TEMAT: Borówka amerykańska

Borówka amerykańska 09 Lis 2020 14:45 #733903

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1674
  • Otrzymane dziękuję: 7553
Ooo to tylko borówka. Trochę poczytać i będzie. Podlewać przez cały sezon i kwaśna ziemia. Powinno być. Trzyary coś za dużo pytań zadajesz, właściwie ile twoich postów na tym forum to masa pytań w nich. Coś mi tu nie pasuje....Chyba że sadzisz 3 hektary a nie 3 ary :-)
Ostatnio zmieniany: 09 Lis 2020 14:58 przez jagodka27.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, trzyary


Zielone okna z estimeble.pl

Borówka amerykańska 09 Lis 2020 16:19 #733915

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Czasami robiąc wszystko modelowo i tak może być kiepski efekt :(

Rok temu wiosną posadziłem 16 borówek różnych odmian, kupionych u różnych sprzedawców. Pod każdy krzew dawałem 50l torfu kwaśnego plus 30l przekompostowanej kory a na dno folię. Doły kopałem 50x50x60. Z obserwacji wyszło że wystarczy kopać na głębokość około 30 cm ale za to szerszy dołek np: 80x80 cm bo borówki maja korzenie płytko.

Okazało się że danie folii na dno przy mojej glinie było dużym błędem i muszę ją wykopać bo blokuje podsiąkanie wody od dołu a niestety przeważnie jak trzeba podlać to ja nie mogę wybrać się na działkę.

Część borówek przez ten rok nic nie urosło. Jak je wykopałem to okazało się że korzenie zamiast się rozrosnąć to się zmniejszyły a po rozerwaniu bryły korzeniowej znalazłem małe białe robaki (prawdopodobnie opuchlaki).

DSC_0393.jpg


Na zdjęciu co zostało z korzeni borówki

a tu porównanie z bryłą korzeniowa prawidłowo rosnącej borówki

DSC_0391.jpg


Więc z pierwszych 8 wykopanych borówek 3 mają odpowiednie korzenie, 2 szt małe ale coś może jeszcze z nich być a 3 sztuki wywaliłem i na wiosnę muszę kupić nowe.

Czym się kierowałem przy wyborze:
- przeczytałem forum, jakie odmiany są chwalone i polecane ze względu na smak i łatwość uprawy
- dobierałem odmiany aby jak najdłużej owocowały (wczesne, średnie, późne)
- dobierałem pod kontem zapylania (Co prawda pojedyncza borówka też zaowocuje ale lepiej posadzić kilka. Różne odmiany w różnym stopniu się zapylają ze względu na czas kwitnienia. Może przesadziłem ale sadząc miałem rozpisane która odmiana w jakim miejscu ma być posadzona aby zapylanie było maksymalnie efektywne)
Ostatnio zmieniany: 09 Lis 2020 16:36 przez brodus.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, ama, trzyary

Borówka amerykańska 09 Lis 2020 16:36 #733917

  • ama
  • ama's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 311
  • Otrzymane dziękuję: 2147
Ja nie dawałam folii w doły ponieważ bałam się że korzenie będą miały za mało powietrza,a jak będzie mocno padać to korzenie mogą gnić bo woda będzie zatrzymywana przez tą folię,ale doły wykopałam 50x50x70.
pozdrawiam ama
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, trzyary

Borówka amerykańska 09 Lis 2020 22:53 #733961

  • trzyary
  • trzyary's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 272
ama,
Jakie to odmiany?
Jak je posadziłaś?
Od kiedy u Ciebie rosną?

Borówka amerykańska 09 Lis 2020 23:04 #733963

  • trzyary
  • trzyary's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 272
jagodka27
Mam kilka borówek i mało doświadczenia w ich uprawie, stąd moje pytania.
Jakie Ty masz odmiany?
Jak je posadziłaś?
Od kiedy u Ciebie rosną?

Borówka amerykańska 09 Lis 2020 23:14 #733966

  • trzyary
  • trzyary's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 272
brodus,
Dziękuję za podzielenie się swoimi doświadczeniami z uprawy borówek.
Jakie kupiłeś odmiany?
W jakim rozstawie je posadziłeś?

Borówka amerykańska 09 Lis 2020 23:16 #733967

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Trzyary nie wyglądasz na prawdziwego forumka ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, trzyary

Borówka amerykańska 09 Lis 2020 23:16 #733968

  • trzyary
  • trzyary's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 272
ama wrote:
... doły wykopałam 50x50x70.
Dlaczego akurat taki?

Borówka amerykańska 10 Lis 2020 08:58 #733986

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1674
  • Otrzymane dziękuję: 7553
Trzyarya ty jakie masz odmiany? Dlaczego takie? Dlaczego nie inne? W jakiej odległości? Zrób zdjęcie swojej uprawy :-)
Ja też mam kilka krzaczków i czytam jak uprawiać
Trzyary lubi nas podpuszczać hehe
Ostatnio zmieniany: 10 Lis 2020 09:00 przez jagodka27.
Za tę wiadomość podziękował(a): brodus, JaKasiula, trzyary

Borówka amerykańska 10 Lis 2020 14:12 #734020

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2836
  • Otrzymane dziękuję: 11660
trzyary wrote:
Jaka odmiana jest na górnym zdjęciu, a jaka na dolnym?
Od kiedy u Ciebie rosną?
A jak rośnie pozostała część twoich borówek?
Jakie to odmiany?
Od kiedy u Ciebie rosną?
Nie wiem co zyskasz dzięki moim odpowiedziom ale co mi tam. :woohoo:
1. Na obu zdjęciach jest odmiana Chandler i rosną u mnie od 2015 roku

Tak rosną pozostałe borówki
001-209.jpg
Są na tym zdjęciu 3 odmiany niestety nie mają zbyt dobrego stanowiska (rosną w półcieniu) Najstarszy krzew Bluecrop ma ponad 25 lat. Spartan i Patriot są dużo młodsze
Na kolejnym zdjęciu masz moje pozostałe borówki-stanowisko było przygotowane w listopadzie 2013 roku a krzewy zostały posadzone w 2014 i 2015 roku. Tu rosną odmiany: Duke, Bluejay, Toro i Chandler

002-193.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, brodus, JaKasiula, trzyary

Borówka amerykańska 10 Lis 2020 21:58 #734076

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Trzyary

Chętnie odpowiem na twoje pytania chociaż na większość z nich masz odpowiedzi w tym temacie.

Na tym forum nie liczy się ilość napisanych postów/pytań ale bardziej odpowiedzi merytoryczne i podziękowania od innych forumków.
Nie potrafię zrozumieć ilości postów z Twoimi pytaniami i powielania pytań. Zamiast kilku postów z pytaniami wystarczyłby jeden który te pytania zawiera. Sposób zadawania pytań wręcz irytuje i zniechęca do udzielania odpowiedzi. Chciałbym abyś przyjął to jako konstruktywną krytykę.

1) folie dałem tylko na dno dołka, w założeniach miała powstać pod borówką foliowa misa z bokami o wysokości 5-10 cm która miała zatrzymywać wodę z podlewania, na boki nie dałem folii

2) Z obserwacji borówek wyszło że u mnie na gliniastej glebie z dość wysokim poziomem wody (60-90cm od powierzchni w mokrym roku), folia bardziej zaszkodziła niż pomogła. Dlatego teraz na jesieni folia została usunięta, dołki zostały poszerzone do 80x80 cm a jednocześnie ich głębokość zredukowałem na 30 cm. Dodatkowo z krawężników zrobiłem obramowanie rabaty borówkowej (krawężnik o wysokości 20 cm został wkopany na 10 cm, będzie mi łatwiej dosypywać ściółki na wierzch i nie będzie ona się przemieszczać poza grządkę

3) Po posadzeniu mocno przyciąłem i wyciąłem najsłabsze pędy dzięki temu borówki ładnie się rozkrzewiły

4) Badań gleby nie robiłem bo i tak pod borówki wymieniałem podłoże. Pod każdy krzak dawałem mieszankę torfu kwaśnego (40l) o pH 3,5-4,5 plus przekompostowana kora sosnowa (25l) plus 1/3 ilości ziemi rodzimej z dołka, teraz jak poprawiałem stanowisko dałem jeszcze po 25l podłoża do borówek a w przyszłości będę ściółkował korą i trocinami

5) dwa razy uschła mi Blucrop z różnych sklepów, padła mi sadzonka Toro, Blugold a słabo rosną i możliwe że wymiennie je na wiosnę: Blueya, Duke, Nelson i Bonus.

Jak chcesz dowiedzieć się jakie mam posadzone odmiany borówek i innych krzewów owocowych to na pierwszej stronie mojego wątku jest grafika rozmieszczenia wszystkiego co posadziłem u siebie.
Ostatnio zmieniany: 10 Lis 2020 22:03 przez brodus.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zefirka, JaKasiula, trzyary

Borówka amerykańska 11 Lis 2020 08:42 #734093

  • trzyary
  • trzyary's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 272
brodus,
Dziękuję za konstruktywną krytykę i podzielenie się swoimi doświadczeniami z uprawy borówek.

Borówka amerykańska 11 Lis 2020 19:56 #734189

  • SirKrycha
  • SirKrycha's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 21
  • Otrzymane dziękuję: 23
Witam!

Mam w ogrodzie gatunek średniego Bonifacego i wczesną Kazpliszkę (nie owocowała mi wcale). Co prawda nigdy od około 3 lat je nie przycinałem (mój błąd niewiedzy) i dopiero w tym roku po przycięciu około lipca i zastosowaniu mikoryzy, nastąpiły spore przyrosty jednoroczne. Mam jeszcze miejsce w rządku dla 3-ech borówek blisko obok siebie w odległości tak około 90 cm (bym musiał przesadzić posadzone w tym roku jesienne inne dwie roślinki, jeśli chciałbym zwiększyć rozstaw. Krzyżujące później nadmiernie nachodzące pędy będę wycinał) i chciałem postawić nad sprawdzonym Duke oraz Chandlerem (patrząc też razem ogólnie na pory kwitnienia, owocowania moich borówek), a nad 3-cim gatunkiem jeszcze się zastanawiam.
Hiacynta wrote:
czesio wrote:
Kup 2 odmiany bardzo wczesne : Weymouth, Earliblue
Kup 2 odmiany wczesne :Duke, Spartan, Hannah’sChoice, Patriot, Kazpliszka, Sunrise, Bluetta, Huron, Reka, Concord, Polaris
Kup 2 odmiany średnie: Bluecrop, Chandler, Blueray, Bonifacy,
Kup 2 odmiany średniopóźne: Berkeley, Nelson, Toro, Denise, Nui Puru, Olympia, Ivanhoe
Kup 2 odmiany późne: Darrow, Bluegold, Rubel, Herbert, Brigitta, Legacy, Jersey
Kup 2 odmiany bardzo późne: Lateblue, Eliott, Aurora




Patrząc na tą tabelę oraz forumową (nie wiem czy aktualną) mam razem wybrane 2 odmiany wczesne i 2 odmiany średnie borówek. Pozostaje znalezienie jednego 3-ciego gatunku. Mam wstępnie 3 typy: Toro, Draper (co do tych 2-uch odmian moim tokiem było przeciągnięcie owocowania po głównym dojrzewaniu Duke) lub typowo już późny gatunek Liberty.
Ktoś może coś polecić, doradzić nad tą 3-cią odmianą do posadzenia?
Województwo Kuj-Pom, jeśli komuś pomoże. W następnych latach jest dalsza możliwość kupna innych gatunków, ale na pewno nie jestem w 100% przekonany do Bluecropa, ze względu na te "nadmierne owocowanie" (chciałbym bardziej postawić na jakość i nie mam doświadczenia w cięciu pędów z kwitnącymi owocami). Zasady sadzenia i ściółkowania znam. Spróbuję przeczytać pozostałe 32 strony tematu, ale mam świadomość, że niektóre posty mogą być już nieaktualne (patrząc na rozwój techniki)
Proszę o wyrozumiałość ;)


Przy okazji link o terminie kwitnienia dla sławnego trzyary ;) :

Ostatnio zmieniany: 13 Lis 2020 23:00 przez SirKrycha. Powód: Nie było jednego [/quote]
Za tę wiadomość podziękował(a): brodus, trzyary

Borówka amerykańska 12 Lis 2020 10:46 #734215

  • trzyary
  • trzyary's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 272
Zamówiłem wysyłkowo Earliblue, Chanticleer i Elliot
Rośliny zostały doręczone zgodnie z oczekiwanym terminem, były dobrze zapakowane i transportowane w pozycji pionowej zgodnie z oznaczeniem na opakowaniu.
Bryła była optymalnie wilgotna i lekko zawilgociła tekturową podkładkę na dole przesyłki.
Doniczki były odizolowane od podkładki torbą foliową.
Karton nie stracił swojej wytrzymałości na skutek zawilgocenia.
Wygląd zewnętrzny roślin nie budził zastrzeżeń.
Liście i pędy były w dobrym stanie, naturalnie przebarwione.
Można było dostrzec pąki.
Korzenie Earliblue nieznacznie wyszły przez dolne otwory doniczki.
Korzenie Chanticleer, Elliot nie wyszły przez dolne otwory doniczki.
Po wyjęciu roślin z doniczek okazało się, że korzenie wszystkich roślin obiegły dolne i boczne powierzchnie doniczki.
Zdrapano ściółkę z powierzchni podłoża.
Wykopano z dużym zapasem otwór na bryłę.
Wsadzono kciuk centralnie w spód bryły i rozchylono na boki korzenie na wysokości 3-5 cm.
W powstały otwór włożono małą łopatkę wilgotnego podłoża i uklepano.
W widocznej części korzeni widoczne były granulki.
Nie stwierdzono żadnych owadów żerujących na korzeniach,liściach i pędach.
Bryły posadzono równo z poziomem wilgotnego podłoża po uprzednim usunięciu z jego powierzchni ściółki.
Podłoże wokół bryły uklepano.
Po posadzeniu bryłę podlana 2-3 litrami wody.
Gdy podłoże osiadło dodano kilka łopatek podłoża aby wyrównać poziom podłoża i bryły.
W okolicy roślin położono 5 cm ściółki - igliwie i pocięte drobne gałązki.

Poprzednie moje borówki kupowałem w lokalnych punktach sprzedaży przy sklepach ogrodniczych, marketach. Nie byłem z tych zakupów zadowolonych. Rośliny były zbyt mocno podlewane i po posadzeniu traciły liście.
W jednym przypadku na skutek stania doniczki w markecie w wodzie podczas wyjmowania rośliny z doniczki została w doniczce połowa podłoża - korzenie borówki wygniły. Rośliny nie udało się uratować.
Dlatego po raz pierwszy zdecydowałem się na zakup wysyłkowy i jak na razie nie żałuję tego.

Rośliny zamówiono w dniu 30 października 2020 11:21.
Dostawa dotarła do mnie w dniu 10 listopada 2020.
Nie ponaglałem dostawcy.
Chciałem aby miał czas na spokojne przygotowanie dostawy.
Ostatnio zmieniany: 30 Lis 2020 20:08 przez Hiacynta. Powód: usunięcie reklamowego linku

Borówka amerykańska 14 Lis 2020 19:42 #734452

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1009
  • Otrzymane dziękuję: 3699
Admin usunie nazwę szkółki i tyle z reklamy :D A tyle się trzyary napisał.
Za tę wiadomość podziękował(a): renmanka, zwykły chłop, Babcia Ala, brodus, Bobka, trzyary, SirKrycha

Borówka amerykańska 14 Lis 2020 23:21 #734487

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
trzyary

Zrób zdjęcie posadzonych borówek skoro tak zachwalasz ;)

Po moich doświadczeniach z zakupem borówek przez internet raczej nie skuszę się na taką formę zakupu. Wolę na własne oczy zobaczyć jak wygląda bryła korzeniowa po wyciągnięciu z doniczki przed zakupem.
Za tę wiadomość podziękował(a): zwykły chłop, Bobka, JaKasiula, trzyary

Borówka amerykańska 26 Lis 2020 15:01 #736017

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5506
  • Otrzymane dziękuję: 12607
Przy borówkach amerykańskich odmian: Bluegold, Bluecrop, Nelson, Bluejany liście opadły. :)
DSCN4279.jpg
Ostatnio zmieniany: 26 Lis 2020 15:43 przez Jan4.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobka, trzyary

Borówka amerykańska 27 Lis 2020 08:20 #736125

  • trzyary
  • trzyary's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 272
Moje ostatnio zakupiono borówki Earliblue, Chanticleer i Elliot dalej trzymają się dobrze.
Tak dobrze, że na zakup zdecydowała się koleżanka z ROD.
Pomimo negatywnych doświadczeń z zakupionymi w sklepie ogrodniczym trzema sadzonkami, posadzonymi tak jak to robili jej sąsiedzi.
Duke, Bluecrop oto co kupiła w polecanej przez mnie szkółce.
Ocena dostawy tych borówek identyczna jak moich.
Na podstawie oceny tych dwu zakupów, pięciu sadzonek nadal polecam tego szkółkarza. Śląska solidność.
Borówki ma już w gruncie.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: lucysia
Wygenerowano w 0.726 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum