Jeżeli jesteś zielono zakręcony, ogród to Twoja obecna lub przyszła pasja, kochasz ludzi, zwierzęta i rośliny, masz dużą wiedzę na temat ogrodnictwa, lub, wręcz przeciwnie, jesteś "w tym temacie" zielony jak szczypiorek na wiosnę - to jest forum dla Ciebie!
Pragniemy stworzyć forum przyjazne, sympatyczne, a jednocześnie - merytoryczne.

TEMAT: Szklarnia

Szklarnia 03 Sty 2024 10:53 #848224

  • kuba
  • kuba's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 1
  • Otrzymane dziękuję: 1
Dzień dobry!Jestem nowy na forum.Intryguje mnie pytanie jak wpłynie na naświetlenie szklarni położenie folii na istniejący dach z okien podwójnych plastykowych.Dach przecieka i parę okien jest zniszczonych.Czy nie lepiej byłoby polożyc samą folię a wcześniej usunąć szyby?Dziękuję za wszystkie porady.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobka


Zielone okna z estimeble.pl

Szklarnia 08 Sty 2024 22:48 #848657

  • EwG
  • EwG's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 359
  • Otrzymane dziękuję: 1354
Moi rodzice mają od lat zwykłą szklarnię, samoróbkę z podwójnych szyb. Kiedy kilka lat temu zaczęła trochę przeciekać, to mój ojciec wspólnie z sąsiadem nałożyli na jej dach folię białą. Wszystko rośnie normalnie. Tzn. pomidory, ogórki itp. Nie widać zmniejszenia plonów.
Pozdrawiam cieplutko,
Ewa

Podlasie
Strefa: 6b

Cierpię na nieprzerwany brak miejsca do uprawy, brak wolnych parapetów oraz brak czasu ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobka

Szklarnia 12 Sty 2024 18:18 #848928

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 515
  • Otrzymane dziękuję: 3547
Mam zwykły tunel foliowy 3x4. W połowie kwietnia chciałabym na stałe umieścić w nim wszystkie rozsady, a będzie ich sporo i nie latać z nimi do domu w zimne noce przez cały miesiąc. Proszę wszystkich, którzy mają jakieś doświadczenie w ogrzewaniu takiej foliówki o informacje, z góry dziękuję za wpisy :search: :thanks:
Pozdrawiam Ewa

"Tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tutaj śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo..."
św. Jan Paweł II
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobka

Szklarnia 12 Sty 2024 18:25 #848930

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5686
  • Otrzymane dziękuję: 26957
Ewuniu, wszystko w rękach "niebios", bez biegania, to się raczej nie da, chyba że będzie wyjątkowa wiosna, co od kilku lat się nie zdarza. Ja w razie "W" wstawiałam elektrykę, bo od zniczy pierwszy raz o mało się nie udusiłam, dobrze, że rośliny nie padły, a te znicze wcale tanio nie wychodzą i przypadkiem wiemy jakie świństwo do nich dają, znajomy chemik zwolnił się z tego powodu z wytwórni, bo nie chciał się pod tym podpisać. Teraz już nie mam folii tylko maleńką szklarnię i po prostu mam prawie wszystko trochę później. Ziemia i tak się musi najpierw nagrzać, żeby cokolwiek zechciało w niej rosnąć, a o tym decyduje pogoda i wysokość słońca, która niezmienna od milionów lat.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 12 Sty 2024 18:34 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobka, lusinda

Szklarnia 12 Sty 2024 18:57 #848935

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1081
  • Otrzymane dziękuję: 2418
W namiocie foliowym zrobiłem inspekt ze styropianu, ogrzewany kablem świetlnym, a drugi ogrzewany kablem grzejnym.
CarteBlanche2012670.jpg


CarteBlanche2012672-2.jpg


CarteBlanche2012674.jpg


CarteBlanche2012675.jpg


Z góry przykryłem folią rozpiętą na drewnianej ramie. Wystarczyło ciepła na rozsadę pomidorów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobka, lusinda

Szklarnia 12 Sty 2024 18:59 #848936

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 515
  • Otrzymane dziękuję: 3547
Alu ja już tak cztery lata latam, od połowy kwietnia z tymi paletami. Rano na taras, wieczorem do domu. Oczywiście co roku coraz więcej tych palet :crazy: Mój M powoli ma tego dosyć, więc w tamtym roku kupił tunel i skończyło się na tym, że wieczorem nie znosiliśmy z tarasu, tylko trzeba było biegać do tunelu :happy3: Coś czytałam o gazowych grzałkach z małą mocą, będę drążyć temat, coś może znajdę.
Pozdrawiam Ewa

"Tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tutaj śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo..."
św. Jan Paweł II
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobka, jack90

Szklarnia 12 Sty 2024 19:03 #848937

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5686
  • Otrzymane dziękuję: 26957
Ja w tej szklarni 7 m2 też mam rozwinięty kabel grzejny, taki co to pod wjazdy i chodniki się układa, żeby się nie obladzały, ale rozcięłam folię i rozwinęłam w szklarni tak, żeby się nie stykał. Dodatkowo termostat, który ustawiłam: włącza się przy 0,5, a wyłącza przy 1,5, ale zakresy można zmienić.
Jak czytałam, Ewunia ma wielkie plany ogrodowe, obawiam się, że się nie zmieszczą w takich dwóch boksach ;) , dlatego moja pierwsza odpowiedź była taka.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobka, jack90, lusinda

Szklarnia 12 Sty 2024 19:11 #848938

  • jack90
  • jack90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 987
  • Otrzymane dziękuję: 9034
Pozdrawiam,
Jacek
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobka, lusinda

Szklarnia 12 Sty 2024 19:47 #848941

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5686
  • Otrzymane dziękuję: 26957
Ja mam jeszcze taką "strategię", że wysiewam pomidory w dwóch terminach. Ma to swoje dobre strony, bo zazwyczaj nie wołają wszystkie na raz: "Wysadź nas, bo nam ciasno w tych doniczuszkach", bo potem człowiek nie wie, za kogo tu najpierw się zabrać. Ostatnie lata jeszcze susza i upał przychodzą wcześnie, to potem choćby bokami robił, to nie zrobi, sadź, podlewaj nie wysadzone doniczkowce, podlewaj w gruncie, czasami cieniuj, bo afrykański upał :jeez: Na wczesne pomidory tak jak Jacek już nie liczę, nie mam warunków, jeszcze pracować też trzeba, ale moje później też urosną. Do kanapki koktajlowe pod szopkę sadzę, one są stosunkowo wczesne, bo małe owoce mają.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobka, jack90, lusinda

Szklarnia 12 Sty 2024 20:34 #848943

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 515
  • Otrzymane dziękuję: 3547
Dziękuję za cenne informacje :flower1: :flower1:
Mirzan, Ala ma rację, mam zazwyczaj trochę więcej roślinek i muszę zagospodarować całą podłogę w foliaku, ale styropian to dobry pomysł. Jeszcze raz dziękuję.
Jacku, dużo tych informacji, z czego bardzo się cieszę, na spokojnie będę musiała przejrzeć wszystko i dopasować coś do swoich warunków. Jeszcze raz dziękuję.
Alu, problem jest we mnie. Bo z jednej strony człowiek coraz słabszy, a z drugiej coraz bardziej zachłanny... :jeez: W tamtym sezonie zaszalałam z ilością pomidora. Najpierw wysiew, pielęgnowanie w kuwetkach, potem tydzień sadzenia do gruntu, podlewanie, dopieszczanie, pryskanie, a w połowie lipca M spakował wszystko do przyczepki i wywiózł do dołu, żeby się Królowa nie roznosiła po zagonach.
W tym sezonie będzie cztery razy mniej pomidora :happy3: , natomiast więcej papryki. Po kolei czytam wątki i wiem, że rozsady będzie dużo.
Mój M jest pełen podziwu dla Twojej wiedzy i umiejętności. Jeszcze raz dziękuję.
Pozdrawiam Ewa

"Tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tutaj śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo..."
św. Jan Paweł II
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, Bobka, jack90

Szklarnia 12 Sty 2024 22:04 #848946

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6150
  • Otrzymane dziękuję: 22450
:rotfl1: Ewuniu juź ja widzę te 4x mniej ha ha .
Będzie tyle samo co zawsze ,zaraza nie przybędzie ,bo prysniesz ze 3 razy i gra
muzyka .Dodatkowo jodyną i będzie ok .
Ja mam w skrzyniach i jak idzie burza nakrywam cienką agro .
Wtedy mam wozy drzymały :woohoo: Prety kabłąkii na nich
rozpostarta agrowloknina umocowania na całe lato .
Tunel super sprawa ,nie mam i nie będzie juź
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Za tę wiadomość podziękował(a): jack90, lusinda

Szklarnia 12 Sty 2024 22:08 #848947

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5686
  • Otrzymane dziękuję: 26957
Najlepsza, choć pracochłonna, jest różnorodność, zawsze coś się uda, a coś nie, to jest wkalkulowane w ogrodniczą pasję. Ja w zeszłym roku, tj. przed sezonem 2023 napisałam, że podjęłam decyzję: mniej, ale lepiej "zaopiekowane" pomidory i inne warzywa, i nadal staram się tego trzymać, a część warzywnika chcę przeznaczyć na kwiaty. Niestety nie zdążyłam wszystkiego skopać i obornika wywieźć, a tu wygląda, że zima na razie nas nie opuści. Nic, trudno, nie będę się martwić na zapas.
Jakiś etap mam za sobą, już wynosiłam z płaczem pomidory zarażone wiadrami, a Ela/bietkae taczkami :bye:
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 12 Sty 2024 22:10 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobka, Darek67, lusinda

Szklarnia 13 Sty 2024 18:43 #848993

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 515
  • Otrzymane dziękuję: 3547
Zapoznałam się z podanymi przez Was sposobami ogrzewania tunelu i złotego środka nie ma :oops: Dobrze, że zadałam to pytanie teraz, gdy mogę na spokojnie zastanowić się, ile zaplanować sadzonek.
Tak Alu, też o tym myślałam "mniej a lepiej", spróbuję w tym roku wprowadzić tę zasadę :devil1:

Przeglądając strony, natknęłam się na temat podwyższenia tunelu, już w okresie sadzenia pomidorów do ziemi, też o tym myślałam. Jednak w postach jest kopalnia wiedzy, dobrze, że mróz i śniegu dopadało, to godzinami można czytać : :drink1: :drink1: :idea2: :eek3:
Pozdrawiam Ewa

"Tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tutaj śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo..."
św. Jan Paweł II
Ostatnio zmieniany: 13 Sty 2024 18:56 przez lusinda.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, Bobka

Szklarnia 16 Sty 2024 09:05 #849148

Myślę, że bez dodatkowej izolacji będzie bardzo ciężko docieplić tunel. Warto by było położyć dodatkową folię lub nawet dwie na czas chłodniejszych dni.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobka, lusinda


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Carmen, Betula
Wygenerowano w 0.379 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum