Aktinidia pstrolistna ADAM Actinidia kolomikta Adam
Niezwykle dekoracyjna męska odmiana o ozdobnych, szczególnie orginalnie ubarwionych liściach dorastająca do 4m wysokości przy rocznym przyroście 1-2m. Jest dobrym zapylaczem roślin żeńskich i obupłciowych gatunku Actinidia kolomikta.
Wyróżnia się dzięki swym zielono- biało- różowym liściom niespotykanie egzotycznym wyglądem. Białoróżowe plamy są szczególnie widoczne właśnie u męskich osobników na nasłonecznionych stanowiskach, najczęściej następuje to po dwóch latach od posadzenia rośliny.
Kwiatki białe o cytrynowym zapachu pojawiają się w maju.
Warunki uprawy:
- mało wymagające, łatwe w uprawie pnącze,
- preferuje podłoże o odczynie kwaśnym,
- najpiękniej wybarwia się w słońcu,
- przycinać najlepiej późną jesienią lub zimą przed rozpoczęciem wegetacji, lub latem po częściowym zdrewnianiu nowych przyrostów, bo "płacze",
- roślina bardzo mrozoodporna,
- odporna na choroby i szkodniki.
Aktinidie posadziłam po raz pierwszy w tym roku, więc na razie dysponuje mało ciekawymi zdjęciami, ale je zamieszczam. Jeśli ktoś ma już doświadczenia w uprawie to bardzo serdecznie proszę o uzupełnianie informacji.
A.k. "Adam"
Actinidia kolomikta 'Sentyabraskaya' - żeńska
Wyjątkowo plenna, żeńska, ukraińska odmiana. Kwiaty białe, lekko, cytrynowo pachnące w maju. Smaczne owoce dojrzewają w sierpniu i zaraz opadają. Liście zielone lub zielono-biało-różowe. Przebarwienie ujawnia się 2-3 lata po posadzeniu, najbardziej na liściach dobrze oświetlonych. Wymaga takich warunków jak A.k."Adam"
Jeszcze kilka ciekawostek wyszperanych w sieci na temat właściwości mini-kiwi:
Aktinidia odkryta została w Chinach w latach 50 tych XIX wieku, ale dopiero w Nowej Zelandii zyskała sławę.
Owoce aktinidii cenione są ze względu na doskonałe walory smakowe, ale głównie za bardzo dużą zawartość witamin i mikroelementów, dlatego nazywane są mianem „ bomby witaminowej”. Zawierają bardzo dużo witamin: C, E, B poza tym potas, cynk, sód, pektyny, cukry.
Owoce zapobiegają:
- przeziębieniom,
- ułatwiają leczenie grypy,
- zapobiegają wielu schorzeniom,
- działają kojąco na nerwy,
- oczyszczają organizm ludzki z toksyn,
- przeciwdziałają zmianom miażdżycowym,
- przeciwdziałają zaparciom.
Po 2-3 latach uprawy z jednej rośliny można uzyskać kilkanaście kilogramów owoców. Owoce są małe mają ok. 2,5 cm i można je jeść ze skórką. Można je : suszyć, marynować, robić dżemy, nalewki. Aktinidia jest doskonała dla osób palących, ponieważ zawiera dużo witaminy E, która jest degradowana przez dym papierosowy.
Actinidia ma bardzo duże właściwości prozdrowotne:
- owoce mają właściwości przeciwutleniające - usuwają wolne rodniki z organizmu, chroniąc organizm przed stresem oksydacyjnym,wywołującym wiele chorób,
- posiadają właściwości bakteriostatyczne,
- zawarty w owocach enzym actinidin, wraz z licznymi drobnymi nasionami i błonnikiem spożywczym pomaga w trawieniu mięsa, regulując tym samym pracę układu pokarmowego,
- owoce zawierają tyle potasu co banany, zawierają więcej wapnia niż jabłka, ponadto zawierają dużo żelaza i magnezu,
- są bogatym źródłem związków fenolowych, karotenoidów i luteiny (zawierają jej najwięcej spośród owoców),
- są niskokaloryczne.