych.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, kokoryczka, Adasiowa

Borówka amerykańska 28 Sty 2018 13:57 #586404

  • Bartosz
  • Bartosz's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
  • Otrzymane dziękuję: 12
W weekend analizowałem dane publikowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa.

Polska zajmuje na świecie wysokie 4. miejsce (1. w Europie) pod względem produkcji borówki amerykańskiej. W 2016 roku było to 15 tys. ton. Światowym liderem w produkcji borówek pozostają USA.

produkcja-borowki-amerykanskiej-na-swiecie.png

PS: czy ktoś może podpowiedzić jak poprawić jakość wklejonej grafiki?
Ostatnio zmieniany: 28 Sty 2018 14:03 przez Bartosz. Powód: spacja
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, lucysia

Borówka amerykańska 11 Mar 2018 08:48 #594773

  • Bartosz
  • Bartosz's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
  • Otrzymane dziękuję: 12
W ostatnim czasie pracowałem nad materiałem, który ułatwiłby mi porównanie odmian borówki amerykańskiej (przede wszystkim odmian północnych borówki wysokiej). Jest trochę zestawień odnośnie czasu owocowania, wielkości i jakości owoców, natomiast ból głowy przyprawiał mi brak czytelnych informacji o zalecanych zapylaczach dla poszczególnych odmian.

Postanowiłem przyjąć wyzwanie, poszperałem trochę w necie, w swoich książkach i stworzyłem taką własną listę odmian wraz z rekomendowanymi zapylaczami (ostatnia kolumna). Kierowałem się 2 głownymi parametrami 1. terminem kwitnienia liczonych w dniach kiedy pąki są otwarte oraz 2. pokrewieństwem.

Mam nadzieję ze materiał okaże się przydatny i pomoże wybrać (teoretycznie) najbardziej efektywny zestaw odmian. Liczę na Wasze sugestie i uwagi! Materiał będzie nadal rozwijany.

Link do porównania odmian borówki amerykańskiej z zapylaczami
Ostatnio zmieniany: 11 Mar 2018 08:49 przez Bartosz. Powód: formatowanie tekstu
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, merlin, Adasiowa, Kaja, Florka, Betula

Borówka amerykańska 15 Mar 2018 13:12 #595677

  • Tomek2009
  • Tomek2009's Avatar
Cześć, posiadam 1 hektar pola i w planach mam zasadzenie borówki (docelowo 3000 tysiące sztuk) , zastanawia mnie tylko jedna kwestia, a mianowicie nawodnienie. Czy to dobry pomysł wykopać staw/studię podłączyć ją pod spalinową motopompę np allegro.pl/motopompa-pompa-spalinowa-2-c...eze-i6728822813.html która bedzie pchała i nawiadniała rośliny przez rurki nawadniające łącznie około 3 tyś metrów. Nie posiadam jak na razie przyłącza energetycznego , na polu byłbym codziennie, staw byłby wykopany obok rowu w którym płynie woda. Pytanie pierwsze czy ta pompa to dobry pomysł, czy pociągnie taką ilość, drugie pytanie jakie wymiary musi miec staw żeby ta woda wyrabiała w najgorętsze dni?

Borówka amerykańska 16 Mar 2018 08:05 #595802

  • kryonka
  • kryonka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 256
  • Otrzymane dziękuję: 183
Na tak trudne pytania nikt Ci chyba z amatorów nie odpowie, Jest kilka ważnych czynników, jak głęboko jest woda , w jakiej strefie mieszkasz, czy w razie potrzeby możesz zrobić studnię głębinową. Obok mnie firma wykopała studnię do podlewania murawy 2 boisk sportowych o głębokości 29 metrów, powiedzieli,że wody wystarczy aż nadto.Założenie plantacji to duży wysiłek i koszt, należy wszystko wziąśc pod uwagę. Kiedyś czytałam,że przed zakładaniem plantacji nawożono trocinami sosnowymi, wykonano orkę i zlewano grunt.
Ogród pod lasem -ogrodowa terapia
pozdrawiam Krysia
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek2009

Borówka amerykańska 07 Kwi 2018 09:09 #599228

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Jak rozpoznać niedobór lub nadmiar składników przy niewłaściwym nawożeniu borówki-oto objawy poniżej:
Niedobór azotu objawia się zahamowaniem wzrostu roślin, początkowym żółknięciem a następnie czerwienieniem liści i pędów. Przeciwne objawy daje z kolei nadmiar azotu spowodowany nazbyt intensywnym nawożeniem – liście długo pozostają zielone, nawet w okresie jesiennym, kiedy naturalnie powinny już przybierać barwę żółtoczerwoną.
Niedobór potasu jest powodem różnych chloroz i nekroz oraz zawijania i wysychania liści, które nie opadają. Nadmiar potasu wywołuje niedobór magnezu, który objawia się opadaniem liści na skutek wystąpienia chloroz na brzegach blaszek liściowych.
Zbyt mała ilość fosforu w glebie, co zdarza się niezwykle rzadko, skutkuje tylko nieznacznym osłabieniem wzrostu oraz lekkim matowieniem liści.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, lucysia

Borówka amerykańska 07 Kwi 2018 10:53 #599242

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12673
Nawoziliście już borówki i jakim nawozem?

Borówka amerykańska 07 Kwi 2018 21:19 #599344

  • minohiki
  • minohiki's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 482
  • Otrzymane dziękuję: 1451
Tak, dzisiaj. Nawóz Ogród 2001 do roślin kwaśnolubnych plus porcja kwaśnego torfu wymieszana z gotowym podłożem do roślin kwaśnolubnych.
Pozdrawiam.
kk

Borówka amerykańska 07 Kwi 2018 21:57 #599360

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Ja nawożę jutro siarczanem amonu. Dzisiaj zrobiłam tylko kosmetykę pędów :jeez:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): lucysia

Borówka amerykańska 08 Kwi 2018 18:54 #599510

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12673
Borówki amerykańskie podlałem dziś siarczanem amonu (1 łyżka na 10 l wody).

Borówka amerykańska 10 Kwi 2018 20:08 #599911

  • jurek49
  • jurek49's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 487
  • Otrzymane dziękuję: 2231
Dziś nawoziłem borówki gotowym nawozem do borówek, producent chyba florovit. Pierwszą dawkę nawozu najczęściej wysiewam 10 kwietnia.
Pozdrawiam Jurek

Borówka amerykańska 10 Kwi 2018 20:24 #599912

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Do tej pory, a więc od 3 lat nawoziłam borówki "gotowcem", przeznaczonym specjalnie dla nich. W tym roku dostały siarczan amonu, a kolejne dawki przewidziałam na maj i czerwiec :)
Sporo końcówek pędów przemarzło i te usunęłam, starając się także przerzedzić słabe i cienkie gałązki. Najwięcej sporych pąków liściowych ma, jak zawsze, Patriot, ona jest u mnie najwcześniejsza, ale i rodzi najmniejsze owoce.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral

Borówka amerykańska 14 Kwi 2018 12:31 #600533

Cześć Wam!
Potrzebuję Waszej pomocy. W tym roku przejęłam mimo woli plantację borówki, a kompletnie się na niej nie znam.
O ile nawozy potrafię ogarnąć, to nie mam zielonego pojęcia o chorobach, ale na moje laickie oko, wydaje mi się, że cała działka jest czymś porażona.

Jest ktoś w stanie mi pomóc i zidentyfikuje chorobę na zdjęciach?

Pozdrawiam serdecznie :bye:
3.jpg


2.jpg


1.jpg
Ostatnio zmieniany: 14 Kwi 2018 14:31 przez lucysia.

Borówka amerykańska 14 Kwi 2018 14:34 #600545

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Na pewno trzeba wyciąć porażone pędy.
Jak znajdę chwilę to zerknę wieczorem na choroby borówek.Ja swoje do tej pory nie bardzo pryskałam.Jakoś po macoszemu traktowane są.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Za tę wiadomość podziękował(a): borowinka

Borówka amerykańska 14 Kwi 2018 19:44 #600582

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Borówki ruszyły się nareszcie - po wycięciu zmarzniętych i starych pędów, nawiezieniu siarczanem amonu i kilku słonecznych dniach na wierzchołkach pędów pojawiły się pąki :)

Odmiana Patriot

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza

Borówka amerykańska 14 Kwi 2018 20:40 #600612

tak myślałam, że trzeba wycinać, ale tak wyglądają wszystkie krzaki na całej plantacji :/ i nie wiem czy jest szansa w ogóle to odratować, skoro nawet nie wiem co to za choroba...

Borówka amerykańska 14 Kwi 2018 22:15 #600648

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Musisz wszystko wyciąć i spalić.Najważniejsza w uprawie borówki jest profilaktyka.
Spróbuj jeszcze oprysku Switch 62,5 WG.Może coś pomoże.Wywiedziałabym się jeszcze w sklepie z opryskami.Może coś poradzą.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Za tę wiadomość podziękował(a): borowinka


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: lucysia
Wygenerowano w 0.610 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum