TEMAT: Maliny:uprawa,choroby,cięcie

Maliny:uprawa,choroby,cięcie 17 Sie 2016 11:59 #497097

• Akacja
  • Akacja's Avatar
  • Fresh Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 1
Odnośnie czarnej maliny "Różni się od maliny właściwej nie tylko barwą owoców, ale także sposobem rozmnażania. Nie wytwarza ona odrostów korzeniowych, lecz rozmnaża się przez odkłady wierzchołkowe pędu głównego od rozgałęzień. Zarówno na pędach, jak i na ogonkach liściowych i szypułkach występują ostre kolce."
Czyli jak to się rozmnaża? Tak jak porzeczkę, ułamana gałązka wczesną wiosną do doniczki i ukorzenia się?

Maliny:uprawa,choroby,cięcie 17 Sie 2016 12:01 #497098

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Otrzymane dziękuję: 7566
Aby zrobić odkład, należy przygiąć gałązkę do ziemi i kawałeczek jej obsypać ziemią. W następnym sezonie będą w tym miejscu korzenie.

Maliny:uprawa,choroby,cięcie 17 Sie 2016 20:43 #497158

• beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Otrzymane dziękuję: 3846
U mnie same w trawie się ukorzeniły i to w jednym sezonie :) , końce długich pędów leżały w trawie ,jeżdżąc kosiarką omijałam ,żeby się nie pokłuć a jesienią chciałam pędy te podnieść a one przyrosły do ziemi .Zaraz też przesadziłam w docelowe miejsce .

Beata :flower2:

Maliny:uprawa,choroby,cięcie 08 Wrz 2016 15:41 #500626

• zeberka363
  • zeberka363's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 1090
moje maliny rozrastają sie same-jest ich z roku na rok coraz więcej
a owocki pyszne!!!

165.jpg
mocno początkująca ogrodniczka kochająca piękną przyrodę ;-) zapalona kucharka :-D
pozdrawiam agnieszka
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...6217-ogrodki-zeberki
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...a-parapetach-piszczy

Maliny:uprawa,choroby,cięcie 08 Wrz 2016 17:15 #500637

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
A jaka to odmiana, czy owocują na pędach tegoocznych czy dwuletnich? W jakiej glebie są posadzone?

Maliny:uprawa,choroby,cięcie 08 Wrz 2016 21:37 #500697

• beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Platinum Boarder
To z pewnością Polana .Kilkanaście lat temu dostałam kilka krzaczków od sąsiadki a teraz mam 7 rzędów dwudziesto metrowych i pół wsi ma sadzonki ode mnie . Nic nie kupowałam ,wszystko to odrosty taka to zaraza .A malin jest tyle ,że już ledwo żyję . :(

Zdjcie1834.jpg

Zdjcie1839.jpg

Zdjcie1844.jpg

.

Maliny:uprawa,choroby,cięcie 08 Wrz 2016 21:53 #500706

• Biotit
  • Biotit's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 696
Wszyscy sadzą i zbierają plony, a ja chce wykopać. Korzenie mają po cholerze, może jest na nie jakiś patent oprócz ciężkiej pracy fizycznej?
Na Woli do woli

pozdrawiam Piotr

Maliny:uprawa,choroby,cięcie 08 Wrz 2016 22:19 #500714

• beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Platinum Boarder
Wykopałam 3-4 lata temu cztery rzędy i posadziłam w tym miejscu co są teraz . Tam posadziłam róże i byliny i masę innych roślin . Trochę wyrzuciłam bo były ponad 10-cio letnie i korzenie miały stare . Orobiłam się jak osioł ,bo nowe miejsce to była łąka z nawłocią , końskim szczawiem i szeroką kępiastą trawą .Nie mogłam nawet sztychówką wykopać dołka bo pełno było jakiś białych korzeni . W pierwszym roku były marne , z roku na rok coraz lepiej , tylko rdza je łapie . Nie podlewam ,chyba ,że nie pada z miesiąc

Maliny:uprawa,choroby,cięcie 09 Wrz 2016 00:11 #500737

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
Gdy zobaczymy zdrewniałe narośla na łodygach malin, powinna zapalić się nam lampka ostrzegawcza.

Jest to na pewno pryszczarek malinowiec:

pryszczarek-malinowiec.jpg

Maleńka, niepozorna muchówka wyglądająca trochę jak komar od kwietnia do maja składa składają jaja na pędach malin, w rozmaitych zagięciach, spękaniach, przy pączkach. Larwy, które się wylęgną, wgryzają się w pędy wydzielając ślinę, która zawiera
substancje wywołujące rozrastanie się tkanki. W miejscach żerowania tych larw po ok.2-3 tygodniach tworzą się narośla nazywane galasami. W jednym galasie schronienie znajduje nawet kilkanaście larw.
Larwy te przepoczwarczają się w naroślach wiosną kolejnego roku.

Szkodniki te można jedynie zlikwidować wycinając i paląc wszystkie pędy malin z galasami.

Podobnie rozmnaża się i żeruje przeziernik malinowiec, z tym że jego larwy opanowują szyjkę korzeniową i tam tworzą galasy.

Maliny:uprawa,choroby,cięcie 09 Wrz 2016 00:58 #500740

• beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Platinum Boarder
Czytałam ,że galasy te tworzą się przy częstym wykopywanie bocznych sadzonek . I coś w tym jest bo u mnie przy wykopywaniu widziałam takie narośla . Jesienią patyki ścinam do ziemi i oczywiście je palę .Miałam też chorobę grzybową jaką jest zamieranie pędów malin . Wycinanie do ziemi i palenie na pewno ogranicza występowanie wielu chorób .

Maliny:uprawa,choroby,cięcie 09 Wrz 2016 11:51 #500782

• zeberka363
  • zeberka363's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 1090
hiacynto nie mam pojęcia jaka to odmiana....
u mnie rosną na gruzie przysypanym byle jaką ziemią....aż dziw że tak rosną...podlewam na wiosnę obficie gnojówką,późną jesienią poprawiam
owocują na pędach tegorocznych pod koniec lipca a w czerwcu na dwuletnich które końcem sierpnia zamierają i je wycinam
mocno początkująca ogrodniczka kochająca piękną przyrodę ;-) zapalona kucharka :-D
pozdrawiam agnieszka
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...6217-ogrodki-zeberki
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...a-parapetach-piszczy

Maliny:uprawa,choroby,cięcie 19 Lis 2017 12:29 #575354

• garden
  • garden's Avatar
  • Senior Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 34
Witam.
Rozmnażanie malin ze SZTOBRÓW. Malina owocująca na pędach 2-letnuich.

Interesuje mnie głównie jak i kiedy ukorzenić oraz informacje jak i gdzie przechowywać. Mile widziane wszelkie inne uwagi i wskazówki.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniany: 19 Lis 2017 12:30 przez garden.

Maliny:uprawa,choroby,cięcie 19 Lis 2017 22:38 #575437

• beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Platinum Boarder
Garden , nigdy nie słyszałam ,żeby tak ukorzeniać maliny . Tak dużo jest nowych pędów ,że może tylko z tego się je pozyskuje . Ale mam tylko maliny owocujące na pędach jednorocznych i odrostów bocznych jak bym nie kosiła to między rzędami byłby las . Przez kilka lat zaczynałam koszenie jak maliny podrosły , bo myślałam ,że będą chętni na odrosty i było po 300 sadzonek z 4 krótkich rzędów . Teraz wszystko wykaszam a i tak rzędy mają ponad metr szerokości .

Beata

Maliny:uprawa,choroby,cięcie 19 Lis 2017 22:51 #575440

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
Maliny owocujące na pędach dwuletnich to też uciążliwe rośliny mocno rozrastające się poprzez rozłogi. Podejrzewam, że wystarczy kawałek podziemnego kłącza, by roślina rozrosła się w wielką kępę.
Tak na marginesie pisząc, od 3 lat próbuję usunąć maliny z ogrodu, jednak zawsze wiosną coś tam wyrośnie.

Maliny:uprawa,choroby,cięcie 20 Lis 2017 11:40 #575466

• garden
  • garden's Avatar
  • Senior Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 34
No właśnie niby można z tego pozyskiwać maliny, tak jak np winogrona i chyba zrobię dokładnie tak jak robi się z winogronami.

Żeby na darmo się nie narobić, to już teraz spróbuje kilka sztuk ukorzenić, a co mi tam :)

Maliny:uprawa,choroby,cięcie 24 Lis 2017 09:45 #576052

• lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Moderator
  • Cogito ergo sum
  • Otrzymane dziękuję: 2627
Garden na pewno się ukorzenią.Powyżej forumka beatazg pisała,że położyła obcięte pędy i przyrosły do ziemi same.
W dobrych warunkach będzie jeszcze lepiej.Malina jest jak chwast :P
Ja jestem w trakcie wykopywania i tworzenia nowej plantacji.Żeby pozbyć się starej wykopuję korzenie.Łatwo nie jest.
Kobieta z miasta ,która nie widzi świata poza wsią.
…………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
Ostatnio zmieniany: 24 Lis 2017 09:51 przez lucysia.

Maliny:uprawa,choroby,cięcie 24 Lis 2017 10:57 #576056

• beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Platinum Boarder
Lucysiu , wypuściły korzenie , ale to te co rosły i miały długie pędy , które łukowato wygięte były do ziemi , i dlatego się ukorzeniły , można powiedzieć ,że przez odkład . Jak wydarłam z trawy to na końcach były korzenie , obcięłam 20 cm wyżej i przesadziłam . Akurat była to odmiana czarnej maliny co owocuje na dwuletnich pędach , a pędy mają po 3 metry długości . Tak to się nie spotkałam ,żeby patyki się ukorzeniły , ale też nie miałam nigdy odmiany owocującej na pędach dwuletnich oprócz tej czarnej .

Beata

Maliny:uprawa,choroby,cięcie 24 Lis 2017 11:16 #576057

• lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Moderator
  • Cogito ergo sum
  • Otrzymane dziękuję: 2627
Moja malinowa jest też dwuletnia.Żółte okazały się że jak nie obciełam na wiosnę pędów to też na nich zaowocowały.
Kurcze jeszcze tylko czarnej mi brakuje.Co za zaniedbanie :laugh1:
Kobieta z miasta ,która nie widzi świata poza wsią.
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi

Moderatorzy: lucysia
Wygenerowano w 0.204 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum