TEMAT: Borówka amerykańska

Borówka amerykańska 08 Mar 2021 23:57 #751690

  • Pysiu
  • Pysiu's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 91
  • Otrzymane dziękuję: 313
Kaju ale krzaczory owocowały, czy brak było owoców?
Miałem taki przypadek dwa lata temu, że krzaczki owocowały i to w normalnych ilościach ale większość była dziubnięta i nie nadawała się do zbioru. Zasadziłem się z lornetką na intruza i okazał się nim dwa razy mniejszy od wróbla chudziutki nicpoń koloru szaro granatowego.Usiadłem w międzyrzędziach i czekałem na chuligana. Po chwili przyleciał z kumplami i na moje sio i machanie rękami spoglądały się na mnie z politowaniem.Spędziłem rodzinę do szybkiego ogołocenia krzaków bez względu na stan dojrzewania owoców. większość doszła po jakimś czasie ale była z letka kwaśna. Na następny rok nie wypędzałem kotów i jakoś zebrałem niezły plon.
Pozdro.
Mieszkaniec Warmii
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, bietkae, Babcia Ala, Aurora Borealis


Zielone okna z estimeble.pl

Borówka amerykańska 09 Mar 2021 21:27 #751825

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1848
  • Otrzymane dziękuję: 6160
Owocowały, ale już na krzakach były niewyrośnięte, miękkie i przy najdelikatniejszym dotknięciu opadały na ziemię. Na szczęście z ptakami dotychczas nie było kłopotu, chociaż widać przelatujące stada szpaków. Aronii też nie ruszają. Część lepiej wyglądających zjedliśmy. teraz na samą myśl zjadania robactwa niedobrze mi się robi.
Ostatnio zmieniany: 09 Mar 2021 21:29 przez Kaja.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Pysiu

Borówka amerykańska 09 Mar 2021 21:32 #751827

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5655
  • Otrzymane dziękuję: 26754
Oj, oj tam, łatwo przyswajalne, darmowe białko, przynajmniej wiesz co jesz, a w kupnych wędlinach ..., nie mogę zdradzić szczegółów, puść wodze fantazji.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, bietkae, Pysiu

Borówka amerykańska 10 Mar 2021 07:19 #751850

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1848
  • Otrzymane dziękuję: 6160
Wiem, ale ja jeszcze do tego etapu nie doszłam.

Borówka amerykańska 10 Mar 2021 07:48 #751854

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3453
  • Otrzymane dziękuję: 7371
Kaju, to było tak. Dawno temu , nocą przez pustynię szedł stary i mądry człowiek oświetlając sobie drogę małą latarnią. Zmęczył się więc postanowił posilić się i nieco odpocząć . Miał tylko woreczek z suszonymi śliwkami. Pierwszą odrzucił, bo była jakaś niekształtna, drugą bo pomarszczona, trzecią bo troszkę spleśniała, czwartą bo miała robaka...Westchnął, zgasił latarnię i zjadł wszystkie ze smakiem, po czym najedzony i szczęśliwy ułożył się do snu.
Jeżeli nie jesteś starym mędrcem w nocy i na pustyni to zajadaj ze smakiem z zamkniętymi oczami. :yummi: :rotfl1:
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Pysiu

Borówka amerykańska 13 Mar 2021 05:46 #752384

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1988
  • Otrzymane dziękuję: 14171
Witam

W ubiegłym roku posadziłam kilka krzaków borówek i przetrwały zimę, mają się całkiem nieźle.

Mam jednak pytanie, czy powinnam zasilić je teraz wczesną wiosną nawozem lub mocznikiem?
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka

Borówka amerykańska 13 Mar 2021 11:03 #752413

  • trzyary
  • trzyary's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 272
Prześlij próbki ziemi do Stacji Chemiczno-Rolniczej.
Poproś o zalecenia.
Napiszą ci kiedy, jakimi nawozami, w jakich dawkach zasilić Twoje krzaki borówek.
Robię tak od kilku lat.
Warto wydać na to parę groszy.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Borówka amerykańska 13 Mar 2021 16:43 #752475

  • Pysiu
  • Pysiu's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 91
  • Otrzymane dziękuję: 313
Ile to średnio kosztuje?
Mieszkaniec Warmii

Borówka amerykańska 13 Mar 2021 19:58 #752523

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 685
  • Otrzymane dziękuję: 3017
Nie pamiętam ile lat moje już rosną w jednym miejscu ale tak w przybliżeniu , około 10 i nie wyobrażam sobie co by było gdybym ich nie miała . Smak i ogrom owoców sprawiają, że na długi okres ptaki i my mamy zapewnioną stołówkę. Kupowałam, sadziłam nie przywiązując uwagi do odmian i tak się głupiemu poszczęściło :rotfl1: że mam od najwcześniejszej przez słodkie drobne i ogromne do takiej gdzie w pażdzierniku krzak jeszcze oblepiony smakowitymi kulkami . Co roku ogrom owoców bez nawożenia i przycinania bo o ile nawozić bym się nie bała to przyciąć już tak. Rosną jak chcą a pomimo to pięknie owocują. Posadzone w ziemi po wykopanym stawie i nad stawem. Pewnie kilka czynników się złożyło do kupy, że tak im tam pasi. Dwa lata temu przesadziłam dwie młode które rosły w innym miejscu, słabo owocowały a już w ubiegłym był ulepek.
Moje staruszki
forum7-15.jpg


forum6-18.jpg
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, Krecik stary, bietkae, renmanka, Babcia Ala, Pysiu, JaKasiula

Borówka amerykańska 13 Mar 2021 21:41 #752554

  • Pysiu
  • Pysiu's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 91
  • Otrzymane dziękuję: 313
Ciekawe czy przetrzymały Twoje tegoroczne minusy, obawiam się, że moje nie, ponieważ rosną w lekkim przeciągu miedzy polami (również na Warmii).
Pozdrawiam
Mieszkaniec Warmii
Za tę wiadomość podziękował(a): tija

Borówka amerykańska 13 Mar 2021 22:48 #752563

  • trzyary
  • trzyary's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 272
Pysiu wrote:
Ile to średnio kosztuje?
45 zł
Badanie i zalecenia dla dwu poziomów 0-20 i 20-40.
Cennik kompletny jest na
www.oschr.org/Cennik_OSCHR_Wroclaw
Za tę wiadomość podziękował(a): Pysiu

Borówka amerykańska 14 Mar 2021 12:29 #752621

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 685
  • Otrzymane dziękuję: 3017
Pysiu , na sto procent nigdy nie można mieć pewności tym bardziej, że mam taką miejscówkę do życia , niby dolinka a w dolince górka i piż... niemiłosiernie . Na zapas się nie zamartwiaj, a nóż wiosną Cię miło zaskoczą , tego życzę i pozdrawiam :flower1:
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Babcia Ala, Pysiu

Borówka amerykańska 24 Mar 2021 22:00 #754516

  • SirKrycha
  • SirKrycha's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 21
  • Otrzymane dziękuję: 23
Tak jak wcześniej pisałem. Popularne w prowadzeniu borówki - od lewej w kolejności od owocowania duke, toro, chandler. 3 letnie w pojemnikach C2 (trochę mam wątpliwości, na moje mogą być nawet 2 letnie):

IMG_1586.jpeg



Dla ciekawskich jak wyglądały korzenie:

IMG_1592.jpeg



Wszystko robiłem tak jak w tym filmiku co polecaliście: .Pisałem już wcześniej jak miałem teraz zaprawić dołki, więc już daruję ponowne pisanie. Poniżej 50 cm był już sam piach, więc nie powinno być problemu z zalewaniem korzeni. Jednak za 2-3 tygodnie zacznę ich pierwsze nawożenie, ponieważ tak zaleca producent ziemi.

Od lewej duke z rozstawem 1m, kazpliszka, chandler z rozstawami 80cm, bonifacy i toro z rozstawem 1m. Jednak posadziłem w sam środek chandlera (dobrze prowadzony nie rozrasta się na boki, to samo duke), ponieważ toro jak się dowiedziałem podobno mocno się rozkrzewia na początku na boki. Niestety na tą chwilę te zdjęcie z oddali jest przy tak małych wielkościach borówek słabe :oops:. Te 4 zdjęcia poniżej już robiłem 2 dni po posadzeniu.


IMG_1676.jpg



Wszystkie pędy poskracałem, zwłaszcza przyciąłem wierzchołki na których były dobrze widoczne pąki kwiatowe. Słabe pędy poskracałem do prawie samej ziemi z korą. Jedynie chandlera oszczędziłem i zostawiłem bardziej zapas.

Duke - są 4 pędy wychodzące z szyjki korzeniowej, pęd grubości ołówka skróciłem do 27cm wysokości i na tle innych wydaje mi się teoretycznie "najsłabszy". Jedynie co mnie dziwi to pojawienie się zaczerwienienia (niedobór azotu?), którego chyba na początku nie było. Będę obserwował sytuację.

IMG_1679.jpg


Chandler - 3 pędy wychodzące z szyjki korzeniowej, około 25-30cm wysokości (zapomniałem dokładnie muszę sprawdzić). Wiem, ze chandler inwestuje w te pędy co już ma i mniej chętnie wypuszcza nowe pędy z szyjki korzeniowej, wiec jego już na pewno nie będę przycinał.

IMG_1681.jpeg


Toro - również 3 pędy wychodzące z szyjki korzeniowej, około 20 cm wysokości.


IMG_1692.jpg



Prowadząc poprawnie borówki w tym roku, od początku powinny być już przyzwoite efekty, jeszcze lepsze niż zaczynając poprzednio latem - mocne drastyczne przycięcie odmładzające tak późno, nie dałoby pożądanych efektów. Zamieszczę zdjęcia porównawcze około października jak będą później wszystkie wyglądać.

Pozdrawiam i życzę wszystkim owocnych plonów w tym roku:screem: B)
Za tę wiadomość podziękował(a): lucysia, bietkae, Pysiu

Borówka amerykańska 24 Mar 2021 22:42 #754525

  • Pysiu
  • Pysiu's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 91
  • Otrzymane dziękuję: 313
Masz rację najwyżej dwuletnie, trzyletnie kupowałem z plantacji o wysokości z doniczką ca 60 cm. Dobrze, że kupiłeś tylko trzy, bez liści nie będziesz pewny o ich życiu utajonym( lub śmierci) w tym okresie bezlistnym.
Mieszkaniec Warmii
Za tę wiadomość podziękował(a): SirKrycha

Borówka amerykańska 25 Mar 2021 15:41 #754674

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5531
  • Otrzymane dziękuję: 12671
Za tę wiadomość podziękował(a): Pysiu, trzyary

Borówka amerykańska 19 Kwi 2021 16:50 #758431

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5531
  • Otrzymane dziękuję: 12671
Borówki amerykańskie podlałem dziś siarczanem amonu (1 łyżka na 10 l wody).
Za tę wiadomość podziękował(a): trzyary

Borówka amerykańska 19 Kwi 2021 22:25 #758489

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3453
  • Otrzymane dziękuję: 7371
To zbadaj jeszcze odczyn. Może trzeba będzie zakwasić.
Za tę wiadomość podziękował(a): trzyary, SirKrycha

Borówka amerykańska 01 Maj 2021 11:35 #759988

  • SirKrycha
  • SirKrycha's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 21
  • Otrzymane dziękuję: 23
Jakby ktoś się jeszcze zastanawiał lub bał jak ciąć w 1 roku/po posadzeniu borówek to znalazłem bardzo przystępny materiał dla laików. Także człowiek po szkoleniu od Pana Pawła Korfantego :thanks:. Filmik krótki, ale bardzo treściwy:
Za tę wiadomość podziękował(a): Black Rose, trzyary


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: lucysia
Wygenerowano w 0.478 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum