TEMAT: Winorośl - wszystko o uprawie

Na lisciach winorosli 19 Sie 2014 21:26 #292790

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Przypuszczam , ze rzekomy. Nie ma nalotu na wierzchniej stronie lisci, tylko pod spodem . Zdjecia sprzed kropienia w pierwszym poscie powyzej,po kropieniu nie robilam


Zielone okna z estimeble.pl

Na lisciach winorosli 21 Sie 2014 22:12 #293285

  • kapitan
  • kapitan's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 103
  • Otrzymane dziękuję: 106
Elżbieta wrote:
Przypuszczam , ze rzekomy. Nie ma nalotu na wierzchniej stronie lisci, tylko pod spodem . Zdjecia sprzed kropienia w pierwszym poscie powyzej,po kropieniu nie robilam

Jak nie ma nic innego, poza tym co na pierwszych zdjęciach, to rzekomy :)
Pozdrawiam Piotr

Na lisciach winorosli 21 Sie 2014 22:27 #293290

  • Roma
  • Roma's Avatar
Piotrze-podpowiedz mi proszę co może być powodem,że moje winorośle prawie nie owocują.Na każdym krzewie mam po jednym gronku. W ubiegłym roku też miały po jednym.Krzewy sadzone jesienią 212r.Jeśli będziesz jutro na forum to zerknij proszę do wątku,wstawię fotki.

Na lisciach winorosli 22 Sie 2014 09:37 #293352

  • kapitan
  • kapitan's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 103
  • Otrzymane dziękuję: 106
Roma wrote:
Piotrze-podpowiedz mi proszę co może być powodem,że moje winorośle prawie nie owocują.Na każdym krzewie mam po jednym gronku. W ubiegłym roku też miały po jednym.Krzewy sadzone jesienią 212r.Jeśli będziesz jutro na forum to zerknij proszę do wątku,wstawię fotki.
Jest przyjęte, że winorośl wchodzi w owocowanie w 3-4 roku. Obfite owocowanie na młodych krzewach to prosta droga do katastrofy.
Pozdrawiam Piotr
Za tę wiadomość podziękował(a): markussch01

Winorośl - wszystko o uprawie 30 Wrz 2014 09:51 #302408

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15834
  • Otrzymane dziękuję: 12230
Przed oberwaniem była mała sesja zdjęciowa :woohoo:

12.09.2014008.jpg


12.09.2014010.jpg


12.09.2014013.jpg


12.09.2014021.jpg


12.09.2014014.jpg


12.09.2014020.jpg


(M. szykuje zapas na zimę :drink1: :lol: )
Pozdrawiam - Ania
Ostatnio zmieniany: 30 Wrz 2014 09:53 przez Amlos.

Winorośl - wszystko o uprawie 22 Lis 2014 19:30 #315461

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Tydzień temu podpalono nam szopę pełną drewna na niezabudowanej działce, strażacy ogień opanowali. Obok szopy rosło kilka winorośli, jedna odmiana bardzo smaczna, które zostały stratowane i zasypane resztkami z pogorzeliska. Dziś odkryłam, kilka pędów w niezłym stanie, czy warto teraz próbować je ukorzenić skoro
Odpowiednim terminem do rozpoczęcia ukorzeniania jest koniec marca.Sztobry powinny odpoczywać tyle co krzewy.

Czy jest jakaś metoda ich przechowania do wiosny, czy to niemożliwe ? :(
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich

Winorośl - wszystko o uprawie 23 Lis 2014 17:44 #315659

  • kapitan
  • kapitan's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 103
  • Otrzymane dziękuję: 106
Współczuję. Łozę najlepiej po prostu zakopać w miejscu gdzie nie podchodzą wody gruntowe. Wystarczy głębokość ok 0,5m
Pozdrawiam Piotr
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia

Winorośl - wszystko o uprawie 24 Lis 2014 13:44 #315909

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Dzięki :hearts: całą umieścić pod ziemią ?
U mnie nigdzie nie podchodzą wody gruntowe, chociaż tyle dobrego :jeez:
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich

Winorośl - wszystko o uprawie 25 Lis 2014 14:23 #316278

  • kapitan
  • kapitan's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 103
  • Otrzymane dziękuję: 106
Krzysia wrote:
Dzięki :hearts: całą umieścić pod ziemią ?

Tak. Po prostu zakop na leżąco. Możesz pociąć na krótsze odcinki, ale z zapasem do odświeżenia na wiosnę. Jak ktoś nie wywali linka to tutaj winnicakapitana.blogspot.com/2013/12/witam-na-blogu_30.html dowiesz się jak ich nie zmarnować.
Pozdrawiam Piotr
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia

Pierwsze cięcie winorośli 07 Sty 2015 15:47 #326896

  • kapitan
  • kapitan's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 103
  • Otrzymane dziękuję: 106
Stałe ramię z różnego typu węzłami krzewienia wydaje się być jedną z najodpowiednieszych form prowadzenia dla odmian deserowych. Takie ramiona noszą nazwę sznurów. Sznury mogą być wyprowadzane poziomo, skośnie, pionowo, nisko jak również wysoko, a w zasadzie to w każdym dowolnym kierunku. Na krzewie może być jeden taki sznur, dwa lub więcej. Jest to zależne od wieku krzewu, możliwości owocowania, sposobu uprawy i powierzchni dyspozycyjnej dla krzewu. Udzielając się na różnych forach, wielokrotnie byłem świadkiem i uczestnikiem gorących dyskusji o wyprowadzaniu różnych form prowadzenia winorośli i zawsze było tak, że im bardziej złożona forma tym więcej było jedynie słusznych pomysłów na jej wyprowadzenie. Wydaje mi się, że najwięcej wątpliwości i różnorodnych poglądów pojawiało się właśnie przy wszelakich sznurach, dlatego postanowiłem napisać kilka zdań o wyprowadzaniu właśnie takiej formy. Wszystkich czytających proszę aby spojrzeli na to opracowanie bardziej pod kątem zasady działania przy zaproponowanych rozwiązaniach i nie traktowanie tego jako konkretnej instrukcji od, której nie ma odstępstw. Ilości zostawianych oczek, długości łozy, odległości między węzłami i inne szczegóły dla różnych upraw, i różnych odmian, mogą być inne, niż w moim opracowaniu. Jeżeli zrozumiemy zasadę wyprowadzania, którą staram się przekazać, to na pewno w bezpieczny sposób, bez większych problemów i niespodzianek, wyprowadzimy dowolnego rodzaju sznura.
Zapraszam do przeczytania winnicakapitana.blogspot.com/2015/01/szn...t-wyprowadzanie.html
Pozdrawiam Piotr
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, Malkar, futrzasta, rychu44

Pierwsze cięcie winorośli 15 Sty 2015 19:29 #329367

  • Roma
  • Roma's Avatar
Piotrze z nieba mi spadłeś :) ni w ząb nie mogę pojąć zasad przycinania :hammer: :club2: już i u Ciebie na stronie starałam się zrozumieć i znajomy mi tłumaczył :club2: a ja nadal nic.Czy mogę wstawić fotki a Ty na nich postarasz mi się wytłumaczyć? no bo jak nie tak to chyba nie pojmę wcale :jeez: Chyba spaprałam przycięcie w I II sezonie a teraz zachodzę w głowę jak to zrobić :teach:

Pierwsze cięcie winorośli 15 Sty 2015 22:14 #329437

  • kapitan
  • kapitan's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 103
  • Otrzymane dziękuję: 106
Można spróbować, jeżeli da się na zdjęciach rozpoznać co jest co i krzewy nie są silnie zagęszczone. W przeciwnym wypadku to kłopot.
Przypuszczam, że to czytałaś winnicakapitana.blogspot.com/2014/01/pod...iecia-winorosli.html

a czy trafiłaś na to winnicakapitana.blogspot.com/2015/01/szn...t-wyprowadzanie.html

i na to winnicakapitana.blogspot.com/2014/11/prz...-ciecia-krzewow.html
Pozdrawiam Piotr
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, rychu44

Pierwsze cięcie winorośli 15 Sty 2015 22:17 #329438

  • Roma
  • Roma's Avatar
Dzięki,zabieram się za lekturę a fotki postaram się jutro zrobić i wstawię,może wreszcie coś zrozumiem.
edit:
a w jakim celu są te paski na krzewach?
winnicakapitana.blogspot.com/2014/11/prz...-ciecia-krzewow.html bo ja chyba będę musiała skorzystać z tej podpowiedzi bo na tate chyba nie mam szans.
Ostatnio zmieniany: 15 Sty 2015 22:21 przez Roma.

Pierwsze cięcie winorośli 18 Sty 2015 18:56 #330407

  • Roma
  • Roma's Avatar
Oto fotki moich 3 odmian winorośli.
Piotrze-proszę podpowiedz co mogę z tym zrobić.


1-DSCF0001-002_2015-01-18.jpg


2-DSCF0002-003.jpg


3-DSCF0003-002.jpg

Pierwsze cięcie winorośli 18 Sty 2015 19:49 #330442

  • kapitan
  • kapitan's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 103
  • Otrzymane dziękuję: 106
Zdjęcie pierwsze:
Krzew był źle prowadzony w minionym sezonie. Wyprowadziłaś od gruntu trzy latorośle (prawdopodobnie są to wilki) zupełnie niepotrzebne. Na początku czerwca należało je wyciąć, ewentualnie zostawić tylko jeden i te dwie latorośle u góry. Docelowo ten dolny i tak należałoby wyciąć. Nie bardzo widać jak daleko odchodzi ta prawa łoza, ale na niej i na tej drugiej wyższej, którą skieruj w lewo należy oprzeć dalszą budowę formy. Na razie nic nie tnij, zrób to w marcu.Dwa dolne wilki wytnij całkowicie, a z trzeciego zrób czop na dwa oczka i wyprowadź z niego jedną latorośl. Ta latorośl może się przydać do okrycia na zimę tzw łoza mrozowa. Zaznaczyłem cięcia , jak coś niezrozumiałe to pytaj.
Załączniki:
Pozdrawiam Piotr
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma

Pierwsze cięcie winorośli 18 Sty 2015 21:08 #330503

  • Roma
  • Roma's Avatar
Czy dobrze rozumuję,że kolor czerwony to cięcie wczesną wiosną a kolor zielony to cięcie jesienne?

Pierwsze cięcie winorośli 18 Sty 2015 22:20 #330562

  • kapitan
  • kapitan's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 103
  • Otrzymane dziękuję: 106
Na jesień to już za późno. Cięcie teraz to ryzyko, bo na wypadek dużego spadku temperatur świeże rany bardzo "ciągną" mróz. Proponuję całe cięcie w marcu. Na czerwono to cięcie łozy na 4-6 pąków (tak myślą), a z tych łóz latorośle od wiosny. Na nich tez może jakieś bardzo skromne owocowanie. Na zielono to całkowite wycięcie, ew. ten jeden czop. Z kolejnym krzewem trzeba postąpić podobnie. Ta pojedynczą łozę na 3 krzewie też trzeba skrócić max 6 oczek. Jak nie trafiłaś na to winnicakapitana.blogspot.com/2015/01/szn...t-wyprowadzanie.html to przeczytaj.
Pozdrawiam Piotr
Ostatnio zmieniany: 18 Sty 2015 22:22 przez kapitan.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, rychu44

Pierwsze cięcie winorośli 19 Sty 2015 00:01 #330595

  • Roma
  • Roma's Avatar
Trafiłam i staram się czytać ze zrozumieniem,przeczytałam już kilka razy i wydaje mi się,że zaczynam pomału rozumieć :hammer: (bardzo pomału)


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: lucysia
Wygenerowano w 0.484 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum